Σελ. 32 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 971
  1. #466
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Η χρήση ελληνικών που κάνετε είναι δυσανάλογα μικρή σε σχέση με τα Αγγλικά; (ή είναι ριπές που γράφετε μόνο ελληνικά για πχ μισή ώρα, μετά μόνο αγγλικά, κτλ; ). Αλλιώς δεν ενοχλεί τα δάχτυλά σας αυτό το συνεχόμενο alt-shift (ή ctrl-shift ή οποιοσδήποτε άλλο chord); Εδώ και χρόνια έχω βάλει την αλλαγή στο "μενού" (οποιοδήποτε μονό πλήκτρο κάνει φυσικά απλά το μενού μου φάνηκε το πιο άχρηστο) και σώθηκα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #467
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρήση ελληνικών που κάνετε είναι δυσανάλογα μικρή σε σχέση με τα Αγγλικά; (ή είναι ριπές που γράφετε μόνο ελληνικά για πχ μισή ώρα, μετά μόνο αγγλικά, κτλ; ). Αλλιώς δεν ενοχλεί τα δάχτυλά σας αυτό το συνεχόμενο alt-shift (ή ctrl-shift ή οποιοσδήποτε άλλο chord); Εδώ και χρόνια έχω βάλει την αλλαγή στο "μενού" (οποιοδήποτε μονό πλήκτρο κάνει φυσικά απλά το μενού μου φάνηκε το πιο άχρηστο) και σώθηκα.
    Το εκνευριστικό είναι ότι πολλές φορές σε απλές προτάσεις είναι ένα combo ελληνικών-αγγλικών. Ειδικά σε τεχνολογικό forum.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #468
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εκνευριστικό είναι ότι πολλές φορές σε απλές προτάσεις είναι ένα combo ελληνικών-αγγλικών. Ειδικά σε τεχνολογικό forum.
    Ακριβώς. Για αυτό ρώτησα το μοτίβο σας. Αυτό ήταν και σε εμένα το πιο ενοχλητικό σενάριο. Προτάσεις που κάθε 2 λέξεις πρέπει να πατήσεις alt-shift για να αλλάξεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #469
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Δεν πρόκειται για bug του Wayland, αλλά για τρόπο που ζητάει access ο Firefox.
    Από το να αλλάξουν τον τρόπο λειτουργίας έχουν flag που δεν ζητάει τέτοιο access.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #470
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρήση ελληνικών που κάνετε είναι δυσανάλογα μικρή σε σχέση με τα Αγγλικά; (ή είναι ριπές που γράφετε μόνο ελληνικά για πχ μισή ώρα, μετά μόνο αγγλικά, κτλ; ). Αλλιώς δεν ενοχλεί τα δάχτυλά σας αυτό το συνεχόμενο alt-shift (ή ctrl-shift ή οποιοσδήποτε άλλο chord); Εδώ και χρόνια έχω βάλει την αλλαγή στο "μενού" (οποιοδήποτε μονό πλήκτρο κάνει φυσικά απλά το μενού μου φάνηκε το πιο άχρηστο) και σώθηκα.
    Οταν λες "μενού" ποιο εννοείς; μόνο εγώ χρησιμοποιώ όλο το πληκτρολόγιο; (ακόμα και το context menu, δεξί κλικ)

    Αυτό με το alt+shift το έχω και εγώ σε gnome με Χ11 σε όλο το λειτουργικο (fedora) , ειδικά μετά το τελευταίο update. Οπότε ίσως είναι θέμα του gnome. Αν το κανω αργά δεν έχει πρόβλημα. Αν τα πατήσω και τα αφήσω γρήγορα αλλάζει γλώσσα και μένει ενεργοποιημενο το menu.

  6. #471
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες "μενού" ποιο εννοείς; μόνο εγώ χρησιμοποιώ όλο το πληκτρολόγιο; (ακόμα και το context menu, δεξί κλικ)
    Αυτό που είναι δίπλα στο δεξί control και ξεκίνησε σαν καλή ιδέα για context menu όπως είπες αλλά δεν αξιοποιήθηκε ποτέ. Θα έβαζα το δεξί win που και αυτό δεν πολύ χρειάζεται αλλά στο πληκτρολόγιο μου δεν δίνει scancode. Είναι special πλήκτρο για φωτάκια, layouts, κτλ. Οπότε έβαλα αναγκαστικά το μενού.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #472
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και χρόνια έχω βάλει την αλλαγή στο "μενού" (οποιοδήποτε μονό πλήκτρο κάνει φυσικά απλά το μενού μου φάνηκε το πιο άχρηστο) και σώθηκα.
    Καλό, αλλά πας να καθίσεις σε άλλο υπολογιστή και πατάς το «μενού» και παίρνεις τα @@ σου... Μετά θυμάσαι ότι κάθεσαι αλλού. Η δύναμη της συνήθειας είναι μεγάλη... Δυστυχώς το Alt+Shift δεν βλέπω να αλλάζει εύκολα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #473
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς το Alt+Shift δεν βλέπω να αλλάζει εύκολα.
    Αν βοηθάει εσένα γιατί πρέπει να αλλάξει globally για να το υιοθετήσεις; Δεν μιλάμε για ολόκληρο layout αλλά ένα πλήκτρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό, αλλά πας να καθίσεις σε άλλο υπολογιστή και πατάς το «μενού» και παίρνεις τα @@ σου... Μετά θυμάσαι ότι κάθεσαι αλλού. Η δύναμη της συνήθειας είναι μεγάλη...
    Ακόμη και να μην πάει το νου σου με την πρώτη και πατήσεις το menu, δεν έγινε και τίποτα. Την 2η φορά που θα το χρειαστείς θα το θυμάσαι και θα πατήσεις το alt-shift. Αν και νομίζω ότι ο εγκέφαλος μας είναι πολύ καλός στους συσχετισμούς (δικιά μου καρέκλα - pc - οθόνη => menu, κάτι άλλο => alt-shift). Ακόμη και σε πιο πολύπλοκα πράγματα όπως πχ dvorak στο δικό σου pc - qwerty στο pc των άλλων. Το μόνο που θυμάμαι να μην μπορώ να συνηθίσω με τίποτα, και για αυτό δεν το χρησιμοποιώ ούτε σε εμένα, ήταν τα sticky keys. Αντί για ctrl-c, πατάς ctrl, αφήνεις ctrl, πατάς c. Τα sequences είναι απείρως πιο βολικά αλλά είναι εφιάλτης αν πας σε άλλα pc.

    Edit: Επειδή ο γραπτός λόγος είναι περίεργος και το μήνυμά μου μπορεί να παρεξηγηθεί σαν φορτικό που θέλει ντε και καλά να μας κάνει να αλλάξουμε (insert arch-linux meme), δεν προσπαθώ να πείσω κανένα να αλλάξει :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 13-07-20 στις 22:30.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #474
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit: Επειδή ο γραπτός λόγος είναι περίεργος και το μήνυμά μου μπορεί να παρεξηγηθεί σαν φορτικό που θέλει ντε και καλά να μας κάνει να αλλάξουμε (insert arch-linux meme), δεν προσπαθώ να πείσω κανένα να αλλάξει :P
    Καμία σχέση, συζήτηση κάνουμε.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #475
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Glibc 2.31 απο σημερα στο unstable
    https://tracker.debian.org/news/1159...into-unstable/
    ديميتريس

  11. #476
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για οσους εινια σε unstable, παιζει αυτο το φρεσκοτατο grave bug στην εγκατασταση της σημερινης ενημερωσης του policykit. Ετυχε σε μενα πριν λιγο
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=965164
    ديميتريس

  12. #477
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για να μην γράφω μόνο τα άσχημα, να πω ότι λάτρεψα το Evince για άνοιγμα των pdf. Minimal, light και ταχύτατο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #478
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και με το μισο gnome σαν εξαρτησεις απο την εποχη που σταματησαν να χτιζουν το evince-gtk, δηλαδη απο τον καιρο που η 8 ηταν να βγει σαν stable, 5+ χρονια πριν.
    ديميتريس

  14. #479
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με το μισο gnome σαν εξαρτησεις απο την εποχη που σταματησαν να χτιζουν το evince-gtk, δηλαδη απο τον καιρο που η 8 ηταν να βγει σαν stable, 5+ χρονια πριν.
    Δεν ξέρω που το πας με τις εξαρτήσεις, αν είναι καλό ή κακό. Εμένα πάντως και με βόλεψε και μου άρεσε
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #480
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για κακο το λεω, μιας και παραεινια πολλες για εναν τοσο απλο pdf viewer. Με το ιδιο σκεπτικο, καλυτερα να βαλω το okular του kde που θα τραβηξει με τη σειρα του το μισο kde αλλα θα εχει περισσοτερα features.
    ديميتريس

Σελ. 32 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας