Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκίνησα από εποχές πικάπ και πέρα. Τώρα που έφτασα και πέρασα τα 50, κάθε άλλο παρά όρεξη και αντοχή έχω να τρέχω για να ακολουθώ το τραίνο της εξέλιξης.
    Δυστυχώς όμως η ανάγκη για αγορά νέας πηγής ήχου hi fi είναι επιτακτική. Οι παλιές πηγές, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές, "εκεί που <πάσχουν> είναι οι μηχανισμοί ανάγνωσης γιατί έχουν κινητά μέρη που είτε φθείρονται,είτε χαλάει το ίδιο το laser".
    Το βίωσα κατ επανάληψη με το τελευταίο μου cd player, όπου κουράστηκα κάθε τρεις και λίγο να πρέπει να διαχειριστώ φθαρμένους ιμάντες και laser, ενώ διαπίστωσα ότι είναι και ευαίσθητο σε υγρασία, καπνό τσιγάρου, ψηλές θερμοκρασίες, συνθήκες που επιτείνουν τη φθορά του. Δοκίμασα με 2 πολύδισκα, changer sony των 400 cds που δεν απέφυγαν το γιατρό εντός διετίας. Έχω πάρει εφεδρικούς ιμάντες και τους διατηρώ στο σακουλάκι συσκευασίας τους με πούδρα μέσα κατά της υγρασίας αλλά, παιδιά, έχω κουραστεί.
    Τεχνολογίας επιτρέποντος ψάχνω στέγη για τα αρχεία wav, flac και mp3, προϊόντα ripping από original cd δεκαετιών, από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε το μέσο.
    Ονομάζονται music servers, music controllers, συσκευές αναπαραγωγής ήχου, hdd players, usb players και συναφείς ονομασίες αλλά, όπως και να λέγονται, βασίζονται στην ανέπαφη τεχνολογία των sd cards, ssd, σκληρών δίσκων εύκολα αντικαταστίσιμους. Δεν υπάρχουν μηχανικά μέρη κι αυτό μου δωσε πάλι πίσω τη χαμένη μου ελπίδα να μπορέσω να διατηρήσω και να απολαμβάνω τη μουσική μου, τουλάχιστον όσο ζήσω (οι απόγονοι ας κάμουν το κουμάντο τους). Ορίστε, αυτή τη στιγμή που γράφω ετούτες τις γραμμές, το sony cdp-cx 450 αρνείται να διαβάσει μένοντας σε shuffle loop.
    Ειπώθηκε επίσης ότι σήμερα η τεχνολογία είναι φθηνότερη και ο ήχος είναι καλύτερος από πσλιά. Ναι, επί το πλείστον, ναι. Δείτε όμως τι γίνεται στο άνω , πολλά υποσχόμενο, νέο μέσο αναπαραγωγής:
    Η αγορά μας έχει φορτώσει μπιμπελό mp3 players, φορητά των 8 gb μέχρι, το πολύ, 32gb. Ενώ τα hi fi components σπανίζουν και είναι πανάκριβα και,σαν να μην έφτανε αυτό, αποσύρονται ταχύτατα και μυστηριωδώς από την παραγωγή, δείτε:

    https://www.sony.gr/electr...-ixou/hap-z1es
    https://www.heavenaudio.gr...MjkyLTRiMTktYj hlNC1jODAyZjYzMjRlYjYiLDE1NjMwMjA2NTA5NDAseyJhcHBf dHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

    Την εξωφρενική τιμή τους δεν θα την σχολιάσω. Πάντως αυτό το μέσο μοιάζει να είναι ο διάδοχος. Αλλά αργεί μυστηριωδώς όπως προανέφερα.

    Κι έτσι τώρα είμαι αναγκασμένος να ξαναβγάλω τα 400 δισκάκια από το πολύδισκο και να το ετοιμάσω να δει το γιατρό του που βρίσκεται κάπου 38 χλμ μακριά

    Κάθε πληροφορία πολύτιμη.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για εμενα , τα αρχεια , την μουσικη , κρατα τα σε συσκευες αποθηκευσης (δισκους hd , ssd , usb stick , sd card , micro sd κλπ ) ,και με backup , και απο εκει και περα το μεσο αναπαραγωγης ειναι το αναλωσιμο που απλα φορτωνεις την μουσικη σου .
    δεν ξερω τι ακριβως θες να κανεις και τι εξοπλισμο εχεις και πως θες να τον αξιοποιησεις .

    θες κατι να παιζει mp3/flac/wav και να μην ειναι 32 γιγα ;

    παντως τα πραγματα γινονται και αρκετα πιο οικονομικα αν ειναι εντος των σκοπων σου .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    για εμενα , τα αρχεια , την μουσικη , κρατα τα σε συσκευες αποθηκευσης (δισκους hd , ssd , usb stick , sd card , micro sd κλπ ) ,και με backup , και απο εκει και περα το μεσο αναπαραγωγης ειναι το αναλωσιμο που απλα φορτωνεις την μουσικη σου .
    δεν ξερω τι ακριβως θες να κανεις και τι εξοπλισμο εχεις και πως θες να τον αξιοποιησεις .

    θες κατι να παιζει mp3/flac/wav και να μην ειναι 32 γιγα ;

    παντως τα πραγματα γινονται και αρκετα πιο οικονομικα αν ειναι εντος των σκοπων σου .
    Back up έχει γίνει και μάλιστα τριπλό.
    Εκείνο που θέλω δεν είναι άλλο από το να απολαύσω τη μουσική μου.
    Μια πηγή που να αντικαταστήσει τα ετοιμοθάνατα cd players.
    (Και μη γελιόμαστε, σας βεβαιώνω ότι και τα ίδια τα δισκάκια δεν αντέχουν και πολύ παραπάνω από τις συσκευές. Έχοντας δαπανήσει κάπου 1,5 εκατομμύριο
    παλιές δραχμούλες σε original cd's μπορώ να σας το τεκμηριώσω πανηγυρικά αυτό. Μόνο τα T.Yuden και τα verbatim δεν έχουν παρουσιάσει αστοχίες ως τώρα. Όμως αυτά δεν είναι original)

    Και δε θέλω μπιμπελό φορητό mp3 player με ακουστικά ψείρες να το κρεμάω στο λαιμό να πάω για τρέξιμο.
    Θέλω συσκευή για ενισχυτή και ηχεία hifi στο σαλόνι.
    Ζητάω πολλά;

  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ξεκινάμε πρώτα με το budget και μετά βλέπουμε. Υπάρχουν 2 κυρίες κατηγορίες. Τα κανονικά PC και οι αποκλειστικες συσκευές. Τα πρώτα είναι αυτά που ξέρεις. Στα δεύτερα αυξάνει μεν η τιμή αλλά είναι κλασικές συσκευές σχεδόν plug & play.

    Επειδή είμαι από το κινητό στην παραλία θα σχολιάσω εκτενέστερα το βράδυ.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειναι μικρα τα mp3 players επειδη ειναι πολυ μικρη και κοινη η υλοποιηση τους .
    σχεδον οποια συσκευη παιρνει usb και καρτα μνημης/usb , παιζει και mp3 , και τα wav πρεπει να τα παιζουν . για τα flac , ισως ειναι λιγο πιο διαφοροποιημενες οι λυσεις .
    το κινητο , o αποκωδικοποιητης ,οι πιο καινουριοι ενισχυτες , η τηλεοραση μεχρι και ακουστικα που παιζουν mp3/wav/flac, εχουν βγει (και σε "ψειρες" ! )

    βεβαια σε μικροσυσκευες δεν θα ειναι και η πιο ευκολη διαχειρηση της μουσικης βιβλιοθηκης .
    μετα μπορεις απο οποιον υπολογιστη να παιξεις την μουσικη σου . υπαρχουν και με οπτικη εξοδο , και με hdmi και με καρφακι 3.5
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχουν πολλές επιλογές γενικά.
    π.χ. https://www.hifichoicemag.com/catego...-media-players

    Το δύσκολο είναι μάλλον να διαλέξεις.

  7. #7
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Λύσεις υπάρχουν πολλές. Θες και Streaming μαζί με τα υπόλοιπα ή σκέτη αναπαραγωγή αρχείων; Επίσης ενδιαφέρεσαι για τοπική αναπαραγωγή ή θες και κάτι multiroom.

    Εγώ θα σου πρότεινα αφού έχεις ήδη τα άυλα αρχεία να πας σε λύση PC - DAC. Δηλαδή να αγοράσεις ένα PC και να του πετάξεις εκεί μέσα τα αρχεία σου. Το συνδέεις σε ένα DAC και μέσω κινητού κάνεις δουλειά. Δεν μπλέκεις με κλειστές λύσεις, είναι άμεσα αναβαθμίσιμο και προσβάσιμο από εσένα και έχεις πολύ περισσότερες δυνατότητες από κάτι έτοιμο.

    Ένα Intel NUC με M2 SSD για λειτουργικό και 2,5" για αποθήκη είναι ότι πρέπει. Τώρα μάλιστα που οι SSD έχουν πέσει αρκετά αγοράζεις 2ΤΒ στα 200€ και έχεις και ταχύτητα και ησυχία. Διαλέγεις μετά Windows + Foobar2000 ή Linux + MPD και καθάρισες. Και στο τσακίρ κέφι συνδέεις και μια τηλεόραση πάνω και έχεις ένα κανονικό υπολογιστή χωρίς να χρειάζεται ματζούνια για να κάνεις δουλειά. Και αν αύριο πχ θες βάζεις και ότι άλλο πρόγραμμα γουστάρεις όπως Jriver ή Roon. Δε θα είσαι έρμαιο του κάθε κατασκευαστή.

    Και από κει και πέρα αναβαθμίζεις τα υπόλοιπα στην αλυσίδα σου. Χώνεις χρήματα σε ένα καλό DAC.

    Αν δεις σε εκθέσεις όλοι μα όλοι παίζουν από MacBook. Βλέπεις συστήματα δεκάδων χιλιάδων €€€ με πηγή ένα απλό καθημερινό laptop. Αφού η έξοδος είναι καθαρά ψηφιακή και όλη η επεξεργασία γίνεται στο DAC

  8. #8
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου πρότεινα αφού έχεις ήδη τα άυλα αρχεία να πας σε λύση PC - DAC.
    Αυτό ακριβώς και από εμένα.

  9. #9
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπεις συστήματα δεκάδων χιλιάδων €€€ με πηγή ένα απλό καθημερινό laptop. Αφού η έξοδος είναι καθαρά ψηφιακή και όλη η επεξεργασία γίνεται στο DAC
    Ισχύει αυτό που λες, όμως υπάρχουν εξειδικευμένα μηχανήματα που δεν μπορεί ούτε κατά διάνοια να τα ανταγωνιστεί ένα απλό λαπτοπ/desktop. Υπάρχουν πολλές βελτιστοποιήσεις που μπορούν να γίνουν από πλευράς λογισμικού (πχ linux με real time kernel που δεν τρέχει ούτε καν desktop και φυσικά ούτε εφαρμογές και υπηρεσίες άσχετες, αλλά μόνο ότι χρειάζεται για την αναπαραγωγή ήχου. Βελτιώσεις γίνονται και στο υλικό με χαμηλού θορύβου τσιπ και τροφοδοτικά, σασί χωρίς ανεμιστήρες, με θωρακίσεις, γειώσεις, αναρτήσεις, ποιοτικές ψηφιακές εξόδους spdif κτλ
    Όλα αυτές οι βελτιώσεις θέλουν πραγματικές γνώσεις και εξειδίκευση και είναι λογικό να βλέπουμε τσουχτερές τιμές στα ανάλογα προϊόντα (servers,streamers)

  10. #10
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    http://www.msbtechnology.com/munich2019/

    Αν είσαι καρδιακός μη διαβάσεις τιμές για τα προϊόντα της MSB. Αλλά το Roon Nucleus είναι ένα ισχυρό NUC με αλουμινένιο περίβλημα. Κοινώς ένα απλό PC.

  11. #11
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Αυτή την στιγμή νομίζω την μάχη για την κορυφή των εξειδικευμένων pc servers σε κομψά σασί με πλήθος επεμβάσεων σε λογισμικό και υλικό, δίνουν οι Βρετανοί της Innuos https://www.skroutz.gr/c/247/cd_play...match&o=innuos
    και οι Γιαπωνέζοι της Melco https://www.melco-audio.com/products/
    Εδώ μερικά review αυτών αλλά και άλλων μουσικών server:
    http://www.the-ear.net/review-hardware-servers

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας