Σελ. 158 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 138148153156157158159160163168178 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.356-2.370 από 2679
  1. #2356
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έβαλε κ τη νόβα η u.g να προχωρήσει κ άλλο το ftth τους; Just kidding..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #2357
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Σε αλλα νεα λοιπον , εδω και κανα μηνα το μοντεμ συγχρονιζει περι των 85-87k kbps , με attainable περι των 105k kbps και σχεδον μηδενικα crc errors. Μιλαμε για μονοψηφιο αριθμο crc errors σε βαθος πολλων ημερων. Μια βελτιωμενη κατασταση σε σχεση με το παρελθον που εγραφα crc errors κατα χιλιαδες για πλακα.

    Ειπα λοιπον σημερα , να καρφωσω πανω το fritzbox μπας και σε αυτην την νεα ταξη πραγματων , συγχρονισει καλυτερα απο το Η288Α. @@ , δεν συγχρονισε Αλλα μου εδωσε μια πληροφορια που ισως ειναι η απαντηση για την βελτιωμενη κατασταση που ζω.
    Βλεπω λοιπον στα στατιστικα , μια καινουργια "πληροφορια" , που την ελεγε "minimum effective data rate" , περα απο τα κλασικα actual και attainable. Πρωτη φορα μου την εβγαζε , οποτε μπαινω στο "help" του fritzbox να δω τι σημαινει. Στο "help" λοιπον ξεκιναει να λεει οτι η πληροφορια αυτη εμφανιζεται οταν ειναι ενεργοποιημενο το G.INP !! Κοιταω παλια σκρινσοτς απο το web interface του fritzbox και εκει το g.inp ηταν "off" ενω πλεον το fritzbox το δειχνει "on" !!

    Αρα υποθετω οτι ενεργοποιηθηκε το g.inp στην καμπινα μου (ΟΤΕ) και για αυτο δεν εχω σχεδον καθολου crc errors. Nα συγχρονιζε και λιγο παραπανω , καλα θα ημασταν... νοιωθω @PetrosK ωρες ωρες

  3. #2358
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως αν ο διπλασιασμός γίνει και από την Nova, θα βρεθώ με 200άρα και θα είμαι σούπερ ντούπερ... Μια χαρά. Ούτε οπτικές, ούτε σκαψίματα.

  4. #2359
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αν ο διπλασιασμός γίνει και από την Nova, θα βρεθώ με 200άρα και θα είμαι σούπερ ντούπερ... Μια χαρά. Ούτε οπτικές, ούτε σκαψίματα.
    Για να πας στα 200 πρέπει να έχει υποδομή για 35b η καμπίνα, συνήθως σε περιοχές που μπαίνει οπτική δεν βάζουν τέτοιες κάρτες στην καμπίνα

  5. #2360
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να πας στα 200 πρέπει να έχει υποδομή για 35b η καμπίνα, συνήθως σε περιοχές που μπαίνει οπτική δεν βάζουν τέτοιες κάρτες στην καμπίνα
    Και υποδομή έχει, και η γραμμή μου δείχνει να τα σηκώνει άνετα... Ευτυχώς (όπως έχει αποδειχτεί) που την περιοχή μας την ανέλαβε η Wind και όχι καμιά Vodafone ή κανένας OTE!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  115,5 KB 
ID: 235180
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 22-02-22 στις 22:22.

  6. #2361
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    νοιωθω @PetrosK ωρες ωρες
    Καρφωμένος μόνιμα 87 από τότε που έβαλα το Τ16, μάλλον είναι το νέο "ταβάνι". Uptime 20+ μέρες (κι αυτό επειδή έκανα εγώ restart ξημερώματα κάποια στιγμή για κάτι καλύτερο, αλλιώς θα συνέχιζε).

    ΝΜ να παίζει 13-15, με attainable ακόμα και 127+, αλλά εκεί...87.

    Πέρασαν 6+ μήνες από την τελευταία μου κλιμάκωση προς την ΕΕΤΤ, 3+ από τότε που μίλησα με τον δικηγόρο που την είχε αναλάβει και μου είπε ότι "καθυστερούν λίγο επειδή έχουν πολλή δουλειά και πολλές μαζεμένες". Δεν έχει όρια το δούλεμα (σε αντίθεση με το κλείδωμά μου).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  7. #2362
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΜ να παίζει 13-15, με attainable ακόμα και 127+, αλλά εκεί...87.
    Πραγματικα , μηπως θες να σου στειλω το fritzbox μπας και ? Αν και χλωμο αν ειναι πειραγμενη η δουλεια...

    Εγω αυτη την στιγμη ειμαι σε κατι τετοιο :

    Actual Rate(Up/Down) 10999/87978 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 47761/102683 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31/8.6 dB

    Showtime Start 6 h 10 min 33 s
    CRC Errors(Up/Down) 0/0

    Χθες το NM επαιζε μεταξυ 9-10 και το attainable 107-108k kbps , αλλα το actual εκει στο 85-87k kbps. Για πανω απο μηνα σταθερα σε αυτα τα νουμερα... Λιγο πανω απο τα 90k θα μπορουσε να συγχρονισει αλλα δεν το βλεπω να κουνιεται...

  8. #2363
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JFK.69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου σε ένα ATM στην Κρήτη να κάνεις ανάληψη από ένα λογαριασμό με 2 συνδικαιούχους και ο δεύτερος συνδικαιούχους την ίδια στιγμή να κάνει ανάληψη από άλλο ΑΤΜ στην Θεσσαλονίκη. Αν η πληροφορία δεν ταξιδέψει άμεσα μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτων θα μπορούν και οι δύο να κάνουν ανάληψη το ίδιο διαθέσιμο υπόλοιπο.

    Η πάλι σκέψου να είσαι σε ένα μαγαζί και να ψωνίζεις με τη χρεωστική σου κάρτα και να στέλνει εντολή / ερώτηση το μηχανάκι pos και να περιμένει ανταπόκριση από την Τράπεζα για το διαθέσιμο υπόλοιπο.

    Όταν είχα ρωτήσει τον τεχνικό δικτύων πως μπορούμε να πάρουμε στο σπίτι ανάλογη γραμμή, η απάντηση ήταν “άστο, δεν παίζει…”
    εχεις μπερδεψει την ταχύτητα με την απόκριση. Η διαδικασια πχ που περιγράφεις δεν θελει ουτε 5Κb, οποτε είτε εχεις 200αρα είτε 24αρα στο ιδιο χρονο θα γινει η διαδικασια μεταφορας . Ψαξε τι ειναι ταχυτητα, ping κτλ

  9. #2364
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και τα κυκλώματα με εξωτερικό που μισθώνουν είναι συμμετρικά. Κοινώς αυτή τη στιγμή το upload που έχουν διαθέσιμο, υπάρχει και "κάθεται".
    Δεν "κάθεται" το upload, απλά χρησιμεύει για άλλο επιχειρησιακό κομμάτι της Nova. Έχω πχ κάποια rack σε datacenter τους για την παροχή υπηρεσιών σε πελάτες μου(cloud/hosting/dedicated), τα sites που φιλοξενώ πχ κάνουν 90% κίνηση upload (καθώς τα "κατεβάζεις" εσύ σαν επισκέπτης) οπότε αυτό το εύρος των backbones τους χρησιμεύει σε εμάς.

    Επίσης είναι εμπορική πολιτική να μην δώσουν πχ 100/50 γιατί έτσι θα χάσουν από τα 50άρια συμμετρικά κυκλώματα που θα έχουν σε εταιρίες (τα οποία όλοι οι πάροχοι χρεώνουν πολλαπλάσια από xDSL κυκλώματα).
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  10. #2365
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ναι αλλά πρέπει κάποια στιγμή να ξεκολλήσουμε.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #2366
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα , μηπως θες να σου στειλω το fritzbox μπας και ? Αν και χλωμο αν ειναι πειραγμενη η δουλεια...

    Εγω αυτη την στιγμη ειμαι σε κατι τετοιο :

    Actual Rate(Up/Down) 10999/87978 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 47761/102683 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31/8.6 dB

    Showtime Start 6 h 10 min 33 s
    CRC Errors(Up/Down) 0/0

    Χθες το NM επαιζε μεταξυ 9-10 και το attainable 107-108k kbps , αλλα το actual εκει στο 85-87k kbps. Για πανω απο μηνα σταθερα σε αυτα τα νουμερα... Λιγο πανω απο τα 90k θα μπορουσε να συγχρονισει αλλα δεν το βλεπω να κουνιεται...
    Μπα, δεν υπάρχει λόγος. Κάποια πράγματα (από όλες τις πλευρές) είναι ξεκάθαρα από ένα σημείο και πέρα.

    Περιμένω στις επόμενες εβδομάδες να αρχίσουν να μπαίνουν στην καμπίνα και τα διαμερίσματα της νέας πολυκατοικίας δίπλα μου, να δούμε πράματα και θάματα κι από εκεί.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #2367
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν "κάθεται" το upload, απλά χρησιμεύει για άλλο επιχειρησιακό κομμάτι της Nova. Έχω πχ κάποια rack σε datacenter τους για την παροχή υπηρεσιών σε πελάτες μου(cloud/hosting/dedicated), τα sites που φιλοξενώ πχ κάνουν 90% κίνηση upload (καθώς τα "κατεβάζεις" εσύ σαν επισκέπτης) οπότε αυτό το εύρος των backbones τους χρησιμεύει σε εμάς.

    Επίσης είναι εμπορική πολιτική να μην δώσουν πχ 100/50 γιατί έτσι θα χάσουν από τα 50άρια συμμετρικά κυκλώματα που θα έχουν σε εταιρίες (τα οποία όλοι οι πάροχοι χρεώνουν πολλαπλάσια από xDSL κυκλώματα).
    Κάθεται "αναλογικά", τώρα αν δεν έχουν επαρκές backbone και εκμεταλλεύονται το χαμηλό upload των οικιακών που σε άλλες συνθήκες θα μπούκωνε πιο εύκολα, είναι άλλο θέμα. Το point μου είναι ότι όλες οι οπτικές είναι συμμετρικές κι ότι η αναβάθμιση για το downstream αναβαθμίζει ταυτόχρονα και το upstream, δεν χρειάζεται ξεχωριστή επένδυση το upstream για να υποστηριχθεί ο μεγαλύτερος φόρτος του upload και δεν νομίζω ότι παίζει κάποια έκπτωση.

  13. #2368
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα λοιπον σημερα , να καρφωσω πανω το fritzbox μπας και σε αυτην την νεα ταξη πραγματων , συγχρονισει καλυτερα απο το Η288Α. @@ , δεν συγχρονισε
    Επειδη ειμαι και εγω σε μια παρόμοια κατάσταση και ψάχνομαι, πως γίνεται φιλε μου να μην συγχρόνισε το 7530 εστω και χαμηλά;

  14. #2369
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ειμαι και εγω σε μια παρόμοια κατάσταση και ψάχνομαι, πως γίνεται φιλε μου να μην συγχρόνισε το 7530 εστω και χαμηλά;
    Ναι καταλαβα οτι το εγραψα με κακη νοηματικη συνταξη Εννοω οτι δεν συγχρονισε καλυτερα απο το Η288Α. Ενω το Η288Α επαιζε γυρω στο 85-87k με attainable 105-107k , το fritz συγχρονισε στα 85-87k με το ιδιο περιπου attainable.

    Σε αλλα νεα :

    Actual Rate(Up/Down) 10999/80808 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 48031/99399 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/9.3 dB

    Showtime Start 24 h 17 min 20 s
    CRC Errors(Up/Down) 0/0

    Κανει δουλεια το g.inp τελικα στα crc errors.. η ταχυτητα ομως δεν νοιωθει ιδιαιτερα Ισως τελικα να επηρεαζει και το καλωδιο απο τον κατανεμητη εως την κεντρικη πριζα σε εναν βαθμο , μιας και μιλαμε για εντοιχισμενο καλωδιο πολλων ετων... τι να πω... εχω δει και καλυτερες ταχυτητες στο παρελθον και τωρα με μηδεν crc errors δεν μπορει να σηκωσει κεφαλι η ταχυτητα

  15. #2370
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καρφωμένος μόνιμα 87 από τότε που έβαλα το Τ16, μάλλον είναι το νέο "ταβάνι". Uptime 20+ μέρες (κι αυτό επειδή έκανα εγώ restart ξημερώματα κάποια στιγμή για κάτι καλύτερο, αλλιώς θα συνέχιζε).

    ΝΜ να παίζει 13-15, με attainable ακόμα και 127+, αλλά εκεί...87.

    Πέρασαν 6+ μήνες από την τελευταία μου κλιμάκωση προς την ΕΕΤΤ, 3+ από τότε που μίλησα με τον δικηγόρο που την είχε αναλάβει και μου είπε ότι "καθυστερούν λίγο επειδή έχουν πολλή δουλειά και πολλές μαζεμένες". Δεν έχει όρια το δούλεμα (σε αντίθεση με το κλείδωμά μου).
    Ακόμη παλεύεις;
    Πάρε ένα φριτζ άνθρωπε να ρίξεις το σνρ στο πάτωμα...
    Αν δεν το έχουν κλειδωμένο βέβαια..
    *Δε θυμάμαι, voip έχεις; Αν όχι φριτζ και καθάρισες.. Μόνο μη στο γυρίσουν voip και μπλέξει μετά η ιστορία..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 158 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 138148153156157158159160163168178 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας