Σελ. 130 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 110120125128129130131132135140150 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.936-1.950 από 2679
  1. #1936
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κοιτάξτε, δεν λέω ότι όντως έγινε αντικατάσταση κάρτας. Ενδεχομένως έγινε απλό reset.
    Ο τεχνικός των άλλων παρόχων δεν έχει δυνατότητα να δει αν και άλλοι χρήστες , άλλων παρόχων έχουν θέμα και συνδέονται στην συγκεκριμένη κάρτα. Το μόνο που μπορεί αν δει βάσει των δικών του δεδομένων, είναι αν και άλλοι χρήστες της εταιρείας του, που είναι συνδεδεμένοι στην ίδια καμπίνα, έχουν δηλώσει πρόβλημα.

  2. #1937
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Προς διευκρίνηση, με έβαλε σε αναμονή για λίγο και είπε πως έλεγξε και άλλους συνδρομητές του dslam και είδε την ίδια συμπεριφορά και σε άλλους που ήταν στην ίδια κάρτα.

    Τέλος πάντων, σίγουρα αν υπήρχε εδώ μέσα κάποιος που να είναι στο επάγγελμα και να γνωρίζει τι πρόσβαση ακριβώς έχουν οι πάροχοι πάνω σε καμπίνες τρίτων θα μας έλυνε την απορία.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  3. #1938
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς διευκρίνηση, με έβαλε σε αναμονή για λίγο και είπε πως έλεγξε και άλλους συνδρομητές του dslam και είδε την ίδια συμπεριφορά και σε άλλους που ήταν στην ίδια κάρτα.
    Αυτό δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, μπορεί να δει τις αποσυνδέσεις των συνδρομητών του. Όχι όμως να έχει τηλεμετρία στην καμπίνα άλλου παρόχου.

    Η εμπειρία η δική μου ως χρήστης και σε πολλαπλές επικοινωνίες με την ΤΥ της vf για παρεμφερές θέμα, είναι αυτή που ανέφερε ο @jkoukos: μετά από ερωτήσεις και αιτήματά μου σχετικά με άλλες συνδέσεις στην ίδια καμπίνα/ κάρτα μού έλεγαν ότι μπορούν να δουν μόνο εάν γειτονικές δικές τους συνδέσεις έχουν αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα, εάν είναι up κτλ.

  4. #1939
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Πάντως μπόρεσε και έκανε αποσύνδεση για τις δοκιμές του και ταυτόχρονα μου έλεγε πόσα είχα συγχρονίσει τη στιγμή που έγινε η επανασύνδεση, καθώς έβλεπε και το ιστορικό συγχρονισμού.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  5. #1940
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μπόρεσε και έκανε αποσύνδεση για τις δοκιμές του και ταυτόχρονα μου έλεγε πόσα είχα συγχρονίσει τη στιγμή που έγινε η επανασύνδεση, καθώς έβλεπε και το ιστορικό συγχρονισμού.
    Δεν είναι δύσκολο αυτό... Μπορούν να δουν αρκετά στατιστικά της γραμμής σου για μέρες πριν, αποσυνδέσεις κτλ.

  6. #1941
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Το ξέρω πως μπορούν, λογικά την πληροφορία την δίνει η καμπίνα οπότε φαντάζομαι πως έχουν και άλλα στοιχεία τηλεμετρίας.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  7. #1942
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σημερινή διακοπή ρεύματος λόγω έργων στη γειτονιά, και επιστροφή σε μια demi κατάσταση.

    Χτες:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gtxs64.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  31,4 KB 
ID: 230167

    Τώρα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gtxs65.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  31,8 KB 
ID: 230166

    Το SRA παραμένει off.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #1943
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    @PetrosK

    Με 10.6 noise margin επρεπε να κλειδωσει παραπανω. Επισης ~6k crc errors σε λιγοτερο απο ωρα ? Καλα βλεπω ? Υπερβολικα δεν ειναι ?

    /fanboy mode on

    Δεν παιρνεις κανα fritz λεω εγω ? Σιγουρα θα εβλεπες λιγο καλυτερες ταχυτητες.

    /fanboy mode off


    Σε αλλα νεα , εμενα μου εχει ριξει το noise margin στο 8 εδω και καμμια μερα , και η ταχυτητα εχει καρφωθει στα 95mbps ... ενταξει δεν θελω να ειμαι αχαριστος..καλα ειμαι

  9. #1944
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    @PetrosK

    Με 10.6 noise margin επρεπε να κλειδωσει παραπανω. Επισης ~6k crc errors σε λιγοτερο απο ωρα ? Καλα βλεπω ? Υπερβολικα δεν ειναι ?

    /fanboy mode on

    Δεν παιρνεις κανα fritz λεω εγω ? Σιγουρα θα εβλεπες λιγο καλυτερες ταχυτητες.

    /fanboy mode off


    Σε αλλα νεα , εμενα μου εχει ριξει το noise margin στο 8 εδω και καμμια μερα , και η ταχυτητα εχει καρφωθει στα 95mbps ... ενταξει δεν θελω να ειμαι αχαριστος..καλα ειμαι
    Αυτό το "άλλα νέα" είναι όλα τα λεφτά! Πάντα περιμένω να τα ακούσω!

  10. #1945
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το "άλλα νέα" είναι όλα τα λεφτά! Πάντα περιμένω να τα ακούσω!
    Ειναι και λιγο τραγικη η κατασταση. Καθημερινα δεν ξερω τι μου ξημερωνει. Την μια μερα μπορει να εχει συγχρονισει στα 100+ με noise margin 9-10 , την επομενη να ειμαι στα 90κατι ή και παρακατω με noise margin 8. Με το fritz βεβαια που κραταει την γραμμη σε καλα επιπεδα σε γενικες γραμμες δεν εχω τραγικα μεγαλες διακυμανσεις αλλα και παλι... Καταντησα να βγαζω ημερησιο ανακοινωθεν
    Προσπαθω να μην ασχολουμαι και τοσο... αλλα η περιεργεια με νικαει καθε φορα.

    Σε αλλα νεα λοιπον εθεαθησαν ζομπι να περπατουν στους δρομους της Αθηνας.. ενταξει πλακα κανω ... δεν εχω νεοτερα απο το μετωπο της συνδεσης

  11. #1946
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92

  12. #1947
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Καλημέρα,

    Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως γίνεται να έχω Interleaved με 0ms delay (οπότε με τα μηχανήματα μου έχω 4ms ping αντί για 10ms); Εδώ και αρκετές ημέρες έχει γίνει η εν λόγω αλλαγή. Φαντάζομαι όταν λυθεί το θέμα που έχω σε εκκρεμότητα (αποσυνδέσεις), αν το γυρίσω επίσημα σε Fastpath (αν ξαναμπεί το delay) θα έχω την ίδια ταχύτητα ε;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  il.png 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  217,2 KB 
ID: 230879
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  13. #1948
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.900
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Λόγω του g.inp γίνεται interleaving σε πολύ μικρό βαθμό και δεν φαίνεται..
    Νομίζω προσθέτει γύρω στα 2ms πάνω σε αυτό που θα έδινε το καθαρό fastpath.. Η κάτι τέτοιο..
    Κάπου το είχα διαβάσει, στο kitz νομίζω; Αν ψάξεις γενικά για το g.inp θα το βρεις..
    Πάντως το συγκεκριμένο προφίλ δεν θα το άλλαζα, είναι πολύ καλό γιατί και διόρθωση λαθών έχεις και αυξημένη ταχύτητα που οφείλονται στο interleaving αλλά και latency αρκετά πλησίον του fastpath λόγω του χαμηλού delay αφού μέρος της διόρθωσης λαθών αναλαμβάνει κ το g.inp..
    Με καθαρό fastpath θα έχεις μεν παρόμοιο latency αλλά μάλλον θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα και αν η γραμμή δεν είναι καλή πιθανόν να έχεις και κάποιες αστάθειες η ερρορ αφού δεν θα υπάρχει διόρθωση.. Τώρα το αν το fastpath μπορεί να παίξει μαζί με το g.inp άγνωστο.. Νομίζω μόνο με αυτού του μικρού βαθμού interleaving πάει πακέτο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #1949
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Σε αλλα νεα , τις τελευταιες μερες ζω τα χειροτερα της γραμμης μου

    Στις 15,5 ωρες uptime , ημουν εδω. Με 10 snr επρεπε να ημουν 90κατι τουλαχιστον. Ε λεω , ας τραβηξω εναν νεο συγχρονισμο , μπας και παρει τα πανω της η ταχυτητα.
    Τωρα ειμαι εδω.

    Γενικως την τελευταια βδομαδα , παιζει αρκετα χαμηλα η ταχυτητα σε σχεση με προηγουμενες μερες που ημουν τριγυρω στο 90αρι και με το ιδιο snr (8-9-10). Tι να πω δεν ξερω... τεσπα. Βαρεθηκα να ασχολουμαι...

  15. #1950
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο πατρικό, σε ας πούμε 50ρα (μια από τις 9 καμπίνες στη Ν. Σμύρνη που δεν αναβαθμίστηκαν πριν κάποια χρόνια, με αποτέλεσμα να παίρνουν ακόμα απο Α.Κ., οπότε γύρω στα 24-25), εδώ και μια εβδομάδα μου λέει ο αδερφός μου πως έχει συνεχείς αποσυνδέσεις.

    Μπήκε στο 168 (αν θυμάμαι σωστά) και μου έστειλε τραγικά νούμερα. 12.000 CRC και 45.000 FEC errors σε 20' (από την τελευταία αποσύνδεση...πρέπει κάθε μέρα να γίνονται πολλαπλές).

    Θα πάω αύριο-μεθαύριο από εκεί, τί κοιτάζω?

    Συνδεσμολογία έχω κάνει εγώ την "κλασσική" με το φιλτροsplitter και τη 2πλή πρίζα. Το 168 είναι 6?8? χρόνων. Έχω ένα να κάθεται, αλλά με προβληματικό wifi...δεν πιάνει ούτε στα 2 μέτρα (ok, να δω τι γίνεται με τη γραμμή, τουλάχιστον). Απέναντι ακριβώς χτίζεται νέα οικοδομή, ίσως τα πήρε και τα σήκωσε όλα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1632519256300.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  106,8 KB 
ID: 230998

    Τί άλλο κοιτάζω?

    Σε σκάρτο μήνα συμπληρώνω 2ετία από την τελευταία ανανέωση, οπότε θα φάνε κυνήγι. Να ξέρω λίγο τις επιλογές μου (στο όνομά μου η γραμμή).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 130 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 110120125128129130131132135140150 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας