Σελ. 113 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115118123133 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.681-1.695 από 2679
  1. #1681
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Νομίζω ότι το πράγμα ξεφεύγει από τι μπορεί, ατομικά, να κάνει ο κάθε χρήστης.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #1682
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα Νόβα είναι πιο φτηνή! Εννοείται! Απλώς, τώρα παίζω online παιχνίδια, και νομίζω ότι ΟΤΕ είναι μονόδρομος.
    Κατά τα άλλα, μια χαρά ταχύτητα είναι για 29,90€ η 100αρα!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1623594120953.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  153,2 KB 
ID: 228197
    Παιζει και να μην ειναι η φθηνοτερη αυτη τη στιγμη η Νοβα...

  3. #1683
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1623594120953.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  153,2 KB 
ID: 228197
    Παιζει και να μην ειναι η φθηνοτερη αυτη τη στιγμη η Νοβα...
    Αυτή η διαφήμιση εμφανίζεται και σε μένα, συνεχώς στο Instagram.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #1684
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπο ο,τι καταλαβαινω ειμαι και εγω παθων. Με ενημερωσε για το θεμα ο @petrosk . Το ιστορικο εν ταχει εχει ως εξης.
    1. Απο adsl 24 , παω σε internet 100. Δυο πριζες στο σπιτι , παραλληλα συνδεδεμενες.
    2. Η κεντρικη συγχρονιζει 55 , η δευτερη 66. Δηλωνω βλαβη. Ερχεται ο τεχνικος μετραει 100 στον κατανεμητη. Ερχεται ο ηλεκτρολογος τους , αποσυνδεει ο,τι ασχετο βρηκε και αφηνει μονο τις δυο πριζες συνδεδεμενες. Η δευτερη συγχρονιζει 100.
    Αφου εφυγε τσεκαρα την πρωτη (κεντρικη ) συγχρονιζε παρακατω. Δεν εδωσα σημασια. Στην φαση αυτη ειχα φτασει σε αυτο.
    3. Χωρις να πειραχτει τιποτα , ουτε μοντεμ , ουτε καλωδια , ουτε πριζες , ουτε κατανεμητης , μετα απο μια εβδομαδα η ταχυτητα επεσε στα ~80mbps. Αποσυνδεσα την δευτερη πριζα καλου κακου και αφησα μονο την κεντρικη. Τα ιδια. Συνδεσα το μοντεμ πανω στο καλωδιο που ερχοταν στην κεντρικη πριζα. Τα ιδια. Μικρες διακυμανσεις σε γενικες γραμμες και στην παρουσα φαση ειμαι σε κατι τετοιο. Δεν αλλαζει αυτο . Δηλαδη παιζει απο 79k kbps εως 81k kbps. Αυστηρα εκει.
    4. Συνδεσα στην μια και μοναδικη πλεον σε λειτουργια κεντρικη πριζα ενα αλλο μοντεμ που εχω. Συνδεεται σταθερα στα 84-85mbps. Ενδεικτικα σκρινσοτς εδω και εδω. Δυστυχως δεν αναφερει attainable , για να εβλεπα τι δηλωνει. Χαρακτηριστικα γραμμης πανω κατω τα ιδια με το μοντεμ της φορθνετ.
    5. Σε μια δερευνητικη επαφη που εκανα στο ονλαιν τσατ πριν καναδυο μερες , η απαντηση ηταν η κλασικη : "Ειστε εντος οριων και δεν μπορει να δηλωθει βλαβη"... και οτι αυτοι δεν εχουν πειραξει κατι απο την μερια τους.
    6. Το noise margin κινειται μεταξυ 8.8-9.1 αυστηρα. Οταν ειχε ερθει ο τεχνικος και ειχε συγχρονισει στα 100 , ηταν στο 9.1 και στο παραπανω σκρινσοτ στο 10.3 . Δεν ξερω αν παιζει καποιον ρολο. Αν αλλαξε δηλ κατι στην γραμμη και αντικατροπριζεται αυτο στην αλλαγη του noise margin. Ολες οι αλλες τιμες εχουν μηδενικη σχεδον μεταβολη.
    7. Δεν ξαναμετρησα στον κατανεμητη τι ερχεται. Ειναι λιγο μανουρα να γινει. Δηλαδη ακομα και 100 να ερχεται , το βρισκω λιγο χλωμο να χαλασε κατι δραστικα στην καλωδιωση του σπιτιου και να εριξε την ταχυτητα στο 80mbps. Να χαλασε το εντοιχισμενο καλωδιο που ερχεται απο τον κατανεμητη ? Μιας και στην αποληξη αυτου μετραω σταθερα 80 ή 85 αναλογως ποιο μοντεμ βαλω πανω...

    Δεν ξερω αν θα πρεπει να ασχοληθω παραπανω ή να στειλω κανα εμαιλ του στυλ "Φτιαξτε οτι χαλασατε , πριν εχουμε ιστοριες" Αυτα απο εμενα και στις υγειες μας!
    Δε νομίζω να είναι ίδια η περίπτωση σου..
    Το σνρ στα παιδιά εδώ είναι κολλημένο πιο ψηλά.. Πράγμα που δείχνει ότι η γραμμή έχει ακόμη ψωμί..
    Εσένα έπεσε, πράγμα που δείχνει ότι δεν μπορεί να πάει πιο πάνω η ταχύτητα..
    Ίσως μπήκαν και άλλοι στη καμπίνα κ αυξήθηκε το crosstalk..
    Από crc πως πας;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #1685
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από crc πως πας;
    Κατι εχω. Αυτην την στιγμη , στις 19 ωρες ειμαι στα 8k. Αυτο που λες με την καμπινα και το crosstalk ειναι πολυ πιθανο. Οσο για το snr , βλεπω το χαρτι του τεχνικου εδω διπλα μου , και γραφει snr 9.1 οταν συγχρονισε παρουσια του στα 100. Απο την στιγμη που παιζω σταθερα στα 8.8-9.1 snr , τι αλλαξε και δεν συγχρονιζει στα 100 πλεον ? Ουτε καν στο attainable. Μηπως πολυκοσμια στην καμπινα και crosstalk?
    Και σε τελικη αναλυση ποιο ειναι το attainable μου πλεον ? Αν με το μοντεμ της φορθνετ συγχρονιζω 80k kbps και attainable 87k kbps , και με το δευτερο μοντεμ συγχρονιζω 87k kbps , αλλα δυστυχως δεν μπορω να δω attainable. Αρα ποιο ειναι το attainable ? Τραβα μετρα κατανεμητη θα πει καποιος .. ή βρες κανα fritzbox

    ΥΓ : Εχω την εντυπωση αν θυμαμαι καλα , οτι το δευτερο μοντεμ , αυτο που συγχρονιζει ψηλα , μαζευε λιγοτερα errors ...

  6. #1686
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1623594120953.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  153,2 KB 
ID: 228197
    Παιζει και να μην ειναι η φθηνοτερη αυτη τη στιγμη η Νοβα...
    Ισχύει για συνδρομητές κινητής vf. Μην δινετε λάθος πληροφορίες

  7. #1687
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει για συνδρομητές κινητής vf. Μην δινετε λάθος πληροφορίες

    Το γράφει κάπου και δεν το είδα;

  8. #1688
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι εχω. Αυτην την στιγμη , στις 19 ωρες ειμαι στα 8k. Αυτο που λες με την καμπινα και το crosstalk ειναι πολυ πιθανο. Οσο για το snr , βλεπω το χαρτι του τεχνικου εδω διπλα μου , και γραφει snr 9.1 οταν συγχρονισε παρουσια του στα 100. Απο την στιγμη που παιζω σταθερα στα 8.8-9.1 snr , τι αλλαξε και δεν συγχρονιζει στα 100 πλεον ? Ουτε καν στο attainable. Μηπως πολυκοσμια στην καμπινα και crosstalk?
    Και σε τελικη αναλυση ποιο ειναι το attainable μου πλεον ? Αν με το μοντεμ της φορθνετ συγχρονιζω 80k kbps και attainable 87k kbps , και με το δευτερο μοντεμ συγχρονιζω 87k kbps , αλλα δυστυχως δεν μπορω να δω attainable. Αρα ποιο ειναι το attainable ? Τραβα μετρα κατανεμητη θα πει καποιος .. ή βρες κανα fritzbox

    ΥΓ : Εχω την εντυπωση αν θυμαμαι καλα , οτι το δευτερο μοντεμ , αυτο που συγχρονιζει ψηλα , μαζευε λιγοτερα errors ...
    H μέτρηση στο κατανεμητή έγινε μετά τη πτώση;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #1689
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H μέτρηση στο κατανεμητή έγινε μετά τη πτώση;
    H μετρηση στον καταμετρητη εγινε οταν πρωτοενεργοποιηθηκε η 100αρα συνδεση. Συγχρονιζα στα 66 (55 στην κεντρικη πριζα) και το δηλωσα βλαβη. Ηρθε ο τεχνικος , μετρησε 100 , ηρθε ο ηλεκτρολογος μετα και εφτιαξε την εσωτερικη καλωδιωση. Μετα συγχρονιζε 100 η μια πριζα (δευτερη) , λιγο λιγοτερο η κεντρικη. Μετα απο μια βδομαδα περιπου , χωρις να εχει αλλαξει τιποτα απο καλωδιωσεις , μοντεμ , οτιδηποτε , το μοντεμ (στην 2η πριζα παντα) κλειδωνε στα 80 και στην κεντρικη ακομα παρακατω. Τωρα εχω αποσυνδεσει την δευτερη πριζα , εχω αφησει πανω μονο την κεντρικη , και ειμαι σταθερα στα 80 με snr να παιζει απο 8.6 εως 8.9 , σπανια να ακουμπησει 9. Στο σκρινσοτ που εχω οταν πρωτοσυγχρονισα στα 100 ειχε snr 10.3 και οταν ειχε ερθει ο ηλεκτρολογος και συγχρονισε στα 100 ειχε snr 9.1

    Στο προηγουμενο ποστ μου , εγραψα οτι εχω την εντυπωση οτι ενα δευτερο μοντεμ που εχω (dlink) , μαζευει λιγοτερα errors . Το εβαλα χτες βραδυ πανω , για καμμια ωρα να δω ποσα errors θα μαζεψει. Στην μια ωρα λοιπον και οντας συγχρονισμενο στα ~84mbps μαζεψε περιπου 100 crc errors με ενα snr να παιζει στο 8.6-8.9 .Στην συνεχεια εβαλα πανω το Η288Α να δω και αυτο ποσα errors θα μαζεψει αντιστοιχα σε μια ωρα. Ημουν σιγουρος οτι θα ακουμπησει τα 1000 για πλακα. Εγινε ομως το εξης. Καρφωσε το snr στο 9-9.1 και μεχρι τωρα 11 ωρες μετα εχει μαζεψει 1082 crc errors (πριν , στις 19 ωρες ειχε μαζεψει 8k). Αρα καταλαβαινω οτι με snr 9 (και πανω) , εχει λιγοτερο θορυβο ? αρα και λιγοτερα errors ? Πιο σταθερη δεν μπορω να το πω. Ποτε δεν ειχα και δεν εχω αποσυνδεσεις.

    Το ερωτημα ειναι γιατι εχει αλλαξει το snr και κατ'επεκταση οι ταχυτητες συγχρονισμου και attainable ? Και ποιες ειναι αυτες βασικα. Το ενα μοντεμ (H288A) συγχρονιζει στα 78-79mbps με attainable 86mbps αυτην την στιγμη (snr 9) και το αλλο (dlink) συγχρονιζει στα 84-85mbps με το ιδιο snr. Μηπως στον κατανεμητη συνεχιζει να ερχεται 100 (δεν το ξερω πλεον αυτο , πρεπει να ξαναμετρηθει) και απλα εχει η αλλαξει η κατασταση στην καμπινα , ειτε μπηκαν νεοι χρηστες , ειτε crosstalk , ειτε πειραξε τιποτα η φορθνετ στο προφιλ μου ? Δεν εχω ιδεα...
    Να χαλασε μεσα σε μια βδομαδα απο την μερα που συγχρονισα στα 100 , το καλωδιο που ερχεται απο τον κατανεμητη και περναει μεσα απο τον τοιχο ? Δεν αποκλειεται , αλλα το κοβω λιγο χλωμο. Οταν συνδεσα το Η288Α κατευθειαν πανω σε αυτο το καλωδιο , με ολες τις πριζες εκτος , δεν υπηρχε διαφορα , παλι συγχρονιζε στα ~78-79mbps και το dlink στα 84-85mbps.
    Τα συμπερασματα δικα σας ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 14-06-21 στις 11:34.

  10. #1690
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το σνρ σου σε λογικά επίπεδα το βλέπω να κυμαίνεται.
    Γενικά ο θόρυβος μεγαλώνει όσο πέφτει το σνρ αλλά όπως είπα σε εσένα το βλέπω να κυμαίνεται σε λογικά επίπεδα.
    Τα στατιστικά μπορεί να αλλάζουν λίγο ανάλογα το ρουτερ, δεν είναι παράξενο.
    Το attainable είναι στο πρπ αυτό που γράφει το εκάστοτε ρουτερ, αλλά ανάλογα τις συνθήκες δε σημαίνει ότι μπορεί να το πιάσει η γραμμή..
    Η καμπίνα ποιου παρόχου είναι; Οτε; Μόνο αυτοί έχουν πρόσβαση στη καμπίνα νομίζω, ο πάροχος ίντερνετ δεν μπορεί να κάνει πολλά..
    Πρέπει να μετρήσεις κάτω στο κατανεμητή αποσυνδέοντας το ζεύγος που πάει πάνω, να δεις τι ταχύτητα φτάνει εκεί.
    Αν φτάνουν κ τα 100 τότε κάτι τρέχει με την εσωτερική καλωδίωση.
    Αν δεν φτάνουν τα 100 τότε η έπεσε λόγω crosstalk (το είπαμε κ πιο πάνω).. Η κάτι τρέχει με καμπίνα / ζεύγος που έρχεται από έξω..
    Αν και δε νομίζω να συγκινηθούν αν πιάνεις τα όρια ταχύτητας που λένε.. Επομένως θα πρέπει να πάρεις μια μέτρηση μόνος σου ώστε να δεις τι τρέχει.. Πάντως ακόμα κ αν το κάνεις αυτό, όπως είπα δεν είναι σίγουρο ότι θα συγκινηθούν αν πιάνεις τα όρια..
    Κοινώς το κοιτάς πρώτα (να σου φύγει η ιδέα & να δεις τι τρέχει) και μετά κάνεις αναλόγως..
    Μέχρι στιγμής πάντως δεν φαίνεται ίδια η περίπτωση σου με των παιδιών εδώ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #1691
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα ποιου παρόχου είναι; Οτε;
    Aπο ο,τι εχω δει σε κατι χαρτες που κυκλοφορουν , εδω κοντα μου και συμφωνα με την αποσταση που υποθετω οτι ειναι η καμπινα μου , ναι ειναι ΟΤΕ καμπινα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να μετρήσεις κάτω στο κατανεμητή αποσυνδέοντας το ζεύγος που πάει πάνω, να δεις τι ταχύτητα φτάνει εκεί.
    Ναι αυτο θα ελυνε πολλες αποριες , αλλα ειναι λιγο μανουρα να γινει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν φτάνουν κ τα 100 τότε κάτι τρέχει με την εσωτερική καλωδίωση.
    Αν φτανουν 100 , εγω συγχρονιζω 80 , και η εσωτερικη καλωδιωση δεν αλλαξε στο παραμικρο , τοτε αδυνατω να πιστεψω οτι φταιει αυτη , ειδικα απο την στιγμη που ειχα συγχρονισει στα 100 καποια στιγμη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σνρ σου σε λογικά επίπεδα το βλέπω να κυμαίνεται.
    Θεωρω οτι το 8.6 εως 9.1 snr ειναι λογικο. Αν και οταν ειναι στο 8.κατι μαζευει περισσοτερα errors απο οταν ειναι στο 9.0-9.1 . Λογικο θα μου πεις. Οπως και να εχει ομως , δεν ειναι λογικο σε αυτο το snr να μην συγχρονιζει στα 100 , αφου συγχρονιζε πριν . Ισως ειναι αυτο που λες , crosstalk , καμπινα κλπ.

    Η πλακα ειναι η εξης. Ειμαι πολυ κοντα στον κατανεμητη. Δηλαδη αν δεν υπηρχαν τοιχοι και τραβαγες ενα καλωδιο σε ευθεια απο κατανεμητη εως κεντρικη πριζα , μιλαμε για μια αποσταση 5 μετρων το πολυ. Απο την στιγμη που αυτο το καλωδιο ειναι μεσα απο τοιχους τωρα , αντε να ειναι 15 μετρα , βαλε στροφες και ιστοριες...το πολυ 20 και απο την στιγμη που συγχρονισα καποτε στα 100 και με καλυτερο snr (λιγο καλυτερο) απο ο,τι παιζω τωρα , δεν μπορω να καταλαβω που μπορει να φταιει η εσωτερικη εγκατασταση πλεον. Και γιατι εχω τοσο χαμηλο γενικοτερα snr.**

    ** Γιατι θεωρω οτι το snr μου επρεπε να ειναι καλυτερο αν και το 8-9 ειναι φυσιολογικο. Εγω ειμαι ισογειο και οπως ειπα διπλα στον κατανεμητη. Οι γονεις μου μενουν στον πανω οροφο και σαφως πολυ πιο μακρυα απο τον κατανεμητη κατα πολλα μετρα. Εχουν adsl 24 , συνδεση σε ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ εχει κανει την μαγκια και τους την εχει γυρισει σε vdsl και την εχει κλειδωσει στα 26mbps/2mbps. Δες εδω χαρακτηριστικα γραμμης. Δες snr !! Μιλαμε διαμερισμα και κτιριο κατασκευης '80ς ενω το διαμερισμα που μενω εγω φτιαχτηκε περιπου μια δεκαετια αργοτερα με πιο συγχρονες προδιαγραφες απο το αντιστοιχο του πανω οροφου. Θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον να εβλεπα χαρακτηριστικα της δικης μου γραμμης σε ΟΤΕ συνδεση Επισης θα ειχε ενδιαφερον να δω τι θα επιανα με κανα σοβαρο μοντεμ... εδω με το σαπιο dlink και συγχρονιζω 6mpbs πιο ψηλα με το ιδιο snr...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δε νομίζω να συγκινηθούν αν πιάνεις τα όρια ταχύτητας που λένε..
    Oπως εγραψα και πιο πριν , σε μια αναγνωριστικη κρουση που εκανα στο ονλαιν τσατ , δεν συγκινηθηκαν στο ελαχιστο...οπως ηταν φυσικο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι στιγμής πάντως δεν φαίνεται ίδια η περίπτωση σου με των παιδιών εδώ..
    Δεν ειναι ιδια ως προς το τεχνικο κομματι. Αλλα οταν εχω συγχρονισει στα 100 , με snr 9-10 , και εν μια νυκτι εχω πεσει στα 80 με snr 8.6-9.1 , τοτε κατι συνεβη και οι πιθανοτητες να αλλαξαν οι συνθηκες στο διαμερισμα μου μεσα ειναι απειροελαχιστες ως μηδενικες. Αρα κατι παιζει στην καμπινα κατα πασα πιθανοτητα , ο,τι και αν ειναι αυτο που παιζει. Μια μετρηση στον κατανεμητη θα ελυνε πολλες αποριες.. το καταλαβαινω...

    ΥΓ : Σημερα παω να μπω στο μοντεμ να δω αν το snr ειναι ακομα καρφωμενο στο 9.0-9.1 και βλεπω το εξης. Eνα μινι εγκεφαλικο εσκασε. Λεω ενταξει κολλημα της στιγμης θα ηταν. Κανω refresh , και ηρθε στα ισια του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 14-06-21 στις 16:17.

  12. #1692
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    O οτε τις 24αρες από καμπίνα ιδίως (δεν ξέρω για α.κ σίγουρα) τις γυρνάει σε αυτό που έβαλες..
    Ξέχασα να συμπληρώσω ότι ούτε η άλλη γραμμή δείχνει να σηκώνει φουλ 100άρα..

    Και ξαναλέω, το ψηλό σνρ σημαίνει ότι έχει περιθώριο να ανέβει σε ταχύτητα η γραμμή..
    Το σνρ που έχεις εσύ είναι οκ.. Τόσο πάει τη δεδομένη στιγμή..
    Όσο πέφτει το σνρ λογικό να αυξάνονται τα error..
    Το σνρ σου θα ήταν ψηλότερο αν μπορούσε η γραμμή να πάει πιο πάνω..
    Η χαμηλή ταχύτητα θέλει ψάξιμο.. Ότι έγραψα πριν.. -> Καλωδίωση Η crosstalk Η κάτι από τα άλλα που είπαμε..
    Το παράξενο θα ήταν να έχεις αυτό που έχουν τα παιδιά εδώ.. 80αρα ταχύτητα με ψηλό 10+ σνρ.. Αυτό θα ήταν το παράξενο..
    Δλδ να μπορούσε η γραμμή να ανέβει και για κάποιο λόγο να μην ανέβαινε..
    Κοντολογίς χωρίς μέτρηση κάτω ότι κ να λέμε.....
    Πάντως δεν είναι απόλυτο ότι μπορεί να είναι η καλωδίωση σου..
    Μπορεί να έχουν οξειδωθεί οι επαφές κ με το βάλε/βγάλε να στρώσει..
    Αλλιώς πάει για έλεγχο ζεύγους η πόρτας. Και αν το κάνουν κ αυτό επειδή πιάνεις τα όρια ταχύτητας..
    Φίλτρα κλπ έχεις; Αν χρειάζονται κάπου.. Τσέκαρε τα κ αυτά..
    Τι καλώδιο έχεις περάσει; Utp, pet, η το κλασικό μπλε/κόκκινο ραζίμ;
    Καμιά άλλη απορία;
    Α. Και να πω ξανά ότι μάλλον δεν έχεις το ίδιο θέμα με τα παιδιά εδώ.. Όχι στη παρούσα φάση δλδ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #1693
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασα να συμπληρώσω ότι ούτε η άλλη γραμμή δείχνει να σηκώνει φουλ 100άρα..
    Δεν βλεπω ενεργο vectoring στην γραμμη αυτη... και χωρις vectoring εχει attainable στα 70κατι. Για σκεψου να μπει και το vectoring στο παιχνιδι...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχουν οξειδωθεί οι επαφές κ με το βάλε/βγάλε να στρώσει..
    Για ποιες επαφες μιλας εδω ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλτρα κλπ έχεις; Αν χρειάζονται κάπου.. Τσέκαρε τα κ αυτά..
    Οχι τιποτα. Δεν χρειαζονται. Μια συνδεδεμενη πριζα πλεον , η κεντρικη , μοντεμ απευθειας χωρις splitter, και πανω στο μοντεμ η τηλεφωνικη συσκευη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι καλώδιο έχεις περάσει; Utp, pet, η το κλασικό μπλε/κόκκινο ραζίμ;
    Δεν εχω περασει εγω προσωπικα τιποτα. Ο,τι ειχε περασει ο ηλεκτρολογος οταν πρωτοφτιαχτηκε το διαμερισμα , δεκαετια του 90 δηλ. Και αυτο που βλεπω ειναι το μπλε/κοκκινο ραζιμ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμιά άλλη απορία;
    Aποριες ? Γιατι απο 100 πηγα στα 80 απο την μια μερα στην αλλη ? Η καλωδιωση στο σπιτι δεν νομιζω να αλλαξε...ή να χαλασε ετσι ξαφνικα. Γιατι η αλλη γραμμη εχει καλυτερο snr απο εμενα , κατα πολυ ομως!? Στο ιδιο κτιριο , πιο μακρυα απο τον κατανεμητη , κατα πολλα μετρα. Δεν μου φαινεται λογικο...τεσπα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να πω ξανά ότι μάλλον δεν έχεις το ίδιο θέμα με τα παιδιά εδώ
    Σαφως , ειναι κατι διαφορετικο , αλλα το ιδιο υποπτο. Υποπτο με την εννοια οτι αν υποθεσουμε οτι απο την μερια μου δεν αλλαξε κατι , η μειωση της ταχυτητας δεν δικαιολογειται... Βεβαια δεν ξερουμε τι γινεται μεσα στην καμπινα , καθως και στον κατανεμητη πλεον...
    Υποπτο οτι δυο διαφορετικα μοντεμς συγχρονιζουν σε διαφορετικες ταχυτητες.. θα μου πεις οκ , αλλο chipset το ενα , αλλο το αλλο , αλλες ρυθμισεις , αλλες δυνατοτητες ,κλπ κλπ... αλλα και παλι...
    Υποπτο οτι δεν αλλαξαν τα χαρακτηριστικα σε τετοιο βαθμο ωστε να δικαιολογειται η μειωση της ταχυτητας... το snr παιζει σε επιπεδα που θα επετρεπε 100αρα ταχυτητα...

    Καποια τεστ θα ειχαν ενδιαφερον. Αν καρφωνα πανω κανα fritzbox να δω τι θα δειξει. Να μετρησω κατανεμητη ξανα. Να ειχα ΟΤΕ συνδεση

    Να υποθεσω , οτι αμα παω και τους πως τι γινεται και να μου δωσουν τους κωδικους του voip να αναζητησω την τυχη μου με αλλο μοντεμ και να μην τους τα ζαλιζω αλλο , μαλλον θα με γειωσουν με Καιρο ε ?

  14. #1694
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Καλή παρατήρηση για το vectoring..
    Ποιο ρουτερ είπαμε ότι είναι;
    Ορισμένα δεν το αναφέρουν..

    Μιλάω για όλες τις επαφές από κάτω στο κατανεμητή μέχρι κ πάνω της πρίζας..
    Η και τπτ ενδιάμεσες ενώσεις αν υπάρχουν..

    Και ξαναλέω αν δεν μετρήσεις κάτω μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε..
    Ορισμένα πράγματα σχετικά με το τι πως γιατί τα είπαμε πάνω/πίσω..

    Το φρίτζ πήγα να στο γράψω, αλλά το αφαίρεσα γιατί υπέθεσα μήπως έχεις voip..
    Κωδικούς μόνο η κοτε δίνει..
    Στη βόντα μπορείς να τους βρεις πλαγίως από το ρουτερ, σε ορισμένα δλδ..
    Στους άλλους δεν ξέρω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #1695
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ρουτερ είπαμε ότι είναι;
    To κλασικο που δινει με τα voip , speedport i2 ? κατι τετοιο. Θα τσεκαρω αργοτερα σημερα τις ρυθμισεις του να δω τι εχει απο vectoring.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για όλες τις επαφές από κάτω στο κατανεμητή μέχρι κ πάνω της πρίζας..
    Η και τπτ ενδιάμεσες ενώσεις αν υπάρχουν..
    O κατανεμητης ειναι ανοργανωτος. Δηλαδη 2 "χοντρα" καλωδια ερχονται απεξω και φτανουν σε μια "κοιλοτητα" στον τοιχο κοντα στην εισοδο. Απο εκει ενωνονται (συρμα συρμα , μονωτικη ταινια) με αλλα καλωδια που μεσα απο τον τοιχο φευγουν μεσα στα διαμερισματα. Βασικα πραγματα δηλ. Δυο γραμμες ειναι ενεργες σε ολο το κτιριο. Πρεπει να κανω μια καταδρομικη καποια στιγμη να μετρησω να δω τι γινεται...
    Ενδιαμεσες ενωσεις αν υπαρχουν εντος του τοιχου...δεν εχω ιδεα και προφανως δεν θα ειναι προσβασιμες...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φρίτζ πήγα να στο γράψω, αλλά το αφαίρεσα γιατί υπέθεσα μήπως έχεις voip..
    Κοιτα , 200 ευρω δεν δινω για ενα μοντεμ που ουσιαστικα θα μου ειναι αχρηστο , μονο και μονο για να τεσταρω την γραμμη. Θα ειχε ενα ενδιαφερον ομως. Αν παιζει κανα σοβαρο , πιο φτηνο , δεχομαι προτασεις... Voip με εβαλαν δυστυχως. Να υποθεσω bridging με το Η288Α δεν εχει γινει επιτυχως ε ? Αλλο μοντεμ να συγχρονιζει και να δουλευει η τηλεφωνια στο Η288Α...

Σελ. 113 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115118123133 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας