Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    19-07-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους!

    Το αίτημά μου θα σας φανεί λίγο περίεργο, αλλά πραγματικά είμαι απελπισμένος.

    Βρίσκομαι στα Καμίνια, Πειραιά (18540) και ανήκω στους καταραμένους που δεν έχει δρομολογηθεί από καμία εταιρία η αναβάθμιση του ΚΑΦΑΟ.
    Το αποτέλεσμα, τραγικές ταχύτητες σύνδεσης: 9-10 Down / 0.5-0.8 Up.

    Επειδή η δουλειά μου γίνεται online, χρειάζομαι κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που μου προσφέρουν.
    Εδώ και καιρό ψάχνω διάφορες λύσεις από τους παρόχους και κανένας δεν μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω.

    Τελικά σκέφτηκα σαν ιδανικό σενάριο, να κάνω ασύρματη ζεύξη με κάποιον που έχει 200άρα από ΟΤΕ ή Vodafone. (ή 100άρα και την αναβαθμίζουμε).

    Αν έχετε τέτοια σύνδεση και πχ την χρησιμοποιείτε βράδυ και ΣΚ που είστε σπίτι σας, μπορώ να πληρώνω εγώ την συνδρομή της και να την μοιραζόμαστε καθώς εμένα με ενδιαφέρει να την χρησιμοποιώ εργάσιμες μέρες και ώρες.
    Αν πάλι την χρησιμοποιείται γενικά και δεν σας ενδιαφέρει να την μοιράζεστε, τότε μπορούμε να βάλουμε δεύτερη σύνδεση που να την πληρώνω πάλι εγώ και να τα βρούμε με κάποιον τρόπο.

    Σε κάθε περίπτωση, επικοινωνήστε μαζί μου και είμαι πρόθυμος να έρθουμε σε κάποια συμφωνία.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

    PS. Συνέχεια από εδώ... https://www.adslgr.com/forum/threads...80#post6625180

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το να κάνεις crosspost σε πολλαπλά θέματα δεν βοηθαει, πες μου ποιο νήμα να κρατήσουμε

  3. #3
    Εγγραφή
    19-07-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να κάνεις crosspost σε πολλαπλά θέματα δεν βοηθαει, πες μου ποιο νήμα να κρατήσουμε
    Φίλε ακολούθησα τη συμβουλή που μου δώσαν τα μέλη.
    Μου είπαν να το αναφέρω στο "FTTH στον Πειραιά" και μετά μου είπαν να ανοίξω νέο νήμα εδώ.
    Αυτό έκανα. Το ανέφερα στου Πειραιά μήπως βρεθεί κάποιος πρόθυμος και το γράφω και εδώ μήπως είναι πιο σχετικό με το θέμα της ζεύξης.

    Σε ευχαριστώ. (έκανα edit το προηγούμενο μήνυμα)

  4. #4
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.598
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ankougen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!

    Το αίτημά μου θα σας φανεί λίγο περίεργο, αλλά πραγματικά είμαι απελπισμένος.

    Βρίσκομαι στα Καμίνια, Πειραιά (18540) και ανήκω στους καταραμένους που δεν έχει δρομολογηθεί από καμία εταιρία η αναβάθμιση του ΚΑΦΑΟ.
    Το αποτέλεσμα, τραγικές ταχύτητες σύνδεσης: 9-10 Down / 0.5-0.8 Up.

    Επειδή η δουλειά μου γίνεται online, χρειάζομαι κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που μου προσφέρουν.
    Εδώ και καιρό ψάχνω διάφορες λύσεις από τους παρόχους και κανένας δεν μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω.

    Τελικά σκέφτηκα σαν ιδανικό σενάριο, να κάνω ασύρματη ζεύξη με κάποιον που έχει inalan (και ας είναι μακριά η απόσταση).
    (Εναλακτικό σενάριο κάποιος που έχει 200άρα από ΟΤΕ)

    Αν έχετε inalan και πχ την χρησιμοποιείτε βράδυ και ΣΚ που είστε σπίτι σας, μπορώ να πληρώνω εγώ την συνδρομή της και να την μοιραζόμαστε καθώς εμένα με ενδιαφέρει να την χρησιμοποιώ εργάσιμες μέρες και ώρες.
    Αν πάλι την χρησιμοποιείται γενικά και δεν σας ενδιαφέρει να την μοιράζεστε, τότε μπορούμε να βάλουμε δεύτερη σύνδεση που να την πληρώνω πάλι εγώ και να τα βρούμε με κάποιον τρόπο.

    Σε κάθε περίπτωση, επικοινωνήστε μαζί μου και είμαι πρόθυμος να έρθουμε σε κάποια συμφωνία.
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    την μετακομιση την εχεις σκεφτει ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, το τοπικ του θεματος ακούγεται ποιο πολύ σαν αγγελια και δεν ξερω κατά ποσο μπορούμε να απαντησουμε ώστε να ειμαστε σχετικοι σε αυτό.
    Επειδή όμως εχω δουλεψει ιντερνερτ μεσω ασυρματων εξωτερικων ζεύξεων (δανεικο από φιλους AWMN) δεν το προτείνω καθολου και οι λογοι είναι αυτοι :
    1. Θες αρκετα ευρω σε εξοπλισμο και πρεπει προφανως να πληρωσεις και του απέναντι, αν δεν είναι γνωστος σου δεν ξερω κατά ποσο είναι εμπιστοσύνης αυτό, όπως και να σου δωσει προσβαση σε εξοπλισμο ιντερνετ να δεις αν πεσει τι επαθε κτλ κτλ.
    2. Δεν επιτρεπεται προφανως κανονικα, αλλα αλλο ειναι πχ να δανιστει καποιος από έναν φιλο για λιγο γιατι πχ του κοπηκε η γραμμη του.
    3. Αν παθει κατι αντε βγαλε ακρη τι εγινε, ειτε πεσει το ιντερνετ , ειτε εχει προβλήματα το Link, εγω στο awmn χρονια ξερω τους αλλους και χαλαει κατι και δεν φτιαχνεται ποτε και ακρη δεν βγαζουμε….και δεν μιλαω για συνδεση από ένα σημειο σε άλλο και σε άλλο, αλλα το 1ο link το απέναντι.
    4. Σε μεγαλη ειδικα αποσταση δεν εχει καθολου αξιοπιστια, αν το κανεις πρεπει να είναι καποιος αρκετα κοντα σου, στις περιοχες αυτές μεσα στην Αθηνα οι συχνότητες είναι πιτα ακομα και στα 5ghz και τα σηματα εχουν προβλήματα, επηρεάζονται από καιρικες συνθήκες, από ανακλασεις από πολλα πραγματα. Δεν θα εχεις δλδ καλη ταχυτητα και δεν θα είναι και η ιδια συνεχεια.
    5. Καταλαβαίνεις ότι είναι δυσκολο να βρεις έναν που δεν ξερεις και δεν σε ξερει γιατι στο ιντερνετ γινονται πολλα, κανεις κατι εσυ στο ιντερνετ και μπελα θα βρει οποιος εχει την Ip. Δλδ δεν πιστευω κιολας ότι θα βρεθει καποιος να θελει.

    Δεν ξερω τι ακριβως κανεις στο ιντερνετ αλλα θα προτεινα ειτε να κανεις συνδεση με κινητη και εξωτερικη κεραια ληψης 4G για τελειο σημα, ειχα χρονια ετσι στο εξοχικο. Δες ποια εταιρεια εχει το καλυτερο σημα σε 4G. Ειτε δορυφορικο ιντερνετ.
    Και τα 2 αυτά είναι κλασεις καλυτερα από αυτό που ζητας και δεν εχεις αναγκη και κανεναν και εχεις την ADSL για backup internet.
    Kαι τελος αν και τραβηγμενο αν το σπιτι δεν είναι δικο σου και νοικιάζεις ισως να μπορουσες να μετακομίσεις, το εγραψε καποιος στο άλλο θεμα κιολας.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-07-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι ακριβως κανεις στο ιντερνετ αλλα θα προτεινα ειτε να κανεις συνδεση με κινητη και εξωτερικη κεραια ληψης 4G για τελειο σημα, ειχα χρονια ετσι στο εξοχικο. Δες ποια εταιρεια εχει το καλυτερο σημα σε 4G. Ειτε δορυφορικο ιντερνετ.
    Και τα 2 αυτά είναι κλασεις καλυτερα από αυτό που ζητας και δεν εχεις αναγκη και κανεναν και εχεις την ADSL για backup internet.
    Kαι τελος αν και τραβηγμενο αν το σπιτι δεν είναι δικο σου και νοικιάζεις ισως να μπορουσες να μετακομίσεις, το εγραψε καποιος στο άλλο θεμα κιολας.
    Καλημέρα Νικηφόρε,
    Μετακόμιση δεν παίζει, παρόλο που είμαι στο ενοίκιο.
    Τη λύση του 4G την έψαξα γιατί έχει πολύ καλές ταχύτητες εκεί που είμαι.
    Το μόνο που βρήκα είναι:

    OTE με speedbooster 100GB/mo @ 6.70+26 η γραμμή = 32/mo. (Η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής)
    Wind simplify 30GB/mo @ 20ευρώ.
    Wifi pocket από ΟΤΕ πάλι, με 100 ευρώ/50GB.

    Vodafone μίλησα χθες κ νόμιζαν ότι τους είχε πάρει εξωγήινος τηλέφωνο...Δεν καταλάβαιναν τίποτα. Μου έλεγαν κάτι για συμβόλαιο κινητής με 2GB/μήνα κ δεν με προώθησαν ποτέ σε κάποιον πιο σχετικό.

    Υπάρχουν άλλες λύσεις που δεν έχω βρει; το 4G είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως γιατί πάει σφαίρα (και ναι φυσικά με ενδιαφέρει να είναι αυτόνομος. Απλά όπως σας εξήγησα είναι απεγνωσμένος γι'αυτό ψάχνω τέτοιες λύσεις-με τα ρίσκα τους).

  7. #7
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ankougen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Νικηφόρε,
    Μετακόμιση δεν παίζει, παρόλο που είμαι στο ενοίκιο.
    Τη λύση του 4G την έψαξα γιατί έχει πολύ καλές ταχύτητες εκεί που είμαι.
    Το μόνο που βρήκα είναι:

    OTE με speedbooster 100GB/mo @ 6.70+26 η γραμμή = 32/mo. (Η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής)
    Wind simplify 30GB/mo @ 20ευρώ.
    Wifi pocket από ΟΤΕ πάλι, με 100 ευρώ/50GB.

    Vodafone μίλησα χθες κ νόμιζαν ότι τους είχε πάρει εξωγήινος τηλέφωνο...Δεν καταλάβαιναν τίποτα. Μου έλεγαν κάτι για συμβόλαιο κινητής με 2GB/μήνα κ δεν με προώθησαν ποτέ σε κάποιον πιο σχετικό.

    Υπάρχουν άλλες λύσεις που δεν έχω βρει; το 4G είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως γιατί πάει σφαίρα (και ναι φυσικά με ενδιαφέρει να είναι αυτόνομος. Απλά όπως σας εξήγησα είναι απεγνωσμένος γι'αυτό ψάχνω τέτοιες λύσεις-με τα ρίσκα τους).
    Βάλε cosmote με speedbooster η κάνε έρευνα στην περιοχή με ποιον θα μπορούσες να κανείς ζευξη.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, το τοπικ του θεματος ακούγεται ποιο πολύ σαν αγγελια και δεν ξερω κατά ποσο μπορούμε να απαντησουμε ώστε να ειμαστε σχετικοι σε αυτό.
    Επειδή όμως εχω δουλεψει ιντερνερτ μεσω ασυρματων εξωτερικων ζεύξεων (δανεικο από φιλους AWMN) δεν το προτείνω καθολου και οι λογοι είναι αυτοι :
    1. Θες αρκετα ευρω σε εξοπλισμο και πρεπει προφανως να πληρωσεις και του απέναντι, αν δεν είναι γνωστος σου δεν ξερω κατά ποσο είναι εμπιστοσύνης αυτό, όπως και να σου δωσει προσβαση σε εξοπλισμο ιντερνετ να δεις αν πεσει τι επαθε κτλ κτλ.
    2. Δεν επιτρεπεται προφανως κανονικα, αλλα αλλο ειναι πχ να δανιστει καποιος από έναν φιλο για λιγο γιατι πχ του κοπηκε η γραμμη του.
    3. Αν παθει κατι αντε βγαλε ακρη τι εγινε, ειτε πεσει το ιντερνετ , ειτε εχει προβλήματα το Link, εγω στο awmn χρονια ξερω τους αλλους και χαλαει κατι και δεν φτιαχνεται ποτε και ακρη δεν βγαζουμε….και δεν μιλαω για συνδεση από ένα σημειο σε άλλο και σε άλλο, αλλα το 1ο link το απέναντι.
    4. Σε μεγαλη ειδικα αποσταση δεν εχει καθολου αξιοπιστια, αν το κανεις πρεπει να είναι καποιος αρκετα κοντα σου, στις περιοχες αυτές μεσα στην Αθηνα οι συχνότητες είναι πιτα ακομα και στα 5ghz και τα σηματα εχουν προβλήματα, επηρεάζονται από καιρικες συνθήκες, από ανακλασεις από πολλα πραγματα. Δεν θα εχεις δλδ καλη ταχυτητα και δεν θα είναι και η ιδια συνεχεια.
    5. Καταλαβαίνεις ότι είναι δυσκολο να βρεις έναν που δεν ξερεις και δεν σε ξερει γιατι στο ιντερνετ γινονται πολλα, κανεις κατι εσυ στο ιντερνετ και μπελα θα βρει οποιος εχει την Ip. Δλδ δεν πιστευω κιολας ότι θα βρεθει καποιος να θελει.

    Δεν ξερω τι ακριβως κανεις στο ιντερνετ αλλα θα προτεινα ειτε να κανεις συνδεση με κινητη και εξωτερικη κεραια ληψης 4G για τελειο σημα, ειχα χρονια ετσι στο εξοχικο. Δες ποια εταιρεια εχει το καλυτερο σημα σε 4G. Ειτε δορυφορικο ιντερνετ.
    Και τα 2 αυτά είναι κλασεις καλυτερα από αυτό που ζητας και δεν εχεις αναγκη και κανεναν και εχεις την ADSL για backup internet.
    Kαι τελος αν και τραβηγμενο αν το σπιτι δεν είναι δικο σου και νοικιάζεις ισως να μπορουσες να μετακομίσεις, το εγραψε καποιος στο άλλο θεμα κιολας.
    Συμφωνω με τα περισσοτερα με τον φιλο νικηφορο :

    1) Εννοειται θα πληρωσεις και τις 2 πλευρες. Αλλα απο οτι ειδα εισαι διατεθειμένος να δωσεις 400-800 € το οποιο ειναι ενα λογικο ποσο για ΣΩΣΤΗ εγκατασταση ΣΟΒΑΡΟΥ εξοπλισμου.

    2) Δεν επιτρεπεται... αλλα "σιωπηρα" ολοι λιγο-πολυ το κανουμε. Απλα μην το γραφεις σε μεγαλα και δημοσια νηματα.

    3) Αν ειναι σωστη η εγκατασταση με σοβαρο εξοπλισμο ΔΕΝ θα παθει τιποτα για πολλα χρονια ( εκτος σπανιων περιπτωσεων με ασταθμητους παραγοντες).
    Αλλα και παλι διορθωνονται τα παντα.

    4) Εχω λινκ Πετρουπολη-Βυρωνα στα 11 χλμ με πολυ καλα στατιστικα που ειναι UP εδω και 2 χρονια. οποτε αν βρεις καποιον με καλες προυποθεσεις ολα ειναι δυνατα.

    5) Αυτο με την ευθυνη διαχειρισης νομιζω ειναι το μονο εμποδιο που δεν θα ξεπερασεις ποτε. κανεις δεν θα σε εμπιστευτει.... εκτος απο συγγενη 'η φιλο σου.



    Τι ακριβως χρειαζεσαι παραπανω απο την γραμμη σου? Στο περιστερι "δουλευαμε" με 2 x adsl στα 1-2 Mbit .

    Πες μας ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ περιπου τι κανεις και ποσο bandwidth χρειαζεσαι.

    edit :

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ankougen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Wind simplify 30GB/mo @ 20ευρώ.
    Ειναι Η ΜΟΝΟ λυση που ειναι α) γρηγορη, β) φτηνη) και γ) επεκτασιμη.
    Κοστιζει οπως ειπες 20 € για 30 GB/μηνα. Δεν ειναι για ταινιες..... αλλα ειναι τελειο για "δουλεια" απο το σπιτι.
    Επισης αν και τσιμπαει λιγο.... μπορεις να παρεις επιπλεον 50 GB με 2€ το GB αν καποιο μηνα ξεμεινεις.

    Πιστευω ειναι η καλυτερη λυση μιας και ησουν διατεθειμενος να δωσεις 400-800 € . και ειναι και φορητη λυση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 11-07-19 στις 11:16.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ankougen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Νικηφόρε,
    Μετακόμιση δεν παίζει, παρόλο που είμαι στο ενοίκιο.
    Τη λύση του 4G την έψαξα γιατί έχει πολύ καλές ταχύτητες εκεί που είμαι.
    Το μόνο που βρήκα είναι:

    OTE με speedbooster 100GB/mo @ 6.70+26 η γραμμή = 32/mo. (Η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής)
    Wind simplify 30GB/mo @ 20ευρώ.
    Wifi pocket από ΟΤΕ πάλι, με 100 ευρώ/50GB.

    Vodafone μίλησα χθες κ νόμιζαν ότι τους είχε πάρει εξωγήινος τηλέφωνο...Δεν καταλάβαιναν τίποτα. Μου έλεγαν κάτι για συμβόλαιο κινητής με 2GB/μήνα κ δεν με προώθησαν ποτέ σε κάποιον πιο σχετικό.

    Υπάρχουν άλλες λύσεις που δεν έχω βρει; το 4G είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως γιατί πάει σφαίρα (και ναι φυσικά με ενδιαφέρει να είναι αυτόνομος. Απλά όπως σας εξήγησα είναι απεγνωσμένος γι'αυτό ψάχνω τέτοιες λύσεις-με τα ρίσκα τους).
    καλησπέρα, συμφωνω με ότι ειπε ο φιλος griniaris από πανω, για το 4 μονο να συμπληρωσω, και εγω εχω link εδώ και χρονια όχι μονο 2 και με Αιγάλεω 7χλμ μακρια (από Κυψελη εγω) και με Νικαια στα 10 και οντως εχω καλα στατιστικα αλλα αν είναι σε Α οι ταχύτητες είναι σχετικα χαμηλες, όχι σαν ADSL 10αρα διπλασιες είναι αλλα γενικα μπορει να γινονται διαφορα, πχ να γινει διακοπη στον απέναντι, να γινει μια ζημια οτιδήποτε και να μενεις εκτος.
    Μου εχει τυχει εμενα να λειπει πχ ο άλλος να καει κατι και να μεινω εκτος πολύ καιρο για το 1 λινκ εκεινο.
    Επισης ειχα συνδεσεις με Αγια Βαρβαρα, Κορυδαλλο άλλες στη Νικαια και ειχαν προβλήματα πολλα, ισως κατι εμποδιζε δεν ξερω οποτε δεν τις κρατησα.
    Βλεπω και ένα μικρο κομματι του Πειραια στο βαθος.
    Ο απέναντι μου σε άλλη πολυκατοικια είχαμε καιρο link στα 180μ και αυτος ειχε Link με Aιγινα!

    Γενικα λοιπον ακομα και τελεια να είναι υπαρχουν παραγοντες που μπορει να μενεις εκτος και φυσικα ότι μπορει και σε σενα να γινει ζημια οτιδήποτε αλλα και από θεμα συχνοτήτων παρεμβολες κτλ.
    Δλδ δεν είναι αξιοπιστη λυση 100% ειδικα όταν πρόκειται για δουλεια όχι χομπι και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθεί με την αξιοπιστια της κινητης.

    Όπως ειπα αν δεν είναι καποιος γνωστος σου δυσκολο να δεχτει να κανει κατι τετοιο.
    Και καλο θα ηταν να υπαρχει και προσβαση στα μηχανήματα του απέναντι ώστε αν κατι δεν πηγαινει καλα να υπαρχει μια διαγνωση, κατι που ενας που δεν σε ξερει αυτό σιγουρα δεν θα το δεχτει τουλάχιστον για το ιντερνετ ρουτερ.

    θεωρω η καλυτερη λυση είναι κινητη και adsl backup internet, μπορεις να τις ενωσεις και μαζι για ποιο μεγαλη ταχυτητα, όπως προταθηκε ποιο πανω.
    Μονο τα χρηματα που θα δωσεις για wifi εξοπλισμο θα είναι το κοστος πολλων μηνων παγιου!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-07-19 στις 13:04.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είμαι της γνώμης ότι μέχρι 10 χλμ που είναι περίπου η απόσταση από την περιοχή του φίλου μέχρι εκεί που έχει παρουσία η Inalan, όλα γίνονται. Παρομοίως μπορεί να γίνει και σε κάποια περιοχή κοντινότερη όπου υπάρχει σύνδεση VDSL 100/10 ή 200/20. Ανασταλτικός παράγοντας και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η εξεύρεση της σύνδεσης στη άλλη θέση, από την στιγμή που δεν έχει κάποιον γνωστό και να είναι ανεκτικός και συνεργάσιμος σε περίπτωση απώλειας της ζεύξης για τον σχετικό έλεγχο.

    Το κρίσιμο ερώτημα είναι αυτό που έκανε ο griniaris. Πόσο είναι το ζητούμενο bandwidth (λογικά ενδιαφέρεται σε μέγιστο upload) και ποιος ο μέγιστος προϋπολογισμός.
    Ανάλογα τις απαντήσεις και την λύση το κόστος μπορεί να είναι 150-200€ και να φθάνει τα 900€. Φυσικά μετά υπάρχει το μηνιαίο κόστος της σύνδεσης.

    Και κάτι τελευταίο που αναφέρθηκε. Η ασύρματη ζεύξη δεν απαγορεύεται ούτε υπάρχει κάποιος περιορισμός (σε οποιαδήποτε σύμβαση, οποιουδήποτε παρόχου), αν, που και πως θα μοιράσουμε την σύνδεση. Αυτό που απαγορεύεται είναι να βγάζουμε κέρδος από αυτήν (π.χ. να την μεταπωλούμε όλη ή μέρος αυτής) και να μην ξεπερνούμε την συνήθη χρήση ανάλογα την κατηγορία της (οικιακή ή επαγγελματική).

    Τέλος, εφόσον απ' ότι κατάλαβα υπάρχει καλή κάλυψη σε 4G, είναι η ευκολότερη λύση το OTE speedbooster.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, εφόσον απ' ότι κατάλαβα υπάρχει καλή κάλυψη σε 4G, είναι η ευκολότερη λύση το OTE speedbooster.
    Η ευκολοτερη ειναι της WIND. παει σε καταστημα και σε 1 εργασιμη παιζει η υπηρεσια.


    Αν καποιος εχει ηδη cosmote..... τοτε ναι συμφερει να παρει το booster . Το παιρνει με 6.5€ / μηνα και "βοηθαει" την γραμμη του.
    Αλλα δυστυχως υπαρχουν πολλα προβληματα που ακομα ειναι σε εξελιξη η λυση τους. Στο ειδικο τμημα αναφερονται ολα αυτα.
    Οταν ξεπεραστουν .....ναι θα ειναι μονοδρομος η cosmote. θα "συμφερει" σε ολα.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    19-07-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα/Καλημέρα σε όλους τους φίλους που προσπάθησαν να με βοηθήσουν. Ήταν μεγάλη η μετά σήμερα καθώς με δυσκόλεψε αρκετά ο ΟΤΕ, αλλά τελικά στις 20.55 το βράδυ κατάφερα κ έφυγα με speedbooster από κατάστημα της εταιρίας.

    Κατά τις 9.30 είδα speed test με 55/5.5, το οποίο με ικανοποιεί πλήρως για την ώρα κ σε σχέση με ότι είχα πριν.

    Θα το δω κ αύριο σε πλήρη χρήση, αν και σε πρώτη φάση είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

    Αναμένω να δω τι θα μου πουν κ από την winet που περιμένω να μετρήσουν το σήμα κ θα αποφασίσω ποια θα κρατήσω.

    Πάντως είμαι ήδη πολύ χαρούμενος γιατί το φοβόμουν το booster... Είχα διαβάσει ανάμεικτα σχόλια.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, για την ιστορια η ποιο κοντινη θεση της INALAN προς τον φιλο είναι η Κυψελη, οποτε η αποσταση δεν είναι μονο 10χλμ. Εχω Link με Νικαια και είναι 10χλμ και είναι ποιο κοντα προς το Αιγάλεω, ο Πειραιας είναι παραπανω λοιπον και αναλογα και το σημειο. Εχει σελιδα με λογισμικο το awmn και βρίσκουμε τις αποστασεις και τις δειχνει και σε χαρτη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ankougen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα/Καλημέρα σε όλους τους φίλους που προσπάθησαν να με βοηθήσουν. Ήταν μεγάλη η μετά σήμερα καθώς με δυσκόλεψε αρκετά ο ΟΤΕ, αλλά τελικά στις 20.55 το βράδυ κατάφερα κ έφυγα με speedbooster από κατάστημα της εταιρίας.

    Κατά τις 9.30 είδα speed test με 55/5.5, το οποίο με ικανοποιεί πλήρως για την ώρα κ σε σχέση με ότι είχα πριν.

    Θα το δω κ αύριο σε πλήρη χρήση, αν και σε πρώτη φάση είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

    Αναμένω να δω τι θα μου πουν κ από την winet που περιμένω να μετρήσουν το σήμα κ θα αποφασίσω ποια θα κρατήσω.

    Πάντως είμαι ήδη πολύ χαρούμενος γιατί το φοβόμουν το booster... Είχα διαβάσει ανάμεικτα σχόλια.
    καλημέρα, μπραβο ωραια! αρα φανταζομαι τελος το ενδιαφερον για ασυρματη ζευξη?

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν ξέρω που ακριβώς στα Καμίνια είναι ο φίλος, οπότε όρισα κάπου στο κέντρο της περιοχής. Η άλλη θέση είναι δίπλα στο Hotspot της Inalan στον Βενέτη Καυκάσου και Φαιδριάδων γωνία.
    Σύνολο από απόστασης 10,31 χλμ. Με πιστεύεις τώρα;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Airlink.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  764,3 KB 
ID: 205148

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εμενα πως είναι 10χλμ με Νικαια? περιεργα πραγματα…
    από εμενα Πειραιας είναι 12χλμ περιπου και αν βαλω λιμανι είναι παραπανω, οι αποστασεις αλλαζουν πολύ αναλογα τα σημεια από το ένα στο άλλο.
    Οποτε αν δεν ξερουμε που ακριβως είναι δεν μπορούμε να πουμε.
    Εγω στην απαντηση μου ελαβα υποψην εμενα γιατι και ιναλαν εχω και ετοιμο και στημενο εξοπλισμο...με πιατο που ηδη κοιταει προς τα εκει.
    Αυτό που ποσταρεις δεν μου λεει κατι γιατι τα 2 σημεια είναι ακυρα.
    Αν θελει ο φιλος και τον ενδιαφερει μπορει με PM να μου στειλει που είναι να τον βαλω στο awmn wind https://wind.awmn.net/ να τον βαλω πελατη μου να μας βγαλει ακριβως τα παντα και αν βγαινει link βασει φυσικων εμποδιων βουνα-κλιση εδαφους κτλ.

    - - - Updated - - -

    Ο φιλος βρηκε λυση όμως όπως ειπε, ας μας πει αν ενδιαφερετε να μην λεμε περιττα πραγματα…
    η μαλλον θα τον ρωτησω με PM. Οποτε

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας