Είναι φορές που, ενώ ξέρεις τι θα συμβεί, καταφέρνουν να σε πιάσουν στον ύπνο.

Έστω και προσωρινά, πίστεψα στην πλάνη της πωλήτριας του οτε για μετάβαση σε αυτούς αγνοώντας το πρόστιμο τελών αποσύνδεσης υφιστάμενης σε ισχύ συμβάσεως της vodafone.

Οι 24μηνες συνδέσεις κρατούν σε ομηρία τον δύστυχο πελάτη και, στην ουσία, οι μέρες που μπορεί να "προαυλιστεί" είναι μετρημένες πριν τον ξαναδέσουν χειροπόδαρα με νέο συμβόλαιο 24 μηνών. Και μην πει κανείς "άστο αορίστου χρόνου" επειδή αυτό είναι ασύμφορο, έχουν ήδη μεριμνήσει οι εταιρείες με αντικίνητρα.

Εταιρείες. Ανάλγητα και ασυγκίνητα τέρατα. Να μας αρπάξουν και να μας γαντζώσουν.

Παραθέτω το χρονικό της προσπάθειάς μου να αλλάξω πάροχο δυόμισυ μήνες προτού λήξει το 24μηνο, όπως αυτό αποτυπώθηκε στο email που έστειλα στον οτε και, ενδεχομένως, στην ΕΕΤΤ, 20 μέρες μετά, όπως αναφέρει στο site της.

Θα ακολουθήσουν οι προσφορές τους εκατέρωθεν προς ενημέρωσή σας.

Την 1/7/2019 έκανα αίτηση μεταφοράς με αριθμό **** της σταθερής μου σύνδεσης από το υφιστάμενο δίκτυο της vodafone στο δίκτυο του οτε,
Ωστόσο η vodafone με ενημέρωσε για επικείμενη επιβολή τελών αποσύνδεσης/απενεργοποίησης λόγω μη λήξης σύμβασης. Η σύμβασή μου λήγει την 22/9/2019.

Προκειμένου να αποφύγω αυτή την χρέωση, προσπάθησα να προβώ σε αίτηση υπαναχώρησης την 9/7/2019 μέσω του τηλεφωνικού αριθμού εξυπηρέτησης πελατών οτε , το 2106109191 από την συγκεκριμένη γραμμή που έγινε η αίτηση (τηλ.****).

Η υπαναχώρηση δεν έγινε δεκτή με αιτιολογία "μη εμπρόθεσμη".

Αμέσως επικοινώνησα με το 13888, με την κυρία Ειρήνη ( δεν μου έδωσε το επώνυμό της) και της ανέφερα το θέμα.
Ουσιαστικά, ζήτησα μία αναβολή περίπου δύο μηνών για να ελευθερωθώ από την δέσμευση στον προηγούμενο πάροχο και να συνάψω νέα σύμβαση με την εταιρεία σας. Η κοπέλα στο τηλ.κέντρο με διαβεβαίωσε ότι μπορεί να γίνει αυτό το "πάγωμα" χωρίς καμία επιβάρυνσή μου.
Σήμερα 11/7/2019 δέχτηκα τηλεφώνημα από τον οτε ότι θα χρεωθώ τέλη ενεργοποίησης και πάγια.

Να σημειώσω επίσης ότι δεν μου αποστείλατε μετά την αίτηση:
Α) αντίγραφο της προσφοράς,
Β) των όρων αυτής
Γ) έντυπο υπαναχώρησης

Κατόπιν των παραπάνω ζητώ όπως μου επιτραπεί να κάνω αίτηση υπαναχώρησης για αναβολή ώσπου να λήξει η υφιστάμενη σύμβασή μου στη vodafon.

Υγ. Η παρούσα επιστολή αρχειοθετείται για τυχόν περαιτέρω χρήση στην ΕΕΤΤ.

Υγ2. Σε περίπτωση αναίτιας επιβάρυνσής μου, θα παραμείνω στον υφιστάμενο πάροχο, ακυρώνοντας τη μετάβαση.

Παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες.


Οι προσφορές τους για το double play 24 είναι οι εξής:
Οτε. Σε 2 καροκινητά από 200' προς όλους και 1000' σε ενδοοικογενειακή συνομιλία 3 αριθμών μηνιαίως με διάρκεια ενός έτους. Και πρόσβαση στο ote wifi fon σε άφθονα σημεία τριγύρω. Πάγιο 26€

Βόνταφον. Σε 2 καρτοκινητά από 120' λεπτά προς όλους μηνιαίως με ισχύ για ένα έτος και μετά νέα διαπραγμάτευση και μείωση παγίου από τα 27 στα 19,40€ τελική τιμή.

Συν φυσικά τα του βασικού πακέτου για τη σταθερή γραμμή ήτοι απεριόριστα σταθερά και κάποιες ώρες σε κινητά εκατέρωθεν.


Τώρα είμαι στο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα με μάλλον αδύνατον να διατηρήσει την ισοπαλία το πορτοφόλι μου.
Θα πέσει πρόστιμο. Και, όπως μου είπε γλυκά η υπάλληλος, " δεν είναι κρίμα κύριε κώστα να σας ενοχλούν διαρκώς οι εισπρακτικές εταιρείες και να κινδυνεύετε με νέες επιβαρύνσεις από τόκους υπερημερίας, ακόμα και με δικαστήριο;"

Ουγκ.

Η συνέχεια...

Έπειτα από άφθονες επικοινωνίες, ουκ έστιν αριθμός, με τον οτε, πέρασα επιτέλους στο τμήμα ακυρώσεων.

Εκεί ο αρμόδιος τελικά συμφώνησε να μην προβούν σε πρόστιμο. Είδαν, κατάλαβαν ότι άμα "πυροβολήσουν" τον πελάτη αυτός ή θα σκοτωθεί η θα διαφύγει. Άρα πώς θα τον αρμέγουν μετά για 24 μήνες; Τον θέλουν ζωντανό και αιχμάλωτο.

Σαν τον Μπρους Λη στο Game of Death, είχα τελειώσει και με αυτόν τον όροφο. Με οδήγησαν στον παραπάνω όροφο. Το τμήμα διερεύνησης αίτησης. Να την ψάξουν καλά. Ανέβηκα κι εκεί.

Σε αυτήν την πίστα κάναν λάθος και με δώσαν στο τμήμα διαχείρησης υλικού. Εκεί άκουσα για πρώτη φορά επώνυμο υπαλλήλου. Αλλά δεν χρειαζόμουν υλικό οπότε πάλι πίσω.

Τελικά βρέθηκε το σωστό πάτωμα και διαλευκάνθηκε το όλο...μυστήριο!

Στο σύστημα φαίνεται η αίτηση απο την πρώτη τρέχοντος μηνός. Ωστόσο δεν με αφήνουν να κάμω υπαναχώρηση, έχουν "κλειδώσει" τη γραμμή ώσπου να την πάρουν δική τους. Μάλιστα, παρότι είναι στο όνομα του αδερφού μου, αυτοί την καταχωρούν στο δικό μου ως πρώην πελάτης τους με αυτήν! Οτε county!

Σε ερώτημα μου να το παγώσουν το όλο θέμα χωρίς επιβάρυνση, δέχτηκαν με ευκολία. Διότι,θυμίζω, είναι το τμήμα διερεύνησης. Και διερεύνησαν. Και ιδού τι βρήκαν:

Το αίτημα παραμένει ανοιχτό χωρίς να μπορεί να διεκπεραιωθεί λόγω του ότι ο υπάλληλος καταχώρησε ως παροχή την vdsl50. Ενώ η περιοχή μου δεν διαθέτει! Προσπαθώντας λοιπόν να πουλήσουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο, περισσότερο, ακριβότερο εμπόρευμα, δεν τσέκαραν ότι δεν το έχουν διαθέσιμο στα ράφια τους ακόμη! Έτσι:

"Μείνετε,κύριε, στον πάροχό σας μέχρι να λήξει το συμβόλαιό σας και μετά επικοινωνήστε εκ νέου μαζί μας για τροποποίηση". Κι αν ξεχαστώ; τον ρώτησα. Ξέρετε, έχω κι άλλες δουλειές, μπορεί να μην το δω τη συγκεκριμένη μέρα. " θα παραμένει σε εκκρεμότητα" μου είπε.

Θα "πνιγούν" μόνοι τους από το ίδιο τους το σάλιο. Θέλησαν να πουλήσουν κάτι που δεν έχουν.

Φυσικά, κάποια στιγμή, ο αργόσυρτος γίγαντας θα ξυπνήσει και θα αρχίσει να ουρλιάζει. Θα θέλει πάλι τη γραμμή.

Τότε θα δούμε τι θα γίνει. Στο μεταξύ, το δια ταύτα είναι ότι θέλει ιδρώτα και καημό για να πάρουμε καλύτερες προσφορές. Στο φεύγω στο κάθομαι, με υπαναχωρήσεις και συνεχείς κυβισθήσεις, θέλει λυγερό κορμί για να κάνεις την μπαλαρίνα. Μόλις ζυγίστηκα. Δεν.