Σελ. 102 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.516-1.530 από 2679
  1. #1516
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Σωστό.
    2.Αλλά μπορεί να το δηλώσει στον οτε(δεν το έκανε). Από την στιγμή που έγινε η υποβάθμιση και το ανέφερα τόσες φορές δεν έκανε καμία κίνηση για να λυθεί ούτε καν στη συνδιαστική δεν την ενδιέφερε καθόλου η ταχύτητα.
    3.Σωστό(Την κατηγορώ μόνο για αδιαφορία).
    4.Πιθανό.
    Το. Θέμα είναι αν συμβαίνει και σε άλλους παροχους που χρησιμοποιουν καμπίνες ΟΤΕ. Αν δεν συμβαίνει τότε κάτι δεν πάει καλά με τους αθώους και διωκόμενους από τον ΟΤΕ υπαλλήλους της Nova

  2. #1517
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το. Θέμα είναι αν συμβαίνει και σε άλλους παροχους που χρησιμοποιουν καμπίνες ΟΤΕ. Αν δεν συμβαίνει τότε κάτι δεν πάει καλά με τους αθώους και διωκόμενους από τον ΟΤΕ υπαλλήλους της Nova
    Aν θυμάμαι σωστά, ανέφεραν και χρήστες Voda σε καμπίνες ΟΤΕ τα ίδια πράγματα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #1518
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν θυμάμαι σωστά, ανέφεραν και χρήστες Voda σε καμπίνες ΟΤΕ τα ίδια πράγματα.
    Αν ισχύει οκ. Το θέμα θα ήταν να γίνεται μόνο σε nova

  4. #1519
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.Αλλά μπορεί να το δηλώσει στον οτε(δεν το έκανε). Από την στιγμή που έγινε η υποβάθμιση και το ανέφερα τόσες φορές δεν έκανε καμία κίνηση για να λυθεί ούτε καν στη συνδιαστική δεν την ενδιέφερε καθόλου η ταχύτητα.
    3.Σωστό(Την κατηγορώ μόνο για αδιαφορία).
    4.Πιθανό.
    2. Είχες ήδη ενεργή βλάβη και -ορθώς- είπαν να περιμένεις πρώτα να ολοκληρωθεί το θέμα των αποσυνδέσεων.
    3. Αδιαφορία ως προς τι; Συνδιαστική έγινε από ότι είπες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααα... και μάλλον η λύση ήρθε απομακρυσμένα όχι από την καμπίνα.
    Μα εννοείται αυτό, για αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά. Έφυγε μακριά και πήρε τηλέφωνο στο κέντρο ή το έφτιαξε από το tablet του.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  5. #1520
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Είχες ήδη ενεργή βλάβη και -ορθώς- είπαν να περιμένεις πρώτα να ολοκληρωθεί το θέμα των αποσυνδέσεων.
    3. Αδιαφορία ως προς τι; Συνδιαστική έγινε από ότι είπες



    Μα εννοείται αυτό, για αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά. Έφυγε μακριά και πήρε τηλέφωνο στο κέντρο ή το έφτιαξε από το tablet του.
    2.Και τι έκαναν αφού ολοκληρώθηκε το θέμα των αποσυνδέσεων; Πέρασαν 2 μήνες με σχεδόν μέρα παρά μέρα να τους ενοχλώ και το μόνο που έκαναν ήταν να στείλουν τον τεχνικό μια φορά και να μου πουν ότι δεν βρέθηκε κάποια βλάβη στην γραμμή μου.

    3.Συνδιαστική όπου η forthnet την ένοιαζε μόνο η βλάβη με τις αποσυνδέσεις,δεν ενημέρωσαν ποτέ τον οτε για την υποβάθμιση της γραμμής μου,ούτε πριν,ούτε κατά την διάρκεια,ούτε μετά την συνδιαστική.
    Γι'αυτό αδιαφορία.

    Μακριά να φύγει από καμπίνα; αφού στο 13788 το βράδυ έδωσα βλάβη.Την άλλη μέρα κατά τύχη το πρωί είδα ότι είχε κλειδώσει 110(sra on), δεν είχε κάνει καν αποσύνδεση και πήρα τηλ να μάθω τι είχε γίνει.Ότι έγινε δεν πιστεύω να ήταν από τεχνικό πεδίου. Ήταν από το κέντρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος forisp2004 : 26-02-21 στις 23:23.

  6. #1521
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παιδια κι εγω τα ιδια. 2 χρονια 99999 κλειδωμενο με 130000 μεγιστο και απο τον οκτωβριο ξαφνικα επεσα στα 88000 και 111000 περιπου ιδανικο. Τεχνικος δεν ηρθε ποτε, ενω εχω κανει απειρα τηλεφωνα στην νοβα, μου λενε δεν υπαρχει βλαβη. Να κανω καταγγελια, τι λετε; Την ιδια εποχη εβαλε φιλος μου στον 3ο οροφο και αυτος 100αρα νοβα. Παιζει ρολο στην μειωση της ταχυτητας λετε;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails E31317AD-8744-44FC-BE8A-668C9C526607.jpeg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polakis : 27-02-21 στις 03:02.

  7. #1522
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακριά να φύγει από καμπίνα; αφού στο 13788 το βράδυ έδωσα βλάβη.Την άλλη μέρα κατά τύχη το πρωί είδα ότι είχε κλειδώσει 110(sra on), δεν είχε κάνει καν αποσύνδεση και πήρα τηλ να μάθω τι είχε γίνει.Ότι έγινε δεν πιστεύω να ήταν από τεχνικό πεδίου. Ήταν από το κέντρο.
    Απλά να συμπληρώσω και εγώ σε αυτό..
    Εφόσον παίρνεις από καμπίνα, το α.κ δεν εμπλέκεται κάπου στο συγχρονισμό..
    Η καμπίνα "μιλάει" με οπτική με το α.κ, και δε νομίζω να μπορεί να αλλάξει/επηρεάσει κάπως το συγχρονισμό με αυτό το τρόπο..
    Επομένως θεωρώ και εγώ πως ότι έκαναν το έκαναν από τη καμπίνα η απομακρυσμένα ελέγχοντας τη καμπίνα-κάρτα-πόρτα..
    *Αν κατάλαβα καλά πως με το κέντρο εννοείς το α.κ..
    Αν τώρα εννοείς αυτό που έγραψα πάνω, οκ..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια κι εγω τα ιδια. 2 χρονια 99999 κλειδωμενο με 130000 μεγιστο και απο τον οκτωβριο ξαφνικα επεσα στα 88000 και 111000 περιπου ιδανικο. Τεχνικος δεν ηρθε ποτε, ενω εχω κανει απειρα τηλεφωνα στην νοβα, μου λενε δεν υπαρχει βλαβη. Να κανω καταγγελια, τι λετε; Την ιδια εποχη εβαλε φιλος μου στον 3ο οροφο και αυτος 100αρα νοβα. Παιζει ρολο στην μειωση της ταχυτητας λετε;
    Η ταχύτητα σου δεν είναι κακή γενικά.. Απλά σαν σχόλιο..
    Μάλλον επειδή είσαι πολύ κοντά στη καμπίνα..Αν και κανονικά έπρεπε να τερματίζεις..
    Με απασχολούν όμως αυτά τα έστω και λίγα crc..
    Έχεις δοκιμάσει το ρουτερ μόνο του στη πρίζα Η μέτρηση στο box;
    Απλά για να αποκλείσουμε τυχόν θέμα καλωδίωσης..
    Και αφού γίνουν αυτά, ναι θα έλεγα να προχωρήσεις και εσύ σε καταγγελία για το ψηλό σνρ.. Μπας και μαζευτούν καταγγελίες και σας το λύσουν επιτέλους το θέμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #1523
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά να συμπληρώσω και εγώ σε αυτό..
    Εφόσον παίρνεις από καμπίνα, το α.κ δεν εμπλέκεται κάπου στο συγχρονισμό..
    Η καμπίνα "μιλάει" με οπτική με το α.κ, και δε νομίζω να μπορεί να αλλάξει/επηρεάσει κάπως το συγχρονισμό με αυτό το τρόπο..
    Επομένως θεωρώ και εγώ πως ότι έκαναν το έκαναν από τη καμπίνα η απομακρυσμένα ελέγχοντας τη καμπίνα-κάρτα-πόρτα..
    *Αν κατάλαβα καλά πως με το κέντρο εννοείς το α.κ..
    Αν τώρα εννοείς αυτό που έγραψα πάνω, οκ..

    - - - Updated - - -
    Πιστεύω χωρίς να είναι 100% σίγουρος ότι έγινε από τα κεντρικά, ούτε καν α.κ,
    Εξηγώ,
    Κάποια ρύθμιση πρέπει να ήταν που επηρέαζε τον συγχρονισμό. Όχι κάθε αυτού να αλλάξουν τον συγχρονισμό.
    Όπως έχουν την δυνατότητα να κάνουν διάφορες ρυθμίσεις από τα κεντρικά,π.χ ζήτησα fast path και σε μισό λεπτό άλλαξε το προφίλ και έκαναν restart την γραμμή μου.
    Μου έκανε και εντύπωση ότι μετά την πρώτη δήλωση βλάβης οι τεχνικοί από το α.κ, αφού είχαν περίπου μια εβδομάδα ανοιχτή την βλάβη, χωρίς να κάνουν κάτι, την κλείνουν και άφησαν σημείωση στα κεντρικά να μην ξανανοίξει βλάβη για συγχρονισμό και ότι η γραμμή μου έχει ήδη το μέγιστο.
    Και ήταν περίεργη και η ώρα που έγινε για να έγινε από τεχνικό πεδίου στην καμπίνα.
    Την ημέρα που έκλεισε η βλάβη,πήρα τηλέφωνο το βράδυ κατά τις 11 και το πρωί κατά τις 8:30 είδα ότι ο συγχρονισμός ήταν 110, χωρίς να κάνει αποσύνδεση,χωρίς να αλλάξει καν ip.
    Ξαναλέω, δεν είμαι σίγουρος είναι αυτό που πιστεύω ότι έγινε.

  9. #1524
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Γιατί από τα κεντρικά δεν μπορούν να κάνουν αλλαγές στο προφίλ της πόρτας απομακρυσμένα; Το ίδιο είναι..
    Από την άλλη γιατί σου κάνει εντύπωση η ώρα; Νομίζω οι τεχνικοί δουλεύουν με βάρδιες, και εκτός αυτού το πρωί που λες, μπορεί η αλλαγή να έγινε 6-7, δεν είναι παράξενο..
    Σχετικά τώρα με το ότι δεν έπεσε η γραμμή, μάλλον έπαιξε το ρόλο του το sra..
    Τέλος, για το ότι είχαν αυτό το διάστημα ανοιχτή τη βλάβη και το τι έκαναν, ότι ξέρεις ξέρω..
    Για τη σημείωση τι να σχολιάσω; Τπτ μάλλον..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #1525
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, για το ότι είχαν αυτό το διάστημα ανοιχτή τη βλάβη και το τι έκαναν, ότι ξέρεις ξέρω..
    Για τη σημείωση τι να σχολιάσω; Τπτ μάλλον..
    Μάλλον τίποτα δεν έκαναν σε αυτό το διάστημα γιατί δεν έγινε κάποια αλλαγή στα στατιστικά ή κάτι που να φαίνεται τέλος πάντων.
    Για τη σημείωση... μόλις μου το είπε, τότε έριξα και την απειλή για εεττ, γιατί δεν είχα πλέον επιλογές. Τελικά μάλλον καλό έκανε αυτή η σημείωση.

  11. #1526
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις έφυγε και η συνέχεια προς την ΕΕΤΤ. Λιγαααακι πιο επικριτικά προς τη Nova.

    Αναμονή, πάλι.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #1527
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις έφυγε και η συνέχεια προς την ΕΕΤΤ. Λιγαααακι πιο επικριτικά προς τη Nova.

    Αναμονή, πάλι.
    Άντε και καλό βόλι που λένε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #1528
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπερα σε ολους για βοηθατε λιγο 100αρα εβαλα πριν λιγο καιρο μου στειλανε zte H288A παραθετω φωτο με στοιχεια χρειαζεται να αλλαξω κατι; το αφηνω ως εχει; σε speed test μου δινει μεχρι 85 με ethernet
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SaDoW : 28-02-21 στις 17:40.

  14. #1529
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SaDoW Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους για βοηθατε λιγο 100αρα εβαλα πριν λιγο καιρο μου στειλανε zte H288A παραθετω φωτο με στοιχεια χρειαζεται να αλλαξω κατι; το αφηνω ως εχει; σε speed test μου δινει μεχρι 85 με ethernet

    Συνημμένο Αρχείο 225064
    Αρχικά, σβήνεις την ανάρτηση, κρύβεις με κάθε τρόπο τα στατιστικά σου κλπ, μη σε πάρουν χαμπάρι και έχεις τα ίδια που περιγράφουμε πίσω.

    Είναι πολύ καλά τα νούμερά σου, δεν υπάρχει κάτι να πειράξεις (το αντίθετο, μάλλον).

    Αν θες να τερματίσεις τη γραμμή σου, να δεις ότι δεν σε κόβει κάτι άλλο, έχεις κάποιες επιλογές, αλλά τυπικά είσαι άριστος.

    Αν θέλεις, γράψε περιοχή στην οποία βρίσκεσαι κι αν έχεις τη δυνατότητα να γνωρίζεις σε καμπίνα τίνος παρόχου είσαι συνδεδεμένος, να κάνουμε κάποιες συγκρίσεις με το θέμα που μας απασχολεί τον τελευταίο καιρό.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #1530
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι πάντως σε OTE KV.

Σελ. 102 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας