Σελ. 12 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 971
  1. #166
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο gentoo, που θεωρειται multi platform διανομη, γιατι δεν χτιζουν τον chromium για arm? Και το συστημα που λες εσυ ειναι arm64, για το οποιο χτιζεται κανονικα ο chromium.
    https://packages.gentoo.org/packages...lient/chromium

    Γενικα παντως, θεωρω οτι ειναι μεγαλη πατατα να μενει ενα ολοκληρο branch πισω ή χωρις πακετο για καιρο οταν αυτο το πακετο δεν χτιζεται μονο για μια αρχιτεκτονικη. Ας μεινει παλια εκδοση του στο repo μονο για αυτη και οποιος χρηστης το θελει ενημερωμενο, ας εμπλακει στην αναπτυξη του πακετου, γιατι με το σημερινο τροπο "διακυβερνησης" γινεται κακο στη διανομη.

    - - - Updated - - -

    Updated Debian 10: 10.2 released
    https://www.debian.org/News/2019/20191116
    Υποτίθεται πως όταν επέλεξες την συγκεκριμένη διανομή ήξερες σε τι έμπλεκες. Γιατί να γίνει κακό? Αφού αυτός είναι ο τρόπος λειτουργίας.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #167
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο gentoo, που θεωρειται multi platform διανομη, γιατι δεν χτιζουν τον chromium για arm? Και το συστημα που λες εσυ ειναι arm64, για το οποιο χτιζεται κανονικα ο chromium.
    https://packages.gentoo.org/packages...lient/chromium

    Γενικα παντως, θεωρω οτι ειναι μεγαλη πατατα να μενει ενα ολοκληρο branch πισω ή χωρις πακετο για καιρο οταν αυτο το πακετο δεν χτιζεται μονο για μια αρχιτεκτονικη. Ας μεινει παλια εκδοση του στο repo μονο για αυτη και οποιος χρηστης το θελει ενημερωμενο, ας εμπλακει στην αναπτυξη του πακετου, γιατι με το σημερινο τροπο "διακυβερνησης" γινεται κακο στη διανομη.

    - - - Updated - - -

    Updated Debian 10: 10.2 released
    https://www.debian.org/News/2019/20191116
    Συγνώμη, αλλά αυτή είναι η πολιτική της διανομής εδώ και χρόνια και πιστεύω πως αυτό το γνωρίζεις. Γιατί δεν πας σε Arch/Arch based ή Opensuse Tumbleweed που είναι rolling ή Fedora που παραδοσιακά είναι πιο bleeding edge;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #168
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Debian εβαλα στις αρχες του 2008 και τοτε ο chromium δεν υπηρχε ουτε σαν ιδεα. Με τα χρονια ανακαλυψα τις κουλαμαρες που εχει.
    Επιπλεον, αλλο πραγμα η πολιτικη για κατι, πχ το kodi που δεν το χτιζουν με υποστηριξη για rar γιατι δεν θελουν non-free πραγματα (και οχι το παιρνουν απο το marillat που δεν εχει τετοιες αντιληψεις) και αλλο τα διαφορα κακως κειμενα που κακως, imho, τα βαφτιζουν πολιτικη, πχ αυτο που λεω παραπανω με τον chromium στο testing ή το debate που λενε εδω.
    https://phoronix.com/scan.php?page=n...Init-Diversity

    Οπως λεει και ενας τυπος στα σχολια
    Look forward to the shit show that's about to happen, caused by a certain vocal minority who want developers to have to do extra work so they can keep an OS held together by sticky tape.
    Και για την περιπτωση του chromium, η μειονοτητα με arm ειναι που εχει το θεμα.
    Ας το θεσω και αλλιως. Εστω οτι καποιος θελει να βαλει σημερα debian testing και chromium για main browser. Μπορει? Οχι, επειδη τον εμποδιζει η "πολιτικη" που λεω παραπανω. Αν εχει ηδη testing, ειναι καταδικασμενος να μεινει στον προϊστορικο chromium 76 απο τον Αυγουστο μεχρι να ξαναχτιστει το πακετο για μια αρχιτεκτονικη που δεν χρησιμοποιει καν! Σας φαινεται σωστο?

    Για το "γιατι δεν βαζω κατι αλλο".
    Εκτος απο το systemd, το οποιο το θεωρω δεδομενο init system για οποια διανομη και αν βαλω και δεν θα δεχτω μια χωρις systemd, οι απαιτησεις μου ειναι
    - nvidia 340. Δεν τον δινει το arch και δεν θα ασχοληθω με οποιαδηποτε διανομη δεν τον δινει μεχρι να παρω νεο hw. Το οτι υπαρχει ακομα στο debian μετα την 10 οφειλεται σε 2 δικα μου bug reports που τους ανοιξα τα ματια και δεν τον πεταξανε ακομα. Nouveau δεν βαζω ουτε απο περιεργεια, γιατι ειναι χασιμο χρονου για μενα.
    - chromium, ff και tb στις τελευταιες τους εκδοσεις παντα, για λογους ασφαλειας, kodi παντα στην τελευταια, και τα υπολοιπα σημαντικα πακετα για μενα (deadbeef, 2-3 gnome apps, mpv, smplayer, adb κλπ) σε μη προϊστορικες εκδοσεις
    - modularity, γιατι δεν θα ανεχτω απο τη διανομη να μου πει "με τον ff θα σου βαλω και pulseaudio, σκυψε", και αντιστροφα, "θες να βγαλεις το apparmor? ωραια, θα βγαλω και την Χ εφαρμογη γιατι την εχει σαν εξαρτηση, παρολο που δεν χρειαζεται αμεσα"
    - οχι καθε τρεις και λιγο manual intervention, πχ αυτο εδω το πραγμα που κανανε προσφατα στο arch με κανει να το αποφευγω απο δω και περα
    https://www.archlinux.org/news/new-k...nitcpio-hooks/
    - οσο γινεται λιγοτερα third party repos για opensource ή/και closed source εφαρμογες, γιατι δεν θα καθομαι να ψαχνω aur, user repos, ppa κλπ για το Χ πακετο που θελω.
    - να πακεταρει το lxde και το θεμα numix :P
    (αν θυμηθω κατι αλλο πιο μετα θα το προσθεσω)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 18-11-19 στις 08:37.
    ديميتريس

  4. #169
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για την περιπτωση του chromium, η μειονοτητα με arm ειναι που εχει το θεμα.
    Ας το θεσω και αλλιως. Εστω οτι καποιος θελει να βαλει σημερα debian testing και chromium για main browser. Μπορει? Οχι, επειδη τον εμποδιζει η "πολιτικη" που λεω παραπανω. Αν εχει ηδη testing, ειναι καταδικασμενος να μεινει στον προϊστορικο chromium 76 απο τον Αυγουστο μεχρι να ξαναχτιστει το πακετο για μια αρχιτεκτονικη που δεν χρησιμοποιει καν! Σας φαινεται σωστο?
    Εμένα προσωπικά μου φαίνεται σωστό. Αυτοί που έχουν τις γνώσεις, χρόνο, θέληση για developing είναι πολύ λίγοι. Για κάθε 10Κ χρήστες έχεις 1 dev. Αυτό έχει ως συνέπεια γενικά να μην επαρκούν οι devs και το πράγμα γίνεται πάρα πολύ χειρότερο για όσο πιο μικρά subsystems μιλάμε και για όσο λιγότερο ευρέως χρησιμοποιούμενες αρχιτεκτονικές. Έχω ζήσει ουκ ολίγες διανομές που λειτουργούσαν έτσι όπως λες. Σε ένα τέτοιο καθεστώς, _δεν_ μπορεί να υποστηριχθεί μια "μικρή" αρχιτεκτονική όπως η arm. Ο μικρός αριθμών των dev της δεν μπορεί να ανταποκριθεί στον ρυθμό ανάπτυξης των προγραμμάτων και στον αριθμό των patches που χρειάζονται λόγω ιδιαιτερότητων της αρχιτεκτονικής και όλα τα προγράμματα από την glibc μέχρι τον chromium θα είναι 10 εκδόσεις πίσω. Θα λες σαν διανομή "υποστηρίζουμε arm" μόνο σαν μαρκετινγκ ενώ στην πραγματικότητα δεν θα την υποστηρίζεις το οποίο δεν είναι ηθικό.

    Τα μόνα viable σενάρια είναι:
    1) Λες δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε στην διατήρηση της arm (ή οποιαδήποτε άλλη αρχιτεκτονική) οπότε την αφαιρούμε.
    2) Εισάγεις μια σκληρή στάση η οποία λέει ότι για να περαστεί ένα πακέτο πρέπει να γίνεται compile σε _όλες_ τις υποστηριζόμενες αρχιτεκτονικές.

    Με το 2) αμέσως - αμέσως πολλαπλασιάζονται οι devs του debian-arm γιατί κάθε πρόβλημα της arm γίνεται και πρόβλημα των debian-x86 devs. Έμμεσα "αναγκάζεις" τον maintainer του προγράμματος και τους debian-x86 devs, που καίγονται να περαστεί το πακέτο στα repos, να ψάξουν λίγο και να δουν τι patch χρειάζεται στην άλλη αρχιτεκτονική ώστε να περαστεί το πακέτο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #170
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και πως θα βρουν οι x86 devs το patch? Και αν το βρουν, που θα το τεσταρουν?

    Εβαλα το popularity contest για να στελνει τι πακετα χρησιμοποιω. Χρειαζεται καποια επιπλεον ρυθμιση?
    ديميتريس

  6. #171
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Να ρωτήσω κάτι σαν χαζός. Γιατί δεν το χτίζετε μόνοι σας; Και να το βάλετε στο /opt ώστε να μη μπερδεύει το κυρίως σύστημα. Ξέρω ότι θέλει κάποιες ώρες να χτιστεί αλλά είναι η καλύτερη λύση.

    Τα παλιά χρόνια το έκανα με τον ff και τον mplayer.

  7. #172
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη στο δικο μου το hw θα παρει πολλες περισσοτερες ωρες να χτιστει απ' οτι στα τερατα που χτιζουν τα πακετα και επειδη δεν θελω να εχω ενα σκασμο επιπλεον πακετα που ειναι εξαρτησεις μονο για το χτισιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 18-11-19 στις 08:36.
    ديميتريس

  8. #173
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ένα δίκιο το έχεις. Αλλά αυτό είναι από τα κακά των τελευταίων χρόνων. Απόλυτη εξάρτηση από τα repos.

    Πάντως τις παλιές καλές μέρες με τον single core P4 έχτιζα σε 2 ώρες τον FF και 15' τον mplayer και ξένοιαζα για μερικές εβδομάδες. Βέβαια τότε τα πράγματα ήταν πολύ απλά. Μόνο GNU toolchain. Τώρα έχεις καμιά δεκαπενταριά Make alternatives και 2 compilers.

  9. #174
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Notepadqq πριν λιγες μερες στο unstable.
    https://tracker.debian.org/news/1080...able-unstable/

    Πηγα να το βαλω τωρα και ζηταει ενα σκασμο απο βιβλιοθηκες της qt5
    Κώδικας:
    $ sudo apt-get install notepadqq 
    [sudo] password for jim: 
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree       
    Reading state information... Done
    The following additional packages will be installed:
      fonts-mathjax libjs-highlight.js libjs-mathjax libjs-modernizr
      libjs-requirejs libminizip1 libqt5positioning5 libqt5qml5 libqt5quick5
      libqt5quickwidgets5 libqt5webchannel5 libqt5webengine-data
      libqt5webenginecore5 libqt5webenginewidgets5 libre2-5
    Suggested packages:
      fonts-mathjax-extras fonts-stix libjs-mathjax-doc qt5-qmltooling-plugins
    Recommended packages:
      javascript-common geoclue-2.0
    The following NEW packages will be installed:
      fonts-mathjax libjs-highlight.js libjs-mathjax libjs-modernizr
      libjs-requirejs libminizip1 libqt5positioning5 libqt5qml5 libqt5quick5
      libqt5quickwidgets5 libqt5webchannel5 libqt5webengine-data
      libqt5webenginecore5 libqt5webenginewidgets5 libre2-5 notepadqq
    0 upgraded, 16 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
    Need to get 51.1 MB of archives.
    After this operation, 207 MB of additional disk space will be used.
    Do you want to continue? [Y/n]
    ديميتريس

  10. #175
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.674
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Λίγες είναι. Που να δεις το VLC.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #176
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βασικα ειναι πολλες επειδη για καποιο λογο απαιτει το webkit της qt5, που δεν μπορω να καταλαβω που χρειαζεται.
    ديميتريس

  12. #177
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Δες το scite. Για όσους είναι με KDE φυσικά Καιτουλα aka Kate
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #178
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για μενα εχω το geany, απλα ελεγα να το δοκιμασω επειδη εχω στα windows το notepad++ και το notepadqq θεωρειται κλωνος του.
    ديميتريس

  14. #179
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Debian εβαλα στις αρχες του 2008 και τοτε ο chromium δεν υπηρχε ουτε σαν ιδεα. Με τα χρονια ανακαλυψα τις κουλαμαρες που εχει.
    Επιπλεον, αλλο πραγμα η πολιτικη για κατι, πχ το kodi που δεν το χτιζουν με υποστηριξη για rar γιατι δεν θελουν non-free πραγματα (και οχι το παιρνουν απο το marillat που δεν εχει τετοιες αντιληψεις) και αλλο τα διαφορα κακως κειμενα που κακως, imho, τα βαφτιζουν πολιτικη, πχ αυτο που λεω παραπανω με τον chromium στο testing ή το debate που λενε εδω.
    https://phoronix.com/scan.php?page=n...Init-Diversity

    Οπως λεει και ενας τυπος στα σχολια

    Και για την περιπτωση του chromium, η μειονοτητα με arm ειναι που εχει το θεμα.
    Ας το θεσω και αλλιως. Εστω οτι καποιος θελει να βαλει σημερα debian testing και chromium για main browser. Μπορει? Οχι, επειδη τον εμποδιζει η "πολιτικη" που λεω παραπανω. Αν εχει ηδη testing, ειναι καταδικασμενος να μεινει στον προϊστορικο chromium 76 απο τον Αυγουστο μεχρι να ξαναχτιστει το πακετο για μια αρχιτεκτονικη που δεν χρησιμοποιει καν! Σας φαινεται σωστο?

    Για το "γιατι δεν βαζω κατι αλλο".
    Εκτος απο το systemd, το οποιο το θεωρω δεδομενο init system για οποια διανομη και αν βαλω και δεν θα δεχτω μια χωρις systemd, οι απαιτησεις μου ειναι
    - nvidia 340. Δεν τον δινει το arch και δεν θα ασχοληθω με οποιαδηποτε διανομη δεν τον δινει μεχρι να παρω νεο hw. Το οτι υπαρχει ακομα στο debian μετα την 10 οφειλεται σε 2 δικα μου bug reports που τους ανοιξα τα ματια και δεν τον πεταξανε ακομα. Nouveau δεν βαζω ουτε απο περιεργεια, γιατι ειναι χασιμο χρονου για μενα.
    - chromium, ff και tb στις τελευταιες τους εκδοσεις παντα, για λογους ασφαλειας, kodi παντα στην τελευταια, και τα υπολοιπα σημαντικα πακετα για μενα (deadbeef, 2-3 gnome apps, mpv, smplayer, adb κλπ) σε μη προϊστορικες εκδοσεις
    - modularity, γιατι δεν θα ανεχτω απο τη διανομη να μου πει "με τον ff θα σου βαλω και pulseaudio, σκυψε", και αντιστροφα, "θες να βγαλεις το apparmor? ωραια, θα βγαλω και την Χ εφαρμογη γιατι την εχει σαν εξαρτηση, παρολο που δεν χρειαζεται αμεσα"
    - οχι καθε τρεις και λιγο manual intervention, πχ αυτο εδω το πραγμα που κανανε προσφατα στο arch με κανει να το αποφευγω απο δω και περα
    https://www.archlinux.org/news/new-k...nitcpio-hooks/
    - οσο γινεται λιγοτερα third party repos για opensource ή/και closed source εφαρμογες, γιατι δεν θα καθομαι να ψαχνω aur, user repos, ppa κλπ για το Χ πακετο που θελω.
    - να πακεταρει το lxde και το θεμα numix :P
    (αν θυμηθω κατι αλλο πιο μετα θα το προσθεσω)
    Να απαντήσω στα παραπάνω τώρα που έχω λίγο χρόνο: Είσαι λάθος φίλε Τζίμη. Ναι, είναι η πολιτική της διανομής όσο και να μη σου αρέσει! Το όλο οικοσύστημα του Debian είναι έτσι δομημένο για να βγαίνει νέα έκδοση stable, όποτε βγαίνει. Δέξου το! Έτρεχα κι εγώ κάποτε με Unstable/Sidux. Ναι, κάποιες φορές έτυχε να σπάσει ο Xorg λόγω κλειστού nvidia driver και του module μετά από αναβάθμιση kernel. Να άρχιζα τα καντίλια στην Nvidia και τους άχρηστους Debian devs;; Αφού ήξερα ότι έπαιζα με Unstable το οποίο ΔΕΝ υποστηρίζεται.

    Γενικά, όσα λες είναι τα δικά σου θέλω και οι δικές σου ανάγκες. Εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα μας γι' αυτές. Δεν είναι όμως υποχρεωμένη η κάθε διανομή να φτιάχνεται σύμφωνα με τις ανάγκες και τα θέλω του κάθε ένα από εμάς. Ως παράδειγμα να σου θυμίσω το κράξιμο που έριχνες στους Kodi devs σχετικά με τα Samba shares πριν μερικούς μήνες και τις αλλαγές που έκαναν: Διάβασα τις απαντήσεις του developer στο bug που είχες ανοίξει και σου είπα (κι εγώ και άλλοι) πως έχει 100% δίκιο σχετικά με την καινούργια υλοποίηση.

    Κι εμένα πχ δε μου αρέσει ο Lennart Poettering και το systemd του, αλλά μια και έγινε default σχεδόν σε όλες τις διανομές δε θα σκάσω κιόλας. Άλλο παράδειγμα: Την προηγούμενη εβδομάδα εδέησα και εγκατέστησα στο λάπτοπ τον SSD που είχα κονομήσει εδώ και μήνες. Έβαλα KDE Neon γνωρίζοντας πως ελέω Ubuntu LTS πολλά πράγματα είναι πίσω, κυρίως σε ότι αφορά το ZFS που με ενδιαφέρει. Το δέχθηκα γιατί θέλω τελευταίο KDE κατευθείαν από την πηγή, ενώ και λόγω επαγγέλματος Ubuntu LTS based διανομή βολεύει για να δοκιμάζω και πράγματα που έχουμε στη δουλειά (όλοι οι κατασκευαστές υποστηρίζουν εξ ορισμού Ubuntu πια, μαζί με RHEL και συχνά πυκνά και SLES). Διαφορετικά θα έπρεπε να κάθομαι να κάνω compile κάθε τρεις και λίγο με το Gentoo (ευχαριστώ δε θα πάρω, το έκανα πριν 15 χρόνια) ή να μπλέκω με το AUR του Arch.

    Αυτό που θέλω να πω είναι και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δε γίνεται, πώς να το κάνουμε; Επιπλέον ο μόνιμος αρνητισμός και η μόνιμη γκρίνια δε βοηθάει και δε βοηθάει κυρίως τον εαυτό μας

    ΥΓ1 Μια χαρά είναι ο Nouveau. Με το παλιό λάπτοπ ήμουν με αυτόν για πολύ καιρό πριν τα φτύσει, οπότε και πήρα καινούργιο. Μιλάω τώρα για 5-6 χρόνια πίσω, λογικά σήμερα θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα.
    ΥΓ2 Αν και δημιούργημα του αχώνευτου Poettering το pulseaudio είναι μια χαρά πλέον. Κι εγώ στην αρχή όσο μπορούσα το απέφευγα, αλλά με βολεύει πολύ πια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 20-11-19 στις 22:21.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #180
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.483
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για το θεμα με την nvidia, οταν ησουν με sidux.
    Επειδη βρεθηκα 2 φορες στη θεση σου απο τον Ιουλιο μεχρι σημερα, μια οταν περασε ο 5.2 και μια οταν περασε ο 5.3, το μονο πραγμα που θα επρεπε να κανεις ειναι να ανοιξεις ενα bug report. Εγω ανοιξα και στις 2 περιπτωσεις, ποσταρα και μια πιθανη λυση και σημερα οποιος ειναι με nvidia legacy 340 μπορει να τρεξει debian testing/unstable.

    Για τις αναγκες "μου".
    Ειναι μονο δικη μου αναγκη το να εχω εναν ενημερωμενο browser, που να μην εχει security issues? Γιατι απ' οτι φανηκε, εγω ημουν ο κακος οταν ειπα "don't bother packaging chromium 77, because 78 will be out soon" επειδη οι devs θελουν κατανοηση κλπ, αλλα οταν ο ιδιος ο chromium εβγαλε το μηνυμα οτι ειναι σε παλια εκδοση, ολοι αυτοι δεν βγαλανε αχνα.
    Αν καποιος θελει να ειναι σε παλια εκδοση του, οπως πχ ο τυπος/προβατο/fanboy στο bug report μου που ειπε οτι ειναι μια χαρα με την 73 και δεν βλεπει το λογο να ενημερωθει σε κατι νεοτερο, ας μεινει στην κοσμαρα του, εγω δεν θα τον ενοχλησω.
    Αν οι δικες σου αναγκες καλυπτονται με το ubuntu based kde neon, κανενα προβλημα απο μενα. Εσυ αποφασισες οτι για σενα ειναι σημαντικοτερο το να εχεις το τελευταιο kde αλλα την Χ εφαρμογη σε παλια εκδοση. Για μενα, που δεν χρησιμοποιω kde, προφανως ισχυει το αναποδο.
    Επιπλεον, τι πρεπει να γινει για να καταλαβει ο Χ αργοσχολος maintainer οτι πακεταρει για μια μεγαλη διανομη οπως το debian και οχι για καμια τριτοτεταρτη ή για το aur που ειναι εντελως εθελοντικο (ή για τα w10 )? Πχ, με θλιβει που αυτη τη στιγμη ο chromium εινια στην 73 στο oldstable οταν μεχρι και για το ubuntu 16.04 τον εχουν πακεταρει στην 78!

    Για τους τυπους του kodi.
    Καταρχην, αν σου εκαναν εντυπωση τα οσα ειπα για τη samba, που να δεις το αλλο issue report που οι καβαλημενοι μονο αφμ δεν μου ζητησαν! Ουτε τα οσα εγραψα στο ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ φορουμ καταδεχτηκαν να κοιταξουν. Γιαυτο δεν προκειται να ξανασχοληθω με δαυτους.
    https://github.com/xbmc/xbmc/issues/...c/issues/14631
    Και στο προβλημα με τη samba ειναι θεωρω ξεκαθαρη η προταση μου
    Since samba network browsing does not work, how about removing the "windows network (smb)" entry from the "browse new share" dialog?
    Εφοσον το kodi δεν υποστηριζει πλεον smb1 by default, γιατι να υπαρχει φατσα καρτα μια επιλογη που δεν δουλευει? Αν ο χρηστης αλλαξει το min protocol σε smb1, τοτε να εμφανιζεται και η επιλογη. Το ιδιο πραγμα δηλαδη που γινεται με το upnp support.


    Για το pulseaudio.
    Πριν λιγα χρονια που το δοκιμασα (την εποχη που ο ff εβγαζε την σχετικη ειδοποιηση για το pa και δεν επαιζε ηχο χωρις αυτο), το εβαλα και αλλαξα και σε ολες τις εφαρμογες μου το audio output σε pa για να ειμια σιγουρος οτι καμια δεν εχω αφησει στην τυχη της, δηλαδη στο auto. Δεν θυμαμαι ποια/ες ηταν που ακομα και με το pa δηλωμενο στο configuration τους δεν ειχανε ηχο. Μια ηταν σιγουρα το deadbeef. Οποτε πηρε ποδι με συνοπτικες διαδικασιες.

    Για τον nouveau.
    Δες προσφατο ποστ μου στο θεμα της nvidia που ο nouveau δεν καταφερε ουτε την αναλυση στο framebuffer να αλλαξει, σε μια παλαιολιθικη 5200! Αν δεν μπορει να κανει αυτο το απλο πραγμα, πως θα τον εμπιστευτω για vaapi κλπ?
    Βασικα, αυτη ειναι πλεον η μονη μου μεγαλη απαιτηση απο τον driver, το να εχω hardware accelerated playback, μιας και δεν παιζω παιχνιδια στο λινουξ και το κλαϊν 3d του kodi ειναι οτι πιο ζορικο θα συναντησει.

    p.s. Fyi, το kde neon εχει 2 χρονια υποστηριξης απο την kde team, σε αντι για 5 που εχει το ubuntu lts. Αν δηλαδη θες νεοτερο kde, οταν βγει η νεα εκδοση του neon που θα βασιζεται σε 20.04, η "παλια" θα μεινει χωρις ενημερωσεις. Πχ για αυτη που βασιζοταν σε 16.04
    https://blog.neon.kde.org/index.php/...ial-16-04-eol/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 21-11-19 στις 15:51.
    ديميتريس

Σελ. 12 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας