Σελ. 25 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 515202324252627303545 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 971
  1. #361
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Άσχετο:
    Χθες μπήκα με live cd MX (debian,δλδ) που είχα πρόχειρο, σε υπολογιστή με windows για να διαγράψω ένα επίμονο αρχείο που δεν έφευγε ούτε απο safe mode.
    Ο δίσκος με τα win έγινε mount κανονικά,αλλά όταν πήγα στο αρχείο που ήθελα να σβήσω,η επιλογή "delete" δεν ήταν διαθέσιμη (γκριζαρισμένη).Δοκίμασα και με mint live cd που είχα,αλλά με ίδιο αποτέλεσμα...
    Γιατί συμβαίνει αυτό;Θυμάμαι παλιά (πριν χρόνια που είχα ξαναχρειαστεί κάτι τέτοιο) δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

  2. #362
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μήπως ήθελε elevated privileges (root access);

    In other news, έχω ένα αρκετά παλιό NAS (Zyxel NSA 310) και οι σύγχρονες διανομές έχουν εξ' ορισμού disabled το SMB version 1. Οι σύγχρονες gnome (τουλάχιστον) διανομές χρησιμοποιούν επίσης το GVfs για να κάνουν mount τα SMB shares και από default (συνήθως) δεν έχουν εγκατεστημένα samba πακέτα.

    Ένας απλός τρόπος για να «δει» και να συνδεθεί κανείς σε SMB 1 shares, χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσει smbclient, cifs-tools ή άλλα πακέτα (πχ smb-common) είναι να δημιουργήσει ο ίδιος τον κατάλογο /etc/samba και εκεί μέσα το αρχείο smb.conf με μόνο μία γραμμή:
    Κώδικας:
    client min protocol = NT1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckoul : 21-05-20 στις 12:28.

  3. #363
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ήθελε elevated privileges (root access);
    Κι αυτό το έκανα...τζίφος!

  4. #364
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Να δοκιμάσεις και ένα: lsattr <filename>

    Διαβάζω στο net ότι εάν υπάρχει το immutable ή το append attribute σε ένα αρχείο, ο μόνος τρόπος για να σβηστεί είναι να αφαιρεθεί πρώτα με "chattr -ia <filename>".

    (αυτά υποθέτω είναι extended attributes που υπάρχουν μάλλον και σε NTFS?)

  5. #365
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Δοκίμασες να δεις με τι παραμέτρους έγινε mount; (πχ να τρέξεις σκέτο mount ή cat /proc/self/mounts, κτλ). Αν όχι έλεγξε τα παρακάτω.

    1) Μόνο στο συγκεκριμένο αρχείο ήταν γκρίζο το delete; Ρωτάω γιατί μπορεί να έγινε mounted read-only και να μην το πρόσεξες. Δες αν στις παραμέτρους λέει ro ή rw.
    2) Τι τύπο filesystem αναφέρει; Για να έχει δυνατότητα εγγραφής δεν πρέπει να γίνει mount μέσω fuse / ntfs-3g και όχι με τον "απλό" οδηγό; Βέβαια όλα τα livecd θα παρέχουν το ntfs-3g αλλά κοίταξε το.
    3) Τι uid, umask, κτλ χρησιμοποιεί. Δεν ξέρω αν είναι κάτι ειδικό των vfat, ntfs αλλά μου έχει τύχει να μην μπορεί να σβήσει / γράψει ούτε ο root λόγω uid ή umask.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #366
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Το μηχάνημα δεν το έχω αυτή τη στιγμή,αλλά θα προσπαθήσω όσα προτείνετε μόλις μπορέσω.
    Η βασική απορία (και έκπληξη) που μου προέκυψε,είναι τι έχει αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν,που ήταν μια απλή διαδικασία να σβήσεις ένα αρχείο,από live cd/usb?
    Άλλαξε κάτι από πλευράς linux ή από M$;

    Να πω επίσης,πως το αρχείο ήταν .dll από κάποιο σαβουροπρόγραμμα που είχε εγκαταστήσει ο χρήστης.

  7. #367
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δεν έχω αντιληφθεί κάποια δομική αλλαγή.. έχω κάνει κάτι αντίστοιχο με αυτό που αναφέρεις σχετικά πρόσφατα (εντός του τελευταίου έτους) χωρίς παρατράγουδα.

  8. #368
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, έχω ένα θέμα που δεν είναι σχετικό με Debian, αλλά είναι μεταξύ 2 υπολογιστών με Debian Stretch που τρέχουν rsnapshot (rsync) και έχω ένα θέμα με τη λογική των συνόλων που έχει το rsync...

    Μέχρι στιγμής, έτρεχα το εξής config, με το rsnapshot:

    Κώδικας:
    config_version  1.2
    snapshot_root   /some/path/source_pc.backup
    cmd_cp          /bin/cp
    cmd_rm          /bin/rm
    cmd_rsync       /usr/bin/rsync
    cmd_ssh /usr/bin/ssh
    cmd_logger      /usr/bin/logger
    cmd_du          /usr/bin/du
    cmd_rsnapshot_diff      /usr/bin/rsnapshot-diff
    retain  every_sometime    16
    verbose         4
    loglevel        4
    logfile /var/log/rsnapshot.log
    lockfile        /var/run/rsnapshot.pid
    rsync_short_args        -aAxv
    rsync_long_args --delete --numeric-ids --relative --delete-excluded --stats --progress
    ssh_args        -o BatchMode=yes
    rsync_numtries  5
    backup user@source_pc_ip:/A_folder/   ./
    backup user@source_pc_ip:/B_folder/ ./
    Το παραπάνω config τρέχει με επιτυχία και δουλεύει όπως ακριβώς θέλω, ΑΛΛΑ δεν παιρνάει στα logs η δεύτερη εντολή που τρέχει rsync για το B_folder. Και οι 2 rsync τρέχουν κανονικά, αλλά έχω μόνο το πρώτο rsync στα logs...

    Και προσπαθώ λοιπόν αποτυχημένα εδώ και ώρες να ρυθμίσω το παραπάνω config ώστε να έχει μιά γραμμή στο rsync και με include/exclude να το ρυθμίσω να φέρνει αποκλειστικά και μόνο τον A_folder και B_folder.
    Η τελευταία μου προσπάθεια ήταν αυτή αλλά δεν θυμάμαι καν τι αποτέλεσμα είχε δεν κράτησα logs - πάντως όχι το επιθυμητό.


    Κώδικας:
    config_version  1.2
    snapshot_root   /some/path/source_pc.backup
    cmd_cp          /bin/cp
    cmd_rm          /bin/rm
    cmd_rsync       /usr/bin/rsync
    cmd_ssh /usr/bin/ssh
    cmd_logger      /usr/bin/logger
    cmd_du          /usr/bin/du
    cmd_rsnapshot_diff      /usr/bin/rsnapshot-diff
    retain  every_sometime    16
    verbose         4
    loglevel        4
    logfile /var/log/rsnapshot.log
    lockfile        /var/run/rsnapshot.pid
    rsync_short_args        -aAxv
    rsync_long_args --delete --numeric-ids --relative --delete-excluded --stats --progress
    ssh_args        -o BatchMode=yes
    include '/A_folder/***'
    include '/B_folder/***'
    exclude '/**'
    rsync_numtries  5
    backup  user@source_pc_ip:/        ./
    Ουσιαστικά θέλω μόνο τους A_folder και B_folder και όλα τα περιεχόμενά τους recursively. Ό,τι άλλο υπάρχει στο ίδιο level με τους φακέλους αυτούς, δεν θέλω να το φέρνει.

    Καμιά ιδέα;
    topkek

  9. #369
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.331
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Διαπιστωσα πριν λιγο οτι εχει περασει απο ΠΕΡΥΣΙ στο repo το android-file-transfer!
    https://whoozle.github.io/android-file-transfer-linux/

    In other news, 6 μερες απο τη στιγμη που βγηκε ο chromium 83 και δεν υπαρχει ουτε σαν source στο repo. Επειδη η ανευθυνοτητα του dev εχει αρχισει να με κουραζει, μιας και δεν δεησε καν να ενημερωσει την 81 σε εκδοση που εκλεινε ενα critical security bug, θα επιστρεψω σε chrome στην πρωτη minor ενημερωση της 83. Κακως ξαναεδωσα ακομα μια ευκαιρια στον chromium του repo, αφου ηξερα οτι ο maintainer του δεν θα τον κρατουσε ενημερωμενο για πολυ.

    Επισης, βλεπω οτι ο maintainer του conky δεησε να ενημερωσει το watch file του πακετου, οποτε τωρα ξερει και ο ιδιος οτι βγηκε νεα εκδοση απο upsteam χωρις να περιμενει τον καθενα να ανοιξει bug report για να του το πει. Δεν ενημερωσε το πακετο βεβαια...
    ديميتريس

  10. #370
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.331
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Perl 5.30.3 απο σημερα στο unstable, οποτε με το μαλακο τα dist-upgrades γιατι πρεπει να ενημερωθουν αρκετα πακετα
    Κώδικας:
    The following packages were automatically installed and are no longer required:
      git-man libgdbm-compat4 libperl5.30 libsensors-config libsensors5
      perl-modules-5.30 perl-openssl-defaults
    Use 'apt autoremove' to remove them.
    The following packages will be REMOVED:
      colortest git inxi libbytes-random-secure-perl libcrypt-passwdmd5-perl
      libcrypt-random-seed-perl libcurses-perl libcurses-ui-perl libdata-dump-perl
      libencode-locale-perl liberror-perl libfile-listing-perl libhtml-parser-perl
      libhtml-tagset-perl libhtml-tree-perl libhttp-cookies-perl libhttp-date-perl
      libhttp-message-perl libhttp-negotiate-perl libio-html-perl
      libio-socket-ssl-perl liblwp-mediatypes-perl liblwp-protocol-https-perl
      libmath-random-isaac-perl libnet-http-perl libnet-ssleay-perl
      libterm-readkey-perl libtimedate-perl libtry-tiny-perl liburi-perl
      libwww-perl libwww-robotrules-perl lm-sensors localepurge makepasswd perl
      sysv-rc-conf wakeonlan
    The following NEW packages will be installed:
      librecode0 recode
    The following packages will be upgraded:
      perl-base
    1 upgraded, 2 newly installed, 38 to remove and 0 not upgraded.
    Need to get 2,378 kB of archives.
    After this operation, 57.8 MB disk space will be freed.
    Do you want to continue? [Y/n] n
    ديميتريس

  11. #371
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.331
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πως μπορω να δω τι αλλαξε στην ενημερωση του aptitude απο 0.8.13-1 σε 0.8.13-1+b1 που εγινε σημερα, σε testing και unstable ταυτοχρονα? Το changelog στη σελιδα των πακετων και στο apt-get changelog aptitude δεν αναφερει κατι. Στο unstable μου περασε το libicu67 που δεν το ειχα.
    ديميتريس

  12. #372
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορω να δω τι αλλαξε στην ενημερωση του aptitude απο 0.8.13-1 σε 0.8.13-1+b1 που εγινε σημερα, σε testing και unstable ταυτοχρονα? Το changelog στη σελιδα των πακετων και στο apt-get changelog aptitude δεν αναφερει κατι. Στο unstable μου περασε το libicu67 που δεν το ειχα.
    Λογικά δεν άλλαξε τίποτα στο aptitude σαν πρόγραμμα, απλά άλλαξαν το build του (ίσως είχαν ξεχάσει κάποιο dependency).

    Δες και στο /usr/share/aptitude/NEWS μήπως γράφει τίποτα. Το μόνο που βρίσκω είναι αυτό:
    Rebuild against boost 1.71
    Οπότε για αυτό και το καινούργιο build number (+b1) αντί για version.

    - - - Updated - - -

    Και έχει και
    libboost-regex1.71.0 depends on missing:
    - libicu63:alpha (>= 63.1-1~)
    Οπότε για αυτό σου έβαλε και το libicu

  13. #373
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.331
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Tb 68.9 στο unstable επιτελους
    https://tracker.debian.org/news/1151...into-unstable/

    Τον ff να δω ποτε θα τον ενημερωσουν σε 77.0.1. Για τον chromium εχουμε ακομα, ουτε 3 μηνες δεν εχουν περασει, οποτε δεν εχει λογο να ξεκουνηθει ο maintainer.

    ---edit
    Ενα εκνευριστικο inconsistency που παρατηρησα στο changelog του chromium. Το Νοεμβριο πακεταρανε με τα χιλια ζορια την 78 μετα το κραξιμο που φαγανε απο τους χρηστες που ειχανε προβλημα, μιας και ειχανε να πακεταρουνε απο τον Αυγουστο με την 76. Απο εκει και μετα, και χωρις να ξερω ποσα updates βγηκανε απο upstream απο την μια εκδοση ως την αλλη
    - πακεταρανε την 79 οταν ητανε ακομα beta και την βαλανε στο experimental, μια και μοναδικη φορα
    - πακεταρανε την 79 σαν stable 2 φορες, μια οταν βγηκε σαν stable και μια για ενα update
    - πακεταρανε την 80 σαν stable 6 φορες, κανοντας τα περισσοτερα (αν οχι ολα) security updates που ειχε για οσο ηταν stable
    - πακεταρανε την 81 σαν stable 1 φορα και απο τοτε και μετα τιποτα. Ουτε για το security update που εκλεινε ενα critical flaw δεν δεησαν να πακεταρουν!
    Μετα απο ολα αυτα, για ποιο λογο να πω εγω σαν απλος χρηστης οτι εμπιστευομαι αυτους τους maintainers ή οτι κανουν καλα τη δουλεια τους?

    - - - Updated - - -

    Το qbittorrent-nox 4.2.4 που τρεχω στο μπρικι σταματησε να δειχνει τα τορρεντ μου και να δεχεται αλλα, ειτε απο αρχειο, ειτε απο magnet link.
    Καμια ιδεα για το που να κοιταξω για troubleshooting?

    - - - Updated - - -

    Αν το τρεξω χειροκινητα, βγαζει αυτα στο τερματικο, συνεχως μεχρι να το σταματησω
    Κώδικας:
    Caught exception in  void BitTorrent::Session::handleAlert(const libtorrent::alert*) :  "std::bad_alloc"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 07-06-20 στις 13:22.
    ديميتريس

  14. #374
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.331
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποια κ@λοβιβλιοθηκη της python χρειαζομαι για να μην μου πεταει το deluge αυτο καθε φορα που το εκκινω? Εβαλα την python3-polib αλλα balls.
    Κώδικας:
    Unable to initialize gettext/locale!
    'ngettext'
    ديميتريس

  15. #375
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Με επιφύλαξη, μήπως μία εκ των libpython[23]-stdlib (ανάλογα με την έκδοση python που χρησιμοποιεί το πρόγραμμά σου);

    Edit: Σύμφωνα με ένα μήνυμα στο archlinux, αυτό το μήνυμα είναι άκακο. Στον OP δεν ξεκινούσε και νόμισε ότι έφταιγε αυτό το μήνυμα αλλά τελικά του έλειπαν βιβλιοθήκες για το gtk. Δεν έχω ιδέα από deluge οπότε στο γράφω μήπως και το δικό σου πρόβλημα είναι κάτι άλλο και δεν φταίει το gettext.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 25 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 515202324252627303545 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας