Σελ. 31 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233364151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 451-465 από 971
  1. #451
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Και εγώ υπέρ του Gnome. Μου αρέσει ακριβώς γι' αυτό το μινιμαλισμό. Οι μόνες προσθήκες που έχω κάνει είναι το Dash to Dock και τώρα τελευταία το Desktop icons. Σε όλα τα άλλα είναι μια χαρά. ΟΚ δεν είναι το εφφετζίδικο που μπορείς να κάνεις το KDE αλλά είναι καλό. Το μόνο που μου τη σπάει και ευτυχώς το διόρθωσαν είναι η εμφάνιση των γραμματοσειρών στο Shell που είναι διαφορετική από τις εφαρμογές.

  2. #452
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ υπέρ του Gnome. Μου αρέσει ακριβώς γι' αυτό το μινιμαλισμό. Οι μόνες προσθήκες που έχω κάνει είναι το Dash to Dock και τώρα τελευταία το Desktop icons. Σε όλα τα άλλα είναι μια χαρά. ΟΚ δεν είναι το εφφετζίδικο που μπορείς να κάνεις το KDE αλλά είναι καλό. Το μόνο που μου τη σπάει και ευτυχώς το διόρθωσαν είναι η εμφάνιση των γραμματοσειρών στο Shell που είναι διαφορετική από τις εφαρμογές.
    Link για το Desktop icons?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #453
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest

  4. #454
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Όπως είπανε και τα άλλα παιδιά, το gnome έχει το δικό του workflow το οποίο πρέπει να συνηθίσεις. Αν και είναι debatable φυσικά, πολλοί λένε ότι κάνεις πολύ γρηγορότερα την δουλειά σου όταν το συνηθίσεις. Είναι κάτι σαν τους tiling window managers. Όσοι μπόρεσαν να τους συνηθίσουν ορκίζονται σε αυτούς, οι υπόλοιποι τους θεωρούν το πιο άχρηστο πράγμα μετά την βεντούζα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είχανε τη σωστή ιδέα αλλά το παράκαναν με την "tablet" εμπειρία. Όλα στο gnome μου δίνουν την εντύπωση ότι φτιάχτηκε για να παίζει σε μικρές touchscreen οθόνες.

    Παραβλέποντας την πολιτική όψη και τις βλακείες του gnome foundation, αυτό που μου αρέσει στο gnome είναι και αυτό που δεν μου αρέσει. Οι τύποι έχουν ένα όραμα για το πώς πρέπει να είναι το desktop και βαδίζουν με αυτό χωρίς να προσπαθούν να ευχαριστήσουν τους πάντες. Αν δούμε στο gentoo που ενδείκνυται για αυτή την περίπτωση, το plasma meta με όλα τα USE ενεργοποιημένα φέρνει 277 πακέτα εξτρά πάνω από ένα XFCE desktop (610 πακέτα από το 0) και με όλα τα USE απενεργοποιημένα φέρνει 130 πακέτα (475 από το 0). Αυτό βολεύει κάποιους τρελούς όπως εγώ που πχ δεν χρειάζομαι το samba και τις 15 εξαρτήσεις του γιατί δεν θα συνδεθώ ποτέ σε κάποιο share, το ibus γιατί δεν θα γράψω ιαπωνικά, κτλ. Αντίθετα στο gnome η ψαλίδα είναι πολύ πιο μικρή με 320 πακέτα max (747 από το 0) και 209 πακέτα min (626 από το 0). Η min περίπτωση του gnome πλησιάζει την max περίπτωση του kde. Αντί να έχουν optional εξαρτήσεις, έχουν τα πάντα σαν required με το σύστημα να έχει συστατικά πιο δεμένα μεταξύ τους. Ίσως για αυτό να το προτιμούν σαν default desktop σε "enterprise" διανομές γιατί είναι παντού ίδιο και άρα πιο εύκολα debuggable.

    Αυτό που βρίσκω ενδιαφέρον είναι η τελείως διαφορετική εμπειρία που διαβάζω από χρήστες ανάλογα με τις ανάγκες που είχανε. Όσους "desktop" χρήστες από νέους μέχρι power users, gamers, κτλ έχω διαβάσει την εμπειρία τους, όλοι ορκίζονται στο KDE επειδή είναι customisable, μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου, η desktop εμπειρία είναι η "κλασική" που ξέρουν όλοι από τα windows, καταναλώνει πολύ λιγότερη μνήμη από το gnome, κτλ. Αντίθετα, όσους devs, managers, κτλ που ταξιδεύουν συχνά και πηγαίνουν σε συνέδρια, κτλ έχω διαβάσει όλοι ορκίζονται στο gnome. Για παράδειγμα, εχω διαβάσει πολλές φορές να λέει κάποιος ότι το να πας το λαπτοπ σου στο συνέδριο και να το συνδέσεις στον projectορα (κάτι που δεν κάνει συχνά ένας "desktop" χρήστης) ήταν τέλειο σε gnome, ενώ δεν έπαιζε ποτέ σωστά σε plasma, το HiDPI έπαιζε απροβλημάτιστα ακόμη και με δεκαδικό scaling σε GNOME ενώ είχε προβλήματα σε plasma (εδώ και κάποιο διάστημα βέβαια διαβάζω ότι υλοποιήθηκε και στο plasma δεκαδικό scaling).

    Γενικά δηλαδή το gnome έχει πετύχει περισσότερο αυτό που στόχευε από άλλα desktops.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #455
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να κάνω μία ερώτηση.

    Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι χρησιμοποιώντας αυτή τη στιγμή Debian κουράζονται τα μάτια μου περισσότερο από ότι χρησιμοποιώντας το άλλο boot Windows.

    Η κάρτα μου είναι AMD και έβαλα τους drivers που προτείνει στο site. Θεωρητικά η εικόνα δεν έπρεπε να είναι ίδια, τι μπορεί να έχει αλλάξει? Μήπως είναι ιδέα μου?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #456
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μία ερώτηση.

    Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι χρησιμοποιώντας αυτή τη στιγμή Debian κουράζονται τα μάτια μου περισσότερο από ότι χρησιμοποιώντας το άλλο boot Windows.

    Η κάρτα μου είναι AMD και έβαλα τους drivers που προτείνει στο site. Θεωρητικά η εικόνα δεν έπρεπε να είναι ίδια, τι μπορεί να έχει αλλάξει? Μήπως είναι ιδέα μου?
    Ίσως παίζει ρόλο η γραμματοσειρά.
    Ψάξε για TrueType Fonts.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #457
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπανε και τα άλλα παιδιά, το gnome έχει το δικό του workflow το οποίο πρέπει να συνηθίσεις. Αν και είναι debatable φυσικά, πολλοί λένε ότι κάνεις πολύ γρηγορότερα την δουλειά σου όταν το συνηθίσεις. Είναι κάτι σαν τους tiling window managers. Όσοι μπόρεσαν να τους συνηθίσουν ορκίζονται σε αυτούς, οι υπόλοιποι τους θεωρούν το πιο άχρηστο πράγμα μετά την βεντούζα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είχανε τη σωστή ιδέα αλλά το παράκαναν με την "tablet" εμπειρία. Όλα στο gnome μου δίνουν την εντύπωση ότι φτιάχτηκε για να παίζει σε μικρές touchscreen οθόνες.

    Παραβλέποντας την πολιτική όψη και τις βλακείες του gnome foundation, αυτό που μου αρέσει στο gnome είναι και αυτό που δεν μου αρέσει. Οι τύποι έχουν ένα όραμα για το πώς πρέπει να είναι το desktop και βαδίζουν με αυτό χωρίς να προσπαθούν να ευχαριστήσουν τους πάντες. Αν δούμε στο gentoo που ενδείκνυται για αυτή την περίπτωση, το plasma meta με όλα τα USE ενεργοποιημένα φέρνει 277 πακέτα εξτρά πάνω από ένα XFCE desktop (610 πακέτα από το 0) και με όλα τα USE απενεργοποιημένα φέρνει 130 πακέτα (475 από το 0). Αυτό βολεύει κάποιους τρελούς όπως εγώ που πχ δεν χρειάζομαι το samba και τις 15 εξαρτήσεις του γιατί δεν θα συνδεθώ ποτέ σε κάποιο share, το ibus γιατί δεν θα γράψω ιαπωνικά, κτλ. Αντίθετα στο gnome η ψαλίδα είναι πολύ πιο μικρή με 320 πακέτα max (747 από το 0) και 209 πακέτα min (626 από το 0). Η min περίπτωση του gnome πλησιάζει την max περίπτωση του kde. Αντί να έχουν optional εξαρτήσεις, έχουν τα πάντα σαν required με το σύστημα να έχει συστατικά πιο δεμένα μεταξύ τους. Ίσως για αυτό να το προτιμούν σαν default desktop σε "enterprise" διανομές γιατί είναι παντού ίδιο και άρα πιο εύκολα debuggable.

    Αυτό που βρίσκω ενδιαφέρον είναι η τελείως διαφορετική εμπειρία που διαβάζω από χρήστες ανάλογα με τις ανάγκες που είχανε. Όσους "desktop" χρήστες από νέους μέχρι power users, gamers, κτλ έχω διαβάσει την εμπειρία τους, όλοι ορκίζονται στο KDE επειδή είναι customisable, μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου, η desktop εμπειρία είναι η "κλασική" που ξέρουν όλοι από τα windows, καταναλώνει πολύ λιγότερη μνήμη από το gnome, κτλ. Αντίθετα, όσους devs, managers, κτλ που ταξιδεύουν συχνά και πηγαίνουν σε συνέδρια, κτλ έχω διαβάσει όλοι ορκίζονται στο gnome. Για παράδειγμα, εχω διαβάσει πολλές φορές να λέει κάποιος ότι το να πας το λαπτοπ σου στο συνέδριο και να το συνδέσεις στον projectορα (κάτι που δεν κάνει συχνά ένας "desktop" χρήστης) ήταν τέλειο σε gnome, ενώ δεν έπαιζε ποτέ σωστά σε plasma, το HiDPI έπαιζε απροβλημάτιστα ακόμη και με δεκαδικό scaling σε GNOME ενώ είχε προβλήματα σε plasma (εδώ και κάποιο διάστημα βέβαια διαβάζω ότι υλοποιήθηκε και στο plasma δεκαδικό scaling).

    Γενικά δηλαδή το gnome έχει πετύχει περισσότερο αυτό που στόχευε από άλλα desktops.
    Στη δουλειά πάντως χρησιμοποιούμε MATE. ΟΚ, ένας από τους συναδέλφους χτίζει όποτε χρειάζεται την πιο τελευταία έκδοση για RHEL, παρ' ότι το MATE υπάρχει στο EPEL repo, όταν βρίσκει κάποιο bug που επηρεάζει τους χρήστες (το πιο χαρακτηριστικό ήταν πρόβλημα με TigerVNC και 4K οθόνες). Ο λόγος γιατί επιλέχθηκε το MATE είναι ακριβώς αυτός για τον οποίο διαμαρτύρεται ο Zus. Και για να πω την αλήθεια είμαι μαζί του σε αυτό. Παρεμπιπτόντως τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε να συνδέσω το προσωπικό μου λαπτόπι (που τρέχει KDE) σε προτζέκτορα δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Για HiDPI δε γνωρίζω, δε μου χρειάζεται.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #458
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα, εχω διαβάσει πολλές φορές να λέει κάποιος ότι το να πας το λαπτοπ σου στο συνέδριο και να το συνδέσεις στον projectορα (κάτι που δεν κάνει συχνά ένας "desktop" χρήστης) ήταν τέλειο σε gnome, ενώ δεν έπαιζε ποτέ σωστά σε plasma, το HiDPI έπαιζε απροβλημάτιστα ακόμη και με δεκαδικό scaling σε GNOME ενώ είχε προβλήματα σε plasma (εδώ και κάποιο διάστημα βέβαια διαβάζω ότι υλοποιήθηκε και στο plasma δεκαδικό scaling).
    Δυστυχώς εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με gnome vs kde, το πρόβλημα είναι βαθύτερο.

    Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να έχεις διαφορετικό dpi σε κάθε οθόνη λόγω αρχιτεκτονικής του X11, εκτός αν ορίσεις διαφορετικό xscreen για κάθε οθόνη. Αυτό πάλι έχει άλλα προβλήματα γιατί δεν είναι εύκολο να το ρυθμίσεις, (xorg.conf, nvidia-settings, kscreen ή το άλλο του gnome, xinerama, δεν συνεργάζονται καλά μεταξύ τους ή αλληλοαναιρούνται) και δίνει προβλήματα κατά τη χρήση (δεν μπορείς να μετακινείς παράθυρα, ή αν βάλεις xinerama το fullscreen πιάνει όλες τις οθόνες μαζί, δεν υποστηρίζει επιταχυνση γραφικών κλπ.)

    Χρειάζεται περισσότερη δουλειά σε αυτό τον τομέα γιατί αυτά τα σενάρια χρήσης είναι πραγματικά και όχι εξεζητημένα ή σπάνια.

    Όμως επί του παρόντος αν έχεις μια οθόνη πχ. 20''-24'' full HD και μια 40''-46'' UHD το dpi είναι παρόμοιο και βολεύεσαι.

    Το παρακάτω screenshot είναι με μια LG TV 43'' UHD primary, και ένα 24'' full HD monitor σαν secondary. Kde 5.19.3, χωρίς επιπλέον ρυθμίσεις, Plug'n'Play, fonts Tahoma 12. Τα γράμματα στο monitor αριστερά φαίνονται λίγο μεγαλύτερα, διότι έχει dpi 92 native, ενώ η tv δεξιά έχει dpi 102 native. Στις ρυθμίσεις των γραμματοσειρών έβαλα force dpi 97, που είναι κάτι ανάμεσα στις δύο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200713_084904.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  266,0 KB 
ID: 216917
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 13-07-20 στις 10:04.

  9. #459
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με gnome vs kde, το πρόβλημα είναι βαθύτερο.

    Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να έχεις διαφορετικό dpi σε κάθε οθόνη λόγω αρχιτεκτονικής του X11, εκτός αν ορίσεις διαφορετικό xscreen για κάθε οθόνη. Αυτό πάλι έχει άλλα προβλήματα γιατί δεν είναι εύκολο να το ρυθμίσεις, (xorg.conf, nvidia-settings, kscreen ή το άλλο του gnome, xinerama, δεν συνεργάζονται καλά μεταξύ τους ή αλληλοαναιρούνται) και δίνει προβλήματα κατά τη χρήση (δεν μπορείς να μετακινείς παράθυρα, ή αν βάλεις xinerama το fullscreen πιάνει όλες τις οθόνες μαζί, δεν υποστηρίζει επιταχυνση γραφικών κλπ.)

    Χρειάζεται περισσότερη δουλειά σε αυτό τον τομέα γιατί αυτά τα σενάρια χρήσης είναι πραγματικά και όχι εξεζητημένα ή σπάνια.

    Όμως επί του παρόντος αν έχεις μια οθόνη πχ. 20''-24'' full HD και μια 40''-46'' UHD το dpi είναι παρόμοιο και βολεύεσαι.
    Aν έχεις προβλήματα σύνδεσης με προτζέκτορα
    Γιατί δεν χρησιμοποιείς win/mac
    που είναι απροβλημάτιστα ?

    Και όταν φύγεις από τον προτζέκτορα ξαναγύρνα σε linux/bsd ή οτιδήποτε γουστάρει η καρδούλα σου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #460
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν έχεις προβλήματα σύνδεσης με προτζέκτορα
    Γιατί δεν χρησιμοποιείς win/mac
    που είναι απροβλημάτιστα ?

    Και όταν φύγεις από τον προτζέκτορα ξαναγύρνα σε linux/bsd ή οτιδήποτε γουστάρει η καρδούλα σου.
    Τα windows έχουν άλλα τερτίπια πάλι, την ώρα που χρειάζεται να κάνεις παρουσίαση, πετάγονται διάφορα άσχετα notifications από updates, antivirus, διαφημίσεις, ή ακόμα και reboots κλπ.

  11. #461
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα windows έχουν άλλα τερτίπια πάλι, την ώρα που χρειάζεται να κάνεις παρουσίαση, πετάγονται διάφορα άσχετα notifications από updates, antivirus, διαφημίσεις, ή ακόμα και reboots κλπ.
    Oπότε
    ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΠΡΟΤΖΕΚΤΟΡΑ

    ΥΓ
    linux/win έχουν προβλήματα. Μόνο τα mac είναι απροβλημάτιστα?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #462
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Έχω ένα θέμα με την χρήση firefox. Όταν πατάω Alt + Shift για αλλαγή γλώσσας ενώ χρησιμοποιώ τον firefox, μου εμφανίζει το μενού του firefox στην κορυφή. Οπότε για να συνεχίσω το γράψιμο πρέπει να πατήσω escape.

    Το ίδιο δεν συμβαίνει όταν πατάω Shift + Alt. Επειδή όμως συνηθίσει να τα πατάω με την 1η σειρά είναι αρκετά εκνευριστικό. Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό? Δεν με απασχολεί καθόλου να εμφανίζεται το μενού του firefox πατώντας Alt.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #463
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    about:config
    ui.key.menuAccessKeyFocuses

    Κάντο false.
    Είναι preference του Firefox και όχι του Debian/Linux
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #464
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα windows έχουν άλλα τερτίπια πάλι, την ώρα που χρειάζεται να κάνεις παρουσίαση, πετάγονται διάφορα άσχετα notifications από updates, antivirus, διαφημίσεις, ή ακόμα και reboots κλπ.
    Ή ακόμα χειρότερα pop-up με πορνογραφικό περιεχόμενο στον ie την ώρα της παρουσίασης. Παλιότερα βέβαια.

    Ενδιαφέροντα αυτά για τον περιορισμό του X11. Να φανταστώ αυτό δεν ισχύει για wayland.

  15. #465
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    about:config
    ui.key.menuAccessKeyFocuses

    Κάντο false.
    Είναι preference του Firefox και όχι του Debian/Linux
    Ωραίος, ευχαριστώ.

    Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία, όμως, δεν νομίζω ότι είναι θέμα του firefox. Διότι η αντίστοιχη ρύθμιση υπάρχει και σε εγκατάσταση των Windows και δουλεύει σωστά. Εδώ φαίνεται να υπάρχει το εξής πρόβλημα.

    Το μενού εμφανίζεται με το press_alt και όχι με το release_alt. Οπότε με το που το πατήσω ανοίγει το menu παρότι δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Ο σκοπός μου είναι να πατήσω άλλον συνδυασμό.

    - - - Updated - - -

    Με λίγο search

    Changing keyboard layout with alt+shift always triggers "ui.key.menuAccessKey" on Wayland

    καθώς και άλλες πολλές ανφορές περί αυτού και μάλιστα εδώ και χρόνια . Είναι σίγουρα κάποιου είδους bug, γιατί ναι μεν εμένα δεν μου χρειάζεται το Alt για την εμφάνιση του menu οπότε ξεμπέρδεψα αλλά ίσως σε κάποιον, να είναι χρήσιμο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 31 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233364151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας