Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, έχω ένα μικρό netbook DELL με Windows 10, με το τεράστιο πρόβλημα της ελάχιστης χωρητικότητας (32GB). Ό,τι χρειάζομαι επιπλέον, το έχω σε στικάκια. Όλα οκ, μέχρι να θελήσει να κάνει εγκατάσταση ενημερώσεων 1903. Δε φτάνει η χωρητικότητα, είχα περασμένα Office στο C drive, τα πέταξα άτσαλα από μέσα, πάλι δεν έφτανε. Μετά, υπήρχε ένα αρχείο-φάντασμα τύπου ~Windows$ ή κάτι τέτοιο, που ήταν το update κατεβασμένο που δε μπορούσε να εγκατασταθεί, λόγω χωρητικότητας. Προσπάθησα να κάνω update από στικάκι, πάλι ήθελε ελεύθερο χώρο στο C drive. Το αρχείο φάντασμα δε μπορούσα να το ξεγράψω για να ελευθερωθεί χώρος, δε μπορούσε να γίνει το update... εφιάλτης!

    Εγκαθιστώ σε usb τα Windows 10 όπως προτείνει ο οδηγός. Φτάνω στις μονάδες εγκατάστασης. Δε μπορούσε να γίνει πουθενά η εγκατάσταση των Windows. Διέγραψα όλα τα partitions. Και τώρα έχω μόνο αυτή την εικόνα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τουλάχιστον δε μου κάνει αρχική εκκίνηση από το usb, ενώ στο bios το έχω επιλέξει ως πρώτη εκκίνηση.
    Δεν πείραξα κάτι άλλο...
    Τα φώτα σας!
    Ευχαριστώ!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thumbnail.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  99,1 KB 
ID: 205090

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για σιγουριά κάνε στον δίσκο secure erase και φτιάξε το USB Stick με το RUFUS.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Και δες αν ειναι uefi η legacy η διαμερισματοποιηση του δισκου σου
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δες αν ειναι uefi η legacy η διαμερισματοποιηση του δισκου σου
    Καλημέρα. Με ποιό τρόπο μπορώ να τσεκάρω την παραπάνω μορφοποίηση του δίσκου? Επειδή σκέφτομαι να κάνω εγκατάσταση της 1903 μέσω USB που θέλω να φτιάξω με το Rufus (M/B με Uefi) και δεν είιμαι σίγουρος ποιά επιλογή να διαλέξω από τις δύο, για την μορφοποίηση του USB. Thanks
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To "UEFI or legacy" είναι για το BIOS και όχι για τον δίσκο, "MBR (Master Boot Record) or GPT (GUID Partition Table)" είναι για τον δίσκο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To "UEFI or legacy" είναι για το BIOS και όχι για τον δίσκο, "MBR (Master Boot Record) or GPT (GUID Partition Table)" είναι για τον δίσκο.
    Ρώτησα διότι ανέφερε το partitioning δίσκου κι εκεί μπερδεύτηκα βασικά.

    Διαβάζοντας το άρθρο στο link που έδωσες, έχω κάποιες απορίες.

    Α) Εάν κατάλαβα καλά δεν έχει διαφορά αν μιλάμε για μηχανικό δίσκο ή ssd. Η διαμόρφωση παίζει και στους 2 τύπους δίσκων.

    Β) Το πλεονέκτημα του GPT (εκτός από τον μεγαλύτερο αριθμό διαμερισμάτων που μπορείς να δημιουργήσεις) είναι ότι αποθηκεύει τα δεδομένα εκκίνησης του λειτουργικού (boot data) και στα υπόλοιπα διαμερίσματα κι έτσι είναι πιο εύκολη η επαναφορά τους σε περίπτωση προβλήματος. Σωστά?

    Αυτό που δεν κατάλαβα απ’ το άρθρο είναι η αναφορά στο εξής:

    «GPT also stores cyclic redundancy check (CRC) values to check that its data is intact. If the data is corrupted, GPT can notice the problem and attempt to recover the damaged data from another location on the disk». Δλδ από πού ακριβώς θα επαναφέρει κατεστραμμένα δεδομένα?

    Γ) Σε SSD που θέλω να εγκαταστήσω το λειτουργικό, για να έχω κάποιο όφελος απ’ το GPT θα πρέπει λογικά να δημιουργήσω extra partition-s. Σωστά?

    Συμπεραίνω δλδ ότι το GPT εξυπηρετεί κυρίως δίσκους με λειτουργικό. Για μηχανικό ίσως βέβαια να βοηθά η δυνατότητα του CRC (η οποία όμως ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί).

    Τέλος σχετικά με την διαμόρφωση του Usb με το Rufus (σε Mbr ή Gpt), παίζει κάποιο ρόλο όσον αφορά την εγκατάσταση των Windows ή έχει να κάνει με την αναγνώριση του usb απ' την μητρική?

    Sorry για το πρήξιμο και ευχαριστώ για το link

    Υ.Γ. – Μπορούμε μέσω των windows να δούμε τον τύπο διαμόρφωσης και αν ναι, από πού ακριβώς?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 11-07-19 στις 15:53.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Α και Β >>> σωστά.

    Την επιδιόρθωση μπορείς να την κάνεις και χειροκίνητα όποτε θέλεις ή με κάποιο πρόγραμμα.

    Γ) Aν ο δίσκος είναι μεγάλος, το σωστό είναι να έχουμε χωριστό partition για το λειτουργικό και τα προγράμματα και χωριστό για αρχεία/αποθήκη, βοηθάει στην λειτουργία του δίσκου και έχουμε την ευχέρεια της καλύτερης διαχείρισης του δίσκου για Image, κ.λ.π.

    Αν έχουμε καινούργιο σύστημα που να υποστηρίζει GPT δεν έχουμε και λόγο να έχουμε τους δίσκους σε MBR, έχουμε αρκετά οφέλη σε λειτουργία, ευελιξία και επισκευή.

    Aν η μητρική μας δεν υποστηρίζει GPT και φτιάξουμε το USB Stick με το RUFUS σε GPT δεν θα το αναγνωρίζει, θα πρέπει να επιλέξουμε MBR.

    How to Check if a Disk Uses GPT or MBR
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Αγαπητέ όνειρα γλυκά, ευχαριστώ καταρχάς για τα link.

    Διαβάζοντας το άρθρο στο «howtogeek» όπου αναφέρει για την μετατροπή από MBR->GPT & αντίστροφα, απαιτείται διαγραφή των δεδομένων & ταυτόχρονα backup για επαναφορά.

    1) «To convert a disk from MBR to GPT, or from GPT to MBR, you’ll have to wipe the contents of the disk first. Before continuing, back up all the data on the disk»

    2) «When all the partitions are removed from the disk, you can right-click the disk in Disk Management and select “Convert to GPT Disk” or “Convert to MBR Disk.” This option will only be available once all partitions have been wiped»

    3) «After you do this, you can create one or more partitions on the disk from the Disk Management window. Just right-click inside the unallocated space and create one or more new partitions. You can then move the data you backed up back onto the new partitions, if you like»

    Υπάρχουν κάποια θεματάκια όμως και επειδή φοβάμαι μην τα κάνω μαντάρα (αν & μάλλον τα έκανα) και τρέχω πανικόβλητος, χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

    Α) Υπάρχει δυνατότητα να γίνει μετατροπή στον δίσκο του λειτουργικού;
    Με βάση τις οδηγίες δεν είμαι σίγουρος τι είδους backup πρέπει να πάρω και πως να κάνω επαναφορά στην συνέχεια, απ’ την στιγμή που θα ‘χει αλλάξει ο τύπος του δίσκου.

    Β) Μετά από αλλαγή σ’ έναν μηχανικό δίσκο (500 Giga) & δημιουργία 2 partitions, τα windows μου παρουσίασαν κάποια προβλήματα.

    - Σε αρκετά αρχεία που πάω να διαγράψω απ’ τον μηχανικό μου ζητούν «άδεια διαχειριστή»
    - Αρχεία Word & Excel μου τα εμφανίζει «μόνο για ανάγνωση» ή «προστατευόμενη προβολή» ή «Λειτουργία Συμβατότητας» και ζητούν αποθήκευση με διαφορετικό όνομα.
    - Σε «copy-paste» από το ένα partition στο άλλο βγάζει «Destination Folder Access Denied» ζητώντας πάλι άδεια διαχειριστή.

    Κοινώς Εάν είναι στην προσπάθεια για βελτίωση του PC να εμφανίζονται ένα κάρο θέματα, άστα να πάνε.

    Αν και έχω μια υποψία Μετά την αλλαγή είχε δημιουργηθεί ήδη ένα partition στον δίσκο γύρω στα 90-100ΜΒ (με τον υπόλοιπο χώρο ακόμα unallocated) το οποίο και έσβησα προτού δημιουργήσω τα δύο ξεχωριστά. Μήπως εκεί αποθηκεύονται στοιχεία απ’ τα windows για την λειτουργία στον νέο τύπο του δίσκου, οπότε κακώς το έσβησα;
    Διότι εάν ισχύει αυτό, τότε θα πρέπει να επαναλάβω την διαδικασία απ’ την αρχή, σωστά;

    Σημείωση: Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η αντιγραφή των αρχείων σε άλλο δίσκο και επαναφορά τους από ‘κει (η οποία μου ‘φαγε την μισή μέρα). Δεν είμαι σίγουρος βέβαια αν ήταν η σωστή επιλογή, αλλά πως αλλιώς να πάρω backup 500 giga ? Υπάρχει κάποια λύση σ’ αυτό ή ξανά μανά. Και τα windows θα ‘ναι εντάξει μετά ή θα βγάζουν πάλι τα ίδια μνμ;

    Για το «Α» παίζει κάτι; Όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να φάω πάλι τα μούτρα μου.

    Ευχαριστώ & πάλι και συγνώμη για το πρήξιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 14-07-19 στις 17:07.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βοηθάει σε τέτοιες καταστάσεις να κάνεις πρώτα μία ασφαλή διαγραφή στον δίσκο, σε γλυτώνει από πολλά παρατράγουδα, δες παρακάτω οδηγίες για μηχανικό και SSD, μετά την ασφαλή διαγραφή τον κάνεις GPT και περνάς το λειτουργικό αφού φτιάξεις και τα partitions, φτιάχνεις το partition του λειτουργικού κατά την εγκατάσταση και μετά την εγκατάσταση φτιάχνεις και τα υπόλοιπα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6382592
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βοηθάει σε τέτοιες καταστάσεις να κάνεις πρώτα μία ασφαλή διαγραφή στον δίσκο, σε γλυτώνει από πολλά παρατράγουδα, δες παρακάτω οδηγίες για μηχανικό και SSD, μετά την ασφαλή διαγραφή τον κάνεις GPT και περνάς το λειτουργικό αφού φτιάξεις και τα partitions, φτιάχνεις το partition του λειτουργικού κατά την εγκατάσταση και μετά την εγκατάσταση φτιάχνεις και τα υπόλοιπα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6382592
    Μάλλον δεν το έθεσα σωστά! Μιλώ για SSD με ήδη εγκατεστημένα τα windows κι όχι για καθαρή εγκατάσταση. Αν και μάλλον δεν παίζει σ' αυτή την περίπτωση απ' ότι καταλαβαίνω. Γιατί σε μια δοκιμή που έκανα και άλλαξα τον τύπο στον SSD (έχοντας πάρει disk backup), μετά την επαναφορά μου έβγαλε μνμ ότι τα windows δεν είναι γνήσια. Οέο;

    Σχετικά με το partition που έσβησα απ' τον μηχανικό έχεις καμιά ιδέα; Μήπως δλδ έφταιξε αυτό για τα νέα προβλήματα που μου εμφανίζουν τα windows;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 14-07-19 στις 17:27.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο μηχανικός έχει λειτουργικό;; σε τι εγκατάσταση είναι τοποθετημένος;; σε Dual Boot με τον SSD;;

    Σε κάθε περίπτωση, μια καθαρή εγκατάσταση και σε δίσκο που έχει γίνει ασφαλής διαγραφή σε γλυτώνει από προβλήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Ο μηχ/κός χρησιμοποιείται ως αποθήκη και είναι σε ξεχωριστή sata θύρα.

    Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι είδους partition ήταν αυτό που δημιουργήθηκε μετά την αλλαγή σε GPT (αυτό που έσβησα δλδ)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μηχανικός έχει λειτουργικό;; σε τι εγκατάσταση είναι τοποθετημένος;; σε Dual Boot με τον SSD;;

    Σε κάθε περίπτωση, μια καθαρή εγκατάσταση και σε δίσκο που έχει γίνει ασφαλής διαγραφή σε γλυτώνει από προβλήματα.
    Μιλάς για secure erase; To «AOMEI Partition Assistant» που χρησιμοποιώ δίνει αυτή την δυνατότητα. Αλλά είναι έμπιστο, γιατί δεν έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη επιλογή
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν κάνεις μετατροπή δεν δημιουργείται κανένα partition, μήπως κάτι πήγε λάθος στην διαδικασία και γι' αυτό σου λέω για ασφαλή διαγραφή.

    Σου έχω Link(post #9) πως να κάνεις ασφαλή διαγραφή σε μηχανικό και σε SSD.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας