Σελ. 47 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 2678
  1. #691
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έχει τροποποιηθεί ο κανονισμός και από τον Οκτώβρη θα ισχύουν άλλα πράγματα.
    Φήμες λένε για παράταση γιατί οι κινητοί τα βρήκαν σκούρα

  2. #692
    Εγγραφή
    07-02-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ZTE ZXHN H267N V1.0
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας και απο εμένα. Έκανα προσφάτως μετατροπή απο adsl σε Vdsl 100/10 στην Nova. Κατά την ενεργοποίηση αντιμετώπισα βλάβη με την ταχύτητα. Έπιανα φουλ το upload αλλά πολύ χαμηλά(13) στο download. Εξαρχής δήλωσα την βλάβη. Αρχικά ήρθε τεχνικός της forthnet και μέτρησε την γραμμή μου και έδωσε την βλάβη. Στην συνέχεια ήρθε τεχνικός της Vodafone(απο καμπίνα Vf παίρνω) . Μετά απο έλεγχο σε καμπίνα έδωσε την βλάβη σε ΟΤΕ. Σήμερα έφτιαξε η γραμμή. Η παραπάνω διαδικασία κράτησε 5 μέρες. Πολύ καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.png 
Εμφανίσεις:  86 
Μέγεθος:  22,4 KB 
ID: 206990

  3. #693
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cooolll Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας και απο εμένα. Έκανα προσφάτως μετατροπή απο adsl σε Vdsl 100/10 στην Nova. Κατά την ενεργοποίηση αντιμετώπισα βλάβη με την ταχύτητα. Έπιανα φουλ το upload αλλά πολύ χαμηλά(13) στο download. Εξαρχής δήλωσα την βλάβη. Αρχικά ήρθε τεχνικός της forthnet και μέτρησε την γραμμή μου και έδωσε την βλάβη. Στην συνέχεια ήρθε τεχνικός της Vodafone(απο καμπίνα Vf παίρνω) . Μετά απο έλεγχο σε καμπίνα έδωσε την βλάβη σε ΟΤΕ. Σήμερα έφτιαξε η γραμμή. Η παραπάνω διαδικασία κράτησε 5 μέρες. Πολύ καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.png 
Εμφανίσεις:  86 
Μέγεθος:  22,4 KB 
ID: 206990
    7.000.000 κληρώνει το τζόκερ...
    Παίξε ένα και θυμήσου και εμάς όταν κερδίσεις...

    Πρέπει να είναι η πιο σπάνια περίπτωση 3 εταιρείες να συνεννοηθούν και να φτιάξουν βλάβη σε 5 μέρες!!!

  4. #694
    Εγγραφή
    07-02-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ZTE ZXHN H267N V1.0
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    dosman Πραγματικά έχεις δίκιο. και εγώ εντυπωσιάστικα!!!! Ας μην το ματιάσω. χαχα

  5. #695
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Γίνονται και θαύματα !!!
    London for ever

  6. #696
    Εγγραφή
    15-09-2006
    Περιοχή
    Ωραιόκαστρο
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12800/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108L
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 22.7(dB)
    Καλησπέρα, είμαι πελάτης της Forthnet πάνω από 10 χρόνια. Εχω το πακέτο ADSL με NOVA Cinema, απεριόριστα σταθερά και κινητά με μηνιαίο κόστος 37,51 €. Είχα αγοράσει και χρησιμοποιώ, τον router ASUS DSL-AC52U. Η ταχύτητά μου δεν ήταν ποτέ πάνω από 12 Mbps. Σήμερα μετά από αίτηση γειτονικού διαμερίσματος για επιδοτούμενη σύνδεση 100 Mbps, έγιναν οι πρώτες ενέργειες από συνεργείο για την εγκατάσταση εξοπλισμού οπτικής ίνας που θα υποστηρίζει όλο το συγκρότημα κατοικιών που διαμένω. Ποιες είναι οι επιλογές μου για βελτίωση της ταχύτητας σύνδεσης μου; Το site της Nova λέει ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL στην περιοχή μου, ωστόσο πρόσφατα έγινε η εγκατάσταση οπτικών ινών σε όλο τον Δήμο και στον έλεγχο διαθεσιμότητας, μου προτείνονται οι εταιρείες Cosmote και Wind για την διεύθυνση της κατοικίας μου. Μπορεί να δώσει fiber και η Nova; Δεν επιδιώκω άμεσα ταχύτητες 100 Mbps αλλά τουλάχιστον 30 Mbps χωρίς μεγάλη επιβάρυνση στο μηνιαίο κόστος. Το συμβόλαιό μου στη Nova λήγει τον Νοέμβριο και είμαι γενικά ικανοποιημένος.

  7. #697
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γνωρίζω αν αφορά την περίπτωση σου,
    αυτό που γνωρίζω είναι πως ο ΟΤΕ στο στενό κέντρο της Κατερίνης (περιμετρικά σε απόσταση έως 300μ περίπου) τοποθετεί οπτικές ίνες για διασύνδεση μέχρι την είσοδο των πολυκατοικιών.

  8. #698
    Εγγραφή
    07-02-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ZTE ZXHN H267N V1.0
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gapostolidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, είμαι πελάτης της Forthnet πάνω από 10 χρόνια. Εχω το πακέτο ADSL με NOVA Cinema, απεριόριστα σταθερά και κινητά με μηνιαίο κόστος 37,51 €. Είχα αγοράσει και χρησιμοποιώ, τον router ASUS DSL-AC52U. Η ταχύτητά μου δεν ήταν ποτέ πάνω από 12 Mbps. Σήμερα μετά από αίτηση γειτονικού διαμερίσματος για επιδοτούμενη σύνδεση 100 Mbps, έγιναν οι πρώτες ενέργειες από συνεργείο για την εγκατάσταση εξοπλισμού οπτικής ίνας που θα υποστηρίζει όλο το συγκρότημα κατοικιών που διαμένω. Ποιες είναι οι επιλογές μου για βελτίωση της ταχύτητας σύνδεσης μου; Το site της Nova λέει ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL στην περιοχή μου, ωστόσο πρόσφατα έγινε η εγκατάσταση οπτικών ινών σε όλο τον Δήμο και στον έλεγχο διαθεσιμότητας, μου προτείνονται οι εταιρείες Cosmote και Wind για την διεύθυνση της κατοικίας μου. Μπορεί να δώσει fiber και η Nova; Δεν επιδιώκω άμεσα ταχύτητες 100 Mbps αλλά τουλάχιστον 30 Mbps χωρίς μεγάλη επιβάρυνση στο μηνιαίο κόστος. Το συμβόλαιό μου στη Nova λήγει τον Νοέμβριο και είμαι γενικά ικανοποιημένος.
    Καλημέρα. Και στην δική μου περίπτωση έγραφε ότι δεν έχει η Nova διαθεσιμότητα στην περιοχή μου. Συμπλήρωσα την φόρμα που έχουν στο site για την προσφορά 29.9 100/10 και με κάλεσαν και με ενημέρωσαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου. Δεν χάνεις κάτι να κάνεις μια προσπάθεια.

  9. #699
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Η nova δινει ftth μονο στην νεα σμυρνη ,τωρα υπαρχει περιπτωση να πηγαινες στον ΟΤΕ να καθοσουν για ενα χ y διαστημα και μετα να εκανες φορητοτητα στην nova,ετσι θα σου εμενε και η οπτικη

  10. #700
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.773
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η nova δινει ftth μονο στην νεα σμυρνη
    Παίζει να μην έπαιζαν 5χ5 οι χρήστες του.

  11. #701
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Φιλε μου δεν εχω πιει καφε και σε χανω μην με παρεξηγησεις

  12. #702
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.773
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου δεν εχω πιει καφε και σε χανω μην με παρεξηγησεις
    Εννοώ ότι οι συνδρομητές FTTH της Forthnet στη Ν.Σμύρνη παίζει να μην ήταν 10 που λέει ο λόγος για να μπορούν να φτιάξουν 2 ομάδες 5x5.

  13. #703
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    αα καταλαβα

  14. #704
    Εγγραφή
    26-09-2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45183/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας δεν μπορεις να βαλεις 100αρα γτ τα στατιστικα σου δεν στο επιτρεπουν, το max rate ειναι 58, ειναι το attainable που λεμε, μην κανεις καν τον κοπο φιλε μου θα μπεις σε μπελαδες

    - - - Updated - - -

    Παρε τον ΟΤΕ να σου πουν τι ταχυτητα max δινει ο ιδιος και αναλογα με αυτο που θα σου που κανε κινηση
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Επιβεβαιώνεις τις ...υποψίες μου, σχετικά με τη δυνατότητα παροχής 100αρας γραμμής.
    Βέβαια το marketing των εταιρειών θα σε παροτρύνει να πας σε 100αρα!!! Σημειώνω ότι το νέο DSLAM του ΟΤΕ είναι περίπου 200 μέτρα από το σπίτι !! ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΟΧΟΙ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΑΝΕΤΑ 100αρα !!!

    Όσον αφορά τον ΟΤΕ και..λοιπά δεν θα σχολιάσω επί του παρόντος. Είναι σε εξέλιξη διερεύνηση από την Ε.Ε.Τ.Τ. μετά από καταγγελία μου για "περίεργες" κινήσεις στην τηλεφωνική μου γραμμή.
    Αναρωτιέμαι φωναχτά : "όλοι οι πάροχοι είναι Ίδιοι ;" Έναντι του νόμου και των κανονισμών ... ΧΑΧΑΧΑ
    Μήπως αν κάνω...πιό καλή επιλογή...θα πάω και καλύτερα....??? Στον μεγάλο παίκτη ???..."
    Επί του παρόντος σας αναφέρω ότι ήμουν ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΠΙ 3.5 ΜΗΝΕΣ !!!!
    Και "πήρα" τη γραμμή που βλέπετε όταν πριν προκύψουν τα προβλήματα έιχα 49.981/4999.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφορά όλες τις συνδέσεις VPU αλλά ουσιαστικά VDSL αφού δεν παρέχεται ADSL από καμπίνα. Όμως έγινε σε εποχή που ακόμη δεν υπήρχαν πολλές συνδέσεις και υπάρχει πρόβλεψη τι θα γίνει στο μέλλον. Συνεχίζει παρακάτω με το σκεπτικό που αναφέρονται τα ποσοστά.

    Σήμερα έχει τροποποιηθεί ο κανονισμός και από τον Οκτώβρη θα ισχύουν άλλα πράγματα.
    Στη δική μου περίπτωση με υπηρεσία VDSL VTU 50mbps, όταν οι μετρήσεις στον κατανεμητή του σπιτιού ήταν κάτω από 35Mbps δηλωνόταν βλάβη στον ΟΤΕ.
    Μετά σύμφωνα με τον κανονισμό της Ε.Ε.Τ.Τ. ο ΟΤΕ έπρεπε να "επιληφθεί" του αιτήματος του παρόχου κατά προτεραιότητα το πολύ εντός 3 εργασιμών ημερών
    Και να "δηλώσει" στον πάροχο την αιτία μη αποκατάστασης της βλάβης - αν υπήρχε τέτοιο θέμα
    Τα ΤΑΜ-ΤΑΜ στη ζούγκλα της ευρυζονικότητας ηχούν ακόμα....

  15. #705
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.133
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    την προηγουμένη εβδομάδα (Τετάρτη) όλη μέρα είχα περί τις 100+ αποσυνδέσεις , (έπεφτε το interface) λόγο απείρων CRC errors.
    Αυτό συνεχίστηκε έως και την Παρασκευή οπού και πήρα την τεχνική υποστήριξη της NOVA για να δηλώσω βλάβη.
    Να επισημάνω πως από το βραδύ γύρω στις 22:00 ανέβαζε CRC σαν τρελό . γύρω 1 εκατομμύριο CRC σε διάστημα 6 ωρών.
    Είχα δοκιμάσει έως τότε και 2 διαφορετικά router configs (bridge το zte με το tp-link, το tp-link μόνο του) κλπ κλπ και όλα κάνανε το ίδιο. Όντως την Δευτέρα ήρθε τεχνικός και μέτρησε από το εσκαλιτ έως το dslam και διάγνωσε βλάβη και έκτοτε περιμένω την επίλυση…..
    Η σύνδεση είναι οριακή 100/10 με με attainable 100700 /45000 κάτι πολύ οριακό για 236 μέτρα περιπου

    Να τονίσω πως τώρα έβαλα και ένα FRITZbox 7590

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl2.PNG 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  30,6 KB 
ID: 207023

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl1.PNG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  20,7 KB 
ID: 207022

Σελ. 47 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας