Σελ. 6 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 224
  1. #76
    Εγγραφή
    29-09-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπάρχει περίπτωση να παίξει η sim του internet backup σε iPhone ? Δεν πιάνει καλό σήμα στον χώρο και το stickάκι σέρνεται. Έχω ένα iPhone 8 και σκέφτομαι μήπως θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω σε tether mode

  2. #77
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Η sim αν βάλεις το σωστό apn δεν βλέπω γιατί να μην παίξει.
    Το πρόβλημα είναι στο iphone.
    Απ' ότι λέει η avm το tethering παίζει μεν:
    https://en.avm.de/service/knowledge-...USB-tethering/
    αλλά όχι με iOS.
    Προσωπική εμπειρία δεν έχω.

    Ίσως αν έβαζες εξωτερική κεραία στο stick?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #78
    Εγγραφή
    29-09-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω δοκιμάσει

    APN: backup
    User:
    Password:


    αλλά δεν δουλεύει. Δοκίμασα μόνο στο iOS βέβαια, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο. Δεν μου δίνει καν 4G, η ένδειξη δείχνει E (Edge)

    Εγώ παίζω με αυτό το γομάρι

    https://www.synology.com/en-eu/products/RT6600ax

    Έχω το ίδιο πρόβλημα με αυτό που περιέγραψες στην αρχή @k1m0n και λόγω του σήματος θα προτιμούσα να παίξει με το iPhone παρά να πάρω άλλο stickάκι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stathisaska : 07-10-22 στις 09:27.

  4. #79
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathisaska Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δοκιμάσει

    APN: backup
    User:
    Password:
    Τελευταία φορά που δοκίμασα με την sim του cosmote backup
    (πάει καιρός, πλέον χρησιμοποιώ unlimited sim του gigamax),
    τα σχετικά στοιχεία ήταν:

    apn: backupdp
    user/pass: το user/pass του συνδρομητή
    αν έχει επιλογή για init string: *99#

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathisaska Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παίζω με αυτό το γομάρι
    Στην οποία περίπτωση κοιτάς τι λένε τα docs του γομαριού,
    ή/και επικοινωνείς με το support τους για το αν παίζει με iOS και αν υποστηρίζει το χ/ψ/ζ stick.

    Τα synology είναι ψιλο-σπάνια ώς επιλογή στους χρήστες, και το συγκεκριμένο είναι πολύ πρόσφατο.
    Συνήθως θα δεις το συνδυασμό fritz/speedport+stick, δεν ξέρω αν θα βρείς άλλους χρήστες να έχουν δοκιμάσει τα σχετικά.
    Μια ματιά στα fora τους δεν θα έβλαπτε πάντως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathisaska Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το ίδιο πρόβλημα με αυτό που περιέγραψες στην αρχή @k1m0n
    πρόβλημα που περιέγραψα στην αρχή = ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathisaska Εμφάνιση μηνυμάτων
    λόγω του σήματος θα προτιμούσα να παίξει με το iPhone παρά να πάρω άλλο stickάκι
    Για το αν το synology γενικά παίζει με το iOS+tethering κοιτάς τα docs τους ή ρωτάς το support τους.
    Η πρόταση μου για εξ. κεραίες πάντως αναφερόταν στο stick της cosmote.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #80
    Εγγραφή
    29-09-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    apn: backupdp
    user/pass: το user/pass του συνδρομητή
    αν έχει επιλογή για init string: *99#
    user/pass -> συνδρομητή σταθερής ? Τα ίδια με PPOE ?

    Τα δοκίμασα και στο router και στο iPhone και δεν παίζουν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην οποία περίπτωση κοιτάς τι λένε τα docs του γομαριού,
    ή/και επικοινωνείς με το support τους για το αν παίζει με iOS και αν υποστηρίζει το χ/ψ/ζ stick.
    Παίζει και με το stickάκι και με το iPhone, ενώ το failover είναι μαγικό, ούτε καταλαβαίνεις ότι έπεσε το Internet.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρόβλημα που περιέγραψα στην αρχή = ?
    Ότι το βλέπει το stickάκι το router, αλλά δεν παίρνει internet

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    (πάει καιρός, πλέον χρησιμοποιώ unlimited sim του gigamax),
    Ευελπιστώ να βρω τρόπο να παίξει το internet backup σε κάποιο κινητό, διότι είναι μεγάλη η διαφορά για ουσιαστικά την ίδια υπηρεσία.

    Ευχαριστώ για τον input @k1m0n

    - - - Updated - - -

    Όλα καλά, το stickάκι παίζει με το RT6600ax !

    Δεν ξέρω που σκάλωσε, τις ίδιες ρυθμίσεις είχα κάνει και πριν, αλλά κάπου στην δημιουργία προφίλ σκάλωσε.
    Έκανα restore το έβαλα στο speedport, και μετά το έβαλα στο router, όπου δεν είχε προεπιλεγμένο προφίλ τις προηγούμενες δοκιμές μου, και έβαλα

    APN: backupdp
    Number: *99#
    username: PPOE username (xxxxx@otenet.gr)
    password: PPOE password

    Θα πάω να ζητήσω άλλο στικάκι καθώς δεν νομίζω το σήμα να φταίει που πιάνει 0,01~0,05 upload. Download έπιασε 10% κάτω από το iPhone 4G και τα 2.

    Το failover transition ούτε το καταλαβαίνεις. Θα δοκιμάσω και load balancer να δω πώς πάει

  6. #81
    Εγγραφή
    17-11-2022
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    FritzBox 7530 7.57
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,
    Πρόσφατα επέλεξα και εγώ την συγκεκριμένη υπηρεσία ώς failover του VDSL σε ένα ρούτερ tplink archer VR400 v3 με ένα GS HT 108 για το voip.
    Νόμιζα ότι θα μ στείλουν huawei E3372h-320 αυτό φαινόταν στο site το οποίο είναι συμβατό με το ρούτερ μου, στείλανε αυτό Alcatel IK41VE1 (https://www.alcatelmobile.com/produc...t4-usb-dongle/). το οποίο θέλει reboot για να το δεί το ρούτερ στην περίπτωση unplug & plug γενικά στην σελίδα της όσο αφορά την συμβατότητα είναι μαύρα μεσάνυχτα σε αυτό το κομμάτι.
    Γνωρίζετε πόσο καιρό θέλουν να ενεργοποιήσουν την sim; γιατί ακόμα δεν πιάνει σήμα.Δοκιμή σε άλλο usb stick zte MF833U1 και σε κινητό.
    Επίσης η συγκεκριμένη sim όσο αφορά το IP είναι πίσω από NAT; καθώς παίζω με ddns-port fw- και ένα HA σε rpi4 που κάνει σχεδόν τα πάντα σπίτι.
    Ο λόγος που το επέλεξα ήταν ότι πρίν χωρίς να το ψάξω είχα το ZTE MF833U1 με sim whats up όταν έκανε failover το interface ήταν dhcp4Gusb και εννοείται έβλεπα την gateway του usb ενώ το alcatel δείχνει ppp3Gusb αλλά λόγω ότι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί δεν μπορώ να επιβεβαιώσω IP / NAT.
    Με ενημερώσανε από τεχνικό τμήμα της cosmote ότι σε καρτοκινητά και συμβόλαια είναι πίσω από ΝΑΤ λογικό το βρίσκω.

  7. #82
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KerneliacGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζετε πόσο καιρό θέλουν να ενεργοποιήσουν την sim;
    Σε μένα το ενεργοποίησαν αυθημερόν, ymmv.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KerneliacGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης η συγκεκριμένη sim όσο αφορά το IP είναι πίσω από NAT;
    Αναλόγως το apn.
    Έχω γράψει τα σχετικά σε προηγούμενο post,
    πάνε χρόνια όμως, μπορεί να έχει αλλάξει κάτι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #83
    Εγγραφή
    17-11-2022
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    FritzBox 7530 7.57
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    K1m0n σε ευχαριστώ αρχικά για την απάντηση.Είχα δεί τις ρυθμίσεις για το apn. Περιμένω να ενεργοποιηθεί για να κάνω δοκιμές ας ελπίσουμε ότι δεν έχουν αλλάξει / καταργήσει τα apn.Σήμερα κάλεσα στην Τ.Υ και καταφέρανε να το ενεργοποιήσουν (sim) αλλά κάνει μόνο register σε 2G είτε σε κινητό είτε στο Alcatel USB Stick σε 4G fail(άρει). Πάντως όσο αφορά συμβόλαια σύνδεσης και καρτοκινητής σε περίπτωση που δοκιμάσεις τα συσγκεκριμένα apn σου κόβει το σήμα.Παλιά υπήρχε το apn : vpn-internet αλλά δεν ξέρω άμα ισχύει ακόμα.

  9. #84
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KerneliacGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιά υπήρχε το apn : vpn-internet αλλά δεν ξέρω άμα ισχύει ακόμα.
    Υπάρχει ακόμα, η δυνατότητα χρήσης του ενεργοποιείται κατόπιν αιτήματος στις extra sims του gigamax unlimited
    (προφανώς και στα ανάλογα εταιρικά προγράμματα) και όντως έχει public/routable ipv4.
    Bασικά αυτό χρησιμοποιώ πλέον, αλλά έχω sim του gigamax,
    αν παίζει με τις sims του προγράμματος cosmote backup δεν το ξέρω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #85
    Εγγραφή
    17-11-2022
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    FritzBox 7530 7.57
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,
    Το Alcatel για να κάνει register σε Cosmote 4G (μπλέ led) έπρεπε να συνδεθεί σε Cosmote cpe (ZTE H1600) μετά αφαιρέθηκε και μπήκε στο Tplink.
    Παίζει με Public IP (not CGNAT) και με τους dns server της σταθερής όχι τους anycast της κινητής.Δοκιμή και με Cloudflare όλα ΟΚ DDNS-Port Forward.

    APN:backupdp
    Dial Number : *99#

    Στοιχεία PPPoE δεν χρειάζεται να βάλετε στην περίπτωση που έχετε αιτηθεί να βγεί και από την σταθερή το CGNAT μόνο στην περίπτωση που δεν παίζει το VoIP βάλτε τα...
    Όσο αφορά την τηλεφωνία και πρίν που είχα ZTE MF με sim whatsup το VoIP (GrandStream HT801) δεν είχε πρόβλημα σε incoming-outgoing .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KerneliacGR : 06-04-23 στις 13:51.

  11. #86
    Εγγραφή
    29-09-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για εμένα δεν έχει νόημα να το ψάξω, καθώς δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με παλιό iPhone, όποτε η ταχύτατα που μπορεί να πιάσει η κεραία του στικακίου είναι 10/1. Αν έχει κανείς καμιά πρόταση για το τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω το σήμα, κερνάω καφέ/μπύρα!

    Για την ιστορία όμως, σε εμένα που το τέσταρα είναι πίσω από NAT. Υποθέτω ότι η διαφορά είναι ότι ζήτησες να σε βγάλουν, δεν ήξερα ότι μπορείς να το ζητήσεις αυτό !

    Ενδιαφέρον πάντως, διότι είχα την εντύπωση πως δεν υπάρχει η δυνατότητα για WAN access με Cosmote mobile internet.

  12. #87
    Εγγραφή
    17-11-2022
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    FritzBox 7530 7.57
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η sim του Internet Backup σε δοκιμές δεν παίζει ούτε σε κινητό ούτε σε άλλο 4G USB πιάνει σήμα μόνο σε 2G.Το συγκεκριμένο στικάκι alcatel έχει υποδοχές για σύνδεση κεραίας υπάρχουν πολλά πχ (https://www.aliexpress.com/w/wholesa...a.html).Εσύ ποιο έχεις;Από την στιγμή που έχει καλή κάλυψη και είναι σε καλό σημείο ίσως να έχει policer στην ταχύτητα.Πάντως σε δοκιμές σε σύνδεση με απεριόριστα σε κινητό στην περιοχή έφτανα download 100Mbps.Στην δική μου περίπτωση όσο αφορά το CGNAT όταν μου αλλάξανε το speedport plus σε ZTE H1600 έπαιρνα IP 100.xx.xx.xx. και αυτό γινόταν λόγω ενός bug που είχαν με την τηλεφωνία και το workaround fix ήταν CGNAT τους πήρα και με βγάλανε η wind το έκανε εξαρχής με CGNAT λόγω περιορισμένου ipv4 pool.Vodafone & Nova τουλάχιστον όσο ήμουν ακόμα στον τομέα των τηλεπικοινωνιών μέχρι το 2020 παίζανε εκτός CGNAT.Η forthnet / nova από την εποχή του 2014 είχε πελάτες με ipv4 only , dual stack , ds-lite , ipv6only πελάτες στους bbras.H vodafone δεν είχε ipv6 θυμάμαι να έχω δεί λίγους και νομίζω ήταν είτε business-corp πελάτες ή soho.

  13. #88
    Εγγραφή
    17-11-2022
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    FritzBox 7530 7.57
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KerneliacGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η sim του Internet Backup σε δοκιμές δεν παίζει ούτε σε κινητό ούτε σε άλλο 4G USB πιάνει σήμα μόνο σε 2G.Το συγκεκριμένο στικάκι alcatel έχει υποδοχές για σύνδεση κεραίας υπάρχουν πολλά πχ (https://www.aliexpress.com/w/wholesa...a.html).Εσύ ποιο έχεις;Από την στιγμή που έχει καλή κάλυψη και είναι σε καλό σημείο ίσως να έχει policer στην ταχύτητα.Πάντως σε δοκιμές σε σύνδεση με απεριόριστα σε κινητό στην περιοχή έφτανα download 100Mbps.Στην δική μου περίπτωση όσο αφορά το CGNAT όταν μου αλλάξανε το speedport plus σε ZTE H1600 έπαιρνα IP 100.xx.xx.xx. και αυτό γινόταν λόγω ενός bug που είχαν με την τηλεφωνία και το workaround fix ήταν CGNAT τους πήρα και με βγάλανε η wind το έκανε εξαρχής με CGNAT λόγω περιορισμένου ipv4 pool.Vodafone & Nova τουλάχιστον όσο ήμουν ακόμα στον τομέα των τηλεπικοινωνιών μέχρι το 2020 παίζανε εκτός CGNAT.Η forthnet / nova από την εποχή του 2014 είχε πελάτες με ipv4 only , dual stack , ds-lite , ipv6only πελάτες στους bbras.H vodafone δεν είχε ipv6 θυμάμαι να έχω δεί λίγους και νομίζω ήταν είτε business-corp πελάτες ή soho.
    Υ.Γ. Το 4G Alcatel IK41VE1 είναι σε USB/MODEM mode και όχι HiLink.

  14. #89
    Εγγραφή
    26-11-2022
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Εχει παρατηρησει καποιος, το στικακι της κοσμοτε να μη "σηκωνει" την τηλεφωνια στο failover? Εκανα μια δοκιμη σημερα και ειδα πως δε δουλευε η τηλεφωνια (που το εχω κυριως γι αυτο.) Ειμαι στην 7.51-105622 BETA.

  15. #90
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimitrisM. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει παρατηρησει καποιος, το στικακι της κοσμοτε να μη "σηκωνει" την τηλεφωνια στο failover? Εκανα μια δοκιμη σημερα και ειδα πως δε δουλευε η τηλεφωνια (που το εχω κυριως γι αυτο.) Ειμαι στην 7.51-105622 BETA.
    Τι APN έχεις στο στικάκι;
    Μάλλον: Έχεις την υπηρεσία του ΟΤΕ για failober ή έχεις βάλει δικό σου στικάκι;

Σελ. 6 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας