Σελ. 149 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 129139144147148149150151154159169 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.221-2.235 από 2679
  1. #2221
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τερματισμένα όλα όλες αυτές τις μέρες.

    Δεν έγραψες κάτι για θέματα ηλεκτροδότησης στην περιοχή σου? Μήπως κανένα δέντρο/καλώδιο/οτιδήποτε, πήρε μαζί του τίποτα χρήσιμο?
    Πτώση τάσης αλλά κι φόρτως γιατί πολλοί πλήρωναν με κάρτες....
    Αφού δεν τα έβαλαν νωρίτερα....

  2. #2222
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ότι και να ήταν ευτυχώς δεν κράτησε. Αν και είμαι σχεδόν οφφ τοπικ γιατί δεν έχω 100αρα.

    Αλλά φαντάζομαι πως αν ήταν γενικό θα το είχαν καταλάβει κι άλλοι.

  3. #2223
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Προσωπικα , χτες ή προχτες ειδα καποιο κολλημα στο ιντερνετ , για 1-2 λεπτα ηταν σαν να μην ειχα συνδεση ενω το μοντεμ ηταν κανονικα συνδεδεμενο και μετα ολα καλα. Ισως ηταν υπερφορτωση ή κατι τετοιο.

    Σε αλλα νεα , εδω και βδομαδες παρακολουθω την συμπεριφορα της γραμμης μου και οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης (H288A/SRA on)

    1. To SNR παιζει μεταξυ 8-9 (λιγο πανω ή κατω απο αυτα τα νουμερα). Το attainable ομως δεν ειναι σταθερο. Δηλαδη μπορει με snr 9 να εχω attainable π.χ. 85mbps αλλα με το ιδιο snr να εχω attainable π.χ. 100mbps. Δεν ξερω πως εξηγειται αυτο. Ισως επηρεαζουν και αλλοι παραγοντες. Φυσικα και η ταχυτητα συγχρονισμου ανεβοκατεβαινει αναλογα.
    2. Τα crc errors γραφονται με σταθερο ρυθμο ~100-150/ωρα και μπορει να λεω και λιγα. Ο ρυθμος προφανως εξαρταται απο το snr και το attainable. Επισης τα crc errors στο upload ηταν/ειναι περισσοτερα απο ο,τι αυτα του download. Κατα πολυ. Το αναφερω για κατι που θα σχολιασω παρακατω και αυτο ισως εχει σχεση.
    3. Η γραμμη με ολα αυτα , ειχε πεσει καποια στιγμη περιπου στα 70mbps. Εφτασαν τα crc στα 64k , και εκανε επανασυγχρονισμο το μοντεμ. Συγχρονισε στα ~90mbps και εκτοτε μεχρι και χτες ηταν σταθερα εκει. Τα crc μαζευοντουσαν κλασικα με τους ρυθμους που προανεφερα.
    Χτες λοιπον , τερματισαν τα crc errors και εκανε κλασικα παλι επανασυγχρονισμο. Εχει συχρονισει στα 86mbps (attainable 105mbps) και μετα απο 9,5 ωρες upload εχει ... "CRC Errors(Up/Down) 0/4" . Δεν ξερω πως εξηγειται αυτο. Ισως να εχει να κανει με το (4) αν και δεν νομιζω.
    4. Μετα τον χτεσινο επανασυγχρονισμο παρατηρησα οτι : Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved . Δεν καταλαβα τι παιχτηκε. Πηρε πρωτοβουλια η nova και το γυρισε το upload σε fast ? Γινεται αυτοματα για καποιον λογο ? (π.χ. λογος (2) , crc errors). Σε ολα τα screenshots που εχω τραβηξει , παντα εβλεπα interleaved/interleaved και προφανως δεν πηρα καποιο τηλεφωνο στην nova να αλλαξει κατι ...

    Τα συμπερασματα δικα σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 27-01-22 στις 17:25.

  4. #2224
    Εγγραφή
    02-08-2015
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα , χτες ή προχτες ειδα καποιο κολλημα στο ιντερνετ , για 1-2 λεπτα ηταν σαν να μην ειχα συνδεση ενω το μοντεμ ηταν κανονικα συνδεδεμενο και μετα ολα καλα. Ισως ηταν υπερφορτωση ή κατι τετοιο.

    Σε αλλα νεα , εδω και βδομαδες παρακολουθω την συμπεριφορα της γραμμης μου και οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης (H288A/SRA on)

    1. To SNR παιζει μεταξυ 8-9 (λιγο πανω ή κατω απο αυτα τα νουμερα). Το attainable ομως δεν ειναι σταθερο. Δηλαδη μπορει με snr 9 να εχω attainable π.χ. 85mbps αλλα με το ιδιο snr να εχω attainable π.χ. 100mbps. Δεν ξερω πως εξηγειται αυτο. Ισως επηρεαζουν και αλλοι παραγοντες. Φυσικα και η ταχυτητα συγχρονισμου ανεβοκατεβαινει αναλογα.
    2. Τα crc errors γραφονται με σταθερο ρυθμο ~100-150/ωρα και μπορει να λεω και λιγα. Ο ρυθμος προφανως εξαρταται απο το snr και το attainable. Επισης τα crc errors στο upload ηταν/ειναι περισσοτερα απο ο,τι αυτα του download. Κατα πολυ. Το αναφερω για κατι που θα σχολιασω παρακατω και αυτο ισως εχει σχεση.
    3. Η γραμμη με ολα αυτα , ειχε πεσει καποια στιγμη περιπου στα 70mbps. Εφτασαν τα crc στα 64k , και εκανε επανασυγχρονισμο το μοντεμ. Συγχρονισε στα ~90mbps και εκτοτε μεχρι και χτες ηταν σταθερα εκει. Τα crc μαζευοντουσαν κλασικα με τους ρυθμους που προανεφερα.
    Χτες λοιπον , τερματισαν τα crc errors και εκανε κλασικα παλι επανασυγχρονισμο. Εχει συχρονισει στα 86mbps (attainable 105mbps) και μετα απο 9,5 ωρες upload εχει ... "CRC Errors(Up/Down) 0/4" . Δεν ξερω πως εξηγειται αυτο. Ισως να εχει να κανει με το (4) αν και δεν νομιζω.
    4. Μετα τον χτεσινο επανασυγχρονισμο παρατηρησα οτι : Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved . Δεν καταλαβα τι παιχτηκε. Πηρε πρωτοβουλια η nova και το γυρισε το upload σε fast ? Γινεται αυτοματα για καποιον λογο ? (π.χ. λογος (2) , crc errors). Σε ολα τα screenshots που εχω τραβηξει , παντα εβλεπα interleaved/interleaved και προφανως δεν πηρα καποιο τηλεφωνο στην nova να αλλαξει κατι ...

    Τα συμπερασματα δικα σας
    Το fast/interleaved το πρόσεξα εγώ σε δύο συνδέσεις που έχουμε στην οικογένεια.
    O συγχρονισμός σταθερά στα 110 με attainable κυμαινόμενο μεταξύ 130-140.
    Κατά τα άλλα και με ένα μαγικό τρόπο τις τελευταίες δύο μέρες ο router γράφει 0/0 CRC errors... μέχρι προχθές είχα 10-20 crc/ώρα.

  5. #2225
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theoapo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το fast/interleaved το πρόσεξα εγώ σε δύο συνδέσεις που έχουμε στην οικογένεια.
    Ναι αλλα τι σημαινει ? Το αλλαξε καποιο χερι απο τα κεντρικα και για ποιον λογο ? Ή υπαρχει καποιος αυτοματισμος , που αν συντρεχουν καποιες συνθηκες (ποιες?) το αλλαζει απο μονο του χωρις να ρωτησει κανεναν ? Δεν με επηρεαζει προφανως σε κατι , γιατι ειναι στο upload , και αυτο τερματιζει παντα , αλλα ετσι... κουβεντα να γινεται
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theoapo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τα άλλα και με ένα μαγικό τρόπο τις τελευταίες δύο μέρες ο router γράφει 0/0 CRC errors... μέχρι προχθές είχα 10-20 crc/ώρα.
    Ναι αυτον τον μαγικο τροπο θελω να τον μαθω και εγω. Απο κει που τα crc errors κανανε reset (64k) μια φορα τουλαχιστον την βδομαδα , τωρα απο εχτες , εδω και 17,5 ωρες uptime εχω μονο ... 5 !! Δηλαδη τι ? Δεν υπαρχουν πια παρεμβολες στην γραμμη ? Δεν υπαρχει crosstalk στην καμπινα ? Ο χαλκος ειναι στην ιδια θεση απο την δεκαετια του 90 και ο κατανεμητης το ιδιο σκατα επισης απο τοτε... Αρα ? Δεν νομιζω οτι θα μαθουμε ποτε

  6. #2226
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά στίς 25/01/2022 είδα πτώση τάσης δεν άναβε το ac καθώς θέλει 230v~
    Στις 24/01/2022 είδα πτώση ποιότητας στα δόρυφωρικά κανάλια είχα 33% το πρωί,κι φόρτο στο δίκτυο πήγα σε ένα atm κι έκανε 30 δεύτερα να ανταποκριθεί αφου έβαλα κάρτα μόνο το led έσβησε στη θύρα κι άρχισα να ανησυχώ αλλά όλα οκ....

  7. #2227
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο καλά δε γίνεται νομίζω

    Άντε και σε διπλασιασμό σύντομα.
    Από το στόμα σου, και στις Nova/Wind τα "αυτιά", αφού η γραμμή μου, δείχνει να τα σηκώνει πολύ χαλαρά τα 200mbps!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  95 
Μέγεθος:  111,4 KB 
ID: 234433

  8. #2228
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το στόμα σου, και στις Nova/Wind τα "αυτιά", αφού η γραμμή μου, δείχνει να τα σηκώνει πολύ χαλαρά τα 200mbps!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  95 
Μέγεθος:  111,4 KB 
ID: 234433
    Η καμπινα να φανταστω βρισκεται μεσα στο σπιτι?

  9. #2229
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπινα να φανταστω βρισκεται μεσα στο σπιτι?
    Όχι, αλλά την βλέπω από το μπαλκόνι και την κοιτάω που και που να δω αν είναι καλά ή αν θέλει τίποτα

  10. #2230
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, αλλά την βλέπω από το μπαλκόνι και την κοιτάω που και που να δω αν είναι καλά ή αν θέλει τίποτα

  11. #2231
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το στόμα σου, και στις Nova/Wind τα "αυτιά", αφού η γραμμή μου, δείχνει να τα σηκώνει πολύ χαλαρά τα 200mbps!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  95 
Μέγεθος:  111,4 KB 
ID: 234433
    Τα ίδια και εγώ. Λέτε να ακολουθήσουν την Cosmote?

  12. #2232
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.877
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια και εγώ. Λέτε να ακολουθήσουν την Cosmote?
    https://m.naftemporiki.gr/story/1826147

    Λογικά.

  13. #2233
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούν και οι υπόλοιποι να κάνουν διπλασιασμό προκειμένου να μην χάσουν πελάτες. Στο θέμα του κόστους η ΕΕΤΤ (αφού ξέρουμε πιο μέρος παίρνει όλα αυτά τα χρόνια) θα αναγκάσει για μείωση των τιμών χονδρικής. Τα ασφαλιστικά μέτρα, απλά θα καθυστερήσουν την διαδικασία...

    Πάντως όπως δείχνουν τα πράγματα πάμε για σταδιακή κατάργηση των ταχυτήτων με διψήφιο αριθμό... (Το τι θα πιάνει ο καθένας μετά, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...)

    Αν πχ ο ΟΤΕ μου έδινε 200mbps με τιμή γύρω στα 26,90 (που έχω τώρα) με απεριόριστα σταθερά και κινητά και η Nova δεν έκανε τίποτα, θα το σκεφτόμουν να πήγαινα σε αυτόν και ας μην τον γουστάρω. Κοιτάω πρώτα το συμφέρον και την τσέπη μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 28-01-22 στις 15:15.

  14. #2234
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.877
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πχ ο ΟΤΕ μου έδινε 200mbps με τιμή γύρω στα 26,90 (που έχω τώρα) με απεριόριστα σταθερά και κινητά και η Nova δεν έκανε τίποτα, θα το σκεφτόμουν να πήγαινα σε αυτόν και ας μην τον γουστάρω. Κοιτάω πρώτα το συμφέρον και την τσέπη μου.
    Αναρωτιέμαι αν ο δωρεάν διπλασιασμός θα ανανεώνει την διάρκεια του συμβολαίου. Ακόμα κι αν την ανανεώνει δεν έχω κανένα θέμα να πάρει άλλα 2 χρόνια το συμβόλαιό μου (29.90) στη Wind αρκεί να πάω μια ώρα αρχύτερα στα 200...

  15. #2235
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι αν ο δωρεάν διπλασιασμός θα ανανεώνει την διάρκεια του συμβολαίου. Ακόμα κι αν την ανανεώνει δεν έχω κανένα θέμα να πάρει άλλα 2 χρόνια το συμβόλαιό μου (29.90) στη Wind αρκεί να πάω μια ώρα αρχύτερα στα 200...
    Λογικά όχι, γιατί θα είναι υπηρεσία που δίνει ο πάροχος και όχι κάτι που ζήτησε ο πελάτης... Πάντως ούτε και εγώ θα είχα πρόβλημα με πιθανή ανανέωση της διάρκειας αλλά καλό θα ήταν να μην λέμε τέτοια γιατί και οι πάροχοι έχουν αυτιά

Σελ. 149 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 129139144147148149150151154159169 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας