Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα εχω εγκατάσταση elastik σε ένα server πήρα τους κωδικούς από τον ote όλα καλά έκανα την μεταφορά sip trunk δούλεψε το τηλεφωνικό κέντρο ολα τέλια.
    Μέτα ομως απο επανεκκίνηση του server χάθηκαν ολα και ξαναγύρισε στο κλασικό τηλεφωνώ του χαλκού είναι κάτι που εχω παραβλέψει ή είναι normal αυτό?
    elastix 2.5 χρησιμοποιώ σε vm είναι το κέντρο στον server

    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    τι εννοείς
    Κώδικας:
    ...Μέτα ομως απο επανεκκίνηση του server χάθηκαν ολα και ξαναγύρισε στο κλασικό τηλεφωνώ του χαλκού ...
    πως ξέρεις ότι γύρισαν όλα στο κλασσικό δίκτυο χαλκού?
    μήπως απλά έγινε επανεκκίνηση από MSAN και αλλάξανε κωδικό του sip?

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοείς
    Κώδικας:
    ...Μέτα ομως απο επανεκκίνηση του server χάθηκαν ολα και ξαναγύρισε στο κλασικό τηλεφωνώ του χαλκού ...
    πως ξέρεις ότι γύρισαν όλα στο κλασσικό δίκτυο χαλκού?
    μήπως απλά έγινε επανεκκίνηση από MSAN και αλλάξανε κωδικό του sip?
    τι ειναι το MSAN ??Είμαι σχετικά νέος πάνω στο θέμα και δεν το γνωρίζω καλα.

    Οχι άπλα σταμάτησαν τα τηλεφωνά voip να δουλεύουν και δουλεύει μόνο μια συσκευή που ειχα αφήγηση στον χαλκό

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι αλλο έκανε reset?

  5. #5
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Αν δεν έχουν χαθεί τα στοιχεία από τον elastix τότε απλώς το πρόβλημα στο έκανε ο ΟΤΕ μετά από αναβάθμιση στο router κι για αυτό σου δουλεύει πάλι εκεί.

    Το ίδιο μου έκαναν και εμένα πριν μια εβδομάδα. Άλλωστε πριν σου δώσουν κωδικούς στο λένε ότι μπορεί να γίνει.

    Αν είναι αυτό ξανά ζητά κωδικούς από τον ΟΤΕ.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να έχεις αφήσει τηλεφωνική συσκευή στο χαλκό σημαίνει ότι παράλληλα είχες ενεργό το Speedport και ενεργή την τηλεφωνία σε αυτό.
    Σε αυτή την περίπτωση το Speedport επικοινωνεί με τον server (IMS) του παρόχου και βλέποντας ότι υπάρχει ασυμφωνία του κωδικού της τηλεφωνίας, τον ακυρώνει και εκδίδει αυτόματα καινούργιο.

    Ο κωδικός που ζητάμε να μας τον δώσουν και τον βάζουμε εμείς, δεν αλλάζει ποτέ, εκτός των παρακάτω περιπτώσεων:
    α. Σε βλάβη της γραμμής κι εφόσον γίνει reset αυτής στο DSLAM. Το έπαθα, αλλά ζήτησα και μου έδωσαν νέο κωδικό.
    β. Αν για Χ λόγους βάλεις πάνω στην γραμμή την συσκευή του παρόχου (στη θέση της δικής σου). Στην περίπτωση αυτή καλό πρώτα να απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία από το μενού της ή να περάσεις και σε αυτήν τον κωδικό που έχεις και μετά να την συνδέσεις στην γραμμή, ώστε να μη γίνει ακύρωση του κωδικού.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχουν χαθεί τα στοιχεία από τον elastix τότε απλώς το πρόβλημα στο έκανε ο ΟΤΕ μετά από αναβάθμιση στο router κι για αυτό σου δουλεύει πάλι εκεί.

    Το ίδιο μου έκαναν και εμένα πριν μια εβδομάδα. Άλλωστε πριν σου δώσουν κωδικούς στο λένε ότι μπορεί να γίνει.

    Αν είναι αυτό ξανά ζητά κωδικούς από τον ΟΤΕ.
    Μου έδωσαν πρόσβαση στο VM και βλέπω στο dashboard του elastix όλα λέει running .
    Τα τηλέφωνα μεταξύ τους δουλεύουν κανονικά δηλαδή από το ένα extetion στο άλλο κάνω κλήση και μιλάμε .
    Επίσης στο TRUNK τα στοιχειά είναι σαν αυτά που μου έδωσε ο οτε την πρώτη φορά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να έχεις αφήσει τηλεφωνική συσκευή στο χαλκό σημαίνει ότι παράλληλα είχες ενεργό το Speedport και ενεργή την τηλεφωνία σε αυτό.
    Σε αυτή την περίπτωση το Speedport επικοινωνεί με τον server (IMS) του παρόχου και βλέποντας ότι υπάρχει ασυμφωνία του κωδικού της τηλεφωνίας, τον ακυρώνει και εκδίδει αυτόματα καινούργιο.

    Ο κωδικός που ζητάμε να μας τον δώσουν και τον βάζουμε εμείς, δεν αλλάζει ποτέ, εκτός των παρακάτω περιπτώσεων:
    α. Σε βλάβη της γραμμής κι εφόσον γίνει reset αυτής στο DSLAM. Το έπαθα, αλλά ζήτησα και μου έδωσαν νέο κωδικό.
    β. Αν για Χ λόγους βάλεις πάνω στην γραμμή την συσκευή του παρόχου (στη θέση της δικής σου). Στην περίπτωση αυτή καλό πρώτα να απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία από το μενού της ή να περάσεις και σε αυτήν τον κωδικό που έχεις και μετά να την συνδέσεις στην γραμμή, ώστε να μη γίνει ακύρωση του κωδικού.
    Αρα για να καταλάβω πρέπει:
    1. Να ζητησω παλι καινούριους κωδικούς
    2. Να βγάλω την συσκευή που αφήνω στον χαλκο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοείς
    Κώδικας:
    ...Μέτα ομως απο επανεκκίνηση του server χάθηκαν ολα και ξαναγύρισε στο κλασικό τηλεφωνώ του χαλκού ...
    πως ξέρεις ότι γύρισαν όλα στο κλασσικό δίκτυο χαλκού?
    μήπως απλά έγινε επανεκκίνηση από MSAN και αλλάξανε κωδικό του sip?
    Καλημέρα και ζήτω συγνώμη αν δεν ήμουν κατανοητός .
    Μου έδωσαν πρόσβαση στο VM και βλέπω στο dashboard του elastix όλα λέει running .
    Τα τηλέφωνα μεταξύ τους δουλεύουν κανονικά δηλαδή από το ένα extetion στο άλλο κάνω κλήση και μιλάμε .
    Επίσης στο TRUNK τα στοιχειά είναι σαν αυτά που μου έδωσε ο οτε την πρώτη φορά.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η τηλεφωνική συσκευή είναι άσχετη. Το θέμα είναι ότι έχεις ενεργή την τηλεφωνία και στο Speedport ταυτόχρονα με το PBX.

    Θα ζητήσεις πάλι τον κωδικό της τηλεφωνίας.
    Θα απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία στο Speedport.
    Θα ενεργοποιήσεις την τηλεφωνία με τον νέο κωδικό στο PBX.

    Κατόπιν, αν θέλεις μπορείς να βάλεις τον νέο κωδικό και στο Speedport ώστε να είναι ο ίδιος κι εκεί, αλλά:
    α. Πρώτα αποσυνδέεις το Speedport από το διαδίκτυο.
    β. Ενεργοποιείς την τηλεφωνία, περνάς τον κωδικό και αποθηκεύεις τις ρυθμίσεις.
    γ. Μετά απενεργοποιείς πάλι την τηλεφωνία (για να λειτουργεί στο PBX) και συνδέεις το Speedport με το διαδίκτυο.

    Αν δεν κάνεις το (α), μόλις ενεργοποιήσεις την τηλεφωνία θα γίνει πάλι reset αφού ο κωδικός που έχει το Speedport δεν συμφωνεί με αυτό που λειτουργεί.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας