Σελ. 57 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 374752555657585962 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 841-855 από 971
  1. #841
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χρηστης ειναι ο dietpi
    Κώδικας:
    $ id
    uid=1000(dietpi) gid=1000(dietpi) ομάδες=1000(dietpi)
    $ grep dietpi /etc/passwd
    dietpi:x:1000:1000::/home/dietpi:/bin/bash
    $ crontab -l
    no crontab for dietpi
    Το ξερω οτι θα χρειαστει μετα να ξαναστησω το xfce απο την αρχη, αλλα τι να κανω. Επισης, ο dietpi εχει passwordless sudo που με ενοχλει.
    Ωραία. Ας υποθέσουμε ότι το νέο username που θέλεις είναι jimp.
    Κώδικας:
    1) groupmod -n jimp dietpi
    Αυτό θα αλλάξει στο /etc/group το όνομα της ομάδας από dietpi σε jimp. Το gid (1000) θα παραμείνει ίδιο.
    Κώδικας:
    2) usermod -d /home/jimp -l jimp -m dietpi
    Αυτό θα αλλάξει στο /etc/passwd το username και τον κατάλογο και επίσης θα μετονομάσει τον home κατάλογο. Το grep passwd που σου είπα να κάνεις δεν το χρειαζόμουν απλά στο πρότεινα για να δεις πώς είναι η καταχώρηση. Στην καταχώρηση υπάρχουν τα αριθμητικά uid και gid (1000 και για τα δύο). Εμείς αλλάζουμε μόνο το συμβολικό αλφαριθμητικό dietpi οπότε δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα παραπάνω. Ούτε να πούμε στην usermod να βάλει τον χρήστη σε άλλη ομάδα, ούτε να ψάξουμε όλα τα αρχεία που έχουν uid 1000 και να τα κάνουμε chown. Σε χαμηλό επίπεδο η δουλειά γίνεται με τα αριθμητικά, τα οποία δεν αλλάξαμε οπότε δεν έχουμε κανένα θέμα.
    Κώδικας:
    3) visudo
    και αλλαγή των καταχωρήσεων στο νέο username ώστε να μην μείνεις αιχμάλωτος και δεν μπορείς να γίνεις root. Καλά που ανέφερες το sudo γιατί δεν το χρησιμοποιώ και δεν πήγε εκεί το μυαλό μου. Αν θέλεις να είσαι έξτρα παρανοϊκός, πρόσθεσε νέες καταχωρήσεις για το νέο username. Έτσι θα μπορείς σε μια άλλη κονσόλα να δεις αν συνδέεται σαν jimp και μπορεί να κάνει sudo και στην υπάρχουσα κονσόλα που είσαι ήδη root να διορθώσεις κάτι αν κάτι δεν παίζει.
    Κώδικας:
    4) grep -r dietpi /etc
    Μια και ανέφερες το sudo, τρέξε και αυτό να δεις αν υπάρχει το παλιό username σε κάποιο αρχείο που μας ξεφεύγει. Άπαξ και παίζει το sudo και μπορείς να γίνεις root, τυχόν προβλήματα μπορούν να διορθωθούν και μετά.
    Κώδικας:
    5) mv /var/spool/mail/dietpi /var/spool/mail/jimp
    mv /var/mail/dietpi /var/mail/jimp
    Μετονομασία του αρχείου mbox που περιέχει τα e-mails. Πιθανώς να μην έχεις καν αρχείο mbox στον κατάλογο. Επίσης στο 99% των περιπτώσεων μόνο ο ένας κατάλογος θα είναι πραγματικός και ο ένας θα είναι symlink στον άλλον. Παίζει ανάλογα την διανομή ποιος είναι ο πραγματικός.

    crontab δεν έχεις όπως το περίμενα οπότε λογικά πρέπει να είσαι οκ σε αυτό το σημείο.

    Περίμενε να ακούσεις και από κάποιον άλλον μήπως μου διαφεύγει κάτι όπως μου διέφυγε το sudo αλλά δεν είναι και τόσο τρομερή διαδικασία. Από εκεί και πέρα κρίνε αν σε βολεύει αυτό ή να κάνεις νέον χρήστη. Μη σε πάρω στο λαιμό μου.

    Γιατί θα πρέπει να ξαναστήσεις το xfce;
    Edit: Έκανα grep το username μου στον κατάλογο .config και όλες οι περιπτώσεις που να αναφέρεται ο κατάλογος /home/παλιό_username είναι ιστορικό αρχείων που ανοίχθηκαν και τέτοια παρόμοια οπότε δεν νομίζω να χρειαστεί να ξαναστήσεις τίποτα αλλά φυσικά δεν μπορώ να το εγγυηθώ. Εξαρτάται από τα προγράμματα που τρέχεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #842
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ζητω συγγνωμη αλλα τελικα αποφασιστηκε να μεινει το dietpi σαν ονομα χρηστη (και σαν κωδικος κλπ), γιατι ο χρηστης που θα εχει το rpi4 λεει πως δεν μπορει να θυμαται κωδικους κλπ.
    Θα κανω βεβαια ενα χρηστη να δω κατι αλλα πραγματα που θελω, πχ αν ειναι και αυτος με passwordless sudo.

    - - - Updated - - -

    mpm is a package manager for makedeb, allowing for installation and updates of packages from the AUR
    https://github.com/hwittenborn/mpm

    Lol what?
    ديميتريس

  3. #843
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για να μην λετε οτι ολο κραζω τους maintainers. Πριν 1 βδομαδα ανακαλυψα οτι ενημερωθηκε ενα πακετο απο upstream μετα απο 10 ΧΡΟΝΙΑ βαλτωματος. Ανοιξα το σχετικο bug report, ειπα τα παραπανω και σημερα ο σωστος maintainer απαντησε
    Sadly I'm still the maintainer (and upstream) of this package but currently
    I don't have access to the computer with all packaging stuff and, more
    important, my GPG key to upload the package.

    I think It's better to find another maintainer.

    Kind regards,
    Daniele.
    Οποτε θα το αναθεσω στον Marillat να τελειωνουμε :P
    ديميتريس

  4. #844
    Εγγραφή
    29-08-2007
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    FTTH
    Σε Debian stable με xfce μετά την αναβάθμιση του πυρήνα σε 4.19.0-16 και μόνο με autologin χρήστη έσπασε το gvfs-udisks2-volume-monitor.
    Δεν προσαρτά αυτόματα κανένα δίσκο. Δεν βρήκα καμία αναφορά και δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο στα δικά μου συστήματα...

  5. #845
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχω εναν lighttpd και σε αυτον εχω βαλει 3 σελιδες δικες μου για να τις βλεπω τοπικα. Επειδη δεν την παλευω αλλο να πηγαινω απο το τερματικο στο /var/www/html/mitsos1/ και σαν root για να κανω edit το index.html της καθεμιας με το nano οταν θελω να αλλαξω κατι, σκεφτομαι το εξης: να κανω ενα φακελο html στο /home μου, να τις πεταξω εκει μεσα και να τις επεξεργαζομαι με το geany.
    Θα δουλεψει κατι τετοιο ή θα εχω θεματα με τα permissions?

    Ο φακελος /var/www/html/ εχει ηδη μεσα ενα index.lighttpd.html που εινια του lighttpd και δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο.
    ديميتريس

  6. #846
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξαναρχισαν οι αθλιες δικαιολογιες για τους maintainers που βαριουνται
    https://old.reddit.com/r/debian/comm...n_maintainers/
    ديميتريس

  7. #847
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω εναν lighttpd και σε αυτον εχω βαλει 3 σελιδες δικες μου για να τις βλεπω τοπικα. Επειδη δεν την παλευω αλλο να πηγαινω απο το τερματικο στο /var/www/html/mitsos1/ και σαν root για να κανω edit το index.html της καθεμιας με το nano οταν θελω να αλλαξω κατι, σκεφτομαι το εξης: να κανω ενα φακελο html στο /home μου, να τις πεταξω εκει μεσα και να τις επεξεργαζομαι με το geany.
    Θα δουλεψει κατι τετοιο ή θα εχω θεματα με τα permissions?

    Ο φακελος /var/www/html/ εχει ηδη μεσα ενα index.lighttpd.html που εινια του lighttpd και δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο.
    Θα μπορούσες να φτιάξεις ένα ACL που να σου δίνει δικαίωμα επεξεργασίας για τους συγκεκριμένους καταλόγους. Δες το man του setfacl.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #848
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο εδω ειναι? Καλυτερα να μεινω στο nano τοτε, μου φαινεται βουνο!
    https://linux.die.net/man/1/setfacl
    ديميتريس

  9. #849
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Φαίνεται, αλλά ευτυχώς δεν είναι. Για βήμα-βήμα δες εδώ:

    https://linuxconfig.org/how-to-manage-acls-on-linux
    https://www.redhat.com/sysadmin/linu...-control-lists
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  10. #850
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Jonathan Carter Re-Elected As Debian Project Leader
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...arter-2021-DPL

    Ξαναβγηκε ο sjw βλακας που πριν 9 μηνες ελεγε "We failed to put together a timely message regarding Black Lives Matter." λες και ειναι σημαντικο προβλημα του debian.
    #nohope
    ديميتريس

  11. #851
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Έχω σκυλοβαρεθεί από το freeze
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #852
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναβγηκε ο sjw βλακας που πριν 9 μηνες ελεγε "We failed to put together a timely message regarding Black Lives Matter." λες και ειναι σημαντικο προβλημα του debian.
    #nohope
    Δεν έψαξα αν υπήρχαν πολλοί υποψήφιοι αλλά στο phoronix λένε ότι η κύρια αντίπαλος ήταν αυτή η οποία φαίνεται χειρότερη.

    I am the first (and only) woman Debian Developer from India.

    Why am I contesting?

    Concerned with the skewed gender ratios within the Free Software community (and Debian) ....

    Below are some of my focus areas and what I plan to do in each area.
    1. Diversity

    Since diversity is my primary focus, let me start with that.

    2. Outreach

    My second focus area is outreach activities. I have been working with the Debian-outreach team for around 6-7 months now. I feel outreach is one important activity which often does not get its due importance. Our outreach team end up being just co-ordinators for GSoC and Outreachy. I have a couple of ideas planned out for outreach.
    Εντάξει αυτά που έκανα paste είναι 5 γραμμές από ένα ολόκληρο κατεβατό κείμενο αλλά, όπως κατηγορούν και στο phonorix, όλο το κείμενο είναι για diveristy μα..κίες χωρίς κανένα τεχνικό επιχείρημα για το debian.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #853
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έψαξα αν υπήρχαν πολλοί υποψήφιοι αλλά στο phoronix λένε ότι η κύρια αντίπαλος ήταν αυτή η οποία φαίνεται χειρότερη.
    Εντάξει αυτά που έκανα paste είναι 5 γραμμές από ένα ολόκληρο κατεβατό κείμενο αλλά, όπως κατηγορούν και στο phonorix, όλο το κείμενο είναι για diveristy μα..κίες χωρίς κανένα τεχνικό επιχείρημα για το debian.
    Το diversity δεν έχει να κάνει με τα γνωστά που βλέπουμε στα κανάλια, αλλά στο ότι ο κόσμος είναι πολύ μεγάλος (πχ. Ινδία, ΝΑ Ασία, Αφρική) και υπάρχει αξιόλογο ταλέντο και σε άλλες πληθυσμιακές ομάδες εκτός των λευκών αγγλοσαξώνων αντρών που μονοπωλούν τα projects και λόγω (ελιτίστικης) συμπεριφοράς. Για να αντιμετωπιστεί η έλλειψη ανθρώπινου δυναμικού -λέει αυτή η τάση- το project πρέπει να γίνει ελκυστικό σε παγκόσμιο επίπεδο. Μην ξεχνάμε πως το Ubuntu είναι αφρικανική λέξη και σύστημα φιλοσοφίας, και ότι το ubuntu linux έχει το μεγαλύτερο αριθμό χρηστών.

  14. #854
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το diversity δεν έχει να κάνει με τα γνωστά που βλέπουμε στα κανάλια, αλλά στο ότι ο κόσμος είναι πολύ μεγάλος (πχ. Ινδία, ΝΑ Ασία, Αφρική) και υπάρχει αξιόλογο ταλέντο και σε άλλες πληθυσμιακές ομάδες εκτός των λευκών αγγλοσαξώνων αντρών που μονοπωλούν τα projects και λόγω (ελιτίστικης) συμπεριφοράς. Για να αντιμετωπιστεί η έλλειψη ανθρώπινου δυναμικού -λέει αυτή η τάση- το project πρέπει να γίνει ελκυστικό σε παγκόσμιο επίπεδο. Μην ξεχνάμε πως το Ubuntu είναι αφρικανική λέξη και σύστημα φιλοσοφίας, και ότι το ubuntu linux έχει το μεγαλύτερο αριθμό χρηστών.
    Όλα αυτά τα εγχειρήματα για ισότητα, diversity, κτλ ξεκινούν με την θεώρηση ότι υπάρχει ένα καθεστώς (από λευκούς αγγλοσάξωνες άντρες όπως ανέφερες) που απαγορεύει στις γυναίκες (,διεμφυλικούς, ινδούς, ιάπωνες, χοντρούς, κτλ) να γίνουν μέλη. Δεν είναι δηλαδή δυνατόν ένα Χ αντικείμενο να μην ενδιαφέρει κάποιον και να πάει σε κάποιο άλλο τομέα; Δηλαδή σε 30,000 FOSS projects παντού υπάρχει ελιτισμός και για αυτό δεν πήγε καμμία ινδή γυναίκα;

    Στη σχολή μου, σε κάθε έτος υπήρχαν 150 άνδρες / 50 γυναίκες φοιτητές όχι επειδή υπήρχε κάποια συνωμοσία που απομάκρυνε τις γυναίκες απλά γιατί δεν τους άρεσε το αντικείμενο. Μην βλέπουμε παντού πατριαρχίες. Δυστυχώς βλέπω αυτά τα με-το-στανιό-diversity εγχειρήματα να οδηγούν μόνο στην ευκόλυνση κάποιων τυχοδιωκτών για να διώξουν άτομα που δεν τους αρέσουν ή για να πάρουν θέσεις από άλλους. Επειδή η ευφράδεια δεν είναι κάτι που με διακρίνει και σίγουρα δεν θα το εξηγήσω όπως θα ήθελα, ας χρησιμοποιήσω μια ταινία ως παράδειγμα. Στην ταινία distinguished gentleman, ο Eddie Murphy ήθελε να μπει σε μια νομοθετική επιτροπή ώστε να παίρνει πολλά φράγκα αλλά δεν υπήρχε καμμία περίπτωση για ένα τόσο νέο γερουσιαστή να μπει. Οπότε έβαλε δικούς του να παίρνουν τηλέφωνα στην νομοθετική επιτροπή και να ρωτάνε "πόσους ινδιάνους έχετε;", "πόσους μαύρους έχετε;", κτλ και κατάφερε να καλέσουν τον ίδιο να γίνει μέλος της επιτροπής ώστε να υπάρχει και μέλος ένας μαύρος για να μην χαρακτηριστούν ότι έχουν μόνο λευκούς άντρες μέλη.

    Δυστυχώς και στη πραγματικότητα σε πολλά IT projects έχουν εισχωρήσει άτομα χρησιμοποιώντας τέτοιες τακτικές (και για αυτό πολλά κινήματα που ξεκίνησαν σαν κάτι καλό τώρα τα χρησιμοποιούμε αρνητικά, πχ sjw). Για αυτό το λόγο δεν μου αρέσει όταν κάποιος έχει σαν κύρια γραμμή του το diversity κομμάτι. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την diversity.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #855
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αντε !@#$%^& για maintainers! Θα την κανω για arch αυτη τη φορα και θα ειναι οριστικο!
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=973599
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=987217
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=979671

    2+ ΧΡΟΝΙΑ τωρα, απο τοτε που περασε ο 5 στα repo, ψαχνω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ για patches κλπ για να υπαρχει ενας σωστος driver ωστε να μεινει το κ@λοπακετο το repo και να μην χρειαζεται καποιος να υποστει τη σαπιλα τον nouveau και τα βοδια του debian πετανε το πακετο απο το repo λιγους ΜΗΝΕΣ πριν το release!
    ديميتريس

Σελ. 57 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 374752555657585962 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας