Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 213
  1. #31
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.605
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μόλις ειδα ότι άλλαξαν το "πακέτο" της, και απο το πολύ περιορισμένο με τα 5€ και τα day-pass, έβαλαν 10€ και 100GB.

    - - - Updated - - -

    Επίσης λέει

    > Μπορώ να χρησιμοποιήσω το USB stick σε άλλο σπίτι ή εκτός σπιτιού;

    > Όχι, η πρόσβαση είναι δυνατή μόνο από τη διεύθυνση στην οποία λειτουργεί το πρόγραμμα Double Play και έχει οριστεί κατά την αίτηση ενεργοποίησης της υπηρεσίας.

    λογικα θα σε κόβει γεωγραφικά μέσω κεραίας όπως και το σταθερό μέσο sim.

    οπότε και αλλου να το βάλεις θα παίζει μόνο γύρο απο το σπίτι.

  2. #32
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις ειδα ότι άλλαξαν το "πακέτο" της, και απο το πολύ περιορισμένο με τα 5€ και τα day-pass, έβαλαν 10€ και 100GB.
    Αναρωτιέμαι τι να ισχύει για αυτούς που έχουν το πακέτο από παλαιότερα?
    Πάντως, κάποιες φορές που "έπεσε" η dsl στο σπίτι,
    και το πήρα είδηση εκ των υστέρων, κατέβασε από το 3/4G του backup πολύ περισσότερα data από το limit των day-pass,
    και ούτε ειδοποίηση μου ήρθε, ούτε αυξημένη χρέωση είδα.
    Μάλλον όλο αυτό είναι work-in-progress και στο billing.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Psyx Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαζή ερώτηση: η SIM του internet backup, λειτουργεί σε άλλο (ξεκλείδωτο) 3G/4G USB dongle, φορητό router/hotspot, κλπ;
    Δεν είναι off-topic.
    Σε μένα, αν διαβάσεις το Post, λειτουργεί σε ξεκλείδωτο huawei E3372h-153 με stick firmware.
    Λογικά ανάλογα θα λειτουργεί και σε όποιο άλλο router/stick/gateway/whatever.
    Το πιθανότερο/αναμενόμενο είναι ότι θα την έχουν κλειδώσει στις 1-2-3 κυψέλες που είναι πέριξ της διεύθυνσης που είναι ενεργοποιημένη η dsl,
    οπότε αν την πας βόλτα και δεν παίζει μην παραξενευτείς.
    Σίγουρος θα είσαι μόνο με δοκιμή.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #33
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για να κάνω μια σημαντική ερώτηση εδώ (για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα) "COSMOTE Internet Backup":

    Επειδή έχω διακοπές στην Cosmote VDSL/50 κοίταζα για λύσεις και είδα και αυτό με 9,90/μήνα για 24 μήνες και 100GB/μήνα.

    Η σημαντική μου ερώτηση (διάβασα και τις "οδηγίες" του) αν η μετάβαση είναι seamless σε περίπτωση διακοπής της γραμμής και εννοώ άμεση χωρίς καθυστέρηση και χωρίς να αλλάξει η IP.

    Από τις οδηγίες που λένε κάτι για 2 (δύο) λεπτά φαίνεται πως όχι, και νομίζω παραπάνω σε αυτό το θέμα κάποιος έγραψε ότι το stick παίρνει καινούργια IP.
    Δηλαδή μιλάς στο τηλέφωνο και πέφτει το DSL κόβεται και το τηλεφώνημα; (και πρέπει να ξαναπάρεις μετά 2 λεπτά);
    Αν έκανες κάτι στο ιντερνετ πρέπει να ξανασυνδεθείς εκεί που έκανες ότι έκανες κ.ο.κ.;
    Αν είναι έτσι ίσως στη δική μου περίπτωση να είναι και δώρον-άδωρο γιατί μετά μερικά λεπτά ξανασυνδέεται το VDSL (μέχρι να ξαναπέσει)

    ΤΙΑ

  4. #34
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.605
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κάνω μια σημαντική ερώτηση εδώ (για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα) "COSMOTE Internet Backup":

    Επειδή έχω διακοπές στην Cosmote VDSL/50 κοίταζα για λύσεις και είδα και αυτό με 9,90/μήνα για 24 μήνες και 100GB/μήνα.

    Η σημαντική μου ερώτηση (διάβασα και τις "οδηγίες" του) αν η μετάβαση είναι seamless σε περίπτωση διακοπής της γραμμής και εννοώ άμεση χωρίς καθυστέρηση και χωρίς να αλλάξει η IP.

    Από τις οδηγίες που λένε κάτι για 2 (δύο) λεπτά φαίνεται πως όχι, και νομίζω παραπάνω σε αυτό το θέμα κάποιος έγραψε ότι το stick παίρνει καινούργια IP.
    Δηλαδή μιλάς στο τηλέφωνο και πέφτει το DSL κόβεται και το τηλεφώνημα; (και πρέπει να ξαναπάρεις μετά 2 λεπτά);
    Αν έκανες κάτι στο ιντερνετ πρέπει να ξανασυνδεθείς εκεί που έκανες ότι έκανες κ.ο.κ.;
    Αν είναι έτσι ίσως στη δική μου περίπτωση να είναι και δώρον-άδωρο γιατί μετά μερικά λεπτά ξανασυνδέεται το VDSL (μέχρι να ξαναπέσει)

    ΤΙΑ
    Δεν νομιζω ότι θα παίξει στο σενάριο σου. Ο σκοπός του ειναι για βλάβες που θα κρατήσουν αρκετα και όχι για disconnects.

    Μία "λογική σύνδεση" δεν μπορεί να συνεχιστεί απο άλλη πραγματική σύνδεση. Είναι 2 διαφορετικές συνδέσεις στο διαδίκτυο που η συσκευή τις χειρίζεται ανάλογα.

    Θα έλεγα να επικεντρωθείς στο προβλημα σου και στο γιατί έχεις αποσυνδέσεις.

  5. #35
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κάνω μια σημαντική ερώτηση εδώ (για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα) "COSMOTE Internet Backup":

    Επειδή έχω διακοπές στην Cosmote VDSL/50 κοίταζα για λύσεις και είδα και αυτό με 9,90/μήνα για 24 μήνες και 100GB/μήνα.

    Η σημαντική μου ερώτηση (διάβασα και τις "οδηγίες" του) αν η μετάβαση είναι seamless σε περίπτωση διακοπής της γραμμής και εννοώ άμεση χωρίς καθυστέρηση και χωρίς να αλλάξει η IP.

    Από τις οδηγίες που λένε κάτι για 2 (δύο) λεπτά φαίνεται πως όχι, και νομίζω παραπάνω σε αυτό το θέμα κάποιος έγραψε ότι το stick παίρνει καινούργια IP.
    Δηλαδή μιλάς στο τηλέφωνο και πέφτει το DSL κόβεται και το τηλεφώνημα; (και πρέπει να ξαναπάρεις μετά 2 λεπτά);
    Αν έκανες κάτι στο ιντερνετ πρέπει να ξανασυνδεθείς εκεί που έκανες ότι έκανες κ.ο.κ.;
    Αν είναι έτσι ίσως στη δική μου περίπτωση να είναι και δώρον-άδωρο γιατί μετά μερικά λεπτά ξανασυνδέεται το VDSL (μέχρι να ξαναπέσει)

    ΤΙΑ
    *Δεν* είναι seamless.
    Fail-over κάνει στην (διαφορετική) wan ip του LTE, αφού περάσουν μερικά λεπτά και θεωρήσει ότι πρόκειται για διακοπή.
    Θα πρέπει να κάνει ξανά-κάνει registration στον sip server,
    και ότι sessions είχε το wan θα πρέπει να γίνουν re-established.
    Seamless θα είχες (*αν* είχες...) με line bonding σε επίπεδο provider,
    και αυτό προβλήματα θα είχε, και πάλι όχι σε όλα τα πρωτόκολλα.
    Δεν είναι για όταν πέφτει η γραμμή κάθε τόσο λόγω αστάθειας,
    είναι ok για περίπτωση βλάβης, όπου σε περίπτωση σεισμού/λιμού/καταποντισμού θα έχεις τηλέφωνο/internet (άν/όσο παίζει το LTE...)
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #36
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Το ρώτησα και στο αντίστοιχο θέμα απλώς δεν πήρα ακόμα απάντηση. (Και σορι για το off topic).

    To Cosmote Speed Booster που έχει υβριδικό router που παίρνει την κάρτα sim μέσα του, είναι εκεί seamless η μετάβαση? Δηλ. Κρατάει το τηλεφώνημα χωρίς να πέσει και την ίδια IP/συνεδρία αμα πέσει η σταθερή?

  7. #37
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Το ρώτησα και στο αντίστοιχο θέμα απλώς δεν πήρα ακόμα απάντηση. (Και σορι για το off topic).

    To Cosmote Speed Booster που έχει υβριδικό router που παίρνει την κάρτα sim μέσα του, είναι εκεί seamless η μετάβαση? Δηλ. Κρατάει το τηλεφώνημα χωρίς να πέσει και την ίδια IP/συνεδρία αμα πέσει η σταθερή?
    Πολύ αμφιβάλω, αλλά μιάς και δεν έχω προσωπική εμπειρία ρώτα μία στο θέμα για το booster.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #38
    Εγγραφή
    20-02-2018
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπερα παιδια μολις παρελαβα και εγω cosmote backup με usb huawei e3372h-320. Προσπαθησα να το βαλω σε boot mode για να αλλαξω firmware καμια τυχη. Εχει καποιος καποιο stick που να του δουλευει και με καλες ταχυτητες lte να προτεινει για αγορα?

  9. #39
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεν ξέρω τι γίνεται με το -320, δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω.
    Αυτό στο οποίο αναφέρεται το thread καλά μου παίζει (στο fritzbox) σε stick - modem/ppp mode.
    Που σημειωτέον, σε modem/ppp mode δεν θα δείς ταχύτητες lte.
    Κάτι σαν μέχρι 40-50 mbps πάει αν θυμάμαι καλά.
    Αν θες να δες ταχύτητες lte πρέπει να βρείς κάποιο να παίζει στο cpe σου σε ncm mode,
    και αναλόγως υλοποίησης μπορεί να σου κάνει nat.
    Ρίξε μια ματιά στα ρώσικα fora αν έχουν τίποτα για το -320.
    Το αν το x stick θα μπεί σε boot mode,
    εξαρτάται και από τον boot loader που φοράει.
    Με το δικό μου (E3372h-153) μια χαρά μπήκε και έκανε cross-flash.
    YMMV.
    Γενικά, όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο τα κλειδώνουν.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #40
    Εγγραφή
    20-02-2018
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    ρωτησα γενικα αν ξερεται καποιο αλλο με επισημη υποστηριξη απο fritzbox που να εχει lte ταχυτητες γιατι το support μου ειπε μονο ποια δεν δουλευουν.

    Dear Konstantinos Priovolos,

    Thank you very much for the enquiry you sent to our AVM support team.

    You want to establish an internet connection with your FRITZ!Box 7490 International Edition via a mobile broadband dongle.
    This is possible with any dongle that fulfills the following requirements:

    The mobile broadband dongle must support the mobile standard LTE (4G) or UMTS/HSPA (3G).
    The mobile broadband dongle must support the AT command set or USB tethering.
    Depending on the mobile network operator, functions that require a public IP address (for example incoming VPN connections) are either not available or only available to a limited extent.

    as described in this link:

    Setting up FRITZ!Box for internet access via the mobile network (LTE/UMTS)

    Notice: The mobile broadband dongle E3372h-320 from Huawei cannot be used with the FRITZ!Box's USB port because this mobile broadband dongle does not support all of the common AT commands and can therefore not be controlled by the FRITZ!Box. If possible, FRITZ!OS will support this mobile broadband dongle in a future update.

    Dongles known as currently incompatible are:

    E3372h-320 from Huawei

    MF821 from ZTE, marketed under the name K5006-Z by Vodafone

    Samsung's mobile broadband dongle GT-B3740
    Note: Some mobile network operators (for example Vodafone) offer the LTE dongle GT-B3740 under their own name. The FRITZ!Box detects the LTE dongle GT-B3740 as a USB storage device.

    D-Link mobile broadband dongles are not supported

    I hope that this information will help you to find a dongle that matches your needs!

    Best regards from Berlin,
    Michael Ellguth (AVM Support)

  11. #41
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kop69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρωτησα γενικα αν ξερεται καποιο αλλο με επισημη υποστηριξη απο fritzbox που να εχει lte ταχυτητες γιατι το support μου ειπε μονο ποια δεν δουλευουν.

    Dear Konstantinos Priovolos,

    Thank you very much for the enquiry you sent to our AVM support team.

    You want to establish an internet connection with your FRITZ!Box 7490 International Edition via a mobile broadband dongle.
    This is possible with any dongle that fulfills the following requirements:

    The mobile broadband dongle must support the mobile standard LTE (4G) or UMTS/HSPA (3G).
    The mobile broadband dongle must support the AT command set or USB tethering.
    Depending on the mobile network operator, functions that require a public IP address (for example incoming VPN connections) are either not available or only available to a limited extent.

    as described in this link:

    Setting up FRITZ!Box for internet access via the mobile network (LTE/UMTS)

    Notice: The mobile broadband dongle E3372h-320 from Huawei cannot be used with the FRITZ!Box's USB port because this mobile broadband dongle does not support all of the common AT commands and can therefore not be controlled by the FRITZ!Box. If possible, FRITZ!OS will support this mobile broadband dongle in a future update.

    Dongles known as currently incompatible are:

    E3372h-320 from Huawei

    MF821 from ZTE, marketed under the name K5006-Z by Vodafone

    Samsung's mobile broadband dongle GT-B3740
    Note: Some mobile network operators (for example Vodafone) offer the LTE dongle GT-B3740 under their own name. The FRITZ!Box detects the LTE dongle GT-B3740 as a USB storage device.

    D-Link mobile broadband dongles are not supported

    I hope that this information will help you to find a dongle that matches your needs!

    Best regards from Berlin,
    Michael Ellguth (AVM Support)
    Έχω 2 στικάκια Huawei e3372h-153, ένα από το πρόγραμμα cosmote backup και ένα που έχω πάρει από eBay, και παίζουν μια χαρά.

  12. #42
    Εγγραφή
    20-02-2018
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Χωρισ να αλλαξεις mode?

  13. #43
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kop69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρισ να αλλαξεις mode?
    Αν αναφέρεσαι στην δική μου απάντηση, όχι. Δεν άλλαξα κάτι σε κανένα από τα στικάκια. Μια διευκρίνιση μόνο, αν παίζει κάποιο ρόλο, δεν χρησιμοποίησα την κάρτα sim του cosmote backup, αλλά μια extra sim που πήρα για να μοιράζομαι το πρόγραμμα που έχω στο κινητό.

  14. #44
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    πάντως αν το θέλετε για απλό backup, όχι αυτόματο, την ίδια δουλειά μπορείτε να κάνετε και με ένα απλό android τηλέφωνο.
    Εγώ έτσι το δουλεύω, χωρίς πρόβλημα. Απλα κάθε φορά που πέφτει το Internet, ενεργοποιώ το usb tethering

  15. #45
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Όσον αφορά τα stick-άκια γενικά:

    Αυτά προορίζονται κυρίως για χρήση από τους ISP.
    Αν παρατηρήσετε, και όσα πωλούνται στο e-bay κλπ, είναι κατά 99% branded με το brand κάποιου isp.

    Αναλόγως τι ζήτησε ο εκάστοτε isp για την δική του χρήση,
    θα έχουν κάποιο firmware με τις ρυθμίσεις/customization του isp,
    θα είναι (ή δεν θα είναι) περισσότερο/λιγότερο κλειδωμένα, και θα υποστηρίζουν (ή όχι) κάποιες λειτουργίες.

    Η Huawei (πχ, μιας και μιλάμε για αυτά παραπάνω),
    δεν έχει διαθέσιμα docs/drivers/firmware/changelogs για τους τελικούς χρήστες.
    Και λογικό, εφόσον αυτό θα το αναλάβει ο isp που παρήγγειλε τα συγκεκριμένα.

    Οπόταν, και δεδομένων των παραπάνω:

    Όσο μιλάμε για συμβατότητα με 3ό router/cpe του εμπορίου (fritz/zyxel/tp-link/whatever),
    δεν έχει και πολύ νόημα να ρωτάμε "ποιό stick υποστηρίζεται?".
    Το πολύ-πολύ, να μας πεί η AVM(πχ) ότι "το stick x με firmware z της DT(πχ) υποστηρίζεται",
    λογικό, γιατί θα το έχουν δοκιμάσει.
    Το οποίο καλό είναι, αλλά άντε να βρείς το συγκεκριμένο...
    Και μπορεί να πάψει να παίζει στο επόμενο update της DT ή/και της AVM.

    Αν θέλουμε κάτι που να υποστηρίζεται επίσημα, θέλουμε κάποιο συνδυασμό που να έχει
    ελεγχθεί το interoperability/compatibility, οπότε:

    Α. Είτε πάμε στις επίσημες λύσεις του ISP (το cpe της cosmote + το stick του cosmote backup, κλπ),
    που εκεί θα παίξει γιατί έχει φροντίσει έτσι ο isp, είτε

    Β) πάμε σε enterprise εξοπλισμό που θα έχουμε και docs/firmware/support,
    και θα υπάρχει λίστα ότι το x router, με το z firmware, και τις f ρυθμίσεις,
    υποστηρίζει τα x features, στο z stick/gateway, με το f firmware κλπ.

    Ότι ξεφεύγει από τα παραπάνω Α/Β είναι trial & error και να δούμε αν θα παίξει (και για πόσο).

    Η όποια υποστήριξη στα fritzboxes (πχ) είναι generic.
    Ok, υποστηρίζει τα πρωτόκολα ppp/ncm/tethering λιγότερο η περισσότερο καλά.
    Λογικά αναμένουμε να παίξουν με ένα stick που θα υποστηρίζει τα αντίστοιχα (μέχρι να μην παίζουν με το x stick λόγω z bug/incompatibility).
    Η υποστήριξη/λειτουργία στην πραγματικότητα είναι (ακόμα) hit-n-miss.

    Πχ, το stick της cosmote, σε ncm mode, το δοκίμασα πρώτη φορά σε fritzos ~6.80 (?αν θυμάμαι καλά...).
    Ήταν στα non-supported, έπαιξε όμως ok σε ncm μια χαρά (απλώς δεν μου άρεσε το NAT που έκανε).
    Στην επόμενη έκδοση του fritzos (7?) δεν έπαιζε καθόλου (παρόλο που θεωρητικά είχαν βελτιώσει το compatibility με lte sticks).
    Γιατί?
    Ποιος ξέρει... μήπως ξέρουμε τι software/ρυθμίσεις τρέχει το fritzbox ή από την πλευρά του το huawei? όχι...

    Και τα 2 είναι black boxes, με την έννοια ότι δεν ξέρουμε τι γίνεται μέσα.

    Οπότε (@ kop69) δεν μπορεί η AVM να σου πεί ποιά δουλεύουν,
    γιατί κυκλοφορούν χίλιες διαφορετικές εκδόσεις, και δεν θα κάτσει να τα δοκιμάσει όλα.
    Μπορεί μόνο να σου δώσει γενικές απαιτήσεις συστήματος, και αυτό έκανε.
    Και σου είπε και ποιά ξέρει ότι δεν δουλεύουν
    ("ξέρει" = τα έχει δοκιμάσει σε lab ή/και έχει σχετικές αναφορές χρηστών, αλλά το ίδιο stick με firmware άλλου isp *ίσως* και να παίζει...).
    Από 'κεί και πέρα είναι trial & error.
    *Αν* έβγαζε ή AVM το δικό της, τότε θα μπορούσε να σου πει "πάρε το δικό μας και θα παίξει",
    γιατί το έχει δοκιμάσει, και ξέρει τι τρέχει και από τις δύο πλευρές, και θα το δοκιμάσει και στο επόμενο release του fritzos.

    Το νόημα της συζήτησης/οδηγού περί cross-flash σε stick mode του E3372h (και ενδεχομένως και σε άλλα αντίστοιχα sticks)
    είναι ότι *αν* το γυρίσεις επιτυχώς σε stick mode και παίξει ppp έχει περίπου* εγγυημένο compatibility με όποιο router/cpe υποστηρίζει ppp mode.
    *περίπου = μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου πάντα....
    Και δεν θα κάνει και NAT.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα 3372h που θα βρούμε στο e-bay (ή από τον isp μας) θα γίνουν επιτυχώς cross-flash αν είναι σε router-mode,
    ή/και θα δεχθούν αδιαμαρτύρητα το firmware της επιλογής μας αν είναι ήδη σε stick/modem-mode.
    Νεότερης παραγωγής κομάτια ή επόμενα revisions, μπορεί να θέλουν κωδικό για flash ή να έχουν κλειδωμένο bootloader.
    Αυτά αναλόγως πότε ήταν η παραγωγή τους, και τι ζήτησε ο isp που τα παρήγγειλε.

    Ή όποια προσπάθεια γίνεται για να υποστηριχθούν αυτά τα sticks,
    είναι κυρίως απο ανατολικούς (μια μελέτη της σχετικής συζήτησης στα ρώσικα fora είναι διαφωτιστική) για δικούς τους λόγους,
    και βασικά είναι προιόν reverse-engineering και hacking στα official firmwares.
    Με ότι μπορεί ενδεχομένως να συνεπάγεται αυτό.

    Το δικό μου, έγινε επιτυχώς cross-flash σε stick mode (με την needle method),
    και από τότε παίζει απροβλημάτιστα.
    Αυτό έχει απλώς την αξία μας αναφοράς από έναν άγνωστο στο Internet.
    Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το επόμενο stick που θα αγοράσουμε βασιζόμενοι σε αυτό θα παίξει,
    ή/και δεν θα είναι κλειδωμένο, ή/και θα γίνει cross-flash επιτυχώς.

    Αντιστοίχως, με την έκδοση fritzbox X, μπορεί να παίζει ok και το z stick με το firmwate f του isp x,
    σε ncm/router mode, με ταχύτητες Lte, και να μην χρειαστεί crossflash και ppp mode.
    Απλώς το ppp mode είναι πιο ασφαλής/υποστηριζόμενη επιλογή.
    Αλλά και πάλι trial & error είναι, και ψάχνουμε να βρούμε αναφορές από ανθρώπους που έχουν δοκιμάσει τον συγκεκριμένο συνδυασμό.

    Προφανώς όλα αυτά έχουν ένα ρίσκο και καμία εγγύηση.
    Το ευτύχημα είναι ότι είναι φτηνά (όσο μιλάμε για e-bay gray market),
    οπότε αν κανείς έχει όρεξη, αγοράζει ένα E3372h-153 (με ~30€?), δοκιμάζει το cross-flash,
    και αν γίνει επιτυχώς το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι:
    σε fritzbox 7490, με fritzos 7.21, και το συγκεκριμένο firmware που έχω στον οδηγό, και sim cosmote backup, παίζει.
    YMMV.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας