Σελ. 11 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 971
  1. #151
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Όχι ακόμη με 5.3.0.1 αν και βλέπω τα unsigned του 5.3.0.2 και τα headers του.
    Μάλλον σήμερα θα ενημερωθούν τα repo.
    Ευκαιρία να γυρίσω στα unsigned επιτέλους.

    Και firefox 70.0.1
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  2. #152
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τον unsigned γιατι να τον βαλεις? Τι θα κερδισεις? Εδω, παρολο που δεν εχω uefi, δεν τον βαζω επειδη δεν τον εχει σαν εξαρτησει καποιο πακετο οπως το linux-image-amd64 που εχει παντα τον signed, οποτε θα πρεπει να κοιταω καθε ποτε εχει ενημερωθει και να τον βαζω με το χερι.

    Επιπλεον, οριστε ο "σοβαρος" λογος που δεν εχει περασει ακομα στο testing ο 5.3, που σε λιγες μερες θα κλεισει μηνα στο unstable.
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=942861
    ديميتريس

  3. #153
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Systemd 243 πριν λιγο στο unstable, μετα απο μηνες στο experimental
    https://tracker.debian.org/news/1078...into-unstable/

    Κανω reboot να δω αν εχει κανα θεμα...
    ديميتريس

  4. #154
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Systemd 243 πριν λιγο στο unstable, μετα απο μηνες στο experimental
    https://tracker.debian.org/news/1078...into-unstable/

    Κανω reboot να δω αν εχει κανα θεμα...
    Άσχετο με debian αλλά να σε χώσω να δεις κάτι μια και τον έβαλες. Μπορείς να κάνεις login σε tty (όχι σε γραφικό) και να μου πεις τι άδειες έχει το αντίστοιχο tty ; Πχ μπες στην πρώτη κονσόλα και κάνε ls -al /dev/tty1.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #155
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρεπει να ειναι κενο το πρωτο tty? Γιατι τρεχω εχει ενα tty-clock μονιμα να βλεπω την ωρα :P
    Θα το τρεξω απο το tty2 και σου λεω.

    - - - Updated - - -

    Οντως εχει κατι περιεργο.
    Κώδικας:
    # ls -la /dev/tty1
    crw--w---- 1 root tty 4, 1 Nov 11 13:40 /dev/tty1
    και το ιδιο λεει για τα tty 3 ως 6. Για το 2 μονο λεει αυτο
    Κώδικας:
    # ls -la /dev/tty2
    crw------- 1 root tty 4, 1 Nov 11 13:40 /dev/tty1
    αλλα αν κανω logout απο αυτο, βγαζει οτι και στα αλλα.
    ديميتريس

  6. #156
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να ειναι κενο το πρωτο tty? Γιατι τρεχω εχει ενα tty-clock μονιμα να βλεπω την ωρα :P
    Θα το τρεξω απο το tty2 και σου λεω.

    - - - Updated - - -

    Οντως εχει κατι περιεργο.
    Κώδικας:
    # ls -la /dev/tty1
    crw--w---- 1 root tty 4, 1 Nov 11 13:40 /dev/tty1
    και το ιδιο λεει για τα tty 3 ως 6. Για το 2 μονο λεει αυτο
    Κώδικας:
    # ls -la /dev/tty2
    crw------- 1 root tty 4, 1 Nov 11 13:40 /dev/tty1
    αλλα αν κανω logout απο αυτο, βγαζει οτι και στα αλλα.
    Οκ σωστό είναι. Σε όσα tty δεν έχεις κάνει login, οι άδειες διέπονται από την udev κατά την δημιουργία του device (συνήθως 620 όπως είναι και σε εσένα). Όταν κάνεις login, ownership του device παίρνει ο χρήστης (στην περίπτωσή σου μπήκες σαν root οπότε δεν φαίνεται η αλλαγή) και οι άδειες αλλάζουν σε ό,τι έχει δηλωθεί σαν TTYPERM στο αρχείο /etc/login.defs (υποθέτω στο debian θα είναι 600).

    Κώδικας:
    c--xr-xr-T 1 user tty 4, 1 Νοε  11 13:43 /dev/tty1
    Από τότε που πέρασε το opensuse μου σε 243 systemd (και 2.3.4 util-linux), όταν κάνω login τα tty έχουν τρελές άδειες (1154) που δεν μπορώ να βρω πουθενά από που ορίζονται. Ούτε κάποιο issue στο github του systemd υπάρχει ούτε στα διάφορα fora.

    Επειδή διάβασα ότι πέρασες σε 243 είπα να σε ρωτήσω αν το κάνει και σε άλλες διανομές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κανένας λόγος στα Haswell να κρατάω τα microcode updates;
    Πρόκειται για παλιά CPU και τα περισσότερα patch έχουν ενσωματωθεί στους browsers/kernel.
    Μπορώ να τεστάρω τον kernel του Debian χωρίς όλα τα mitigations να κάνω τα benchmark μου; Υπάρχει κάποια global παράμετρος;
    Το phoronix έκανε ένα benchmark για τον επερχόμενο 5.4 πυρήνα. Κάθε πυρήνας δείχνει να έχει μικρότερες επιδόσεις από τον προηγούμενο λόγω πιο εμπεριστατωμένης υλοποίησης mitigations αλλά η πτώση στον 5.4 είναι κάμποση

    Η ιδέα είναι ότι η πτώση οφείλεται στα mitigations αλλά παρόλα αυτά θα κάνει το ίδιο benchmark και σε AMD ryzen ώστε να δούμε αν η πτώση είναι μόνο λόγω των mitigations ή υπάρχει και κάποιο regression που συντελεί στις μικρότερες επιδόσεις.

    Εντωμεταξύ είχε τίποτα κυρώσεις η intel για όλα αυτά τα πλαστά αποτελέσματα που έκαναν τον κόσμο να την προτιμήσει; Έτσι όπως πέφτουν συνεχώς οι επιδόσεις, σε λίγο θα έχουμε τον i7 για κατεβαστήρι και θα έχουμε το raspberry για desktop μηχάνημα.

    Αν ποτέ τύχω το joker (άσχετα που δεν έχω παίξει ποτέ :P) το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να παραγγείλω ένα open hardware TALOS II και να πετάξω την x86 αρχιτεκτονική.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #157
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως τα έχω σουτάρει και είμαι με mitigattions off στον grub.
    Επαφίομαι στους patchaρισμένους browsers
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  8. #158
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και απο σημερα systemd 243 στο testing

    - - - Updated - - -

    Πηρε κανεις με unstable μια ενημερωση στα παρακατω (απο > σε)
    Κώδικας:
    linux-headers-5.3.0-2-amd64:amd64 (5.3.9-1, 5.3.9-2)
    linux-headers-5.3.0-2-common:amd64 (5.3.9-1, 5.3.9-2)
    linux-headers-amd64:amd64 (5.3.9-1, 5.3.9-2)
    linux-kbuild-5.3:amd64 (5.3.9-1, 5.3.9-2)
    linux-compiler-gcc-9-x86:amd64 (5.3.9-1, 5.3.9-2)
    και οχι στον ιδιο τον πυρηνα?
    ديميتريس

  9. #159
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Δεν τα έχω εγκατεστημένα αλλά τον 5.3.0-2 τον έβαλα με το χέρι.
    Δεν ξέρω γιατί δεν τον έβγαζε.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #160
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μηπως επειδη εχεις τον unsigned? Το ειχα πει παραπανω οτι ο unsigned δεν ειναι εξαρτηση καποιου πακετου οπως το linux-image-amd64 που ειναι ο signed, γιαυτο δεν τον βαζω, επειδη θα πρεπει να κοιταω εγω για νεα εκδοση του στο repo και οχι το apt.

    Εδω και καμια δεκαρια μερες, σκεφτομαι να παω σε πληρες unstable. Εχω κλεισει 11,5 χρονια με testing στον δικο μου υπολογιστη και τα τελευταια ~7 χρονια παιρνω πακετα μολις βγουν στο unstable με "apt-get install -t unstable blablabla" γιατι δεν μπορω να περιμενω!

    - - - Updated - - -

    Φτιαξανε επιτελους το mcomix, κανοντας το ταυτοχρονα port σε python3! Μονο 4 μηνες μετα το αρχικο bug report που ειχε και το patch ετοιμο!
    ديميتريس

  11. #161
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Ναι αυτό ήτανε και γι αυτό δεν τον έβγαλε.
    Οπότε γυρνάω σε κανονικό signed. Εγώ είμαι σε unstable κάνα χρόνο τώρα. Έχω ξεφορτωθεί το ubuntu, το οποίο εκτιμώ και προτείνω αλλά snap Chromium χωρίς επιλογή; Μπα.
    testing μόνο εκείνη την περίοδο του freeze αξίζει να κρατάς.
    Πρέπει να μείναν 1-2 πακέτα πλέον για να γίνει obsolete η python 2
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #162
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εδω, μεσα στα πακετα που εμειναν για να φυγει η python2 ειναι το kodi! Ρωτησα τον marillat και λεει πως αν γινει η μεταβαση σε python3, θα το ξαναχτισει, αλλιως θα περιμενει ως την 19 που το kodi θα απαιτει μονο python3.
    Αλλα σημαντικα πακετα που εχω και θελουν python2 ειναι το bleachbit και το qbittorrent. Αλλα εδω μιλαμε για τους γνωστους αργοσχολους maintainers, ειδικα του qbittorrent, που πρωτα θα φυγει η python2 απο το repo, μετα θα γεμισει ο τοπος bug reports και μετα θα τα ενημερωσουν, οποτε εχουμε ακομα.

    Το transmission-remote-cli εχει ενα μηνα που εφυγε απο το repo με τις δικαιολογιες "νεκρο απο upstream project" και "python2 app" και ακομα να το αντικαταστησουν με κατι, παρολο που ξερουν τι εναλλακτικες εχουν.
    ديميتريس

  13. #163
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελος (ξανα) ο chromium απο το testing, επειδη δεν χτιζεται (ξανα) για arm και θα στεναχωρεθουν (ξανα) οι 2-3 χρηστες με arm που εχουν μαζοχιστικες τασεις και τον βαλανε στα συστηματα τους. Ηταν που ηταν στην 76 μεχρι σημερα γιατι τον ειχανε παρατημενο στην 76 απο τον Αυγουστο οι αργοσχολοι χωρις να τον ενημερωσουν, τωρα θα επιστρεψει κατα τις αποκριες του 2020...
    https://tracker.debian.org/news/1080...-from-testing/

    Λεω "ξανα" γιατι και περυσι ειχαμε τα ιδια παρατραγουδα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6405951
    ديميتريس

  14. #164
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος (ξανα) ο chromium απο το testing, επειδη δεν χτιζεται (ξανα) για arm και θα στεναχωρεθουν (ξανα) οι 2-3 χρηστες με arm που εχουν μαζοχιστικες τασεις και τον βαλανε στα συστηματα τους. Ηταν που ηταν στην 76 μεχρι σημερα γιατι τον ειχανε παρατημενο στην 76 απο τον Αυγουστο οι αργοσχολοι χωρις να τον ενημερωσουν, τωρα θα επιστρεψει κατα τις αποκριες του 2020...
    Πιθανώς αυτό που θα πω να μη το θεωρείς αρκετό σαν επιχείρημα αλλά δεν είναι έτσι όπως το λες. ARM δεν είναι μόνο τα raspberry. Σιγά-σιγά υπάρχουν servers και επεκτείνεται το θέμα σε workstations και laptops. Με μηδαμινό ψάξιμο, βάζοντας απλά "arm workstation" βρήκα διάφορα προϊόντα όπως αυτό (32 πυρήνες, 40Gbit δίκτυο και είναι από τα μικρά μοντέλα). Υπάρχουν μια χαρά δυνατά μηχανήματα οπότε δεν τα αγοράζουν μόνο μαζοχιστές ούτε υπάρχουν μόνο 2 και 3 χρήστες. Αν δεν περνούσε ο chrome επειδή δεν κάνει compile σε sparc / dec alpha / κτλ ίσως είχες δίκιο αλλά η ARM είναι ευρέως χρησιμοποιούμενη αρχιτεκτονική και μπράβο στο debian που δεν την έχει σαν τον φτωχό συγγενή.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #165
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο gentoo, που θεωρειται multi platform διανομη, γιατι δεν χτιζουν τον chromium για arm? Και το συστημα που λες εσυ ειναι arm64, για το οποιο χτιζεται κανονικα ο chromium.
    https://packages.gentoo.org/packages...lient/chromium

    Γενικα παντως, θεωρω οτι ειναι μεγαλη πατατα να μενει ενα ολοκληρο branch πισω ή χωρις πακετο για καιρο οταν αυτο το πακετο δεν χτιζεται μονο για μια αρχιτεκτονικη. Ας μεινει παλια εκδοση του στο repo μονο για αυτη και οποιος χρηστης το θελει ενημερωμενο, ας εμπλακει στην αναπτυξη του πακετου, γιατι με το σημερινο τροπο "διακυβερνησης" γινεται κακο στη διανομη.

    - - - Updated - - -

    Updated Debian 10: 10.2 released
    https://www.debian.org/News/2019/20191116
    ديميتريس

Σελ. 11 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας