Σελ. 7 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 2679
  1. #91
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχεις καινουργιες καμπινες στη γειτονια σου η ειναι ακομα η παλιες. χονδρικα <550 μετρα απο ακ ειναι ακομα παλιες καμοινες οπου θα γινει ftth ηδη σε αθηνα εχουν ξεκινησει σε πολλα ακ.

    στην ιδια γραμμη θα ειναι και η νοβα αλλα μπορεις να ρωτησεις
    στην γειτονιά μου απο την μια πλευρά έχουμε παλιές καμπίνες ενω απο την άλλη ολοκαίνουργιες.....έτσι απο ότι εχω διαπιστώσει ορισμένοι έχουν τα χάλια τα δικά μου ενώ σε 50 μέτρα υπάρχουν ορισμένοι με 50Μbps σταθερά.....

    αν είναι στην ίδια γραμμή τα ίδια χάλια θα έχει οπότε δεν το ρισκάρω να αλλάξω πάροχο (νεό συμβόλαιο και δέσμευση) χωρίς να έχω κάποιο αποτέλεσμα.


    Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  2. #92
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    είμαι υφιστάμενος συνδρομητής με 50αρι σε καμπίνα ΟΤΕ vectoring...

    τηλεφωνώ σήμερα.... πριν σεισμού.... και μετά από έλεγχο που έχω κάνει στον wizard. (νέος συνδρομητής (Παγκράτι) εως 100 υφιστάμενος εως 50).
    Μου απαντούν και μου λένε... όχι δεν υποστηρίζετε..... του λέω.. δέστε την διεύθυνση. Μου απαντούν. το εργαλείο μας είναι ακριβής και δεν έχει σημασία η διεύθυνση.
    τους λέω , θέλω μια νέα γραμμή τότε... και παίρνω την φοβερή απάντηση..... Δεν γίνεται να βάλουμε 2η γραμμή στην ίδια διεύθυνση διότι είναι τεχνικά αδύνατο.
    άκουσον άκουσον

  3. #93
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων
    σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας....θα κάνω λίγο πιο πρακτικά την ερώτηση μου γιατί πιστεύω ότι ενδιαφέρονται και άλλοι που διαβάζουν το θέμα...
    αυτή τη στιγμή πάροχος μου είναι ο ΟΤΕ. Στον έλεγχο διαθεσιμότητας απο την σελίδα του cosmote μου βγάζει οτι υποστηρίζονται ταχύτητες για το τηλ. μου νούμερο μέχρι και 50Mbps. Σε κάποια απόπειρα να αναβαθμίσω την γραμμή μου σε VDSL 50 διαπιστώσαμε (εγώ και ο ΟΤΕ ότι η ποιότητα της γραμμής ήταν χάλια (άσχετα με το τι έλεγε ο έλεχγος διαθεσιμότητας) και ξαναγυρίσαμε την γραμμή σε ADSL 24. Τώρα, με αυτά τα δεδομένα μπορώ να κάνω έλεγχο και να μάθω με κάποιον τρόπο αν η nova μπορεί να μου δώσει το VDSL 50 και αν ναι χωρίς τα προβλήματα που είχα με τον ΟΤΕ.....ευχαριστώ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην γειτονιά μου απο την μια πλευρά έχουμε παλιές καμπίνες ενω απο την άλλη ολοκαίνουργιες.....έτσι απο ότι εχω διαπιστώσει ορισμένοι έχουν τα χάλια τα δικά μου ενώ σε 50 μέτρα υπάρχουν ορισμένοι με 50Μbps σταθερά.....

    αν είναι στην ίδια γραμμή τα ίδια χάλια θα έχει οπότε δεν το ρισκάρω να αλλάξω πάροχο (νεό συμβόλαιο και δέσμευση) χωρίς να έχω κάποιο αποτέλεσμα.


    Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις

    Αυτό εξαρτάται από ποιο σημείο είναι χάλια η γραμμή όπως λες. Αν το χάλια κομμάτι, είναι στο σημείο από το καφάο/καμπίνα μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου, σε όποιον πάροχο και να πας θα έχεις προβλήματα. Αν είναι στο κομμάτι από Α/Κ έως καφάο/καμπίνα και είσαι σε κοντινή απόσταση από αυτήν (θεωρητικά έως 250-300 μέτρα) δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα εκτός και αν η εσωτερική σου εγκατάστση (κατανεμητής πολυκατοικιας --> πριζα) έχει το πρόβλημα, οπότε όπως είπα και πιο πάνω, την ευθύνη την έχει ο κάτοχος της γραμμής, τότε η "επέμβαση" ενός ηλεκτρολόγου θα λύσει το πρόβλημα εφ'οσον είναι σχετικά απλό, και δεν χρειάζεται να περαστεί καινούργιο καλώδιο.

    Σε όλους τους παρόχους ο έλεγχος διαθεσιμότητας βασίζεται καθαρά στην απόσταση της διεύθυνσης κατοικίας/αριθμό τηλεφώνου και δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων σε τι κατάσταση είναι η γραμμή. Αυτά τα προβλήματα θα λυθούν οοοοοοταν θα πάμε εξ'ολοκλήρου σε FFTB/FTTH (Fiber To The Bulding/Home) γιατί αυτό που δίνουν ΟΛΟΙ οι πάροχοι είναι FTTC (Fiber To The Cabin), άσχετα αν το διαφημίζουν σαν fiber (που εν μέρη έχουν δίκαιο)

  4. #94
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων
    σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας....θα κάνω λίγο πιο πρακτικά την ερώτηση μου γιατί πιστεύω ότι ενδιαφέρονται και άλλοι που διαβάζουν το θέμα...
    αυτή τη στιγμή πάροχος μου είναι ο ΟΤΕ. Στον έλεγχο διαθεσιμότητας απο την σελίδα του cosmote μου βγάζει οτι υποστηρίζονται ταχύτητες για το τηλ. μου νούμερο μέχρι και 50Mbps. Σε κάποια απόπειρα να αναβαθμίσω την γραμμή μου σε VDSL 50 διαπιστώσαμε (εγώ και ο ΟΤΕ ότι η ποιότητα της γραμμής ήταν χάλια (άσχετα με το τι έλεγε ο έλεχγος διαθεσιμότητας) και ξαναγυρίσαμε την γραμμή σε ADSL 24. Τώρα, με αυτά τα δεδομένα μπορώ να κάνω έλεγχο και να μάθω με κάποιον τρόπο αν η nova μπορεί να μου δώσει το VDSL 50 και αν ναι χωρίς τα προβλήματα που είχα με τον ΟΤΕ.....ευχαριστώ

    Καλησπέρα και πάλι. Μπορείς να στείλεις μήνυμα στην nova δίνοντας τους τον αριθμό βρόχου ATB να δουν την μέγιστη διαθέσιμη ταχύτητα, ωστόσο υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

    1. Καλωδιακό πρόβλημα στις εγκαταστάσεις του παρόχου (box γραμμής/ βρόχος - παλιά καλώδια ,καλώδια εναέρια, συνδέσεις/ ή καλώδια στο ΚΑΦΑΟ ή πρόβλημα εντός του αστικού κέντρου (όπως παλιά ζευγάρια συνδεδεμένα με τη γραμμή κλπ)

    Σε αυτήν τη περίπτωση με την αλλαγή παρόχου εάν υποστηρίζεται vdsl 50 ή vdsl vectoring και θες είναι υποχρεωμένοι:
    Α.Να φτιάξουν τη γραμμή να δίνει την ταχύτητα αυτή εφόσον είναι κάτω από 45 mbps στα 50 ή λιγότερο από 3/5mbps upload.

    Β. Να κάνεις αλλαγή χωρίς χρέωση στο πακέτο με την αμέσως μικρότερη δυνατή ταχύτητα (adsl 24 πχ)

    Γ. Να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ λέγοντας τους οτι ο πάροχος δεν φτιάχνει τη βλάβη και ότι θες να φύγεις ατελώς ΑΦΟΥ πρώτα έχεις κάνει εγγράφως καταγγελία στον πάροχο .

    2. Βλάβη ευθύνης πελάτη / εσωτερικής εγκατάστασης: Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στο χαλύβδινο κουτί ή στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, ή στα καλώδια που συνδέουν την εσωτερική εγκατάσταση με τον πάροχο ή κάποια χαλασμένη πρίζα που δημιουργεί προβλήματα, καλώδια,φίλτρα, splitter, τηλεφωνικές συσκευές (ακόμα και φαξ & συναγερμοί) κλπ .

    Αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα θα πρέπει να το δει ηλεκτρολόγος (χαμηλής τάσης) ή τεχνικός δικτύων.


    Ο καλύτερος τρόπος είναι να έρθει τεχνικός του παρόχου να μετρήσει το καλώδιο που συνδέεται με το καλώδιο της εσωτερικής εγκατάστασης.

    Εγώ είχα Vodafone παλιά ενώ έπιανα 50 μια μέρα έπεσε στα 25 δεν έφτιαχναν τη βλάβη μετά πήγα στη Nova και μόλις πήγα έστειλαν τεχνικό , έδωσαν βλάβη στον ΟΤΕ και λύθηκε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι υφιστάμενος συνδρομητής με 50αρι σε καμπίνα ΟΤΕ vectoring...

    τηλεφωνώ σήμερα.... πριν σεισμού.... και μετά από έλεγχο που έχω κάνει στον wizard. (νέος συνδρομητής (Παγκράτι) εως 100 υφιστάμενος εως 50).
    Μου απαντούν και μου λένε... όχι δεν υποστηρίζετε..... του λέω.. δέστε την διεύθυνση. Μου απαντούν. το εργαλείο μας είναι ακριβής και δεν έχει σημασία η διεύθυνση.
    τους λέω , θέλω μια νέα γραμμή τότε... και παίρνω την φοβερή απάντηση..... Δεν γίνεται να βάλουμε 2η γραμμή στην ίδια διεύθυνση διότι είναι τεχνικά αδύνατο.
    άκουσον άκουσον
    Πιθανόν να σε έχουν σε άλλο ΚΑΦΑΟ που δεν υποστηρίζει vdsl vectoring .

  5. #95
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πιθανόν να σε έχουν σε άλλο ΚΑΦΑΟ που δεν υποστηρίζει vdsl vectoring .
    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2(Vectoring)
    Actual Rate(Up/Down) 4999/49999 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 49605/108628 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 39.5/23.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 3/7.1 dB
    Output Power(Up/Down) 9.6/11.2 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Fast
    Interleave Depth(Up/Down) 1/1
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/41
    FEC Errors(Up/Down) 0/0
    HEC Errors(Up/Down) 0/0
    Showtime Start 18 h 49 min 3 s

    Είμαι σε νέα καμπίνα και vectoring

  6. #96
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2(Vectoring)
    Actual Rate(Up/Down) 4999/49999 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 49605/108628 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 39.5/23.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 3/7.1 dB
    Output Power(Up/Down) 9.6/11.2 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Fast
    Interleave Depth(Up/Down) 1/1
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/41
    FEC Errors(Up/Down) 0/0
    HEC Errors(Up/Down) 0/0
    Showtime Start 18 h 49 min 3 s

    Είμαι σε νέα καμπίνα και vectoring

    Όποτε στείλε ένα μήνυμα στο nova support εδώ ή επικοινώνησε τηλεφωνικά ή με email με ένα κατάστημα.

  7. #97
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε στείλε ένα μήνυμα στο nova support εδώ ή επικοινώνησε τηλεφωνικά ή με email με ένα κατάστημα.
    Εμένα πάντως, άλλα μου είπαν στο τοπικό κατάστημα και άλλα μου λένε από τα τηλέφωνα επικοινωνίας... Οτι ναναι!!! Τη Δευτέρα, πάω να κάνω αίτηση φορητήτας στη Vodafone (που έχει τις καμπίνες και που είναι ενεργές σύμφωνα με τον wizzard τους) να τελειώνει η υπόθεση... Η υπομονή μου εξαντλήθηκε μαζί τους!

  8. #98
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostasp1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως, άλλα μου είπαν στο τοπικό κατάστημα και άλλα μου λένε από τα τηλέφωνα επικοινωνίας... Οτι ναναι!!! Τη Δευτέρα, πάω να κάνω αίτηση φορητήτας στη Vodafone (που έχει τις καμπίνες και που είναι ενεργές σύμφωνα με τον wizzard τους) να τελειώνει η υπόθεση... Η υπομονή μου εξαντλήθηκε μαζί τους!
    Καλησπέρα. Τι σου ειπαν;

    Σε εμένα δυστυχώς δεν έχει πρόσβαση η Vodafone λέει στη καμπίνα που είμαι παρόλο που είναι του ΟΤΕ. Τιμές Wind,nova και Cosmote βγαίνει 60€ το fullpack tv,100/10 mbps internet, απεριόριστα σταθερά , κινητά (nova- απεριόριστα,wind- 360 λεπτά, cosmote- 420 λεπτά αλλά είναι και προς διεθνή).
    Στη cosmote βγαίνει 65€ περίπου


    Κάτι μου λέει ότι στην εβδομάδα θα μου δώσουν προσφορά το εν λόγω πακέτο γύρω στα 50€, τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω . Καλό βράδυ.

  9. #99
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostasp1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως, άλλα μου είπαν στο τοπικό κατάστημα και άλλα μου λένε από τα τηλέφωνα επικοινωνίας... Οτι ναναι!!! Τη Δευτέρα, πάω να κάνω αίτηση φορητήτας στη Vodafone (που έχει τις καμπίνες και που είναι ενεργές σύμφωνα με τον wizzard τους) να τελειώνει η υπόθεση... Η υπομονή μου εξαντλήθηκε μαζί τους!
    Μην μου λες τέτοια, γιατί και έμενα από το κατάστημα μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα (αλλά από καμπίνα wind...) Χμμμμ με βάζεις σε σκέψεις...

  10. #100
    Εγγραφή
    16-06-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υπαρχει καποιο νημα για νοβα τηλεοραση...? ενδιαφερομαι και θελω να δω αν αξιζει...ευχαριστω...

  11. #101
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved

  12. #102
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήταν πριν απο 2 χρόνια τουλάχιστον

    13/05/2017 • 21:40
    Όπως καταλαβαίνεις δεν προχώρησε

  13. #103
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    +20 €/MHNA για να πας απο τα 50 στα 100 (μονο με Internet-Τηλεφωνια) ειναι πολλα λεφτα.

  14. #104
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sgt_Greco Εμφάνιση μηνυμάτων
    +20 €/MHNA για να πας απο τα 50 στα 100 (μονο με Internet-Τηλεφωνια) ειναι πολλα λεφτα.
    Βέβαια και είναι πολλά με 3play fullpack + internet 100 κοστίζει 60€ περίπου .

  15. #105
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περιμένατε να δώσει 100άρα τσάμπα ? Η τιμή χονδρικής -της Wind πχ https://www.windwholesale.gr/documen...-b6e76160d65d- είναι 14,07€/μήνα, χώρια τα διάφορα τέλη σύνδεσης κλπ. Πάλι καλά που το δίνει στα 20€, μπαίνει και μέσα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 7 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας