Σελ. 124 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 104114119122123124125126129134144 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.846-1.860 από 2679
  1. #1846
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Την καλωδίωση σου την έχεις τσεκαρει σίγουρα;
    Φαίνεται να έχεις μια κάποια απόσταση από τη καμπίνα..
    Έχεις κοιτάξει τριγύρω από το σπίτι να δεις που είναι η καμπίνα;
    Μια καλή ιδέα θα ήταν μόλις πάρεις το φριτζ να χαμηλώσεις το σνρ (όχι πιο κάτω από 3) για να τσιμπήσει μερικα Μ ακόμα.. Αυτό υπό τη προϋπόθεση ότι η καλωδίωση είναι οκ και η γραμμή σταθερή και δεν ανεβάζει crc..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #1847
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καλωδίωση σου την έχεις τσεκαρει σίγουρα;
    Φαίνεται να έχεις μια κάποια απόσταση από τη καμπίνα..
    Έχεις κοιτάξει τριγύρω από το σπίτι να δεις που είναι η καμπίνα;
    Μια καλή ιδέα θα ήταν μόλις πάρεις το φριτζ να χαμηλώσεις το σνρ (όχι πιο κάτω από 3) για να τσιμπήσει μερικα Μ ακόμα.. Αυτό υπό τη προϋπόθεση ότι η καλωδίωση είναι οκ και η γραμμή σταθερή και δεν ανεβάζει crc..
    Η γραμμή είναι απόλυτα σταθερή και η καλωδίωση είναι σωστή. Η καμπίνα είναι περίπου στα 350μ μακριά.
    Σε ότι αφορά τα CRC, με Interleaved στην αρχή αλλά και έπειτα με FastPath (τους τελευταίους 1μιση-2 μήνες) δεν ήταν πολλά εδώ και χρόνια τώρα, με εξαίρεση τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες όπου έχουν πάρει την ανηφόρα.
    Οπότε αναγκαστικά το ξαναγύρισα σήμερα σε Interleaved έως ότου πάρω το fritz.

  3. #1848
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Θα σου πρότεινα να πάρεις μια μέτρηση στο βοχ/κατανεμητή... Η απόσταση σου δεν δείχνει 350μ.. Πες κάτι χ2-2.5 σε αυτό που είπες..
    Κοίταξε το για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. Τι έχεις να χάσεις;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #1849
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε αναγκαστικά το ξαναγύρισα σήμερα σε Interleaved έως ότου πάρω το fritz.
    Kινησες διαδικασιες ?

    Δεν ξερω πως να σχολιασω τα στατιστικα της γραμμης , γιατι προσωπικα αλλα εβλεπα στο Η288Α και αλλα στο fritz. Μερικες παρατηρησεις :

    1. Actual/attainable εχουν υποπτως μεγαλη αποσταση. Στην δικη μου περιπτωση ακομα και στις χειροτερες μερες , τα δυο νουμερα δεν απειχαν παραπανω απο 5-6mbps. Τετοιο φαινομενο ειχα στις αρχες που ειχε θεμα η καλωδιωση.
    Εισαι σιγουρος για αυτην ? Στην δικη μου κεντρικη πριζα , περα απο την 2η πριζα που ηταν συνδεδεμενη , ηταν και ενα καρο αλλα ακυρα καλωδια που ποτε δεν μαθαμε / δεν θα μαθουμε που καταληγουν. Προφανως αποσυνδεθηκαν τα παντα.

    2. Θα ηθελα να σχολιασω το attenuation , αλλα δεν ξερω πως. Γιατι οπως εχω ξαναπει δεν πολυπιστευω τα νουμερα του Η288Α. Σε μια πρωτη αναγνωση φαινεται μεγαλο (15.8). Αρα ειτε μιλαμε για μεγαλη αποσταση απο καμπινα , ειτε εσωτ. καλωδιωση.
    Για να παρεις μια ιδεα , σε εμενα το Η288Α ανεφερε 6.8 , και το fritz αναφερει 12 , με αποσταση απο καμπινα συμφωνα με το fritz τα 226 μετρα. Ποιο νουμερο να πιστεψω ? Τεινω του fritz. Αρα αν το Η288Α σε εσενα αναφερει ηδη μεγαλο νουμερο , δεν θελω να φανταστω τι θα αναφερει το fritz. Σιγουρα αν υπαρχει "branching" ή καποιο αλλο θεμα στην καλωδιωση , θα στο πει.

    3. Αυτο που γραφει ο @gregoirX23 εχει βαση , αλλα γενικως υπαρχουν πολλοι ορισμοι του noise margin , snr , snr margin. Το νουμερο που αναφερει το Η288Α ειναι το noise margin και με προσωπικες παρατηρησεις , οσο μεγαλυτερο ειναι τοσο καλυτερο. Μεγαλυτερες ταχυτητες και λιγοτερα errors. Το fritz αναφερει "signal to noise ratio" που ολως παραδοξως ειναι ιδιο νουμερο με το "noise margin" του Η288Α και συμπεριφερεται αναλογα. Αρα πρακτικα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι αν το noise margin που βλεπεις ειναι απο 9 και πανω , εισαι σε καλο δρομο και θα πρεπει να πιανεις μεγαλυτερες ταχυτητες απο αυτες που βλεπεις. Δηλαδη το fritz στην περιπτωση σου με noise margin/signal to noise ratio 9 και ανω θα κλειδωσει πιθανολογω παραπανω. Ποσο παραπανω δεν μπορω να ξερω.

    4. 190 crc errors σε μιση ωρα και noise margin 9.x νομιζω ειναι υπερβολικα , αν σκεφτουμε οτι θα πηγαινουν αναλογικα. Με τετοιο noise margin ειχα τα μισα. Τετοια νουμερα και μεγαλυτερα , εβλεπα οταν το noise margin ειχε κατρακυλησει στο 8.

    Το να μετρησεις στον κατανεμητη τι ερχεται δεν ειναι κακο. Αλλα σκεφτομαι , οτι μηπως η καμπινα αλλαζει την διαθεσιμη ταχυτητα αναλογως τα δεδομενα της γραμμης οπως τα αναφερει το μοντεμ για αυτην ? Αρα αν πας στον κατανεμητη και μετρησεις π.χ. 80mbps και μετα βαλεις το fritz πανω , γραψει μηδεν crc errors , ανεβει η ταχυτητα μετα απο λιγες μερες (οπως εγινε στην περιπτωση μου δεν το λεω ετσι στον αερα) , και μετρησεις παλι στον κατανεμητη και λεει π.χ. 95mbps , τι συμπερασμα θα βγει ?
    Δεν μπορει να ερχεται 100 στον κατανεμητη και τα μοντεμς να εχουν ψυχολογικα και να συνδεονται σε χαμηλοτερη ταχυτητα. Δεδομενου οτι δεν υπαρχει προβλημα εσωτερικα στην καλωδιωση. Υποθετω , και μπορει και να κανω λαθος , δεν ειμαι ειδημων , οτι αυτο που υπογραμμισα παραπανω , καθοριζει την ταχυτητα που θα ερθει στον κατανεμητη. Και αρα τι διαχειριση θα γινει των παρεμβολων/θορυβων/noise margin κλπ χαρακτηριστικων της γραμμης απο το μοντεμ , διαφοροποιει αυτην την ταχυτητα.

    Να το ξαναπω , μπας και εχει αξια. Οταν πρωτοεβαλα το fritz συνδεθηκε στα 70mbps , οσο και το H288A. Σημερα και χωρις να εχω πειραξει προφανως τιποτα εντος σπιτιου , ειμαι στα 96 ( σε διαστημα 5-6 ημερων περιπου) , αν και σημερα μου την εριξε λιγο την ταχυτητα , σκασανε καποια λαθη στην καμπινα αν καταλαβαινω καλα την κατασταση. Δεν εχει σημασια , η ουσια ειναι οτι με μηδεν crc errors , και σταθερο noise margin στο 9 , συνολικα εχει ανεβει η ταχυτητα.

    Με λιγα λογια , βαλε κανα fritz πανω να γινει δουλιτσα

  5. #1850
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η απόσταση είναι μετρημένη με...κοντέρ αυτ/του (μια ευθεία η καμπίνα από το σπίτι)
    τώρα αν κάνουν τίποτα κύκλους τα καλώδια αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω..αλλά παρόμοιο Attenuation έδειχνε παλαιότερα και ένα Speedport του OTE. Προφανώς η ποιότητα του χαλκού σε αυτά τα 350-400 μέτρα είναι κάκιστη.

    Η πρίζα έχει ανοιχτεί εδώ και καιρό και έχουν αποσυνδεθεί τα πάντα.

    Η μέτρηση στον κατανεμητή παλαιότερα ήταν κάπου στα 80, σχεδόν όσο μου δίνει και το attainable του 288Α, οπότε η εσωτερική καλωδίωση είναι σε καλή κατάσταση.
    Πριν 2 χρόνια ήμουν OTE και το speedport κλείδωνε κοντά στα 78. Μια ημέρα μετά με NOVA κλείδωνε (με το 267 νομίζω) κοντά στα 70. Σχεδόν όσο κλειδώνω και σήμερα με το 288Α (κοντά στα 68).

    Η μοναδική ουσιαστική αλλαγή των στατιστικών τα τελευταία 3 χρόνια είναι η ανηφόρα των Errors (κυρίως στο Upload) εδώ και περίπου 1 μήνα.
    Με αποτέλεσμα την υποβάθμιση της ποιότητας της σύνδεσης κυρίως σε Browsing και Viber.

    Όπως είπατε χώνεις 135€ και στρώνει. Μάλλον.

  6. #1851
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απόσταση είναι μετρημένη με...κοντέρ αυτ/του (μια ευθεία η καμπίνα από το σπίτι)
    τώρα αν κάνουν τίποτα κύκλους τα καλώδια αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.
    Καλα και εγω εχω δει καμπινα vsdl του ΟΤΕ δυο δρομους απο μενα , 160 μετρα μετρημενα στο google earth , αλλα το fritz λεει 226 μετρα ! Ασε που παιζει και να μην παιρνω απο αυτην την καμπινα... Δεν ξερω στα σιγουρα τι γινεται. Τεσπα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπατε χώνεις 135€ και στρώνει. Μάλλον.
    Οπως το λες ... μαλλον. Κοιτα το fritz δεν κανει θαυματα. Θα κανει ο,τι καλυτερο δυνατο δεδομενων των συνθηκων. Και απο την στιγμη που μπορεις να το συνδεσεις στο Η288Α για να παιζει και η τηλεφωνια ... γιατι οχι. Στο μελλον πας και σε καμμια cosmote και παιζει απευθειας το fritz χωρις την αναγκη αλλου μοντεμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 17-08-21 στις 20:12.

  7. #1852
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Προσωπικά δεν θα πέταγα χρήματα τόσο εύκολα, αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη..
    Το κάθε chipset/fw κλειδώνει διαφορετικά..
    Έτσι όπως το βλέπω έχεις 2 επιλογές..
    Να μετρήσεις κάτω με το ρούτερ αποσυνδέοντας τη καλωδίωση που πάει πάνω.. Και έπειτα να τσεκαρεις το συγχρονισμό με την εξυπηρέτηση..
    Αν και πλέον όπως μετράνε τη ταχύτητα αθροιστικά δύσκολα θα βγάλεις άκρη.. Και αν έρθουν κ βρουν θέμα στη καλωδίωση σου παίζει κ να σε χρεώσουν..
    Επαληθευσε μαζί τους πάντως μ.ο περιοχής και αν όντως η απόσταση σου είναι αυτή που είναι..
    Στο κατανεμητή πρέπει να γράφει τον αριθμό του παλαιού καφαο ώστε να επαληθεύσεις αν παίρνεις από τη καμπίνα που λες..
    Η νέα καμπίνα ΟΤΕ είναι;
    Αν τώρα όπως λες οι διαφορές ανάμεσα στους 2 παρόχους είναι σχεδόν ίδια σε ταχύτητα τότε ίσως είσαι λίγο μακριά από ότι νομίζεις η κάτι τρέχει με το χαλκό...
    Σε κάθε περίπτωση αν τλκ πάρεις το φριτζ παίξε με το σνρ να ανεβάσεις τη ταχύτητα σου λίγο ακόμα Η ρίξε την αν επιθυμείς σταθερότητα και μην ασχολείσαι παραπάνω..
    Τέλος άσε το 288 να γράψει μερικές ώρες και τσεκαρε πάλι τα ερρορ τώρα με το interleaving..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #1853
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    UPDATE

    Μετά από 61 ώρες με "Interleaved":

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2021-8-20 15-44-5.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  31,3 KB 
ID: 229614

  9. #1854
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τα crc είναι πολλά.. Θέλει ψάξιμο κανονικά.. Btw δε νομίζω να είναι θέμα ρούτερ..
    Από την άλλη αν η ταχύτητα στο κατέβασμα είναι καλή, η πλοήγηση απροβληματιστη και δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις μη δίνεις σημασία.. Αλλά κανονικά όπως είπα θα έπρεπε να το κοιτάξεις για να δεις και τη πραγματική απόσταση.. Αν αποφασισεις να το ψάξεις, δες το προηγούμενο ποστ.. Η αν προκύψει κάτι άλλο εδώ είμαστε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #1855
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa Εμφάνιση μηνυμάτων
    UPDATE

    Μετά από 61 ώρες με "Interleaved":
    22.5k crc errors στις 61 ωρες ειναι περιπου 369 errors την ωρα. Στις χειροτερες μερες μου ημουν στα 150-180 errors/hour και ημουν ευχαριστημενος. Το αναφερω για να κανεις μια συγκριση , οση αξια και αν εχει.
    Σχολιαζοντας τα νουμερα που βλεπω (γιατι οπως ειπα τα νουμερα μου διαφερανε απο μοντεμ σε μοντεμ) και βασει των δικων μου εμπειριων ...

    1. Το noise margin στο 8.7 παλευεται , αλλα δεν θα επρεπε να δινει τοσο χαμηλο actual speed και τοσα crc errors στο download. Το αξιοσημειωτο ειναι οτι ακομα και το upload εχει παρει την κατηφορα. Προσωπικα δεν ειχα δει κατω απο noise margin 30 στο upload. Και παντα το attainable του ηταν μαξαρισμενο.
    2. Το attenuation ειναι οπως εχω ξαναπει μεγαλο. Αφου εισαι βεβαιος οτι δεν υπαρχει θεμα στην εσωτ. καλωδιωση , τοτε μενει το θεμα της αποστασης. Σε μενα παντα ηταν μονοψηφιο νουμερο (στο Η288Α). Κατι του στυλ 0/6.x (up/down) , σταθερο ο,τι και να γινοταν.

    Δεν ειμαι ειδικος , αλλα αφου εχεις αποκλεισει την εσωτ. καλωδιωση , ειτε μιλαμε για μεγαλη αποσταση που δημιουργει απωλειες στο σημα ειτε παρεμβολες/θορυβος στην καμπινα ή/και στο ενδιαμεσο? Δεν ξερω αν μενει κατι αλλο δηλ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw δε νομίζω να είναι θέμα ρούτερ..
    Το ρουτερ και το καθε ρουτερ κανει ο,τι καλυτερο μπορει δεδομενων των συνθηκων και των δυνατοτητων του. Ποτε δεν ειπα οτι με το fritz θα λυθουν ολα του τα προβληματα , αλλα σιγουρα η γραμμη του θα δουλευει στο μαξ , οποιο και αν ειναι αυτο με τα οποια προβληματα και αν εχει αυτη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη αν η ταχύτητα στο κατέβασμα είναι καλή, η πλοήγηση απροβληματιστη και δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις μη δίνεις σημασία..
    Συγχρονιζει στα 67.75mbps. Εμπειρικα σου λεω οτι αν τραβηξει ενα speedtest θα γραψει 5-6mbps πιο κατω. Εφτασε μανι μανι στα 60mbps. Τι σημασια να μην δωσει ? Αν ειναι να το γυρισει σε 50αρα να πληρωνει και λιγοτερα Αν του πει δηλ ο παροχος οτι ξερεις , βασει της διευθυνσης σου , την αποσταση σου απο την καμπινα , τους θορυβους , την ποιοτητα του χαλκου μεχρι το σπιτι σου κλπ κλπ μεχρι εκει παει η γραμμη σου , το αποδεχεται και συνεχιζει την ζωη του ή παει σε 50αρα οπως ειπα να πληρωνει λιγοτερα.
    Αλλιως αν ειναι καποιο προβλημα που λυνεται και βελτιωνεται η κατασταση του , ας το ψαξει να δει τι μπορει να γινει...

    *****
    Σε αλλα νεα , το fritz με εχει ριξει στα 73.5mbps. Οπως ειπα , θαυματα δεν κανει , απλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι κανει το καλυτερο δυνατο. Σχεδον μετα απο μια βδομαδα online , εχει γραψει μηδενικα crc errors , ενω εχει γραψει καποια (ES) errors , ο,τι και αν ειναι αυτα , οπου και αν οφειλονται. Ισως εξαιτιας αυτων να ριχνει την ταχυτητα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 21-08-21 στις 20:20.

  11. #1856
    Εγγραφή
    20-08-2021
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα.

    Πρωτού δημιουργήσω ένα καινούργιο thread με την συνολική ιστορία και τον τρόπο αντιμετώπισης της Nova, θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας για το τί μπορεί να έχει γίνει στην περίπτωση μου.

    Έκανα αλλαγή απο vodafone 50αρα σε nova 100αρα. Με την vodafone συγχρονίζαμε πάντα στα 50. Με την Νόβα η ιστορία πήγε ως εξής:

    Στην αρχή είχαμε ένα θέμα εσωτερικής καλωδίωσης. Για αυτό το λόγο συνδέσαμε το modem κατευθείαν στον κατανεμητή. Προφανώς δεν πιάσαμε ποτέ 100. Αλλά για τις ανάγκες μας συγχρονισαμε για 2-3 εβδομάδες σε μια ανεκτή (για τις τωρινές μας ανάγκες) ταχύτητα των 65-70mbit/sec. Τα στατιστικά της γραμμής (δυστυχώς το screenshot δεν τα δείχνει όλα) ήταν τα εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-07-23 at 22.00.38.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  93,2 KB 
ID: 229656

    Ένα απόγευμα μετά απο ένα ξαφνικό restart που έγινε στο router, η γραμμή συγχρόνισε πολύ χαμηλότερα και δεν επανήλθε ποτέ. Ο ίδιος ο τεχνικός της εταιρείας, μέτρησε 28mbit/sec. Τα στατιστικά της γραμμής πλέον πάνω/κάτω είναι τα εξής(μεταβάλλονται ανάλογα την ώρα της ημέρας.):

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-07-27 at 20.12.29.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  293,2 KB 
ID: 229657

    Με εντυπωσίασε η απότομη αύξηση του attenuation.. έχετε κάποια πιθανή εξήγηση; Για τις απαντήσεις των τεχνικών και από τη Νόβα και από τον ΟΤΕ, θα ετοιμάσω ένα άλλο θέμα με πιο αναλυτικά στοιχεία.. Ωστόσο έχουμε κλειδώσει στην αδυναμία παροχής της υπηρεσίας λόγω της ποιότητας δικτύου.

  12. #1857
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή εσύ ήσουν στα χάλια που είμαι εγώ και μετά πήγες ακόμη χειρότερα.

  13. #1858
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, υπαρχει καλωδιακη βλαβη σιγουρα (καπου δεν εκατσε καλα το καλωδιο, καπου κουνηθηκε, αν ειναι και παλιο το δικτυο μπορει το καλωδιο να τα εφτυσε). Σε αυτη την περιπτωση περιμενεις να ερθει τεχνικος του ΟΤΕ για να φτιαξει τη βλαβη μαζι με τεχνικο της Νοβα (νομιζω, μπορει και να ερθει μονος του ο τεχνικος του ΟΤΕ). Το ρουτερ ειναι ακομα στον κατανεμητη;

  14. #1859
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Πρωτού δημιουργήσω ένα καινούργιο thread με την συνολική ιστορία και τον τρόπο αντιμετώπισης της Nova, θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας για το τί μπορεί να έχει γίνει στην περίπτωση μου.

    Έκανα αλλαγή απο vodafone 50αρα σε nova 100αρα. Με την vodafone συγχρονίζαμε πάντα στα 50. Με την Νόβα η ιστορία πήγε ως εξής:

    Στην αρχή είχαμε ένα θέμα εσωτερικής καλωδίωσης. Για αυτό το λόγο συνδέσαμε το modem κατευθείαν στον κατανεμητή. Προφανώς δεν πιάσαμε ποτέ 100. Αλλά για τις ανάγκες μας συγχρονισαμε για 2-3 εβδομάδες σε μια ανεκτή (για τις τωρινές μας ανάγκες) ταχύτητα των 65-70mbit/sec. Τα στατιστικά της γραμμής (δυστυχώς το screenshot δεν τα δείχνει όλα) ήταν τα εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-07-23 at 22.00.38.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  93,2 KB 
ID: 229656

    Ένα απόγευμα μετά απο ένα ξαφνικό restart που έγινε στο router, η γραμμή συγχρόνισε πολύ χαμηλότερα και δεν επανήλθε ποτέ. Ο ίδιος ο τεχνικός της εταιρείας, μέτρησε 28mbit/sec. Τα στατιστικά της γραμμής πλέον πάνω/κάτω είναι τα εξής(μεταβάλλονται ανάλογα την ώρα της ημέρας.):

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-07-27 at 20.12.29.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  293,2 KB 
ID: 229657

    Με εντυπωσίασε η απότομη αύξηση του attenuation.. έχετε κάποια πιθανή εξήγηση; Για τις απαντήσεις των τεχνικών και από τη Νόβα και από τον ΟΤΕ, θα ετοιμάσω ένα άλλο θέμα με πιο αναλυτικά στοιχεία.. Ωστόσο έχουμε κλειδώσει στην αδυναμία παροχής της υπηρεσίας λόγω της ποιότητας δικτύου.
    Εκ πρώτης άποψης δείχνει για θέμα καλωδίωσης.. Πιθανό μονόπολο ίσως..
    Voip έχεις η Pstn κλασσική τηλεφωνία με splitter;
    Κατανεμητή μετρήσατε πάλι να υποθέσω;
    Σε οτε δόθηκε για έλεγχο στο ζεύγος του χαλκού;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #1860
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάζω το SRA off και φεύγω διακοπές στις 04/08 (με τα γνωστά, εκεί κάπου στο 80 συγχρόνισε μόλις το έκλεισα)...γυρίζω πριν μια ώρα.

    Τί λέτε?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gtxs58.png 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  34,1 KB 
ID: 229666

    Οk, προφανώς και λείπουν πολλοί ακόμα (αν και στη γειτονιά βλέπω 3 στους 4 με φως), αλλά κάποια πράγματα κάνουν μπαμ.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 124 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 104114119122123124125126129134144 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας