Σελ. 30 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1020252829303132354050 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 436-450 από 971
  1. #436
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.489
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λαθος εκανα, keyboard-configuration ειναι το σωστο εκει. Το διορθωνω τωρα.
    ديميتريس

  2. #437
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταλαβαίνω πως λειτουργεί όμως δεν δέχεται με τίποτα τον συνδυασμό Shift + Alt. Δέχεται κανονικά για παράδειγμα τον συνδυασμό Alt + Shift + L ή Alt + L κλπ.
    δεν ξερω, τι να πω? μηπως παιζει ρολο και η gnome version (που λογικα το debian θα εχει μια πιο παλια. αν θελεις να με ακουσεις, βαλε ενα pop os να ησυχασεις
    το debian ακολουθει μια φιλοσοφια που κατα την αποψη μου το κανει ακαταλληλο για desktop in 2020 ή θελει πολυ πειραγμα για να το φερεις στα μετρα σου

  3. #438
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λοιπόν, για την ιστορία. Ο τρόπος που δούλεψε ήταν να αναζητήσω Tweaks και να κάνω τα εξής.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2020-07-11 21-08-08.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  134,3 KB 
ID: 216877

    Keyboard & Mouse στα αριστερά -> Additional Layout Options στα δεξιά και ύστερα στο μενού Switching another layout που εμφανίζεται.

    Jim, ο τρόπος που έγραψες με το reconfiguration δεν δουλεύει.Μου βγάζει κάποιες ρυθμίσεις αλλά όχι για αλλαγή layout.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω, τι να πω? μηπως παιζει ρολο και η gnome version (που λογικα το debian θα εχει μια πιο παλια. αν θελεις να με ακουσεις, βαλε ενα pop os να ησυχασεις
    το debian ακολουθει μια φιλοσοφια που κατα την αποψη μου το κανει ακαταλληλο για desktop in 2020 ή θελει πολυ πειραγμα για να το φερεις στα μετρα σου
    Ίσως να έχεις δίκιο αλλά το επέλεξα γιατί δεν έχω σκοπό να το κρατήσω για μόνιμη χρήση (εκτός απροόπτου). Απαιτείται η χρήση Linux για τους επόμενους πολλούς μήνες λόγω διπλωματικής. Θέλω να το στήσω 1-2 μέρες για αυτά που θέλω να κάνω και μετά, να τα ξεχάσω όλα. Απλά να κάνω την δουλειά μου χωρίς παρατράγουδα λόγω αλλαγών.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #439
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.489
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια χαρα βγαζει. Ειναι η 3η ή η 4η "σελιδα"
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2020-07-12-074119_896x460_scrot.png  

    ديميتريس

  5. #440
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα το λάθος να εγκαταστήσω Debian + το έκτρωμα του Gnome. Όποιος αποφάσισε να το μεταρέψει σε αυτό το πράγμα που βλέπω αυτή τη στιγμή παίζει να είναι βαλτός για να διώξει κόσμο από λίνουξ.

    Υπάρχει έυκολος τρόπος να το μετατρέψω σε κάτι ανθρώπινο ή πρέπει να κοιτάξω για κάτι άλλο?
    MXLinux
    Debian + xfce
    Semi-rolling

    https://distrowatch.com/
    https://mxlinux.org/

    Kαι άσε τα ubuntu, cinnamon kai gnome να κουρεύονται.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #441
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.489
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    For the record, το mx linux εχει μια σημαντικη διαφορα με το debian (και με πολλα παραγωγα του). Χρησιμοποιει ακομα sysv για init system :/
    ديميتريس

  7. #442
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    For the record, το mx linux εχει μια σημαντικη διαφορα με το debian (και με πολλα παραγωγα του). Χρησιμοποιει ακομα sysv για init system :/
    Σου επιτρέπει να διαλέξεις αν θέλεις systemd

    FAQ
    System
    What’s the deal with MX and systemd? How come there are still systemd packages installed?

    Systemd is included in order to allow some important applications to run, but it is not enabled by default. For more information see the Users Manual Section 1.7 and theWiki article.

    Is there a way that I can boot into systemd by default?

    Yes. Boot into systemd by clicking on the line “Advanced options” on the opening screen (known as GRUB), then launch MX Boot options and check the box to “Enable saving last boot choice.”
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #443
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.489
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο που παραθετεις δεν λεει οτι δινει την επιλογη για systemd στο χρηστη αν θελει, αλλα το οτι εχει καποιο "compatibility layer" για να τρεχει πραγματα που απαιτουν systemd μεσω του sysv.
    ديميتريس

  9. #444
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που παραθετεις δεν λεει οτι δινει την επιλογη για systemd στο χρηστη αν θελει, αλλα το οτι εχει καποιο "compatibility layer" για να τρεχει πραγματα που απαιτουν systemd μεσω του sysv.
    Αφού σου δίνει την δυνατότητα να μπουτάρει by default σε systemd, τι άλλο θέλεις ?

    Ξανά

    Is there a way that I can boot into systemd by default?

    Yes. Boot into systemd by clicking on the line “Advanced options” on the opening screen (known as GRUB), then launch MX Boot options and check the box to “Enable saving last boot choice.”
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #445
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.674
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα δεν είναι το GNOME shell. Όποιος το μάθει και το παραμετροποιήσει δεν διαφέρει από κάποιον που θα μάθει και θα παραμετροποιήσει XFCE/KDE/Pantheon/etc
    Το GNOME έχει σχεδιαστεί για less distraction και όχι σαν "κάτι που ήδη ήξερες".
    Τις παραξενιές των devs του τις έχουμε στηλιτεύσει. Από την άλλη το Debian το προσφέρει τελείως vanilla. Ίσως γι αυτό να μην σου άρεσε.
    Αυτός είναι ο λόγος που είπα πάτε σε έτοιμα γνώριμα DE ή που μοιάζουν γνώριμα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #446
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    For the record, το mx linux εχει μια σημαντικη διαφορα με το debian (και με πολλα παραγωγα του). Χρησιμοποιει ακομα sysv για init system :/
    καποιοι το βλεπουν θετικο αυτο. εγινε πολυς ντορος για το systemd. εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει πιο init system εχει η διανομη που χρησιμοποιω, αρκει να κανει τη δουλεια του
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα δεν είναι το GNOME shell. Όποιος το μάθει και το παραμετροποιήσει δεν διαφέρει από κάποιον που θα μάθει και θα παραμετροποιήσει XFCE/KDE/Pantheon/etc
    Το GNOME έχει σχεδιαστεί για less distraction και όχι σαν "κάτι που ήδη ήξερες".
    Τις παραξενιές των devs του τις έχουμε στηλιτεύσει. Από την άλλη το Debian το προσφέρει τελείως vanilla. Ίσως γι αυτό να μην σου άρεσε.
    Αυτός είναι ο λόγος που είπα πάτε σε έτοιμα γνώριμα DE ή που μοιάζουν γνώριμα.
    στην αρχη δεν το μπορουσα καθολου το gnome shell 3.x, εκανα ομως στροφη 180 μοιρων μολις ασχοληθηκα λιγο παραπανω μαζι του. gnome all the way

  12. #447
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σέβομαι ότι σας αρέσει και κάνετε δουλειά παιδιά και δεν μου πέφτει και λόγος στην τελική. Αλλά χωρίς τις δύο προσθήκες που αναφέρθηκαν παραπάνω εγώ προσωπικά, δεν μπορώ να το δουλέψω. Ίσως πριν κάποια χρόνια να γινομουν beta tester μιας τρομερής ιδέας του όποιου gnome που θέλει να ανακαλύψει ξανά τον τροχό. Τώρα είναι σαν να με έβαλε κάποιος τιμωρία.

    Τόσο αμήχανα και άβολα σε χρήση λειτουργικού δεν έχω νιώσει. Αισχος.

  13. #448
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σέβομαι ότι σας αρέσει και κάνετε δουλειά παιδιά και δεν μου πέφτει και λόγος στην τελική. Αλλά χωρίς τις δύο προσθήκες που αναφέρθηκαν παραπάνω εγώ προσωπικά, δεν μπορώ να το δουλέψω. Ίσως πριν κάποια χρόνια να γινομουν beta tester μιας τρομερής ιδέας του όποιου gnome που θέλει να ανακαλύψει ξανά τον τροχό. Τώρα είναι σαν να με έβαλε κάποιος τιμωρία.

    Τόσο αμήχανα και άβολα σε χρήση λειτουργικού δεν έχω νιώσει. Αισχος.
    αυτη δεν ειναι η μαγεια του linux, οτι υπαρχουν επιλογες?
    ισως το budgie σου ταιριαξει περισσοτερο. εχω δοκιμασει ολα τα major DE's και το μονο που δεν συμπαθησα ποτε μου ηταν και ειναι το KDE. ειναι απλα overkill κατα την ταπεινη μου αποψη. καταλαβαινω ομως οτι καποιοι το αγαπανε γι αυτο ακριβως το λογο, παραμετροποιηση μεχρι και την πιο μικρη λεπτομερεια

  14. #449
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σέβομαι ότι σας αρέσει και κάνετε δουλειά παιδιά και δεν μου πέφτει και λόγος στην τελική. Αλλά χωρίς τις δύο προσθήκες που αναφέρθηκαν παραπάνω εγώ προσωπικά, δεν μπορώ να το δουλέψω. Ίσως πριν κάποια χρόνια να γινομουν beta tester μιας τρομερής ιδέας του όποιου gnome που θέλει να ανακαλύψει ξανά τον τροχό. Τώρα είναι σαν να με έβαλε κάποιος τιμωρία.

    Τόσο αμήχανα και άβολα σε χρήση λειτουργικού δεν έχω νιώσει. Αισχος.
    Δεν είναι αίσχος, απλά είναι διαφορετικό. Και εγώ αισθάνομαι υπερβολικά άβολα να δουλέψω σε mac, αλλά δεν το θεωρώ αίσχος, απλά κάτι που δεν έχω συνηθίσει.

    Υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές που μπορείς να διαλέξεις! Gιατί πήγες σε GNOME και όχι σε Cinnamon που είναι υπερβολικά πιο κοντά σε windows;

  15. #450
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι αίσχος, απλά είναι διαφορετικό. Και εγώ αισθάνομαι υπερβολικά άβολα να δουλέψω σε mac, αλλά δεν το θεωρώ αίσχος, απλά κάτι που δεν έχω συνηθίσει.

    Υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές που μπορείς να διαλέξεις! Gιατί πήγες σε GNOME και όχι σε Cinnamon που είναι υπερβολικά πιο κοντά σε windows;
    Το αίσχος, παίζει να είναι και ήπια λέξη για αυτό το πράμα που είδα. Κάποια πράγματα καλό είναι να μην σκαλίζονται. Το ζήτημα δεν είναι μόνο να είναι πιο κοντά σε Windows. Έχω χρησιμοποιήσει(αν και αρκετά πίσω) για χρόνια Linux και σαν βασικό λειτουργικό κιόλας. Arch, OpenSuse, Ubuntu, Mint και διάφορα άλλα. Αυτό το χάλι δεν το θυμάμαι σε κανένα. Οι άνθρωποι πραγματικά είναι βαλτοί να διώξουν κόσμο και θα έπρεπε να ντρέπονται.

    Με θυμάμαι φυσικά να χαζολογώ πολλές φορές με φρου φρου και αρώματα, κάνε το alt+tab να φαίνεται με εφέ κύβους, άλλαξε εφέ στις εναλλαγές desktop και τέτοια αλλά αυτό ήταν επειδή ήθελα να πειραματιστώ εγώ, δεν με ανάγκασαν να πειραματιστώ επειδή έτσι τους κάπνισε. Τι full screen είναι αυτά, τι floating παράθυρα αντί για taskbar.

    Ναι κακώς-κάκιστα έβαλα gnome. Που να ήξερα ότι έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο αηδίας. Έγινε το λάθος όμως και ευτυχώς σουλουπώθηκε με τα εξτραδάκια που προτάθηκαν εδώ.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 30 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1020252829303132354050 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας