Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    15-07-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους!

    (αρχικά, επειδή είμαι καινούρια στο forum, ελπίζω να ανεβάζω το θέμα στο σωστό σημείο, οπότε sorry αν όχι)

    Θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθώς όπου έχω απευθυνθεί δεν μπορώ να πάρω μια ξεκάθαρη απάντηση και έχω απελπιστεί..

    Συνοπτικά, μετακόμισα σε νέο σπίτι και όταν ήρθε η ώρα να γίνει η σύνδεση για τηλ/Internet (μεταφορά της γραμμής που είχα από το παλιό σπίτι στο νέο) δεν βρίσκαμε πουθενά το χαλυβδινο κουτί του ΟΤΕ παρά μόνο το BOX που καταλήγει η γραμμή.
    Όπως ήταν φυσικό, οι τεχνικοί που ήρθαν αρνήθηκαν -καθώς απαγορεύεται- να κάνουν τη σύνδεση απευθείας από το BOX και μου ζήτησαν να καλέσω ηλεκτρολόγο να υποδείξει το ΧΚ του ΟΤΕ. Ωστόσο, μετά από πολύ ταλαιπωρία, βρέθηκε πως το κουτί αυτό είναι βαθιά θαμμένο στην θερμοπροσοψη που έγινε με την ανακαίνιση του σπιτιού -πριν μετακομίσω σε αυτό- και η οποία είναι σχεδόν αδύνατο να ανοιχτεί γιατί είναι ενιαία με όλη την οικοδομή και αν σκαφτει, όπως μου είπαν, θα πρέπει να ξαναγίνει από την αρχή!

    Οπότε, τι επιλογές έχω;;;
    Μπορεί να γίνει σύνδεση από το BOX, χωρίς να υπάρχει του ΧΚ; Ο ηλεκτρολόγος που έχω μου είπε πως μπορεί να γίνει αλλά δεν τ'αναλαμβάνει ο ίδιος γιατί μπορεί να υπάρχουν κυρώσεις. Από τους τεχνικούς της Nova που ανήκω, ο ένας που ήρθε δεν είχε καταφέρει να βρει το BOX που καταλήγει η γραμμή μου, αλλά μου είχε πει πως θα έκανε την σύνδεση άμα το έβρισκε. . Όλοι οι υπόλοιποι που ήρθαν δεν μου έδειχναν καν πως γίνεται για να το κάνω στην τελική μόνη μου. Δεν κάνανε τίποτα, μου είπαν τα ίδια που ήξερα και με χρεωναν 10€ τη φορά (ενώ ήρθαν από τηλ της εταιρείας, χωρίς να τους καλέσω εγώ εκ νέου).

    Τέλος, στον ΟΤΕ που ρώτησα μου είπαν πως πρέπει να αποκαλυφθεί το κουτί γιατί θα έχω κυρώσεις αν δεν υπάρχει, ακόμα κι αν δεν ήμουν ιδιοκτήτρια ή υπεύθυνη όταν έγινε η ανακαίνιση! Οπότε, για να μην έχω μελλοντικά πρόβλημα, μπορώ να βάλω καινούργιο ΧΚ με τις ίδιες γραμμές για να μην γεμίζω με άχρηστα καλώδια (αφού αυτή που υπάρχει ήδη δουλεύει κανονικά);

    Ελπίζω να μην σας κούρασα με το κατεβατό!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια ή απάντηση,

    Καλή σας συνέχεια!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό το κουτί πρέπει να είναι προσβάσιμο
    Καλά αυτοί που κάνανε την θερμοπρόσοψη δεν το προσέξανε;

    Ρίξε μια ματιά εδώ μήπως πάρεις καμία ιδέα

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.674
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eξακολουθεί να το βάζει παντού αυτό το κουτί ο OTE.. ?

    Εδώ δίπλα σε ένα σπίτι το έχει..
    Σε ένα διπλανό αφού φεύγουν τα καλώδια του OTE από ένα κεντρικό πλαστικό Box έξω στον τοίχο ψηλά.. (γράφει και το καφάο απ' έξω..)
    μετά πάνε σε ένα 2ο πλαστικό Box μικρότερο.. που είναι παραδίπλα..
    και μετά το ένα καλώδιο κατευθείαν μπαίνει μέσα στο σπίτι από τον τοίχο..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eξακολουθεί να το βάζει παντού αυτό το κουτί ο OTE.. ?

    Εδώ δίπλα σε ένα σπίτι το έχει..
    Σε ένα διπλανό αφού φευγουν τα καλώδια του OTE από ένα κεντρικό πλαστικό Box έξω στον τοίχο ψηλά..
    μετά πάνε σε ένα 2ο πλαστικό Box μικρότερο..
    και μετά το ένα καλώδιο κατευθείαν μπαίνει μέσα στο σπίτι..
    Στα καινούργια το έχει αλλάξει με το πλαστικό, αλλά δεν νομίζω να κάτσει να αλλάξει όλα τα παλιά αν δεν έχουν φθαρεί

  5. #5
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.674
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε αυτόν τον γείτονα μία μέρα εμφανίστηκε ξαφνικά ένα συνεργείο,
    και του λένε θα σου αλλάξουμε και το καλώδιο που πάει στο σπίτι σου..

    επειδή όμως έκανε μεγάλη διαδρομή και γενικά ήταν σε καλή κατάσταση,
    του αλλάξανε μόνο το μισό και του βάλανε νέο μεταλλικό κουτάκι, μέχρι το σημείο που έμπαινε περίπου το παλιό στο σπίτι..

    Οπότε μήπως μπορεί να ζητήσει κάτι τέτοιο η κοπελιά, εάν υπάρχει ένα σημείο που μπορεί να δει το παλιό καλώδιο, πριν μπει στο σπίτι..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!

    (αρχικά, επειδή είμαι καινούρια στο forum, ελπίζω να ανεβάζω το θέμα στο σωστό σημείο, οπότε sorry αν όχι)

    Θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθώς όπου έχω απευθυνθεί δεν μπορώ να πάρω μια ξεκάθαρη απάντηση και έχω απελπιστεί..

    Συνοπτικά, μετακόμισα σε νέο σπίτι και όταν ήρθε η ώρα να γίνει η σύνδεση για τηλ/Internet (μεταφορά της γραμμής που είχα από το παλιό σπίτι στο νέο) δεν βρίσκαμε πουθενά το χαλυβδινο κουτί του ΟΤΕ παρά μόνο το BOX που καταλήγει η γραμμή.
    Όπως ήταν φυσικό, οι τεχνικοί που ήρθαν αρνήθηκαν -καθώς απαγορεύεται- να κάνουν τη σύνδεση απευθείας από το BOX και μου ζήτησαν να καλέσω ηλεκτρολόγο να υποδείξει το ΧΚ του ΟΤΕ. Ωστόσο, μετά από πολύ ταλαιπωρία, βρέθηκε πως το κουτί αυτό είναι βαθιά θαμμένο στην θερμοπροσοψη που έγινε με την ανακαίνιση του σπιτιού -πριν μετακομίσω σε αυτό- και η οποία είναι σχεδόν αδύνατο να ανοιχτεί γιατί είναι ενιαία με όλη την οικοδομή και αν σκαφτει, όπως μου είπαν, θα πρέπει να ξαναγίνει από την αρχή!

    Οπότε, τι επιλογές έχω;;;
    Μπορεί να γίνει σύνδεση από το BOX, χωρίς να υπάρχει του ΧΚ; Ο ηλεκτρολόγος που έχω μου είπε πως μπορεί να γίνει αλλά δεν τ'αναλαμβάνει ο ίδιος γιατί μπορεί να υπάρχουν κυρώσεις. Από τους τεχνικούς της Nova που ανήκω, ο ένας που ήρθε δεν είχε καταφέρει να βρει το BOX που καταλήγει η γραμμή μου, αλλά μου είχε πει πως θα έκανε την σύνδεση άμα το έβρισκε. . Όλοι οι υπόλοιποι που ήρθαν δεν μου έδειχναν καν πως γίνεται για να το κάνω στην τελική μόνη μου. Δεν κάνανε τίποτα, μου είπαν τα ίδια που ήξερα και με χρεωναν 10€ τη φορά (ενώ ήρθαν από τηλ της εταιρείας, χωρίς να τους καλέσω εγώ εκ νέου).

    Τέλος, στον ΟΤΕ που ρώτησα μου είπαν πως πρέπει να αποκαλυφθεί το κουτί γιατί θα έχω κυρώσεις αν δεν υπάρχει, ακόμα κι αν δεν ήμουν ιδιοκτήτρια ή υπεύθυνη όταν έγινε η ανακαίνιση! Οπότε, για να μην έχω μελλοντικά πρόβλημα, μπορώ να βάλω καινούργιο ΧΚ με τις ίδιες γραμμές για να μην γεμίζω με άχρηστα καλώδια (αφού αυτή που υπάρχει ήδη δουλεύει κανονικά);

    Ελπίζω να μην σας κούρασα με το κατεβατό!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια ή απάντηση,

    Καλή σας συνέχεια!
    Aπό το κουτί παίρνεις μόνο εσύ;; αν ναι, μπορείς να πάρεις απευθείας από το BOX αρκεί να είναι κάπου που να μπορεί να πάει μέχρι εκεί το καλώδιο ο ηλεκτρολόγος σου, μετά καλείς τον πάροχο για να σου κάνει την σύνδεση μέσα στο BOX.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    15-07-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Από το κουτί που θάφτηκε έπαιρνα μόνο εγώ καταπως φαίνεται, γιατί οι γείτονες έχουν άλλο από μπροστά και έχουν τηλ & internet χωρίς πρόβλημα.

    Στο BOX όπου κανονικά θα μπορούσε να γίνει η σύνδεση -ξέρω θεωρητικά και τη θέση της γραμμής μ-, οι τεχνικοί του παροχου μ (nova) μου είπαν πως δεν επιτρέπεται να επέμβουν οπότε δεν κάνουν τη σύνδεση από εκεί παρά μόνο στο χ.κ., και ο ηλεκτρολόγος μ είναι ακραία νομοταγης και μ είπε ότι δεν το αναλαμβάνει γιατί δεν θέλει να πάρει αυτός την ευθύνη να πειράξει κάτι του ΟΤΕ..

    Επίσης από τη nova μου είπαν πως, ακόμα κι αν το συνδέσω από το ΒΟΧ, αν στο μέλλον εχω θέμα με τη σύνδεση δεν θα μπορούν να ελέγξουν τι γίνεται χωρίς χ.κ. και πως αν κάποια στιγμή το βρει ο ΟΤΕ θα έχω κυρώσεις. Πράγματι ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν μπορώ να έχω γραμμή μόνο συνδεδεμένη στο ΒΟΧ;

    Στο link που μ παρατεθηκε αναφέρουν ότι ο ΟΤΕ τοποθετεί πλέον πλαστικά κουτιά σε αυτά που έχουν χαλάσει, μπορώ να τους καλέσω να τοποθετήσουν καινούργιο ενώ είμαι σε άλλο παροχο κι ενώ μου είπαν ότι μπορεί να έχω κυρώσεις που απλά θάφτηκε χωρίς καν να μένω τότε στο σπίτι;; (δεν ξέρω τι σόι μάστορας έκανε την πρόσοψη κ έθαψε το κουτί, αλλά ενημερώθηκα πως για να γίνει καλή μόνωση δεν πρέπει να υπάρχουν κενά, γι αυτό θάφτηκε & γι αυτό είναι κ αδύνατο να σκαψω τον τοίχο για να αποκαλύψω ξανά το κουτί, ακόμα κι αν ήξερα σε ποιο σημείο ακριβώς βρίσκεται..).

    Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις και τη βοήθεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pene : 15-07-19 στις 20:37. Αιτία: Προσθήκη

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    well εχω την αισθηση οτι αν ειχες κανει αιτηση στον οτε θα σε ειχαν συνδεσει.
    οχι οτι αποκλειεται να το βρεις μπροστα σου αν η ποιοτητα της συνδεσης ειναι κακη και χρειαστει να γινουν ελεγχοι/ επισκευες.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το κουτί που θάφτηκε έπαιρνα μόνο εγώ καταπως φαίνεται, γιατί οι γείτονες έχουν άλλο από μπροστά και έχουν τηλ & internet χωρίς πρόβλημα.

    Στο BOX όπου κανονικά θα μπορούσε να γίνει η σύνδεση -ξέρω θεωρητικά και τη θέση της γραμμής μ-, οι τεχνικοί του παροχου μ (nova) μου είπαν πως δεν επιτρέπεται να επέμβουν οπότε δεν κάνουν τη σύνδεση από εκεί παρά μόνο στο χ.κ., και ο ηλεκτρολόγος μ είναι ακραία νομοταγης και μ είπε ότι δεν το αναλαμβάνει γιατί δεν θέλει να πάρει αυτός την ευθύνη να πειράξει κάτι του ΟΤΕ..

    Επίσης από τη nova μου είπαν πως, ακόμα κι αν το συνδέσω από το ΒΟΧ, αν στο μέλλον εχω θέμα με τη σύνδεση δεν θα μπορούν να ελέγξουν τι γίνεται χωρίς χ.κ. και πως αν κάποια στιγμή το βρει ο ΟΤΕ θα έχω κυρώσεις. Πράγματι ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν μπορώ να έχω γραμμή μόνο συνδεδεμένη στο ΒΟΧ;

    Στο link που μ παρατεθηκε αναφέρουν ότι ο ΟΤΕ τοποθετεί πλέον πλαστικά κουτιά σε αυτά που έχουν χαλάσει, μπορώ να τους καλέσω να τοποθετήσουν καινούργιο ενώ είμαι σε άλλο παροχο κι ενώ μου είπαν ότι μπορεί να έχω κυρώσεις που απλά θάφτηκε χωρίς καν να μένω τότε στο σπίτι;; (δεν ξέρω τι σόι μάστορας έκανε την πρόσοψη κ έθαψε το κουτί, αλλά ενημερώθηκα πως για να γίνει καλή μόνωση δεν πρέπει να υπάρχουν κενά, γι αυτό θάφτηκε & γι αυτό είναι κ αδύνατο να σκαψω τον τοίχο για να αποκαλύψω ξανά το κουτί, ακόμα κι αν ήξερα σε ποιο σημείο ακριβώς βρίσκεται..).

    Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις και τη βοήθεια!
    Έχουμε κάνει άπειρες συνδέσεις κατευθείαν στο BOX αλλά πάροχος ήταν ο ΟΤΕ, άσε που υπάρχουν και γραμμές που πάνε κατευθείαν στο BOX όπως για παράδειγμα οι συνδρομητές που το BOX είναι πάνω στο δικό τους κτίριο και παίρνουν μόνο αυτοί γραμμή.

    Μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, βάλε ένα κουτί διακλάδωσης πάνω στο κτίριο το δικό σου, εκεί περίπου που ήταν και το άλλο και πήγαινε το καλώδιο μέχρι το BOX, πες να το συνδέσουν στο BOX και μετά στο κουτί για να μπορούν να κάνουν και τους ελέγχους τους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.744
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αυτοι που φτιαχνουν την θερμοπροσοψη λενε αηδιες για να το πω ευγενικα.
    Δεν ειναι υγρομονωση για να υπαρχει τοσο θεμα. Αν ξερεις που ειναι το χαλυβδινο του οτε, μπορει να γινει μια μικρη τομη στο σημειο, να βγει εξω το χαλυβδινο Η να μπει ενα αλλο και να μεταφερθουν τα καλωδια.
    Μαθε τι υλικο χρησιμοποιηθηκε στη θερμοπροσοψη και παρε τηλεφωνο την εταιρια που το βγαζει.
    Οι περισσοτερες εχουν γραμμη τεχνικης υποστηριξης, και προφανως και εχουν τροπο και υλικα να προτεινουν σε επισκευες
    πχ https://www.isomat.gr/
    Υπαρχουν διαφοροι λογοι (πχ υδραυλικα προβληματα σε σωληνες) που χρειαζεται να γινει επεμβαση εκ των υστερων σε θερμοπροσοψεις

  11. #11
    Εγγραφή
    15-07-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ!

    Δυστυχώς ο ΟΤΕ είναι πανάκριβος σε σχέση μ αυτά που πληρώνω τώρα (πρπου 200€/χρονο) γι αυτό κ ήθελα να τον αποφύγω. Αν είναι να μείνω χωρίς σύνδεση όμως, αναγκαστικά θα στραφώ εκεί..
    Θα ακολουθήσω ωστόσο τις συμβουλές για το κουτί διακλάδωσης μπας κ βγει άκρη (οι γείτονες, με τους οποίους είναι ενιαία η θερμοπροσοψη, ήδη έχουν εκφράσει τη δυσαρέσκειά τους στην περίπτωση που την σκαψω, μολονότι αυτοί έχουν κανονικά τηλ και επεβλεπαν κ την ανακαίνιση όταν αυτή γινόταν).

    Προς ενημέρωση κ διευκόλυνση τυχόν παρόμοιων περιστατικών, θα ενημερώσω για ό,τι νεότερο,

    Καλή συνέχεια σε όλους!

  12. #12
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    από περιέργεια ο ιδιοκτήτης του σπιτιού τι λέει?

    Οι γείτονες μπορεί να εκφράσουν ότι θέλουν, όταν έφτιαχναν την μόνωση να μην σκεφτόντουσαν μόνο το δικό τους διαμέρισμα.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ότι έχουν τώρα κανονικά δέν σημένει ότι θα έχουν για πάντα καί αιώνια σταθερό και ίντερνετ... πού να ακούσουν και για ftth τί έχει να γίνει...!!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας