Σελ. 172 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 152162167170171172173174177 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.566-2.580 από 2679
  1. #2566
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αλλα νεα ... διακοπη ρευματος.
    Περιμένω κι εγώ πως και πως αυτές τις μέρες, που συνήθως κάτι γίνεται.

    Στα 86-87 εδώ και κοντά 2 μήνες, με τα γνωστά ξεφτιλίκια σε NM.

    Το 10ρι το έχω σταθερό σε κατεβάσματα, βέβαια.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #2567
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να υπάρξει και διπλασιασμός 100 σε 200.
    Αν δεν το κάνει, τέλος Νοεμβρίου που λήγει στο συμβόλαιο την "κάνω' για Cosmote. (Μέχρι και η Vodiafone δίνει διαθεσιμότητα για 200 στην διεύθυνση μου)

  3. #2568
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν το κάνει, τέλος Νοεμβρίου που λήγει στο συμβόλαιο την "κάνω' για Cosmote. (Μέχρι και η Vodiafone δίνει διαθεσιμότητα για 200 στην διεύθυνση μου)
    Με πήραν πριν 2-3 μέρες για ανανέωση, επειδή "πλησιάζει η λήξη" (Οκτώβρη...) και άρχισαν τα παραμυθάκια και τις χαριτωμενιές.

    Τους έκοψα στη μέση λέγοντας πως δεν ξέρω αν θα ανανεώσω λόγω θεμάτων και επειδή ήταν και 3.30 το μεσημέρι (δεν υπάρχει σχετική απαγόρευση?) να καλέσουν άλλη ώρα.

    Ο αριθμός, βέβαια, ήταν έαν χ κανονικός, όχι κάποιος της 4νετ. Εξωτερικός "συνεργάτης" ή έτσι είναι συνήθως οι "προσφορές"?

    Εννοείται πως ούτε φωνή ούτε ακρόαση έκτοτε.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #2569
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Εμενα με καλει η nova τις τελευταιες μερες , αλλα δεν απανταω. Μεχρι που με ξυπνησε ενα πρωι και εφαγε block γιατι νευριασα. Να μου πουλησουν τι ? Ανανεωση ? Δεν ληγει ακομα. ΕΟΝ ? Δεν με ενδιαφερει. 200αρα ? Εδω καλα καλα δεν τερματιζει η 100αρα.
    Αν δεν ξεκινησει η κουβεντα με τις λεξεις "οπτικη ινα στο σπιτι σας" , ειναι ακυρη συζητηση τελειως Και επειδη ξερω οτι δεν υπαρχουν ακομα υποδομες για οπτικες ινες στην περιοχη μου , αρα δεν υπαρχει και λογος να απαντησω στο τηλεφωνο !!

  5. #2570
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν πριν 2-3 μέρες για ανανέωση, επειδή "πλησιάζει η λήξη" (Οκτώβρη...) και άρχισαν τα παραμυθάκια και τις χαριτωμενιές.

    Τους έκοψα στη μέση λέγοντας πως δεν ξέρω αν θα ανανεώσω λόγω θεμάτων και επειδή ήταν και 3.30 το μεσημέρι (δεν υπάρχει σχετική απαγόρευση?) να καλέσουν άλλη ώρα.

    Ο αριθμός, βέβαια, ήταν έαν χ κανονικός, όχι κάποιος της 4νετ. Εξωτερικός "συνεργάτης" ή έτσι είναι συνήθως οι "προσφορές"?

    Εννοείται πως ούτε φωνή ούτε ακρόαση έκτοτε.
    Ο νόμος (προς το παρόν) δεν τους απαγορεύει να καλέσουν τέτοια ώρα, αλλά διάβασα ότι σύντομα θα αλλάξει αυτό. Από εκεί και πέρα βέβαια ο καθένας έχει δικαίωμα να κινηθεί νομικά με αγωγή για όχληση σε οικία εν ώρα κοινής ησυχίας, εφόσον το επιθυμεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα με καλει η nova τις τελευταιες μερες , αλλα δεν απανταω. Μεχρι που με ξυπνησε ενα πρωι και εφαγε block γιατι νευριασα. Να μου πουλησουν τι ? Ανανεωση ? Δεν ληγει ακομα. ΕΟΝ ? Δεν με ενδιαφερει. 200αρα ? Εδω καλα καλα δεν τερματιζει η 100αρα.
    Αν δεν ξεκινησει η κουβεντα με τις λεξεις "οπτικη ινα στο σπιτι σας" , ειναι ακυρη συζητηση τελειως Και επειδη ξερω οτι δεν υπαρχουν ακομα υποδομες για οπτικες ινες , αρα δεν υπαρχει και λογος να απαντησω στο τηλεφωνο !!
    Εμένα σχεδόν και 300 αντέχει (σύμφωνα πάντα με τα στατιστικά του ρούτερ). Καλή η Nova, είμαι ευχαριστημένος, αλλά κοιτάω πρώτα από όλα το συμφέρον και την τσέπη μου!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  113,9 KB 
ID: 239434

    Σε εμάς συμβαίνει το άλλο το κουφό πάντως. Μολονότι έχουν βάλει αναμονές σε όλο το δρόμο, δίνουν διαθεσιμότητα μόνο στους ζυγούς αριθμούς, ενώ στους μονούς που είμαστε εμείς όχι. Επίσης ολόκληρος ο δρόμος παίρνει vdsl από την ίδια καμπίνα της Wind
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 14-07-22 στις 12:57.

  6. #2571
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εκεί και πέρα βέβαια ο καθένας έχει δικαίωμα να κινηθεί νομικά με αγωγή για όχληση σε οικία εν ώρα κοινής ησυχίας, εφόσον το επιθυμεί.
    Νομίζω ότι ακριβώς αυτό ισχύει και δεν καλούν γενικά (χωρίς δηλαδή να έχει εξειδικευθεί ως προς τη συγκεκριμένη όχληση). Τα έχουν ακούσει παλιότερα κάποιοι και γενικά το είχαν κόψει για πολύ καιρό.

    Βλέπουμε.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  7. #2572
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα σχεδόν και 300 αντέχει
    Kαλα , εσυ ζεις το ονειρο λεμε

  8. #2573
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγες πραξεις για να περασει η ωρα. Συγχρονισμος στα 85k kbps σημαινει : 85000 kbps / 1024 = ~83 mbps. Απο αυτα αφαιρουμε το overhead που ειναι περιπου 7 mbps , αρα φτανουμε στα 76 mbps. Αυτα τα 76 mbps δινουν θεωρητικα ενα μαξιμουμ στα 9.5 mb/s . Προφανως σε καθημερινες εργασιες βλεπω κατιτις λιγοτερο. Εως 8-8.5 mb/s στην καλυτερη.
    Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά 85000kbps μας κάνουν 85Mbps. Οι ενδείξεις σε όλες τις συσκευές είναι στο δεκαδικό σύστημα, άρα σε αυτό θα γίνουν και οι πράξεις. Στο δυαδικό θα κάναμε υπολογισμούς με το 1024, ενώ σε δεκαδικό με το 1000.
    Επίσης άλλο Mbps (bit per second) και άλλο MBps (byte per second). Τα kilo και bit γράφονται με μικρό k kai b ενώ τα mega και byte με κεφαλαίο Μ και B.

  9. #2574
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά 85000kbps μας κάνουν 85Mbps. Οι ενδείξεις σε όλες τις συσκευές είναι στο δεκαδικό σύστημα, άρα σε αυτό θα γίνουν και οι πράξεις. Στο δυαδικό θα κάναμε υπολογισμούς με το 1024, ενώ σε δεκαδικό με το 1000.
    Επίσης άλλο Mbps (bit per second) και άλλο MBps (byte per second). Τα kilo και bit γράφονται με μικρό k kai b ενώ τα mega και byte με κεφαλαίο Μ και B.
    Πρεπει να ησουν η ψυχη στα παρτυ. Δεν εχει ιδιαιτερη σημασια , αν και εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις. Στα "transmission speeds" χρησιμοποιειται το δεκαδικο συστημα. Η διαφοροποιηση στα τελικα αποτελεσματα των πραξεων δεν αλλαζει την ουσια.

    ΥΓ : Στο fritzbox , σε αλλα σημεια χρησιμοποιει δεκαδικο , σε αλλα δυαδικο , σε αλλα στρογγυλοποιει κλπ. Ακομα και οι συσκευες τα κανουν αχταρμα.
    ΥΓ 2 : Η προβλεψη της μαξιμουμ ταχυτητας στην καμπινα παντως εχει την λογικη του δυαδικου συστηματος. 110000 kbps / 1024 = 107.42mbps - 7mbps (overhead) = 100.42 mbps. Αν οι πραξεις γινοντουσαν με δεκαδικο συστημα , θα εδινε 103 mbps τελικη ταχυτητα. Τεσπα , οπως ειπα , δεν παιζει σημασια στην ουσια.

  10. #2575
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για αυτό σου έβαλα το ~. Στο περίπου.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #2576
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα επαναλάβω ότι δεν έχει καμία σημασία ποια είναι η πρόβλεψη στην καμπίνα. Η τιμή που εμφανίζεται στα CPE είναι σε δεκαδικό σύστημα κι επ' αυτού κάνουμε τους υπολογισμούς.
    Αν η τιμή ήταν στο δυαδικό θα είχε ένδειξη σε Kibps (kibibit per second) με κεφαλαίο Κ και i, και όχι kbps.
    Κάθε μονάδα μέτρησης έχει διαφορετικό σύμβολο, εκεί αποσκοπούσε η προηγούμενη αναφορά μου. Στο δεκαδικό έχουμε kilobit και kilobyte ενώ στο δυαδικό kibibit και kibibyte.
    Η διαφορά τους είναι, 1 kibibit = 210 bits = 1024 bits που μας κάνουν 128 bytes, όταν 1 kilobit = 103bits = 1000 bits που μας κάνουν 125 bytes.

    Στο fritz που έχει ενδείξεις στο δυαδικό σύστημα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 14-07-22 στις 16:53.

  12. #2577
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο fritz που έχει ενδείξεις στο δυαδικό σύστημα;
    Δεν θυμαμαι ακριβως που , δεν το εχω σε λειτουργια ουτε εχω σχετικα σκρινσοτς απο το web interface. Θυμαμαι ομως οτι ενω χρησιμοποιει kbit/s και Mbit/s , σε καποιο υπομενου αλλαζε την μοναδα μετρησης υπονοωντας δυαδικο συστημα.
    Κατα τα αλλα , χαλαρωσε λιγο , σου κλεψα 3 bytes ... οριστε ... παρτα πισω. Μεινε στην ουσια .

  13. #2578
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Σε αλλα νεα , κλεινω 18 μερες με τα παρακατω στατιστικα :

    Actual Rate(Up/Down) 10999/103617 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 49516/121595 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/8.9 dB

    Showtime Start 434 h 0 min 25 s

    CRC Errors(Up/Down) 0/1448
    FEC Errors(Up/Down) 362/26011

    Συμπερασμα με το φτωχο μου το μυαλο. Πηγαν διακοπες , κλεισανε συσκευες , επεσαν οι παρεμβολες/crosstalk , και εχω την ταχυτητα που φαινεται. Αρα , το οτι ημουν στο 85k kbps σταθερα πριν μπει το καλοκαιρι , δεν οφειλοταν στην εσωτερικη καλωδιωση ή οτιδηποτε.
    Ισως η εσωτερικη καλωδιωση ή/και ο χαλκος μεχρι το σπιτι μου , να επηρεαζουν το attainable , που ακομα και τωρα δεν ανεβαινει πανω απο το 120k kbps. Θα φανει απο Σεπτεμβριο αν το συμπερασμα μου αυτο ευσταθει , αν πεσει παλι η ταχυτητα στα γνωστα νουμερα.

    Οσον αφορα στα CRC , εχω παρατηρησει στιγμες που η γραμμη σαν να μπουκωνει , και τοτε σκανε τα CRC μαζεμενα. Δηλαδη αυτα που φαινονται εκει , δεν σκασανε λιγα λιγα στην διαρκεια των 434 ωρων , αλλα μαζεμενα σε 2-3 στιγμες μεσα σε αυτην την διαρκεια...

  14. #2579
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι για να μη σβήνει το νήμα.

    Γυρίζω ανήμερα 15Αύγουστο από διακοπές, έχουν γίνει οι απαραίτητες διακοπές ρεύματος όσο λείπαμε, αλλά εκεί...87 κολλημένο.

    Πάω και απενεργοποιώ το SRA (πειραματίζομαι κατά περιόδους), συγχρονίζει ξανά στα 87.

    Διακοπή ρεύματος σήμερα το απόγευμα όταν έλειπα, συγχρόνισε στα 99+.

    οκ, ότι πείτε
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #2580
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διακοπή ρεύματος σήμερα το απόγευμα όταν έλειπα, συγχρόνισε στα 99+.
    Καλωσηρθες στο κλαμπ των "περιμενω διακοπη ρευματος για να δω το φως το αληθινο" Εγω εκλεισα περιπου 1000 ωρες uptime , με συγχρονισμο στα 105k kbps . Προχτες με τις καταιγιδες , εσκασε διακοπη , βασικα επεσε ο ρελες , δεν το λες διακοπη κανονικη , ξανασυγχρονισε στα 103k kbps. Δεν εχω παραπονο , καλα την βγαλαμε το καλοκαιρι. Για να δουμε απο Σεπτεμβριο που θα γυρισουν πισω οι διακοπουντες , τι εχει να γινει.

Σελ. 172 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 152162167170171172173174177 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας