Σελ. 51 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 751-765 από 2679
  1. #751
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexTG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως ξανα εχω πει , δεν υπαρχει καλωδιωση σπιτιου ... απο το κατανεμετη ΤΗΣ ΓΕΤΟΝΙΑΣ (ειναι 2 σπιτια διπλα μου και εκει συνδεονται ολα τα σπιτια της γειτονιας(το boxaki του ΟΤΕ δλδ)) φευγει ενα καλωδιο , το οποιο μπαινει μεσα απο το τοιχο και κουμπωνει στο ρουτερ κατευθειαν ....
    Με λιγα λογια , οτι ταχυτητα δινει στο κατανεμητη , δινει και σε εμενα ....
    Θέλω να ρωτήσω κάτι...
    Πως γίνεται να έχεις κάνει τέτοια υλοποίηση;
    Εννοώ πως το επέτρεψαν αυτό από τον ΟΤΕ σε πρώτη φάση, δηλαδή να τραβήξεις καλώδιο κατευθείαν από την υποδοχή που είναι η δική σου και να το βάλεις κατευθείαν στο σπίτι σου παρακάμπτοντας τον κατανεμητή της πολυκατοικίας/μονοκατοικίας που είσαι...

  2. #752
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexTG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως ξανα εχω πει , δεν υπαρχει καλωδιωση σπιτιου ... απο το κατανεμετη ΤΗΣ ΓΕΤΟΝΙΑΣ (ειναι 2 σπιτια διπλα μου και εκει συνδεονται ολα τα σπιτια της γειτονιας(το boxaki του ΟΤΕ δλδ)) φευγει ενα καλωδιο , το οποιο μπαινει μεσα απο το τοιχο και κουμπωνει στο ρουτερ κατευθειαν ....
    Με λιγα λογια , οτι ταχυτητα δινει στο κατανεμητη , δινει και σε εμενα ....
    Αν είσαι σε πολυκατοικία ίσως φταίει ο κατανεμητής του ΟΤΕ που έχει

  3. #753
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξήγησε λίγο τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Υπόψιν ότι:
    α. Splitter σε VoIP τηλεφωνία δεν χρειάζεται, εκτός της περίπτωσης να κάνεις επιστροφή της από τον router προς την τηλεφωνική γραμμή.
    β. Το Υ-καλώδιο του Fritz χρειάζεται είτε όταν αυτό παίζει ως κύριο modem/router είτε για να πάρει την τηλεφωνία από την συσκευή του παρόχου.
    γ. Για να παίξει η VoIP τηλεφωνία στο Fritz, απαραίτητα πρέπει να έχεις τον κωδικό αυτής και τις σωστές ρυθμίσεις για σύνδεση στον server της Nova (κάτι που δεν το κάνει η εταιρεία).
    Jkoukos μια ερωτηση αν εχω καταλαβει καλα η οχι. Ως προς το α. Εγω θα βαλω διπλη πριζα και θα κανω την πατεντα με τα καλωδια πισω. Ξεχωριστο δηλαδη για modem ξεχωριστο για τηλεφωνια. Απο το πριζακι του modem κατευθειαν στο modem και απο το phone 1 του modem θα φευγει ενα καλωδιο που θα πηγαινει στο αλλο πριζακι για να παιρνουν τηλεφωνο και οι υπολοιπες τηλεφωνικες πριζες στο σπιτι. Σε ολο αυτο νομιζα οτι δεν χρειαζομαι πουθενα splitter. Κανω λαθος? Παντα μιλαμε για voip τηλεφωνια. Και κατι τελευταιο. Αν μπορω να το κανω. Οπως ειπα θα φευγει ενα καλωδιο απο το phone 1 του modem που θα πηγαινει στην διπλη πριζα στο αλλο πριζακι για να παιρνουν τηλεφωνο και οι υπολοιπες τηλεφωνικες πριζες στο σπιτι. Για να εχω και μια extra συσκευη στο δωματιο του modem μπορω να βαλω την extra συσκευη μου κατευθειαν σε δευτερο πριζακι του modem πχ στο phone 2? Παλι χωρις splitter σωστα?

  4. #754
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Δεν κάνεις λάθος. Σε VoIP και με τον τρόπο που τα έχεις, δεν χρειάζεται το splitter.
    Θα χρειαζόταν αν δεν είχες την 2πλή πρίζα, οπότε σε αυτό θα συνδεόταν το PHONE του router για να γίνει επιστροφή της τηλεφωνίας στις άλλες πρίζες.

    β. Σωστά! Για τον λόγο αυτόν υπάρχει η 2η θύρα PHONE.

  5. #755
    Εγγραφή
    01-11-2002
    Περιοχή
    Zion
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να ρωτήσω κάτι...
    Πως γίνεται να έχεις κάνει τέτοια υλοποίηση;
    Εννοώ πως το επέτρεψαν αυτό από τον ΟΤΕ σε πρώτη φάση, δηλαδή να τραβήξεις καλώδιο κατευθείαν από την υποδοχή που είναι η δική σου και να το βάλεις κατευθείαν στο σπίτι σου παρακάμπτοντας τον κατανεμητή της πολυκατοικίας/μονοκατοικίας που είσαι...
    Ειμαι σε μονοκατοικια (απαντωντας και στον αλλο φιλο) , και απαντωντας και σε εσενα , απλα εγινε

  6. #756
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Δεν κάνεις λάθος. Σε VoIP και με τον τρόπο που τα έχεις, δεν χρειάζεται το splitter.
    Θα χρειαζόταν αν δεν είχες την 2πλή πρίζα, οπότε σε αυτό θα συνδεόταν το PHONE του router για να γίνει επιστροφή της τηλεφωνίας στις άλλες πρίζες.

    β. Σωστά! Για τον λόγο αυτόν υπάρχει η 2η θύρα PHONE.

    jkoukos ωραίος φίλε μου ευχαριστώ πολύ!

  7. #757
    Εγγραφή
    26-09-2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45183/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antobaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑλησπέρα
    Είμαι σε υπηρεσία VDSL VTU 50mbps, περιοχή Καλλιθέας. Η σύνδεση γίνεται από DSLAM OTE και η "ντουλάπα" είναι περίπου 250-300 μέτρα από το σπίτι.
    Δεν επιθυμώ voip και θα επιθυμουσα να κρατήσω το ASUS 68u που νομίζω καλύπτει ταχύτητες μέχρι 100mbps.
    Στην περιοχή μου το εμπορικό τμήμα της NOVA με ενημέρωσε ότι είναι δυνατή η παροχή ως 100mbps. Πριν όμως κάνω την αίτηση θα ήθελα να γνωρίζω αν είναι τεχνικά εφικτή με την έννοια αν τα "δικά " μου δεδομένα μπορούν να υποστηρίξουν αυτή την αλλαγή.

    - Μπορεί κάποιος που γνωρίζει βλέποντας τα στατιστικά της γραμμής που έχω αυτή τη στιγμή να με πληροφορήσει αν η μετάπτωση σε 100Mbps θα είναι "επιτυχής" ή όχι
    - Αν η ταχύτητα είναι κάτω από 80Mbps δηλώνεται ως βλάβη χαμηλού συγχρονισμού στον ΟΤΕ όπως και στην περίπτωση των 50mbps Που το αποδεκτό "κατώφλι" είναι τα 35Mbps ?

    Συνημμένο Αρχείο 206906
    Συνημμένο Αρχείο 206909
    Συνημμένο Αρχείο 206908
    Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το Τεχνικό Τμήμα της Forthnet και αφού επιβεβαιώσαμε τα σχετικά στατιστικά της γραμμής με πληροφόρησαν τα εξής :
    1. Μετά από έλεγχο (?) που πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της τηλεφωνικής μας συνομιλίας με ενημέρωσαν ότι στην περιοχή μου υπάρχει διαθεσιμότητα για 100αρα είτε vtu (χωρίς voip) είτε vlu (με voip)
    2. Μια πιθανή αίτηση για 100αρα ϊσως να είχε σαν αποτέλεσμα τη "μεταφορά" σε άλλο ζεύγος ή ακόμα και σε ποιό κοντινή καμπίνα, επομένως δεν σημαίνει ότι επειδή τα παραπάνω σημερινά στατιστικά που δεν φαίνεται να "ταιριάζουν" με δυνατότητα 100αρας, θα ισχύουν και μετά τη σχετική αίτηση.

    Να κάνω ή να μην κάνω την αίτηση ;;...
    Δεδομένου ότι προέρχομαι από μια μεγάλη ταλαιπωρία (3,5 μήνες χωρίς καθόλου ιντερνετ) κάτι με φρενάρει ...
    Από την άλλη όμως ....
    Ή μήπως ξύνομαι στην γκλίτσα του τσοπάνη, στη χώρα της φαιδρής ευρυζωνικότητας...

  8. #758
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antobaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το Τεχνικό Τμήμα της Forthnet και αφού επιβεβαιώσαμε τα σχετικά στατιστικά της γραμμής με πληροφόρησαν τα εξής :
    1. Μετά από έλεγχο (?) που πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της τηλεφωνικής μας συνομιλίας με ενημέρωσαν ότι στην περιοχή μου υπάρχει διαθεσιμότητα για 100αρα είτε vtu (χωρίς voip) είτε vlu (με voip)
    2. Μια πιθανή αίτηση για 100αρα ϊσως να είχε σαν αποτέλεσμα τη "μεταφορά" σε άλλο ζεύγος ή ακόμα και σε ποιό κοντινή καμπίνα, επομένως δεν σημαίνει ότι επειδή τα παραπάνω σημερινά στατιστικά που δεν φαίνεται να "ταιριάζουν" με δυνατότητα 100αρας, θα ισχύουν και μετά τη σχετική αίτηση.

    Να κάνω ή να μην κάνω την αίτηση ;;...
    Δεδομένου ότι προέρχομαι από μια μεγάλη ταλαιπωρία (3,5 μήνες χωρίς καθόλου ιντερνετ) κάτι με φρενάρει ...
    Από την άλλη όμως ....
    Ή μήπως ξύνομαι στην γκλίτσα του τσοπάνη, στη χώρα της φαιδρής ευρυζωνικότητας...
    Οχι να μην κανεις αφού βλέπω στο προφίλ σου 45mbps τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αφού δεν πιάνεις και τα 50 θα πιάνεις και τα 100???

  9. #759
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι να μην κανεις αφού βλέπω στο προφίλ σου 45mbps τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αφού δεν πιάνεις και τα 50 θα πιάνεις και τα 100???
    Αν τώρα έχει υπηρεσία από Α/Κ, ενώ μετά θα έχει από καμπίνα.

  10. #760
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λέει ότι ήδη παίρνει από καμπίνα ΟΤΕ (απόσταση 250-300) και απλά θέλει αναβάθμιση του πακέτου σε 100άρι.
    Σε αυτή την απόσταση θα έπρεπε να είχε παραπάνω μέγιστη ταχύτητα και να έπιανε καρφί το 50άρι. Πιθανόν να έχει θέμα η καλωδίωση (εξωτερική ή εσωτερική).
    Προσωπικά θα το δοκίμαζα και με ελέγχους των τεχνικών και αν η ετυμηγορία ήταν ότι δεν το υποστηρίζει, θα γυρνούσα στο 50άρι (κάτι που προβλέπεται από τον κανονισμό).

  11. #761
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει ότι ήδη παίρνει από καμπίνα ΟΤΕ (απόσταση 250-300) και απλά θέλει αναβάθμιση του πακέτου σε 100άρι.
    Σωστός, μου ξέφυγε η πρόταση με την "ντουλάπα".

  12. #762
    Εγγραφή
    13-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    H.O.L. - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Δεν κάνεις λάθος. Σε VoIP και με τον τρόπο που τα έχεις, δεν χρειάζεται το splitter.
    Θα χρειαζόταν αν δεν είχες την 2πλή πρίζα, οπότε σε αυτό θα συνδεόταν το PHONE του router για να γίνει επιστροφή της τηλεφωνίας στις άλλες πρίζες.

    β. Σωστά! Για τον λόγο αυτόν υπάρχει η 2η θύρα PHONE.

    Έχω την εξής απορία.Αναβάθμισα σε κατοστάρα Nova χωρίς όμως voip.Παραμένω ακόμα στο παλιό καθεστώς με το splitter αν και μου έδωσαν router που υποστηρίζει voip.Στο σπίτι υπάρχει δομημένη καλωδίωση και στο ίδιο σημείο καταλήγουν έξι utp cat6 καλώδια που αντιστοιχούν σε έξι πρίζες μαζί με αυτό που έρχεται από τον κατανεμητή.Οι τρεις πρίζες είναι τηλεφώνου και οι άλλες τρεις δικτύου.Τα τρία καλώδια που καταλήγουν στις ethernet πρίζες κουμπώθηκαν απευθείας πάνω στις ethernet του router.Το καλώδιο του κατανεμητή κουμπώθηκε απευθείας στην είσοδο του splitter.Για την τηλεφωνία ο ηλεκτρολόγος ένωσε μαζί τα άλλα τρία καλώδια των πριζών παρέα με ένα τηλεφωνικό καλώδιο και όλο αυτό το τρία σε ένα καλώδιο πάει στη θύρα phone του splitter.H απορία μου είναι αν και όταν γυρίσω σε voip θα καταργήσω το splitter και θα συνδέσω αυτό το το τρία σε ένα καλώδιο σε μια από τις θύρες Phone του router και θα είμαι κομπλέ ή θα χρειαστούν άλλες τροποποιήσεις?

  13. #763
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagmouk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εξής απορία.Αναβάθμισα σε κατοστάρα Nova χωρίς όμως voip.Παραμένω ακόμα στο παλιό καθεστώς με το splitter αν και μου έδωσαν router που υποστηρίζει voip.Στο σπίτι υπάρχει δομημένη καλωδίωση και στο ίδιο σημείο καταλήγουν έξι utp cat6 καλώδια που αντιστοιχούν σε έξι πρίζες μαζί με αυτό που έρχεται από τον κατανεμητή.Οι τρεις πρίζες είναι τηλεφώνου και οι άλλες τρεις δικτύου.Τα τρία καλώδια που καταλήγουν στις ethernet πρίζες κουμπώθηκαν απευθείας πάνω στις ethernet του router.Το καλώδιο του κατανεμητή κουμπώθηκε απευθείας στην είσοδο του splitter.Για την τηλεφωνία ο ηλεκτρολόγος ένωσε μαζί τα άλλα τρία καλώδια των πριζών παρέα με ένα τηλεφωνικό καλώδιο και όλο αυτό το τρία σε ένα καλώδιο πάει στη θύρα phone του splitter.H απορία μου είναι αν και όταν γυρίσω σε voip θα καταργήσω το splitter και θα συνδέσω αυτό το το τρία σε ένα καλώδιο σε μια από τις θύρες Phone του router και θα είμαι κομπλέ ή θα χρειαστούν άλλες τροποποιήσεις?
    Δεν θα χρειαστείς άλλες τροποποιήσεις, θα συνδέσεις το "τρία σε ένα" καλώδιο σε μια θύρα Phone του modem/router.

  14. #764
    Εγγραφή
    13-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    H.O.L. - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα χρειαστείς άλλες τροποποιήσεις, θα συνδέσεις το "τρία σε ένα" καλώδιο σε μια θύρα Phone του modem/router.

    Ευχαριστώ πολύ.

  15. #765
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά καλησπέρα,μια ερώτηση,σε λίγους μήνες θα πάω να μείνω με την γυναίκα μου σε μόνιμο σπίτι του πεθερού μου,το σπίτι είναι χτισμένο του 90-91,ξέρω ότι ο πεθερός μου δεν έκανε τσιγκουνιές σε καλώδια ρεύματος και τηλεφώνου και έχει βάλει πριζακι τηλεφωνικό σε κάθε δωμάτιο.
    Απλά για να μην έχω θέματα με την vdsl τι θα ήταν καλύτερο να κάνω,εγώ το μόντεμ θέλω να το βάλω σε δωμάτιο που δεν είναι κεντρική η πρίζα,θα ήταν καλύτερο να αποκόψω εντελώς τα υπόλοιπα πριζακια και απλά να συνδέσω τα καλώδια από την κεντρική με αυτά που αντιστοιχεί στη πρίζα που θέλω?!
    Ή να τα αφήσω ως έχει και βλέπουμε?!
    Στην πολυκατοικία που μένουμε τώρα είναι δεκαετίας 70,έχει έναν αρχαίο κατανεμητη το οποίο έχει χαλκό μια ευθεία γύρω στα 10-15 μέτρα,και μετά έχω ένα καλώδιο δικτιου 2 μέτρων που έρχεται μέσα στο διαμέρισμα από τον τοίχο και συγχρονίζω 88-92mb.

Σελ. 51 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας