Σελ. 101 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.501-1.515 από 2679
  1. #1501
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα με το α.κ "μιλάει" με οπτική ίνα.. Που λογικά είναι του οτε..
    Και από τη καμπίνα έρχεται χαλκός σε εσένα..
    Κοντολογίς πάει κάπως έτσι: διαμέρισμα->κατανεμητής->καμπίνα οτε. Μέχρι εδώ με χαλκό πάλι του οτε.. Και μετά οπτική ίνα πάλι του οτε προς ->Α/Κ..
    Για συνεγκατάσταση θα λέγαμε αν ήσουν σε ιδιόκτητο dslam της νοβα στο α.κ..
    Εφόσον όμως παίρνεις από καμπίνα το α.κ δεν μας απασχολεί θεωρώ..

    Σε πρώτη φάση κάνε αυτό που λέει ο manospcistas να δούμε τι θα κάνει η εεττ και βλέπουμε μετά..
    Καλή υπομονή..
    Ναι, συμφωνούμε. Έβαλα (και) το Α.Κ. στη συζήτηση περί "ιδιόκτητου", για να ξεκαθαρίσω τις λεπτομέρειες.

    Πραγματικά, δεν ξέρουν τι γράφουν. Σκουπίδι κανονικό η συγκεκριμένη απάντηση.

    ΕΕΤΤ pt2, soon.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε κάθε "νέα" καταγγελία έχουν 300 χρόνια διορία για να απαντήσουν πάλι? Αν ναι, θα περάσει η 2ετία μέχρι να απαντήσουν ότι πράγματι δεν μπορεί να φτιαχτεί και μπορείτε να φύγετε χωρίς πέναλτι...
    Το "έτρεξαν" λίγο, σε σχέση με τη διορία που είχαν από την ΕΕΤΤ (22/03/21), οπότε μπορεί να φάω μόνο τον έναν χρόνο
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #1502
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Αυτές οι απαντήσεις είναι τύπου "στείλε ότι -έχουμε παραλάβει την επικοινωνία σας και παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επιπρόσθετη εξυπηρέτηση- για να κερδίσουμε χρόνο, να το ψάξουμε λίγο γιατί δεν έχουμε ιδέα τι γίνεται εδώ" ή κάτι παρόμοιο...

    Αλλά κάθε φορά περιμένεις 40 εργάσιμες μέρες γιατί στέλνεις απάντηση στην ΕΕΤΤ ότι δεν εξυπηρετήθηκες και η απάντηση αυτή είναι ΓΤΠ, αυτοί το βλέπουν/προωθούν μετά από 10 εργάσιμες στη Nova και η αυτοί έχουν άλλες 30 εργάσιμες για να απαντήσουν...

    Ουσιαστική απάντηση θα έχεις μόλις βγούμε από τα Lockdown κατά τον Ιούνιο... (υπολογίζω να γίνει αυτό άλλη μία φορά με δαύτους)

  3. #1503
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά, το επώνυμό μου είναι, δεν το έχω και κρυφό.

    Τρελή διάθεση εξυπηρέτησης, δεν το συζητάμε.

    Καλά, για τα τυπικά, και το πρόγραμμα που λένε πως έχω, λάθος είναι. Θα πατήσω και σε αυτό και θα τους ταράξω στην τυπικότητα.

    Για το "ιδιόκτητο", ότι καταλαβαίνετε καταλαβαίνω (και λιγότερα, μην πω).

    Η πορεία από εμένα προς τη 4νετ, δεν είναι διαμέρισμα->κατανεμητής->καμπίνα->Α/Κ (όπου υπάρχει συνεγκατάσταση με τον εξοπλισμό του κάθε παρόχου, για λόγους διευκόλυνσης?)? Πού πάει το "καλώδιο" από την καμπίνα?



    Ναι, είναι μάλλον ξεκάθαρο. Ευτυχώς, κάθε φορά που πατάω 192.168.1.1 και μπαίνω να δω τι γίνεται διαολίζομαι και δεν το αφήνω. Λογικά αύριο θα κάτσω να στείλω νέα καταγγελία στην ΕΕΤΤ.



    Όχι, εκτός κι αν μπλέξω να στήσω fax πάνω στο πολυμηχάνημα (μέσω scanner), αλλά έχω να ασχοληθώ από αμνημονεύτων.



    Αυτό.

    Μήπως, πλέον, να εμπλέξω και την Αρχή Ανταγωνισμού (που είναι και στα μαχαίρια με την ΕΕΤΤ, να υπάρξει λίγη "τριβή")?
    Μια στιγμή ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ? Αποδέσμευση χωρίς penalty ή διόρθωση προβλήματος γραμμής απο την πλευρά της νόβα?

  4. #1504
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το 2ο μάλλον..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #1505
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Να πω και εγώ την δικιά μου ιστορία,

    Ήμουν στην Forthnet δεν θυμάμαι από πότε και από το καλοκαίρι του 19 μέχρι το καλοκαίρι του 20 είχα 100αρα (καμπίνα οτε) με συγχρονισμό 99999 με fast path και attainable 120, σταθερότατο. Τον Ιούλιο του 20 ξεκίνησε 20-30 αποσυνδέσεις την ημέρα,χιλιάδες crc errors το λεπτό μέχρι τέλος Οκτωβρίου όπου έγινε συνδυαστικό ραντεβού forthnet-οτε και να λυθεί η βλάβη.
    Στο διάστημα αυτό συνέβησαν 3 πράγματα,
    1ον κάθε εβδομάδα είχα μια επίσκεψη τεχνικού forthnet στο σπίτι, απίστευτο πραγματικά.
    2ον αρχές Σεπτεμβρίου ο συγχρονισμός πήγε στα 88 με interleaved(χωρίς να το ζητήσω), attainable 89 και έμεινε εκεί.Στην forthnet το ανέφερα αμέσως και το μόνο που είπαν ήταν να περιμένω να λυθούν οι αποσυνδέσεις.
    3ον αρχές Οκτωβρίου και αφού οι αποσυνδέσεις συνεχίζονταν είχε πέσει και η ταχύτητα, κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και για τα 2 και ως δια μαγείας ορίστηκε συνδυαστικό ραντεβού.
    Αφού επιλύθηκε η βλάβη με τις αποσυνδέσεις πλέον είχε μείνει η ταχύτητα. Η καταγγελία δεν είχε κλείσει αφού οι αποσυνδέσεις ήταν το μισό μέρος.
    Τέλος Νοέμβριου λοιπόν στέλνουν πάλι τεχνικό και η απάντηση τους ήταν ότι δεν βρέθηκε κάποια βλάβη στην γραμμή μου, κάπου εκεί άρχισα να βγάζω φωτιά από τα αυτιά.
    Αφού η forthnet δεν ήθελε να προσφέρει λύση στο πρόβλημα μου η απάντηση μου στην ΕΕΤΤ ήταν ότι ή να επιλύσει την βλάβη με τον συγχρονισμό χθες(είχα αποδείξεις screen shot από το router για την υποβάθμιση της γραμμής μου) ή να με αφήσει να φύγω χωρίς πέναλτι .
    Τέλος Δεκεμβρίου με άφησε να φύγω χωρίς πέναλτι( στον επόμενο λογαριασμό είχε πέναλτι, αλλά τους απείλησα με καταγγελία στην ΕΕΤΤ Και απάντησαν ότι θα το αφαιρέσουν).
    Τον Ιανουάριο λοιπόν έγινε η ενεργοποίηση της γραμμής μου στον Οτε. Ταχύτητα η ίδια.Τηλέφωνο δήλωση βλάβης, περνάει μια εβδομάδα και κλείνει η βλάβη χωρίς καμία βελτίωση και με σημείωση προς το κέντρο να μην ξανάέρθει αυτή η βλάβη στους τεχνικούς(what???). Πάλι τηλέφωνο εξηγώ αναλυτικά τι έχει συμβεί, ρίχνω και μια απειλή για EETT και την επόμενη μέρα συγχρονισμός 110 και attainable 135, πάλι τηλέφωνο ερώτηση για λεπτομέρειες και το μόνο που φαινόταν να μου πει ήταν ότι άνοιξε η βλάβη την ίδια μέρα και έκλεισε με επίλυση μετά από 5 λεπτά τίποτε άλλο, σε ερώτηση τι βλέπει στην γραμμή μου, το μόνο που μου είπε ότι η ρύθμιση snr βλέπει 31 max και 9 min, δεν ξέρω γιατί το είπε αυτό και αν είναι η default ρύθμιση. Δεν μου ήρθε καν μήνυμα ότι άνοιξε βλάβη. Αμέσως ζήτησα fast path και πλέον έχω 110 με fast path και attainable 130 σταθερότατο με 0 λάθη.
    Να τονίσω ότι εγώ είχα πιο περίπλοκο πρόβλημα από το σύνηθες που έχουν οι περισσότεροι εδώ μέσα με αύξηση snr και μείωση ταχύτητας. Βλέπω να έχουν στην γραμμή τους ρύθμιση για minimum snr.Από ποια πλευρά δεν μπορώ να ξέρω, δηλαδή αν πήρε την πρωτοβουλία ο οτε ή το ζήτησε η forthnet στον οτε, το μόνο που ξέρω είναι ότι η forthnet δεν την νοιάζει και δεν ασχολείται για προβλήματα συγχρονισμού.
    Σύνοψη,
    Στην forthnet,
    4 μήνες για επίλυση βλάβης αποσυνδέσεων και μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
    Μετά από 4 μήνες δεν επιλύθηκε η βλάβη με τον συγχρονισμό.
    Στον οτε,
    Μια εβδομάδα για επίλυση της βλάβης συγχρονισμού.

    Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, να περιμένεις δεν ξέρω και εγώ πόσο καιρό αν θα αξιωθεί να δώσει λύση η forthnet ή να διεκδικήσεις την ελευθέρας σου χωρίς πέναλτι και να πας στον οτε ;
    Εγώ μετά από 4 μήνες επέλεξα το δεύτερο και δεν το μετάνιωσα.
    Αυτά.

  6. #1506
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια στιγμή ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ? Αποδέσμευση χωρίς penalty ή διόρθωση προβλήματος γραμμής απο την πλευρά της νόβα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2ο μάλλον..
    H διόρθωση, εννοείται.

    Τα υπόλοιπα που γράφω είναι κατά περίπτωση απαντήσεις σε ερωτήσεις/παρατηρήσεις που γίνονται εδώ.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  7. #1507
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού η forthnet δεν ήθελε να προσφέρει λύση στο πρόβλημα μου η απάντηση μου στην ΕΕΤΤ ήταν ότι ή να επιλύσει την βλάβη με τον συγχρονισμό χθες
    [...]
    Τον Ιανουάριο λοιπόν έγινε η ενεργοποίηση της γραμμής μου στον Οτε. Ταχύτητα η ίδια.Τηλέφωνο δήλωση βλάβης, περνάει μια εβδομάδα και κλείνει η βλάβη χωρίς καμία βελτίωση και με σημείωση προς το κέντρο
    [...]
    ρίχνω και μια απειλή για EETT και την επόμενη μέρα συγχρονισμός 110 και attainable 135
    [...]
    το μόνο που ξέρω είναι ότι η forthnet δεν την νοιάζει και δεν ασχολείται για προβλήματα συγχρονισμού.
    Στην forthnet,
    4 μήνες για επίλυση βλάβης αποσυνδέσεων και μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
    Μετά από 4 μήνες δεν επιλύθηκε η βλάβη με τον συγχρονισμό.
    Στον οτε,
    Μια εβδομάδα για επίλυση της βλάβης συγχρονισμού.
    1. Το πρόβλημα ήταν στην δικαιοδοσία του Διαχειριστή (ΟΤΕ στην περίπτωση σου)
    2. Η Nova δεν μπορεί να λύσει τεχνικά θέματα στη γραμμή, γίνεται συνδιαστική με τον Διαχειριστή
    3. Το γεγονός πως είχες και με ΟΤΕ το πρόβλημα στην αρχή, δηλώνει πως δεν έφταιγε η Forthnet
    4. Το γεγονός πως με απειλή λύθηκε, σημαίνει πως επίτηδες το είχαν κάνει από τον ΟΤΕ.

    Στην περίπτωση μου έγινε παρόμοια φάση απλά στη συνδιαστική άρχισα να λέω για επίτηδες μειώσεις από την μεριά του ΟΤΕ κλπ, οπότε το πρόβλημα λύθηκε όταν ο τεχνικός "πήγε στην καμπίνα να ελέγξει κάτι" και τελικά "δεν υπήρχε πρόβλημα καθώς δεν άλλαξε κάτι". Από 82 πλέον 110, απλά πρέπει στη συνδιαστική να είσαι παρών και να πιέσεις τον τεχνικό του ΟΤΕ πως ξέρεις πως το έκαναν επίτηδες.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  8. #1508
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.102
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πέφτουμε από τα σύννεφα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #1509
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Το πρόβλημα ήταν στην δικαιοδοσία του Διαχειριστή (ΟΤΕ στην περίπτωση σου)
    2. Η Nova δεν μπορεί να λύσει τεχνικά θέματα στη γραμμή, γίνεται συνδιαστική με τον Διαχειριστή
    3. Το γεγονός πως είχες και με ΟΤΕ το πρόβλημα στην αρχή, δηλώνει πως δεν έφταιγε η Forthnet
    4. Το γεγονός πως με απειλή λύθηκε, σημαίνει πως επίτηδες το είχαν κάνει από τον ΟΤΕ.

    Στην περίπτωση μου έγινε παρόμοια φάση απλά στη συνδιαστική άρχισα να λέω για επίτηδες μειώσεις από την μεριά του ΟΤΕ κλπ, οπότε το πρόβλημα λύθηκε όταν ο τεχνικός "πήγε στην καμπίνα να ελέγξει κάτι" και τελικά "δεν υπήρχε πρόβλημα καθώς δεν άλλαξε κάτι". Από 82 πλέον 110, απλά πρέπει στη συνδιαστική να είσαι παρών και να πιέσεις τον τεχνικό του ΟΤΕ πως ξέρεις πως το έκαναν επίτηδες.
    Το θυμάμαι το ιστορικό τότε που λύθηκε σε εσένα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και εγώ την δικιά μου ιστορία,

    Spoiler:
    Ήμουν στην Forthnet δεν θυμάμαι από πότε και από το καλοκαίρι του 19 μέχρι το καλοκαίρι του 20 είχα 100αρα (καμπίνα οτε) με συγχρονισμό 99999 με fast path και attainable 120, σταθερότατο. Τον Ιούλιο του 20 ξεκίνησε 20-30 αποσυνδέσεις την ημέρα,χιλιάδες crc errors το λεπτό μέχρι τέλος Οκτωβρίου όπου έγινε συνδυαστικό ραντεβού forthnet-οτε και να λυθεί η βλάβη.
    Στο διάστημα αυτό συνέβησαν 3 πράγματα,
    1ον κάθε εβδομάδα είχα μια επίσκεψη τεχνικού forthnet στο σπίτι, απίστευτο πραγματικά.
    2ον αρχές Σεπτεμβρίου ο συγχρονισμός πήγε στα 88 με interleaved(χωρίς να το ζητήσω), attainable 89 και έμεινε εκεί.Στην forthnet το ανέφερα αμέσως και το μόνο που είπαν ήταν να περιμένω να λυθούν οι αποσυνδέσεις.
    3ον αρχές Οκτωβρίου και αφού οι αποσυνδέσεις συνεχίζονταν είχε πέσει και η ταχύτητα, κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και για τα 2 και ως δια μαγείας ορίστηκε συνδυαστικό ραντεβού.
    Αφού επιλύθηκε η βλάβη με τις αποσυνδέσεις πλέον είχε μείνει η ταχύτητα. Η καταγγελία δεν είχε κλείσει αφού οι αποσυνδέσεις ήταν το μισό μέρος.
    Τέλος Νοέμβριου λοιπόν στέλνουν πάλι τεχνικό και η απάντηση τους ήταν ότι δεν βρέθηκε κάποια βλάβη στην γραμμή μου, κάπου εκεί άρχισα να βγάζω φωτιά από τα αυτιά.
    Αφού η forthnet δεν ήθελε να προσφέρει λύση στο πρόβλημα μου η απάντηση μου στην ΕΕΤΤ ήταν ότι ή να επιλύσει την βλάβη με τον συγχρονισμό χθες(είχα αποδείξεις screen shot από το router για την υποβάθμιση της γραμμής μου) ή να με αφήσει να φύγω χωρίς πέναλτι .
    Τέλος Δεκεμβρίου με άφησε να φύγω χωρίς πέναλτι( στον επόμενο λογαριασμό είχε πέναλτι, αλλά τους απείλησα με καταγγελία στην ΕΕΤΤ Και απάντησαν ότι θα το αφαιρέσουν).
    Τον Ιανουάριο λοιπόν έγινε η ενεργοποίηση της γραμμής μου στον Οτε. Ταχύτητα η ίδια.Τηλέφωνο δήλωση βλάβης, περνάει μια εβδομάδα και κλείνει η βλάβη χωρίς καμία βελτίωση και με σημείωση προς το κέντρο να μην ξανάέρθει αυτή η βλάβη στους τεχνικούς(what???). Πάλι τηλέφωνο εξηγώ αναλυτικά τι έχει συμβεί, ρίχνω και μια απειλή για EETT και την επόμενη μέρα συγχρονισμός 110 και attainable 135, πάλι τηλέφωνο ερώτηση για λεπτομέρειες και το μόνο που φαινόταν να μου πει ήταν ότι άνοιξε η βλάβη την ίδια μέρα και έκλεισε με επίλυση μετά από 5 λεπτά τίποτε άλλο, σε ερώτηση τι βλέπει στην γραμμή μου, το μόνο που μου είπε ότι η ρύθμιση snr βλέπει 31 max και 9 min, δεν ξέρω γιατί το είπε αυτό και αν είναι η default ρύθμιση. Δεν μου ήρθε καν μήνυμα ότι άνοιξε βλάβη. Αμέσως ζήτησα fast path και πλέον έχω 110 με fast path και attainable 130 σταθερότατο με 0 λάθη.
    Να τονίσω ότι εγώ είχα πιο περίπλοκο πρόβλημα από το σύνηθες που έχουν οι περισσότεροι εδώ μέσα με αύξηση snr και μείωση ταχύτητας. Βλέπω να έχουν στην γραμμή τους ρύθμιση για minimum snr.Από ποια πλευρά δεν μπορώ να ξέρω, δηλαδή αν πήρε την πρωτοβουλία ο οτε ή το ζήτησε η forthnet στον οτε, το μόνο που ξέρω είναι ότι η forthnet δεν την νοιάζει και δεν ασχολείται για προβλήματα συγχρονισμού.
    Σύνοψη,
    Στην forthnet,
    4 μήνες για επίλυση βλάβης αποσυνδέσεων και μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
    Μετά από 4 μήνες δεν επιλύθηκε η βλάβη με τον συγχρονισμό.
    Στον οτε,
    Μια εβδομάδα για επίλυση της βλάβης συγχρονισμού.

    Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, να περιμένεις δεν ξέρω και εγώ πόσο καιρό αν θα αξιωθεί να δώσει λύση η forthnet ή να διεκδικήσεις την ελευθέρας σου χωρίς πέναλτι και να πας στον οτε ;
    Εγώ μετά από 4 μήνες επέλεξα το δεύτερο και δεν το μετάνιωσα.
    Αυτά.
    Καλά τα όσα γράφεις.. Αλλά το 31-9 γιατί σε παραξένεψε; Γενικό όριο σνρ μου ακούγεται.. Το default σε οτε είναι ~9.. Τπτ το παράξενο εδώ..
    Από την άλλη αυτό που συμβαίνει στα παιδιά με το ψηλό σνρ, είναι παράξενο και οι πάροχοι παίζουν τις κουμπάρες μου φαίνεται..
    Να το κάνουν το όλο για να πας σε οτε; Να το κάνουν για να μη μπουκώσει η φορθνετ; Ποιος ξέρει..
    Αλλά και στον οτε το ίδιο λες ότι συνέβη.. Μάλλον για τα τυπικά..
    Αλλά αν είναι με το έτσι θέλω να μας χαλάνε τα deals..
    Ας όψεται το voip αλλιώς ρίξιμο του σνρ με το κατάλληλο ρουτερ και άσε τους να κουρεύονται..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #1510
    Εγγραφή
    12-01-2016
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να προσθεσω και τη δικη μου εμπειρια, μεχρι τον Οκτωβρη, συγχρονιζα στα 99 download, τωρα πλεον ειμαι 83-86 σταθερα.

    Uptime: 4 days, 4:31:00
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 10.998 / 85.555
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,1 / 14,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,8 / 9,8
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,3 / 12,6
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 443 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 16.279 / 226.143.322
    CRC Errors (Up/Down): 13 / 18.116
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 131.456

  11. #1511
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalaszx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθεσω και τη δικη μου εμπειρια, μεχρι τον Οκτωβρη, συγχρονιζα στα 99 download, τωρα πλεον ειμαι 83-86 σταθερα.

    Uptime: 4 days, 4:31:00
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 10.998 / 85.555
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,1 / 14,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,8 / 9,8
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,3 / 12,6
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 443 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 16.279 / 226.143.322
    CRC Errors (Up/Down): 13 / 18.116
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 131.456
    Στη περίπτωση σου θα κοίταζα πρώτα την εσωτερική καλωδίωση..
    Η θα έπαιρνα μέτρηση στο box/κατανεμητή..
    Ποιο ρουτερ είναι αυτό είπαμε;
    Thomson/technicolor μάλλον αλλά ποιο;
    Η καμπίνα οτε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #1512
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalaszx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθεσω και τη δικη μου εμπειρια, μεχρι τον Οκτωβρη, συγχρονιζα στα 99 download, τωρα πλεον ειμαι 83-86 σταθερα.
    Η αλλαγή έγινε 27/10 06:30 το πρωϊ;
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  13. #1513
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή έγινε 27/10 06:30 το πρωϊ;
    Αν το θυμάται θα έχει φάση...
    Αλήθεια ας γράψει όποιος το θυμάται να δούμε αν η ημερομηνία είναι η ίδια..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #1514
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Το πρόβλημα ήταν στην δικαιοδοσία του Διαχειριστή (ΟΤΕ στην περίπτωση σου)
    2. Η Nova δεν μπορεί να λύσει τεχνικά θέματα στη γραμμή, γίνεται συνδιαστική με τον Διαχειριστή
    3. Το γεγονός πως είχες και με ΟΤΕ το πρόβλημα στην αρχή, δηλώνει πως δεν έφταιγε η Forthnet
    4. Το γεγονός πως με απειλή λύθηκε, σημαίνει πως επίτηδες το είχαν κάνει από τον ΟΤΕ.

    Στην περίπτωση μου έγινε παρόμοια φάση απλά στη συνδιαστική άρχισα να λέω για επίτηδες μειώσεις από την μεριά του ΟΤΕ κλπ, οπότε το πρόβλημα λύθηκε όταν ο τεχνικός "πήγε στην καμπίνα να ελέγξει κάτι" και τελικά "δεν υπήρχε πρόβλημα καθώς δεν άλλαξε κάτι". Από 82 πλέον 110, απλά πρέπει στη συνδιαστική να είσαι παρών και να πιέσεις τον τεχνικό του ΟΤΕ πως ξέρεις πως το έκαναν επίτηδες.
    1.Σωστό.
    2.Αλλά μπορεί να το δηλώσει στον οτε(δεν το έκανε). Από την στιγμή που έγινε η υποβάθμιση και το ανέφερα τόσες φορές δεν έκανε καμία κίνηση για να λυθεί ούτε καν στη συνδιαστική δεν την ενδιέφερε καθόλου η ταχύτητα.
    3.Σωστό(Την κατηγορώ μόνο για αδιαφορία).
    4.Πιθανό.
    Ααα... και μάλλον η λύση ήρθε απομακρυσμένα όχι από την καμπίνα.

  15. #1515
    Εγγραφή
    12-01-2016
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη περίπτωση σου θα κοίταζα πρώτα την εσωτερική καλωδίωση..
    Η θα έπαιρνα μέτρηση στο box/κατανεμητή..
    Ποιο ρουτερ είναι αυτό είπαμε;
    Thomson/technicolor μάλλον αλλά ποιο;
    Η καμπίνα οτε;
    technicolor TG788vn v2 & ΟΤΕ

Σελ. 101 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας