Σελ. 64 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 44545962636465 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 946-960 από 971
  1. #946
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.337
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειχα χτες μια διακοπη ρευματος και παρατηρησα μολις τωρα πως το ρολοϊ του bios ειναι πολυ πισω σε σχεση με το ρολοϊ του λειτουργικου
    Κώδικας:
    # hwclock 
    2021-07-13 10:03:34.889951+03:00
    # date
    Wed 14 Jul 2021 06:47:16 AM EEST
    
    # hwclock 
    2021-07-13 17:19:25.667658+03:00
    # date
    Wed 14 Jul 2021 06:47:56 AM EEST
    Δεν ειναι κατι λαθος, αυτα λενε στα bioses και των 2 συστηματων που εχω. Να τρεξω ενα hwclock -w για να τα φερω στα ισα τους?
    ديميتريس

  2. #947
    Εγγραφή
    11-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Full Freeze σήμερα. Αφού πλέον το πάγωμα είναι πλήρες, ολικό, δεν θα έπρεπε ταυτόχρονα να γίνει και η κυκλοφορία του 11;
    Τι μπορεί να προστεθεί/αλλαχθεί από δω και πέρα μέχρι την επίσημη κυκλοφορία;

  3. #948
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Release critical bugs... Πρέπει να γίνουν 0 για να βγει η 11.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #949
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Release critical bugs... Πρέπει να γίνουν 0 για να βγει η 11.
    Αυτό δεν θα έπρεπε να έχει γίνει πριν το Full Freeze; Τουλάχιστον εγώ έτσι το καταλαβαίνω.
    Πλήρες πάγωμα σημαίνει ότι δεν κινείται τίποτα, μένεις όπως είσαι.
    Άλλη γλώσσα χρησιμοποιούν στο Debian;

  5. #950
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Στο Debian έτσι παίζει, γίνεται full freeze των εκδόσεων των πακέτων και οποιαδήποτε critical bugs διορθώνονται επ' αυτών. Αν το ψάξεις, θα δεις ότι έτσι δουλεύει, καλώς ή κακώς έτσι είναι η πολιτική του Debian.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  6. #951
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mintux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν θα έπρεπε να έχει γίνει πριν το Full Freeze; Τουλάχιστον εγώ έτσι το καταλαβαίνω.
    Πλήρες πάγωμα σημαίνει ότι δεν κινείται τίποτα, μένεις όπως είσαι.
    Άλλη γλώσσα χρησιμοποιούν στο Debian;
    https://release.debian.org/bullseye/freeze_policy.html

    Περιγράφεται πολύ καλά τι συμβαίνει κατά το full freeze.
    Πάντα έτσι ήταν και είναι λογικό να είναι έτσι.
    Μέχρι να μηδενίσουν τα critical ΔΕΝ βγαίνει release.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #952
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά, εννοείται ότι δεν ήθελα να το παίξω έξυπνος, απλή απορία είχα, που προερχόταν από την έννοια του "Full Freeze".

  8. #953
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.337
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://lists.debian.org/debian-deve.../msg00000.html

    Νεος ορος το full freeze? Να περιμενουμε και κατι ακομα μετα απο αυτο, πχ mega freeze?
    Νομιζα οτι ολα αυτα τα freezes (soft το Φεβρουαριο, hard το Μαρτιο και ακομα ενα που δεν το θυμαμαι) ειχανε περασει μηνες πριν. Η 10 παντως δεν ειχε τετοιες μπουρδες
    https://release.debian.org/buster/freeze_policy.html
    Η αποψη μου για τον ορο full freeze.
    ديميتريس

  9. #954
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.337
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://lists.debian.org/debian-rele.../msg00200.html

    Απο το "μεσα στο Μαϊο" που λεγανε φτασαμε στο "τελη Ιουλιου"...
    Μεχρι τοτε θα καταφερουν να ξαναεχουν τον chromium 2 εκδοσεις πισω και να γελαει παλι ο κοσμος.
    bullseye release planned on 2021-08-14 and the last weeks up to the release
    https://lists.debian.org/debian-deve.../msg00003.html

    Και απο τα "τελη Ιουλιου" πηγαμε τσακ μπαμ στα "μεσα Αυγουστου". Οπως προεβλεψα, ο chromium εινια ηδη 2 εκδοσεις πισω και περιμενω μετα το καλοκαιρι να δω την εκπληξη ολων των καημενων που τον χρησιμοποιουν και τα προβατα να πουνε παλι "oi maintainers ξερουν καλυτερα".

    Περα απο την πλακα τωρα, τι φταει και πανε απο αλλαγη σε αλλαγη? Ο βλακας που εχουνε για projec leader?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 24-07-21 στις 17:55.
    ديميتريس

  10. #955
    Εγγραφή
    11-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    bullseye release planned on 2021-08-14 and the last weeks up to the release
    https://lists.debian.org/debian-deve.../msg00003.html

    Και απο τα "τελη Ιουλιου" πηγαμε τσακ μπαμ στα "μεσα Αυγουστου". Οπως προεβλεψα, ο chromium εινια ηδη 2 εκδοσεις πισω και περιμενω μετα το καλοκαιρι να δω την εκπληξη ολων των καημενων που τον χρησιμοποιουν και τα προβατα να πουνε παλι "oi maintainers ξερουν καλυτερα".

    Περα απο την πλακα τωρα, τι φταει και πανε απο αλλαγη σε αλλαγη? Ο βλακας που εχουνε για projec leader?
    Αν σε νευριάζει τόσο πολύ το Debian, γιατί απλά δεν πας σε άλλη διανομή; Εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες υπάρχουν, και πάρα πολλές βασισμένες στο apt, αν αυτό σε ενδιαφέρει.
    Το να τους βρίζεις συνεχώς ότι καθυστερούν, δεν βρίσκω να είναι ωφέλιμο. Έτσι είναι αυτή η διανομή, και προφανώς δεν θα αλλάξει.

  11. #956
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.337
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καπου υπαρχουν μηνυματα που εξηγουν τι απαιτησεις εχω απο τη διανομη μου, τι με χαλαει στο debian και γιατι δεν πηγα σε arch ακομα. Κανε ενα κοπο και ψαξτα...
    ديميتريس

  12. #957
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε νευριάζει τόσο πολύ το Debian, γιατί απλά δεν πας σε άλλη διανομή; Εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες υπάρχουν, και πάρα πολλές βασισμένες στο apt, αν αυτό σε ενδιαφέρει.
    Το να τους βρίζεις συνεχώς ότι καθυστερούν, δεν βρίσκω να είναι ωφέλιμο. Έτσι είναι αυτή η διανομή, και προφανώς δεν θα αλλάξει.
    Έκανε μια προσπάθεια τις προάλλες να πάει σε Arch αλλά δεν νομίζω κανείς μας εδώ να πίστεψε ότι θα το προχωρούσε. Άσε τον να γκρινιάζει, δεν θα φύγει ποτέ. Ο jim_p είναι ένα με το debian. Παρακολούθησες μήπως το saga της Παναγιώτας - Παπαδιάς; Ένα και το αυτό με τον jim_p.

    Η παναγιώταΟ jim_p τσίριζε συνέχεια ότι ο άντρας της το debian δεν την έκανε παπαδιά κάνει όλο βλακείες και ότι είναι κλασικός τεμπέλης οι devs είναι άχρηστοι. Μετά ξεφούρνισε ότι βρήκε τον αντώνη το Arch, και μπροστά του δεν πιάνει μία ο άντρας της το debian. Μετά πήρε τηλέφωνο ο Αντώνης και είπε ότι δεν είναι όπως τα λέει η παπαδιά αλλά είναι μόνο φίλοι είδε ότι και στο Arch δεν είναι όλα ρόδινα αλλά απλά αντάλασσε ένα σετ προβλημάτων με ένα άλλο σετ. Στο τέλος, η Αννίτα της είπε ότι είναι φτιαγμένη για τον άντρα της οι θαμώνες του νήματος του Arch του είπανε ότι ή πρέπει να αλλάξει λίγο τρόπο που κάνει τα πράγματα ή καλύτερα είναι στο debian που το ξέρει κιόλας.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #958
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου υπαρχουν μηνυματα που εξηγουν τι απαιτησεις εχω απο τη διανομη μου, τι με χαλαει στο debian και γιατι δεν πηγα σε arch ακομα. Κανε ενα κοπο και ψαξτα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανε μια προσπάθεια τις προάλλες να πάει σε Arch αλλά δεν νομίζω κανείς μας εδώ να πίστεψε ότι θα το προχωρούσε. Άσε τον να γκρινιάζει, δεν θα φύγει ποτέ. Ο jim_p είναι ένα με το debian. Παρακολούθησες μήπως το saga της Παναγιώτας - Παπαδιάς; Ένα και το αυτό με τον jim_p.

    Η παναγιώταΟ jim_p τσίριζε συνέχεια ότι ο άντρας της το debian δεν την έκανε παπαδιά κάνει όλο βλακείες και ότι είναι κλασικός τεμπέλης οι devs είναι άχρηστοι. Μετά ξεφούρνισε ότι βρήκε τον αντώνη το Arch, και μπροστά του δεν πιάνει μία ο άντρας της το debian. Μετά πήρε τηλέφωνο ο Αντώνης και είπε ότι δεν είναι όπως τα λέει η παπαδιά αλλά είναι μόνο φίλοι είδε ότι και στο Arch δεν είναι όλα ρόδινα αλλά απλά αντάλασσε ένα σετ προβλημάτων με ένα άλλο σετ. Στο τέλος, η Αννίτα της είπε ότι είναι φτιαγμένη για τον άντρα της οι θαμώνες του νήματος του Arch του είπανε ότι ή πρέπει να αλλάξει λίγο τρόπο που κάνει τα πράγματα ή καλύτερα είναι στο debian που το ξέρει κιόλας.
    Χα χα, καλό.

    Εγώ πάντως απλά πιστεύω ότι το Debian έχει το κοινό του έτσι όπως είναι, και αυτό δεν θα αλλάξει. Μέσα στο κοινό του είμαι και εγώ, και χρησιμοποιώ Debian - Xubuntu - Linux Mint XFCE ανάλογα τον υπολογιστή. Όσο πιο παλιός και όσο πιο σερβεροκατάσταση, είμαστε Debian, στο ενδιάμεσο το Xubuntu, και όσο πιο νέο και πιο desktop, το Mint XFCE. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν και OpenSuse και Manjaro, αλλά απλά βαριόμουν να μάθω νέα συστήματα διαχείρισης πακέτων, όπως του rpm και του Arch (δεν θυμάμαι καν πως λέγοντα τα πακέτα στο Arch). Έτσι αποφάσισα ότι σαν βάση θα έχω το apt, που το ξέρω πιστεύω πολύ καλά, και γύρω από αυτό θα κινούμαι. Ε τι πιο σωστό από τον δημιουργό του apt, το Debian.

    Υ.Γ. Χρησιμοποιώ πολύ το terminal, αυτό εννοώ να μάθω νέα συστήματα διαχείρισης πακέτων. Όχι το γραφικό περιβάλλον.

  14. #959
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Μια από τα ίδια και δω.
    Άπαξ και έμαθα apt δεν μπόρεσα ποτέ και λόγω δουλειάς να αφιερώσω χρόνο.
    Οπότε Debian παντού με εξαίρεση κάποια λάπτοπ και server της δουλειάς με Fedora/Ubuntu
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #960
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σήμερα πήρε update το πακέτο distro-info-data, και σύμφωνα με ένα αρχείο csv που περιέχει, η έκδοση 11 Bullseye έχει ημερομηνία κυκλοφορίας την 14-08-2021. Άρα ορίστηκε η ημέρα κυκλοφορίας της επόμενης stable; Για να δούμε...

Σελ. 64 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 44545962636465 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας