Σελ. 117 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 97107112115116117118119122127137 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.741-1.755 από 2678
  1. #1741
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μια χαρά είναι η απόσταση.



    Όχι. Ότι οι πόρτα για τη σύνδεσή σου μπορεί να δώσει 110.



    Το 85 μπορεί να οφείλεται σε όλη την αλυσίδα παραγόντων από την πόρτα του dslam μέχρι την rj45 είσοδο του fritz.




    To fritz δε δείχνει δεκαδικά. Ενδεχομένως τα 8.0-8.5 να τα δείχνει 8 και τα 8.6-9.0 να τα δείχνει 9.0.



    Μην πιστεύεις το Η288. Το fritz είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Εγώ είχα 0/3.6 με το 267. O τεχνικός της vf που είχε έρθει με το μηχανάκι του μέτρησε 8/10 και αυτά είναι τα νούμερα που μου δείχνει το fritz (162 m). Από τον αλγόριθμο που τρέχει μετρώντας χωρικητότητες κτλ. βγαίνει και η απόσταση και οι εξασθενήσεις.

    Κι εμένα ένα ωραίο πρωί το 109/11 έγινε 95/11 χωρίς λόγο. Το snr κλειδωμένο στα 14-15. Η¨ρθε και τεχνικός για μετρήσεις και αυτό βλέπαμε και σοτν κατανεμητή. Με την αλλαγή στο fritz και χωρίς tweak 103-104/11 με snr 13. Με το tweak 110/11 με snr 9 και σταθερή γραμμή. Το συμπέρασμά μου είναι πως πουλήθηκαν πολλές αναβαθμίσεις από 50 σε 100 και, επιστημονικώς , τα kv πίταραν.


    Μπορείς να εφαρμόσεις το tweak για να ανεβάσεις συγχρονισμό, αλλά αυτό σίγουρα θα ρίξει το snr. Γεγονός που ενδεχομένως να κάνει τη γραμμή ασταθή. Μπορείς να πειραματιστείς. Υπάρχει κόσμος που δουλεύει με snr 3 από ΑΚ. Πάντως, βεβαιώσου πρώτα ότι από τον κατανεμητή και προς το χώρο σου όλα είναι οκ.

    ΥΓ. Καλύτερα να γράφεις στο νήμα του 7530 πλέον.

    Καλησπέρα πως έκανες tweak;

  2. #1742
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Κουβεντα να γινεται , ας αναφερθω στα νεοτερα μου

    Η καθημερινη κατασταση ειναι περιπου η εξης : attainable -> 87-88mbps , actual -> 79-80mbps , crc errors -> 100-150 / hour . Μηδεν αποσυνδεσεις.

    Πριν λιγο λοιπον , εκανε ολιγολεπτη διακοπη ρευματος. Οταν επανηλθε και συγχρονισε το μοντεμ , η κατασταση ηταν : attainable -> 100mbps ! , actual -> 92mbps.
    Δεν χαρηκα πολυ , γιατι το ειχε ξανακανει αυτο μετα απο διακοπη ρευματος. Απλα μετα αποσυγχρονισε και συγχρονισε παλι στα κλασικα νουμερα. Οποτε περιμενα να αποσυγχρονισει και παλι. Και οντως το εκανε.
    Ξανασυγχρονισε λοιπον και η κατασταση αυτη την στιγμη ειναι : attainable -> 104mbps !! , actual -> 94mbps !!
    Bεβαια τα νουμερα αλλαζουν δυναμικα , υποθετω λογω SRA και ωρες ωρες σκεφτομαι να το απενεργοποιησω , γιατι αν ειναι να μου ριξει παλι την ταχυτητα στον πατο , θα ξενερωσω. Ετσι και αλλιως αποσυνδεσεις δεν εχω.
    Καποια συμπερασματα που βγαζω με το φτωχο μου το μυαλο.

    1. Μετα απο καθε διακοπη ρευματος , συγχρονιζει ψηλα και μετα πεφτει. Αρα η καλωδιωση μου ή/και ο κατανεμητης μου δεν εχουν προβλημα. Απλα στην πορεια και εφοσον επανερχεται το ρευμα και στην υπολοιπη γειτονια , αναβουν συσκευες που στα 200 μετρα που με χωριζουν απο την καμπινα δημιουργουν θορυβο και παρεμβολες.
    2. Στις καθημερινες συνθηκες οπου τα νουμερα παιζουν στα 79-80 , το noise margin (οπως το λεει το H288A) παιζει απο 8.2 εως 8.9 στην καλυτερη. Τωρα , αυτην την στιγμη , με τα νουμερα που ανεφερα παραπανω , το noise margin εχει ακουμπησει το 10. Το ειδα καποια στιγμη σημερα μετα την διακοπη και την επαναφορα του ρευματος και στο 11. Καποιος πιο ειδικος απο εμενα , ας το σχολιασει αυτο.
    3. Θα ειχε νοημα να απενεργοποιησω το SRA ? Απο την στιγμη που δεν εχω αποσυνδεσεις ακομα και στις "χειροτερες" μερες ?
    4. Μεχρι στιγμης τα crc errors ειναι χαμηλα , για τα δικα μου δεδομενα . Μονο 7 στην μιση ωρα περιπου. Οπως ειπα πιο πανω , συνηθως εχω απο 100 εως 150 την ωρα !!

    Σχολια και σκεψεις ευπροσδεκτες

  3. #1743
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Τώρα να πω το κλασσικό δεν γίνεται όλοι με 100αρες στην Νόβα να έχετε την μια 75 την αλλη 100

  4. #1744
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα να πω το κλασσικό δεν γίνεται όλοι με 100αρες στην Νόβα να έχετε την μια 75 την αλλη 100
    Δεν ξερω τι γινεται και τι δεν γινεται. Εγω ξερω οτι απο χτες και μετα την διακοπη ρευματος , απο εκει που καθημερινα ημουν σε κατι τετοιο , τωρα ειμαι σε κατι τετοιο.
    Πηρα την πρωτοβουλια και απενεργοποιησα το SRA , γιατι τα πανω κατω στις ταχυτητες με εκνευριζουν , τα crc errors ειναι περιπου 100/ωρα , η συνδεση σταθερη. Ισως αν προκαλεσω νεο συγχρονισμο να συγχρονισει και λιγο παραπανω , αλλα δεν εχω παραπονο με την τωρινη κατασταση , δεν ειμαι αχαριστος. Μιλαμε για ~97mbps συγχρονισμο και αποδοση 90-91mbps ... απο εκει που συγχρονιζα στα 79-80mbps , και αποδοση 72-73mbps. Τωρα γιατι παρεμεινε σε αυτα τα υψηλα νουμερα μετα την διακοπη ρευματος , δεν μπορω να ξερω και δεν με χαλαει κιολας , προφανως

  5. #1745
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουβεντα να γινεται , ας αναφερθω στα νεοτερα μου

    Η καθημερινη κατασταση ειναι περιπου η εξης : attainable -> 87-88mbps , actual -> 79-80mbps , crc errors -> 100-150 / hour . Μηδεν αποσυνδεσεις.

    Πριν λιγο λοιπον , εκανε ολιγολεπτη διακοπη ρευματος. Οταν επανηλθε και συγχρονισε το μοντεμ , η κατασταση ηταν : attainable -> 100mbps ! , actual -> 92mbps.
    Δεν χαρηκα πολυ , γιατι το ειχε ξανακανει αυτο μετα απο διακοπη ρευματος. Απλα μετα αποσυγχρονισε και συγχρονισε παλι στα κλασικα νουμερα. Οποτε περιμενα να αποσυγχρονισει και παλι. Και οντως το εκανε.
    Ξανασυγχρονισε λοιπον και η κατασταση αυτη την στιγμη ειναι : attainable -> 104mbps !! , actual -> 94mbps !!
    Bεβαια τα νουμερα αλλαζουν δυναμικα , υποθετω λογω SRA και ωρες ωρες σκεφτομαι να το απενεργοποιησω , γιατι αν ειναι να μου ριξει παλι την ταχυτητα στον πατο , θα ξενερωσω. Ετσι και αλλιως αποσυνδεσεις δεν εχω.
    Καποια συμπερασματα που βγαζω με το φτωχο μου το μυαλο.

    1. Μετα απο καθε διακοπη ρευματος , συγχρονιζει ψηλα και μετα πεφτει. Αρα η καλωδιωση μου ή/και ο κατανεμητης μου δεν εχουν προβλημα. Απλα στην πορεια και εφοσον επανερχεται το ρευμα και στην υπολοιπη γειτονια , αναβουν συσκευες που στα 200 μετρα που με χωριζουν απο την καμπινα δημιουργουν θορυβο και παρεμβολες.
    2. Στις καθημερινες συνθηκες οπου τα νουμερα παιζουν στα 79-80 , το noise margin (οπως το λεει το H288A) παιζει απο 8.2 εως 8.9 στην καλυτερη. Τωρα , αυτην την στιγμη , με τα νουμερα που ανεφερα παραπανω , το noise margin εχει ακουμπησει το 10. Το ειδα καποια στιγμη σημερα μετα την διακοπη και την επαναφορα του ρευματος και στο 11. Καποιος πιο ειδικος απο εμενα , ας το σχολιασει αυτο.
    3. Θα ειχε νοημα να απενεργοποιησω το SRA ? Απο την στιγμη που δεν εχω αποσυνδεσεις ακομα και στις "χειροτερες" μερες ?
    4. Μεχρι στιγμης τα crc errors ειναι χαμηλα , για τα δικα μου δεδομενα . Μονο 7 στην μιση ωρα περιπου. Οπως ειπα πιο πανω , συνηθως εχω απο 100 εως 150 την ωρα !!

    Σχολια και σκεψεις ευπροσδεκτες
    Καλησπέρα.

    1.Δεν αποκλείεται βλάβη στην εσωτερική εγκατάσταση (θέλει ένα splitter vdsl και από πίσω όλα τα τηλέφωνα και το dsl Modem ). Η ταχύτητα είναι δυναμική και δεν εξαρτάται μόνο από το πάροχο ή μόνο από την εσ.καλωδίωση μπορεί ενδεχομένη υπερφόρτωση και λίγος θόρυβος από την εσ.εγκατάσταση να ρίχνουν τη ταχύτητα δε φταίει σίγουρα ο πάροχος.

    2. Αυτό δείχνει πως υπάρχει κάπου βραχυκύκλωμα ή/ και θόρυβος. Πρέπει να αποκλειστεί όλη η τηλ.εγκατάσταση και να μπει το Modem απευθείας στη κεντρική πρίζα στο κατανεμητή χωρίς τίποτα άλλο επάνω .

    3. Ναι απενεργοποίησε το έτσι κι αλλιώς μόνο ο ΟΤΕ το χρησιμοποιεί σε κάποιες καμπίνες , δε είναι ενεργό στο dslam από όλους τους παρόχους.

    4. Δοκίμασε να πάρεις αρκετές φορές τηλέφωνο αλλά δείχνει κάποιο θόρυβο. Θα δοκίμαζα και διαφορετικό splitter,καλώδιο που συνδέει το modem κλπ και διαφορετικό ζευγάρι από το καλώδιο του παρόχου (μαύρο συνήθως και βρίσκεται στο κατανεμητή ) και άλλο ζευγάρι στη πρίζα που βρίσκεται το modem .


    Καλό απόγευμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα να πω το κλασσικό δεν γίνεται όλοι με 100αρες στην Νόβα να έχετε την μια 75 την αλλη 100
    Εφόσον δεν έχουν voIP γίνεται με τα φίλτρα και splitter υπάρχει πολύς θόρυβος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι γινεται και τι δεν γινεται. Εγω ξερω οτι απο χτες και μετα την διακοπη ρευματος , απο εκει που καθημερινα ημουν σε κατι τετοιο , τωρα ειμαι σε κατι τετοιο.
    Πηρα την πρωτοβουλια και απενεργοποιησα το SRA , γιατι τα πανω κατω στις ταχυτητες με εκνευριζουν , τα crc errors ειναι περιπου 100/ωρα , η συνδεση σταθερη. Ισως αν προκαλεσω νεο συγχρονισμο να συγχρονισει και λιγο παραπανω , αλλα δεν εχω παραπονο με την τωρινη κατασταση , δεν ειμαι αχαριστος. Μιλαμε για ~97mbps συγχρονισμο και αποδοση 90-91mbps ... απο εκει που συγχρονιζα στα 79-80mbps , και αποδοση 72-73mbps. Τωρα γιατι παρεμεινε σε αυτα τα υψηλα νουμερα μετα την διακοπη ρευματος , δεν μπορω να ξερω και δεν με χαλαει κιολας , προφανως

    Βάλτο αν θες και επάνω σε ups.

  6. #1746
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Δεν αποκλείεται βλάβη στην εσωτερική εγκατάσταση (θέλει ένα splitter vdsl και από πίσω όλα τα τηλέφωνα και το dsl Modem ). Η ταχύτητα είναι δυναμική και δεν εξαρτάται μόνο από το πάροχο ή μόνο από την εσ.καλωδίωση μπορεί ενδεχομένη υπερφόρτωση και λίγος θόρυβος από την εσ.εγκατάσταση να ρίχνουν τη ταχύτητα δε φταίει σίγουρα ο πάροχος.

    2. Αυτό δείχνει πως υπάρχει κάπου βραχυκύκλωμα ή/ και θόρυβος. Πρέπει να αποκλειστεί όλη η τηλ.εγκατάσταση και να μπει το Modem απευθείας στη κεντρική πρίζα στο κατανεμητή χωρίς τίποτα άλλο επάνω .

    3. Ναι απενεργοποίησε το έτσι κι αλλιώς μόνο ο ΟΤΕ το χρησιμοποιεί σε κάποιες καμπίνες , δε είναι ενεργό στο dslam από όλους τους παρόχους.

    4. Δοκίμασε να πάρεις αρκετές φορές τηλέφωνο αλλά δείχνει κάποιο θόρυβο. Θα δοκίμαζα και διαφορετικό splitter,καλώδιο που συνδέει το modem κλπ και διαφορετικό ζευγάρι από το καλώδιο του παρόχου (μαύρο συνήθως και βρίσκεται στο κατανεμητή ) και άλλο ζευγάρι στη πρίζα που βρίσκεται το modem .
    1. Aποκλειεται βλαβη στην εσωτερικη εγκατασταση. Μετα την ελευση του ηλεκτρολογου της forthnet στις αρχες της ενεργοποιησης της vdsl , που απομονωσε ολες τις πριζες και εμεινε μονο η κεντρικη , η συνδεσμολογια πλεον ειναι οσο πιο απλη μπορει να γινει. Μοντεμ στην κεντρικη πριζα και τηλεφωνικη συσκευη πανω στο μοντεμ. Τιποτα αλλο. Σιγουρα υπαρχει θορυβος απο την καμπινα εως τον κατανεμητη και πιθανον και στην εσωτ. καλωδιωση μιας και η συνδεση μαζευει crc errors με σταθερο ρυθμο , αλλα αδυνατο να υπαρχει βλαβη στην εσωτ. καλωδιωση. Απο κει και περα η συνδεση ειναι σταθερη . Η ταχυτητα ναι μεν ειναι δυναμικη αλλα δεν υπηρχε και ουτε υπαρχει μεχρι και σημερα ορατος λογος που μου ειχε ριξει την ταχυτητα απο τα 100 στα 80 , σταθερα. Γιατι το λεω αυτο ? Γιατι οπως εγραψα σε προηγουμενο μου ποστ , μετα απο γενικη διακοπη ρευματος στην περιοχη , το μοντεμ συγχρονιζει παντα κοντα στο 100. Ασχετως που μετα συγχρονιζει παλι στα 80. Αρα στον κατανεμητη ερχεται 100 , η εσωτ. καλωδιωση με τα όποια crc errors , μπορει να διατηρησει σταθερη συνδεση σε τετοια ταχυτητα , αλλα για καποιον λογο η ταχυτητα πεφτει στα 80 μετα απο λιγο. Γιατι στην τελευταια διακοπη ρευματος το actual/max attainable παρεμειναν κοντα στο 100 , δεν το ξερω , αλλα σιγουρα δειχνει οτι δεν εφταιγε κατι απο μεριας μου (εσωτ. καλωδιωση / κατανεμητης) , μιας και τιποτα δεν αλλαξε απο την δικη μου μερια. Αρα τεινω να καταληξω στο συμπερασμα , οτι η ταχυτητα ειχε πεσει στα 80 για λογους που δεν ειχαν να κανουν με εμενα.
    2. Δες τα υπογραμμισμενα στο (1).
    3. Κατα πασα πιθανοτητα παιρνω απο ΟΤΕ καμπινα , και κατα πασα πιθανοτητα το SRA ειναι ενεργοποιημενο μιας και βλεπω αυξομειωσεις στην ταχυτητα συγχρονισμου. Η ουσια ειναι οτι η ποιοτητα της γραμμης , ακομα και με τα crc errors , δεν δικαιολογει τραγικη πτωση ταχυτητας (στα 80) απο το SRA , οποτε το απενεργοποιησα , και μετα απο 46 ωρες , η συνδεση ειναι βραχος ακομα και με τα όποια crc errors που μαζευει και η ταχυτητα συγχρονισμου καρφωμενη χωρις διακυμανσεις. Η δε max attainable ταχυτητα στις 46 τελευταιες ωρες κυμαινεται πανω απο τα 100 , ενω πριν την τελευταια διακοπη ρευματος , κυμαινοταν στο 84-85. Ολα αυτα , χωρις να εχει αλλαξει τιποτα εντος σπιτιου (κατανεμητης - καθετη - πριζες - συσκευες). Αρα δεν επηρεαζε κατι απο εμενα την ταχυτητα...
    4. Δες τι εγραψα στο (1) για την συνδεσμολογια του μοντεμ. Καλωδιο rj-11 που συνδεει μοντεμ με πριζα εχω αλλαξει 2-3 κατα καιρους μπας και , αλλα δεν αλλαξε κατι. Αλλα καλωδια δεν μπορουν να αλλαχτουν , μιας και το καλωδιο απο τον κατανεμητη στην κεντρικη πριζα ειναι εσωτερικα στον τοιχο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον δεν έχουν voIP γίνεται με τα φίλτρα και splitter υπάρχει πολύς θόρυβος.
    Προσωπικα εχω voip. Δες στο (1) και στα υπογραμμισμενα για την συνδεσμολογια μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλτο αν θες και επάνω σε ups.
    Δεν με συμφερει Αναζητω τις διακοπες ρευματος , μιας και οπως εχει δειξει η ιστορια , μετα απο καθε διακοπη , το μοντεμ συγχρονιζει στα 100 !!

    ΥΓ : Τα crc errors ειναι σταθερα ~110/ωρα. Δεν ξερω αν θεωρουνται πολλα ή λιγα. Η συνδεση ειναι καρφωμενη στην ταχυτητα που δειχνει το σκρινσοτ που ειχα βαλει προηγουμενως , ~99k mbps (~97mbps) . Η max attainable παιζει μεταξυ 107-108k mbps .H πρακτικη αποδοση της γραμμης ειναι ~90mbps. Δεν εχω παραπονο , απο την στιγμη που εδω και καιρο επαιζα σε πρακτικη αποδοση 72-73mbps και ταχυτητα συγχρονισμου ~79-80mbps.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 12-07-21 στις 23:02.

  7. #1747
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Aποκλειεται βλαβη στην εσωτερικη εγκατασταση. Μετα την ελευση του ηλεκτρολογου της forthnet στις αρχες της ενεργοποιησης της vdsl , που απομονωσε ολες τις πριζες και εμεινε μονο η κεντρικη , η συνδεσμολογια πλεον ειναι οσο πιο απλη μπορει να γινει. Μοντεμ στην κεντρικη πριζα και τηλεφωνικη συσκευη πανω στο μοντεμ. Τιποτα αλλο. Σιγουρα υπαρχει θορυβος απο την καμπινα εως τον κατανεμητη και πιθανον και στην εσωτ. καλωδιωση μιας και η συνδεση μαζευει crc errors με σταθερο ρυθμο , αλλα αδυνατο να υπαρχει βλαβη στην εσωτ. καλωδιωση. Απο κει και περα η συνδεση ειναι σταθερη . Η ταχυτητα ναι μεν ειναι δυναμικη αλλα δεν υπηρχε και ουτε υπαρχει μεχρι και σημερα ορατος λογος που μου ειχε ριξει την ταχυτητα απο τα 100 στα 80 , σταθερα. Γιατι το λεω αυτο ? Γιατι οπως εγραψα σε προηγουμενο μου ποστ , μετα απο γενικη διακοπη ρευματος στην περιοχη , το μοντεμ συγχρονιζει παντα κοντα στο 100. Ασχετως που μετα συγχρονιζει παλι στα 80. Αρα στον κατανεμητη ερχεται 100 , η εσωτ. καλωδιωση με τα όποια crc errors , μπορει να διατηρησει σταθερη συνδεση σε τετοια ταχυτητα , αλλα για καποιον λογο η ταχυτητα πεφτει στα 80 μετα απο λιγο. Γιατι στην τελευταια διακοπη ρευματος το actual/max attainable παρεμειναν κοντα στο 100 , δεν το ξερω , αλλα σιγουρα δειχνει οτι δεν εφταιγε κατι απο μεριας μου (εσωτ. καλωδιωση / κατανεμητης) , μιας και τιποτα δεν αλλαξε απο την δικη μου μερια. Αρα τεινω να καταληξω στο συμπερασμα , οτι η ταχυτητα ειχε πεσει στα 80 για λογους που δεν ειχαν να κανουν με εμενα.
    2. Δες τα υπογραμμισμενα στο (1).
    3. Κατα πασα πιθανοτητα παιρνω απο ΟΤΕ καμπινα , και κατα πασα πιθανοτητα το SRA ειναι ενεργοποιημενο μιας και βλεπω αυξομειωσεις στην ταχυτητα συγχρονισμου. Η ουσια ειναι οτι η ποιοτητα της γραμμης , ακομα και με τα crc errors , δεν δικαιολογει τραγικη πτωση ταχυτητας (στα 80) απο το SRA , οποτε το απενεργοποιησα , και μετα απο 46 ωρες , η συνδεση ειναι βραχος ακομα και με τα όποια crc errors που μαζευει και η ταχυτητα συγχρονισμου καρφωμενη χωρις διακυμανσεις. Η δε max attainable ταχυτητα στις 46 τελευταιες ωρες κυμαινεται πανω απο τα 100 , ενω πριν την τελευταια διακοπη ρευματος , κυμαινοταν στο 84-85. Ολα αυτα , χωρις να εχει αλλαξει τιποτα εντος σπιτιου (κατανεμητης - καθετη - πριζες - συσκευες). Αρα δεν επηρεαζε κατι απο εμενα την ταχυτητα...
    4. Δες τι εγραψα στο (1) για την συνδεσμολογια του μοντεμ. Καλωδιο rj-11 που συνδεει μοντεμ με πριζα εχω αλλαξει 2-3 κατα καιρους μπας και , αλλα δεν αλλαξε κατι. Αλλα καλωδια δεν μπορουν να αλλαχτουν , μιας και το καλωδιο απο τον κατανεμητη στην κεντρικη πριζα ειναι εσωτερικα στον τοιχο.



    Προσωπικα εχω voip. Δες στο (1) και στα υπογραμμισμενα για την συνδεσμολογια μου.


    Δεν με συμφερει Αναζητω τις διακοπες ρευματος , μιας και οπως εχει δειξει η ιστορια , μετα απο καθε διακοπη , το μοντεμ συγχρονιζει στα 100 !!

    ΥΓ : Τα crc errors ειναι σταθερα ~110/ωρα. Δεν ξερω αν θεωρουνται πολλα ή λιγα. Η συνδεση ειναι καρφωμενη στην ταχυτητα που δειχνει το σκρινσοτ που ειχα βαλει προηγουμενως , ~99k mbps (~97mbps) . Η max attainable παιζει μεταξυ 107-108k mbps .H πρακτικη αποδοση της γραμμης ειναι ~90mbps. Δεν εχω παραπονο , απο την στιγμη που εδω και καιρο επαιζα σε πρακτικη αποδοση 72-73mbps και ταχυτητα συγχρονισμου ~79-80mbps.

    Καλησπέρα.

    Πιθανόν το καλώδιο του κατανεμητή έχει κάποιο βραχυκύκλωμα και τη ρίχνει . Ας έρθει Ηλεκτρολόγος / τεχνικός δικτύων να δοκιμάσει άλλο ζεύγος καλωδίων ή και να αλλάξει τη καλωδίωση .

  8. #1748
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν το καλώδιο του κατανεμητή έχει κάποιο βραχυκύκλωμα και τη ρίχνει . Ας έρθει Ηλεκτρολόγος / τεχνικός δικτύων να δοκιμάσει άλλο ζεύγος καλωδίων ή και να αλλάξει τη καλωδίωση .
    Ο κατανεμητης μετρηθηκε οταν πρωτοενεργοποιηθηκε η vdsl , απο τεχνικο της forthnet και εδειξε ταχυτητα 100. Κλεινω 70 ωρες uptime απο εκεινη την μερα που εγινε η διακοπη ρευματος. Τα στατιστικα δειχνουν :

    Actual Rate(Up/Down) 10996/99217 kbps (με το SRA κλειστο , αυτο θα μεινει καρφωμενο εκει για παντα )
    Attainable Rate(Up/Down) 53177/108423 kbps

    Αρα ο κατανεμητης ή/και η εσωτερικη καλωδιωση μια χαρα "περνανε" 106mbps max attainable. Γιατι για τοσο διαστημα πριν την διακοπη ρευματος , η max attainable ηταν στο 85 ? Ο ιδιος κατανεμητης και η ιδια εσωτερικη καλωδιωση δεν ηταν ? Δεν χαλανε τα καλωδια , ουτε δημιουργουνται βραχυκυκλωματα απο την μια στιγμη στην αλλη. Το οτι συγχρονιζα στα 80 , και σε καθε διακοπη ρευματος ο συγχρονισμος επανερχοταν στα 100 και μετα επεφτε παλι στα 80 , ηταν πολυ υποπτο. Τωρα , γιατι μετα την τελευταια διακοπη ρευματος , το max attainable και κατ'επεκταση το actual εχουν μεινει σε υψηλα επιπεδα , δεν ξερω . Αλλα αποδεικνυει οτι εντελει δεν υπηρχε προβλημα στον κατανεμητη και στην εσωτερικη μου καλωδιωση.

    Γιατι εμενα μου μυριζει οτι ειχε βαλει συγκεκριμενες ρυθμισεις η forthnet για την συνδεση μου ? Και μετα απο την τελευταια διακοπη μπορει να εγιναν reset. Στην προηγουμενη κατασταση ( συγχρονισμος 79-80) το λεγομενο noise margin στο Η288Α επαιζε απο 8.2 εως 8.9 στην καλυτερη των περιπτωσεων. Τωρα ειναι καρφωμενο πανω απο το 9 (9-9.3). Εκτος και αν στα 200 μετρα που με χωριζουν απο την καμπινα , μετα την τελευταια διακοπη ρευματος χαλασε καποια συσκευη/μηχανημα απο καποιο σπιτι/μαγαζι που δημιουργουσε παρεμβολες/θορυβο και για αυτο επανηλθε η ταχυτητα Απο την στιγμη που στο σπιτι μου τα πραγματα ειναι πρακτικα αμεταβλητα απο θεμα καλωδιωσεων και συσκευων , δεν μπορω να καταλαβω πως δικαιολογειται πριν να συγχρονιζω στα 79-80 και τωρα στα 97 και να φταιει κατι εσωτερικα στο σπιτι...

    Τι να πω δεν ξερω... η τωρινη κατασταση παντως δεν με χαλαει καθολου

  9. #1749
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δε σε τρώει η περιέργεια να κάνεις reset να δεις τι θα συμβεί?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #1750
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε σε τρώει η περιέργεια να κάνεις reset να δεις τι θα συμβεί?
    Nα κανω reset ποιο ? Το μοντεμ ? Oχι ιδιαιτερα Κοιτα , αν δω το attainable να παιζει πανω απο τα 110k mbps , ισως επιχειρησω ενα restart μπας και κλειδωσει λιιιιγο παραπανω. Τωρα που παιζει στα 107-108k mbps , πολυ πιθανο να μην πιασει καν τα 99k mbps που ειναι τωρα... Σκεψου να παει να κλειδωσει παλι σε τιποτα 80 να μην το αντεξει η καρδια μου Αστο , μεχρι την επομενη διακοπη ρευματος !!

    Το θεμα ειναι οτι απο τα 100 πηγε εν μια νυκτι στα 80 , και μετα απο μερικους μηνες μετα απο μια (σε καθε διακοπη ρευματος εδω που τα λεμε το εκανε απλα δεν την διατηρουσε την ταχυτητα και γυρνουσε στα 80) διακοπη ρευματος επανηλθε στα 100 χωρις να αλλαξει κατι στον κατανεμητη μου , εσωτερικη καλωδιωση και συσκευες εντος του σπιτιου. Τα συμπερασματα δικα σας...

    ΥΓ : Μαζευει σταθερα κατα μεσο ορο ~140 crc errors / ωρα . Παρολα αυτα η συνδεση ειναι σταθερη. Δεν εχει κανει αποσυνδεσεις ποτε μεχρι τωρα. Αχ και να μπορουσα να βαλω πανω το fritz , αρχοντας θα ημουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 14-07-21 στις 12:19.

  11. #1751
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα κανω reset ποιο ? Το μοντεμ ? Oχι ιδιαιτερα Κοιτα , αν δω το attainable να παιζει πανω απο τα 110k mbps , ισως επιχειρησω ενα restart μπας και κλειδωσει λιιιιγο παραπανω. Τωρα που παιζει στα 107-108k mbps , πολυ πιθανο να μην πιασει καν τα 99k mbps που ειναι τωρα... Σκεψου να παει να κλειδωσει παλι σε τιποτα 80 να μην το αντεξει η καρδια μου Αστο , μεχρι την επομενη διακοπη ρευματος !!

    Το θεμα ειναι οτι απο τα 100 πηγε εν μια νυκτι στα 80 , και μετα απο μερικους μηνες μετα απο μια (σε καθε διακοπη ρευματος εδω που τα λεμε το εκανε απλα δεν την διατηρουσε την ταχυτητα και γυρνουσε στα 80) διακοπη ρευματος επανηλθε στα 100 χωρις να αλλαξει κατι στον κατανεμητη μου , εσωτερικη καλωδιωση και συσκευες εντος του σπιτιου. Τα συμπερασματα δικα σας...

    ΥΓ : Μαζευει σταθερα κατα μεσο ορο ~140 crc errors / ωρα . Παρολα αυτα η συνδεση ειναι σταθερη. Δεν εχει κανει αποσυνδεσεις ποτε μεχρι τωρα. Αχ και να μπορουσα να βαλω πανω το fritz , αρχοντας θα ημουν
    Φιλε σε ολους μας το ιδιο γινεται. Με διακοπη ρευματος το ρουτερ πιανει 100 ταχυτητα που σημαινει οτι δεν φταινε οι καλωδιωσεις μας. Στην επομενη επανεκκινηση του ρουτερ ξαναπεφτει η ταχυτητα στα «φυσιολογικα» κατα την nova. Για γελια δηλαδη. Απλα δεν θελουν να μας δωσουν φουλ ταχυτητες…Ειναι φανερο

  12. #1752
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεν πρόλαβα να χαρώ και πολύ. Μετά από περίπου 2 εβδομάδες με σταθερό ίντερνετ χωρίς αποσυνδέσεις μετά την επίσκεψη του τεχνικού και την επαναπροώθηση του θέματος στον ΟΤΕ, ξεκινήσαμε πάλι τα ίδια. Πριν 3 μέρες έκανε 1 αποσύνδεση. Πριν 2 ημέρες άλλη 1. Εχθές 3 αποσυνδέσεις. Σήμερα ξεσκίστηκε. Πάνω από 12 έως τώρα. Ξαναπήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι αυτή τη φορά το προώθησαν στην τεχνική υπηρεσία το θέμα αυτή την φορά δεδομένου και το ιστορικού. Είμαι πελάτης της Nova από το 2007 και μέχρι πέρυσι τον Μάρτιο ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που τους δίνω ακόμη ευκαιρίες να φτιάξουν τα θέματα. Από τη στιγμή που έβαλα την 100αρα τον πέρυσι τον Μάρτιο, δεν υπήρξε ούτε μία περίοδος που να μην έχω κάποιο πρόβλημα. Είτε θα είχα χαμηλό συγχρονισμό αλλά σταθερή γραμμή, είτε θα έπιανα 110 αλλά θα ξεσκιζόταν στις αποσυνδέσεις. Βαριέμαι να γράφω πάλι ότι δεν έχω θέμα με την χιλιοελεγμένη εσωτερική καλωδίωση. Τα έχω γράψει πολλάκις στις προηγούμενες σελίδες και στο thread του Fritz!Box 7590. Αν ξανασυνεχίσει και πάλι τα προβλήματα, έφυγα για ΟΤΕ και ας είναι 10 ευρώ πάνω το μήνα. Θα μου γυρίσει και το τηλέφωνο σε VoIP αλλά θα μπορώ τουλάχιστον να πάρω τους κωδικούς και να τους βάλω στο 7590.

  13. #1753
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε σε ολους μας το ιδιο γινεται. Με διακοπη ρευματος το ρουτερ πιανει 100 ταχυτητα που σημαινει οτι δεν φταινε οι καλωδιωσεις μας. Στην επομενη επανεκκινηση του ρουτερ ξαναπεφτει η ταχυτητα στα «φυσιολογικα» κατα την nova. Για γελια δηλαδη. Απλα δεν θελουν να μας δωσουν φουλ ταχυτητες…Ειναι φανερο

    Φταίει το utp καλώδιο από το κατανεμητή έως τη κατοικία. Αφού στο κατανεμητή είχε 100/10.

  14. #1754
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φταίει το utp καλώδιο από το κατανεμητή έως τη κατοικία. Αφού στο κατανεμητή είχε 100/10.
    Δεν εχει λογικη αυτο που λες. Αν εχει προβλημα το καλωδιο απο τον κατανεμητη εως την πρωτη πριζα , δεν θα ανεβοκατεβαινει η ταχυτητα.Ο,τι και να ερχεται στον κατανεμητη , αν το καλωδιο απο αυτον και περα εχει προβλημα , θα βλεπεις σταθερα μια μειωμενη ταχυτητα. Στην περιπτωση μου , δεν γινεται να εχω 100 , να πεφτει για πολλους μηνες στο 80 (attainable 85) και εδω και 116 ωρες να ειμαι στα 96-97 (attainable 105-106). Ειχε προβλημα το καλωδιο μου και ξαφνικα εφτιαξε ? Σε κανενα συμπαν δεν γινονται αυτα

    Τουλαχιστον για την περιπτωση μου , που μπορω να μιλαω , οι παραγοντες ηταν εξωγενεις , και πολυ θα ηθελα να μαθω ποιοι ηταν... Ρυθμισεις στην καμπινα ? Παρεμβολες/θορυβος απο κατι στην διαδρομη απο την καμπινα μεχρι το σπιτι μου που δεν υφιστανται πια ? Στο σπιτι μου δεν αλλαξε απολυτως τιποτα και αρα δεν μπορει να χαλασε κατι και μετα να εφτιαξε...

  15. #1755
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει λογικη αυτο που λες. Αν εχει προβλημα το καλωδιο απο τον κατανεμητη εως την πρωτη πριζα , δεν θα ανεβοκατεβαινει η ταχυτητα.Ο,τι και να ερχεται στον κατανεμητη , αν το καλωδιο απο αυτον και περα εχει προβλημα , θα βλεπεις σταθερα μια μειωμενη ταχυτητα. Στην περιπτωση μου , δεν γινεται να εχω 100 , να πεφτει για πολλους μηνες στο 80 (attainable 85) και εδω και 116 ωρες να ειμαι στα 96-97 (attainable 105-106). Ειχε προβλημα το καλωδιο μου και ξαφνικα εφτιαξε ? Σε κανενα συμπαν δεν γινονται αυτα

    Τουλαχιστον για την περιπτωση μου , που μπορω να μιλαω , οι παραγοντες ηταν εξωγενεις , και πολυ θα ηθελα να μαθω ποιοι ηταν... Ρυθμισεις στην καμπινα ? Παρεμβολες/θορυβος απο κατι στην διαδρομη απο την καμπινα μεχρι το σπιτι μου που δεν υφιστανται πια ? Στο σπιτι μου δεν αλλαξε απολυτως τιποτα και αρα δεν μπορει να χαλασε κατι και μετα να εφτιαξε...
    Καλησπέρα.

    Μπορεί να είναι η εσ.καλωδιωση, χαλασμένες προβληματικές κάρτες δικτύου, βραχυκύκλωμα στο kv, προβληματικό ζεύγος καλωδίων κλπ κλπ .

    Σε πληροφωρώ πως έχω δει πάρα πολλές βλάβες χαμηλής ταχύτητας λόγω θορύβου της γραμμής , crosstalk / ή χαλασμένης πριζας ή προβληματικού καλωδίου πρίζας κλπ που μειώνει τη ταχύτητα (εξάλλου τεχνικός δικτύων είμαι) . Εφόσον η ταχύτητα είναι 100/10 στο κατανεμητή σταθερή (θέλει έλεγχο με network analyser και πιθανόν να έπρεπε να έμπαινε modem- καταγραφικό - τότε είναι στην εσωτερική εγκατάσταση και ας φτάνει κάποιες ελάχιστες φορές και 100/10 - αυτό δε μας λέει τίποτα εξάλλου ένα καλώδιο utp5e σηκώνει ταχυτητά 1.000mbps θεωρητικά ,άρα εφόσον ο πάροχος έχει attenable 110-120/10 Mbps τυπικά κάποτε μπορεί να πιάσει και 100/10 αλλά να πέσει λόγω του θορύβου/crosstalk μετά από λίγο. Φυσικά και οι περισσότεροι συνδρομητές (αύξηση) σε συνδυασμό με κακές κάρτες δικτύου και λανθασμένες ρυθμίσεις να επιφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα / πρόβλημα. Στο σπίτι και να μην έκανες τίποτα μπορεί από υγρασία, βραχυκύκλωμα, κάποια βλάβη στα ηλεκτρολογικά ή πτώση κεραυνού (συνήθως περνάει πολύ υψηλή τάση από τη κολώνα και τα εναέρια καλώδια του ΟΤΕ ) να προκληθεί ζημιά στην εσ. Καλωδίωση ή και στις συσκευές - πχ εμένα μου είχε κάψει utp5e καλώδιο και modem (έκαψε την rj11 dsl port του cpe).

    Καλό απόγευμα.

Σελ. 117 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 97107112115116117118119122127137 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας