Σελ. 47 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 27374245464748495257 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 971
  1. #691
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Πόσο παλιά μητρική έχεις ώστε να έχεις τέτοια απορία; Στη δική μου 10+ ετών δεν έχω τέτοιο θέμα. Εγκατάσταση bootloader όπου θέλω και επιλογή με κουμπί στην εκκίνηση. Προεπιλεγμένα τα Windows και όταν θελήσω να μπω αλλού με F8 επιλέγω τον αντίστοιχο δίσκο.

  2. #692
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    UEFi η BIOS?
    Αν θες δυο αυτόνομα λειτουργικά που θα έχουν και τα δυο το δικό τους uefi partition θα τα εγκαταστήσεις με αποσυνδεμένο τον δίσκο του άλλου λειτουργικού
    Βοοτ η θα κάνεις επιλογή με κάποιο F1-F12 η θα προσθέσεις entry στο grub (ο grub είναι πολύ αργός πλέον efistub ακαριαία )
    Αυτό με το UEFI το έχω διαβάσει κι άλλη φορά. Νέο φρούτο?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο παλιά μητρική έχεις ώστε να έχεις τέτοια απορία; Στη δική μου 10+ ετών δεν έχω τέτοιο θέμα. Εγκατάσταση bootloader όπου θέλω και επιλογή με κουμπί στην εκκίνηση. Προεπιλεγμένα τα Windows και όταν θελήσω να μπω αλλού με F8 επιλέγω τον αντίστοιχο δίσκο.
    Σ' εμένα απευθύνεσαι?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #693
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' εμένα απευθύνεσαι?
    Ναι. Όπως έγραψα και πριν. Στην SATA 1 έχω τα Windows και στην SATA 2 το Debian. Έχω επιλέξει σαν boot order να φορτώνει τον πρώτο δίσκο και να μπαίνω αυτόματα στα Windows. Όταν εγκατέστησα το Debian επέλεξα να φορτωθεί ο GRUB στο /dev/sdb που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο δίσκο. Έκτοτε όταν θέλω μπαίνω με F8 στο μενού και επιλέγω τον δίσκο.

  4. #694
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Όπως έγραψα και πριν. Στην SATA 1 έχω τα Windows και στην SATA 2 το Debian. Έχω επιλέξει σαν boot order να φορτώνει τον πρώτο δίσκο και να μπαίνω αυτόματα στα Windows. Όταν εγκατέστησα το Debian επέλεξα να φορτωθεί ο GRUB στο /dev/sdb που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο δίσκο. Έκτοτε όταν θέλω μπαίνω με F8 στο μενού και επιλέγω τον δίσκο.
    Οκ. Αλλά τι σχέση έχει η παλαιότητα και τι πρόβλημα υπάρχει με την απορία μου. Πρώτη φορά βάζω δύο σκληρούς με διαφορετικό λειτουργικό πάνω. Θα έπρεπε να το γνωρίζω?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #695
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ. Αλλά τι σχέση έχει η παλαιότητα και τι πρόβλημα υπάρχει με την απορία μου. Πρώτη φορά βάζω δύο σκληρούς με διαφορετικό λειτουργικό πάνω. Θα έπρεπε να το γνωρίζω?
    Υποθέτω ότι εννοεί ότι τα πάρα πολύ παλιά bios δεν είχαν "boot menu" που να σου επιτρέπει να επιλέξεις γρήγορα από που θα εκκινήσεις. Εκκινούσαν πάντα από τον 1ο δίσκο και το μόνο που σου επέτρεπαν να κάνεις είναι να μπεις μέσα και να αλλάξεις σειρά εκκίνησης των δίσκων το οποίο ήταν πιο μανούρα. Από ένα σημείο και μετά, υλοποιήθηκε να πατάς f8 / f10 / f12 / whatever και να βγαίνει ένα μενού που να σου επιτρέπει πολύ πιο γρήγορα να εκκινήσεις από κάτι άλλο.

    Εσύ θέλεις αυτό όμως (δηλαδή ο κάθε boot loader να υπάρχει στον εκάστοτε δίσκο και να επιλέγεις από το bios όπως σου πρότειναν ο tiffany και ο ckoul); Ή θέλεις ο grub να μπει στον 1ο δίσκο και να "βλέπει" και τα δύο λειτουργικά οπότε από τον grub να επιλέγεις windows ή linux;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #696
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι εννοεί ότι τα πάρα πολύ παλιά bios δεν είχαν "boot menu" που να σου επιτρέπει να επιλέξεις γρήγορα από που θα εκκινήσεις. Εκκινούσαν πάντα από τον 1ο δίσκο και το μόνο που σου επέτρεπαν να κάνεις είναι να μπεις μέσα και να αλλάξεις σειρά εκκίνησης των δίσκων το οποίο ήταν πιο μανούρα. Από ένα σημείο και μετά, υλοποιήθηκε να πατάς f8 / f10 / f12 / whatever και να βγαίνει ένα μενού που να σου επιτρέπει πολύ πιο γρήγορα να εκκινήσεις από κάτι άλλο.

    Εσύ θέλεις αυτό όμως (δηλαδή ο κάθε boot loader να υπάρχει στον εκάστοτε δίσκο και να επιλέγεις από το bios όπως σου πρότειναν ο tiffany και ο ckoul); Ή θέλεις ο grub να μπει στον 1ο δίσκο και να "βλέπει" και τα δύο λειτουργικά οπότε από τον grub να επιλέγεις windows ή linux;
    Παιδιά με μπερδέψατε με όλες αυτές τις τεχνολογίες που περιγράφεται. Δεν τα ξέρω

    Όλα αυτά τα χρόνια είχα πάντα έναν δίσκο. Εϊτε HDD κάποτε είτε SSD πλέον. Είχα πάντα dual boot και απλά έβαζα δεύτερο το Debian για να περαστεί το grub "από πάνω".

    Σε κάθε εκκίνηση λοιπόν, είτε το άφηνα να ξεκινά με Debian είτε όταν εμφανιζόταν η οθόνη grub, επέλεγα τα Windows με το κάτω βελάκι του πληκτρολογίου.

    Τώρα, επειδή θα βρεθώ με δύο γρήγορους δίσκους, δεν θέλω να έχω έναν 500αρι SSD να κάθεται και να περιμένε αρχεία. Θέλω να ανοίγω τον υπολογιστή και είτε να φορτώνει default από τον Windows (για παράδειγμα) είτε να το "προλαβαίνω" και να του ζητάω να φορτώσει Linux.

    Αυτό που μου περιγράφεις στο τέλος με μπερδεύει. Όταν λέμε boot loader τι εννοούμε, της μητρικής? Δεν με απασχολεί ποιος τρόπος θα κάνει την δουλειά. Ο πιο απλός.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #697
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Boot loader είναι ο grub (και άλλοι 20)
    Εδώ και 15 χρόνια τα motherboard μπορούν να δούνε όλους τους bootloader που υπάρχουν στο pc (από δίσκους, usb, network)

    Η θα προλάβεις τον grub και να πατήσεις βελάκι η θα προλάβεις το F1-12 για να διαλέξεις λειτουργικό

    Το λινκ που σου έβαλα εξηγεί σε γενικές γραμμές
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patch : 21-11-20 στις 02:19.

  8. #698
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    The following packages were automatically installed and are no longer required:
      libarchive13 libavahi-client3 libcups2 libjansson4 libldb2 libpython3.8
      libpython3.8-minimal libpython3.8-stdlib libtalloc2 libtdb1 libtevent0
      libwbclient0 python3-crypto python3-dnspython python3.8 python3.8-minimal
      samba-common tdb-tools
    Use 'apt autoremove' to remove them.
    The following packages will be REMOVED:
      libsmbclient python3-ldb python3-samba python3-talloc python3-tdb samba
      samba-common-bin samba-libs smbclient
    The following NEW packages will be installed:
      libpython3.9-minimal libpython3.9-stdlib python3.9 python3.9-minimal
    The following packages will be upgraded:
      libpython3-stdlib python3 python3-minimal
    3 upgraded, 4 newly installed, 9 to remove and 0 not upgraded.
    Need to get 5,087 kB of archives.
    After this operation, 51.8 MB disk space will be freed.
    Απ' οτι φαινεται εχουμε python 3.9 στο unstable απο σημερα. Τα πακετα της samba ενημερωθηκαν στη 4.13.x με το αμεσως προηγουμενο upgrade, που εγινε πριν 1 λεπτο, αλλα δεν εινια συμβατα με την python 3.9 που θελει να μπει με το dist-upgrade, οποτε πρεπει να περιμενουμε να τα ξαναχτισουν. Because debian maintainers.
    Φτιαξανε αυτο εδω, και μαλιστα σε λιγοτερες απο 24 ωρες αφοτου εκανα το bug report. Οταν υπαρχουν σωστοι maintainers...
    ديميتريس

  9. #699
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Boot loader είναι ο grub (και άλλοι 20)
    Εδώ και 15 χρόνια τα motherboard μπορούν να δούνε όλους τους bootloader που υπάρχουν στο pc (από δίσκους, usb, network)

    Η θα προλάβεις τον grub και να πατήσεις βελάκι η θα προλάβεις το F1-12 για να διαλέξεις λειτουργικό

    Το λινκ που σου έβαλα εξηγεί σε γενικές γραμμές
    Warning: While the choice to install in UEFI mode is forward looking, early vendor UEFI implementations may carry more bugs than their BIOS counterparts. It is advised to do a search relating to your particular motherboard model before proceeding.
    Αυτό εδώ πέρα πρέπει να με ανησυχήσει?

    Το UEFI έχει την παραμικρή σχέση με το πόσο καλά λειτουργεί το σύστημα μου από τη στιγμή που φορτώνει ή απλά η δουλειά του είναι μόνο κατά την εκκίνηση?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #700
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ. Αλλά τι σχέση έχει η παλαιότητα και τι πρόβλημα υπάρχει με την απορία μου. Πρώτη φορά βάζω δύο σκληρούς με διαφορετικό λειτουργικό πάνω. Θα έπρεπε να το γνωρίζω?
    Μου κάνει εντύπωση η απορία σου. Απλά πράγματα. Παλιά έπρεπε να μπλέξεις με το BIOS. Τώρα με ένα κουμπί τελειώνεις. Από την πρώτη εγκατάσταση τότε που ο υπολογιστής ήταν καινούριος θα έπρεπε να το έχεις δει. Πως φόρτωσες το CD ή το USB για να κάνεις την εγκατάσταση; Άλλαξες το Boot Order μέσα στο BIOS ή απλά πάτησες κάποιο Fn και προχώρησε;

    Επειδή διαβάζω ότι έχεις απορίες. Με λίγα λόγια. Όταν ανοίγει ο υπολογιστής πάει και διαβάζει από τον ορισμένο σαν "πρώτο" δίσκο κάποια bytes που ορίζουν τι θα ξεκινήσει. Αυτά τα bytes είναι κομμάτι του bootloader και το κάθε λειτουργικό έχει τον δικό του. Παραδοσιακά τα Windows έπιαναν αυθαίρετα την αρχή του δίσκου ενώ το Linux σου έδινε επιλογή το τι θα κάνεις. Επειδή τα τελευταία χρόνια οι δίσκοι έχουν γίνει φτηνοί οι κατασκευαστές μητρικών άλλαξαν τακτική. Κράτησαν μεν τη σειρά εκκίνησης ώστε όταν ξεκινάει ο υπολογιστής να φορτώνει το προκαθορισμένο λειτουργικό αλλά ταυτόχρονα πρόσθεσαν ένα hotkey ώστε να σου εμφανίζει και τους υπόλουπους δίσκους που έχεις και να διαλέξεις. Με αυτόν τον τρόπο εμμέσως έριξαν άκυρο στο νταβατζιλίκι της MS που τα ήθελε όλα δικά της. Πας λοιπόν και φορτώνεις τον bootloader του άλλου λειτουργικού στον δίσκο του ώστε να μην έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα. Και με το hotkey διαλέγεις ανάλογα. Δεν κάθεσαι να ψάχνεσαι με διαφορετικά λειτουργικά και πιθανά προβλήματα. Ο κάθε ένας στο δίσκο του και οι υπόλοιποι να πάνε να "κουρεύονται". Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

    Και για να σε βοηθήσω λίγο παραπάνω. Στην παρακάτω φωτογραφία έχω το σύστημά μου.

    Ο πρώτος δίσκος είναι ο κανονικός με τα Windows. O δεύτερος έχει Debian και ο τρίτος ο παλιός που έχω βαρεθεί να τον ξηλώσω. Ο κάθε ένας από αυτούς είναι ανεξάρτητος από τους άλλους. Με F8 στην εκκίνηση διαλέγω που θα πάω.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bootloader.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  181,8 KB 
ID: 221136

  11. #701
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εδώ πέρα πρέπει να με ανησυχήσει?

    Το UEFI έχει την παραμικρή σχέση με το πόσο καλά λειτουργεί το σύστημα μου από τη στιγμή που φορτώνει ή απλά η δουλειά του είναι μόνο κατά την εκκίνηση?
    Γιατί δεν λες ποια είναι η "8 χρόνων" μητρική σου για να έχουμε μια ιδέα, _μήπως_ και μπορέσουμε να δώσουμε κάποια καλύτερη συμβουλή. Χωρίς να ισχύει 100%, οι πρώτες μητρικές που υλοποίησαν uefi, είχαν καλό bios και χάλια uefi το οποίο μπήκε απλά για να προσελκύσουν κόσμο που δεν αλλάζει συχνά pc και θα σκέφτονταν "ας πάρω αυτήν που θα είναι πιο future-proof". Σιγά-σιγά το uefi βελτιωνόταν και από ένα σημείο και μετά φτάσαμε στο αντίθετο σημείο, με όλες τις δοκιμές να γίνονται στο uefi (όσο μπορείς να πεις ότι γίνονται δοκιμές στο firmware) και το bios να είναι αυτό που ίσως να προκαλεί προβλήματα. Αυτό είναι που σου λέει το μήνυμα που έκανες quote.

    Το UEFI είναι πολύ πιο βολικό με την έννοια ότι οι "boot loaders" είναι απλά "dos" αρχεία και δεν μπλέκεις με τις παλιές μεθόδους "εγκατάστασης" των bootloaders, όχι θα μπει στον mbr, όχι στην κατάτμηση, α έβαλα νέο πυρήνα, ξαναπέρασε τον boot loader, και λοιπές βλακείες. Αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις UEFI, κάνε το. Αν έχεις πάρα-πάρα πολύ παλιά μητρική που το UEFI έχει θέματα, τότε χρησιμοποίησε BIOS.

    Δεν έχω ιδέα από windows αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο μανούρα να αλλάξεις τρόπο _μετά_ την εγκατάσταση των windows οπότε επίλεξε τι θα χρησιμοποιήσεις πριν να βάλεις τα windows.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #702
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #703
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποιος ειναι αυτος? Maintainer καποιου πακετου?
    ديميتريس

  14. #704
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια από αυτά που λέει θα μπορούσαν όντως να βελτιωθούν, κάποια όμως δεν έχουν λόγο να αλλάξουν όπως τα θέλει αυτός γιατί εξυπηρετούν άλλη λογική. Περισσότερο για θιγμένο «εγώ» μου φαίνεται η περίπτωση.

  15. #705
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είχε ανέβει και αρκετά παλιότερα το συγκεκριμένο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 47 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 27374245464748495257 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας