Σελ. 89 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.321-1.335 από 2679
  1. #1321
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aligatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα λύθηκε με reset ολόκληρης της κάρτας από τη πλευρά της cosmote έπειτα από αίτημα της Nova (2nd level). Δεν είχα μόνο εγώ πρόβλημα αλλά και άλλοι δυο πελάτες στην ίδια κάρτα. Εξαιρετικό το second level της Nova αν και το complexity παραμένει.
    Έχεις μέιλ, τηλ, οτιδήποτε από το 2nd level support της Nova; Να κάνουμε σκιπ τους άσχετους;
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  2. #1322
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Δυστυχώς όχι καθώς με καλούσαν εκείνοι. Ήμουν μάλλον τυχερός γιατί στην ίδια κάρτα είχαν άλλους δυο πελάτες που παρουσίασαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Γιατί δεν δοκιμάζεις μέσα από το support section εδώ στο forum και να κάνεις link στο solution που δόθηκε σε εμένα;

  3. #1323
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aligatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα λύθηκε με reset ολόκληρης της κάρτας από τη πλευρά της cosmote έπειτα από αίτημα της Nova (2nd level). Δεν είχα μόνο εγώ πρόβλημα αλλά και άλλοι δυο πελάτες στην ίδια κάρτα. Εξαιρετικό το second level της Nova αν και το complexity παραμένει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aligatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όχι καθώς με καλούσαν εκείνοι. Ήμουν μάλλον τυχερός γιατί στην ίδια κάρτα είχαν άλλους δυο πελάτες που παρουσίασαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Γιατί δεν δοκιμάζεις μέσα από το support section εδώ στο forum και να κάνεις link στο solution που δόθηκε σε εμένα;
    Και εμένα η εντύπωση είναι ότι το second level είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο (και εμένα με είχαν καλέσει 2-3 φορές όταν είχα πρόμοιο πρόβλημα τον Αύγουστο του 2019) αλλά, τα παιδιά που δουλεύουν στο 13731 στην ουσία "τηλεφωνητές" είναι και απλά καταγράφουν το πρόβλημα και ακολουθούν τους οδηγούς που τους έχουν δώσει, άσχετα αν αυτοί είναι που τα "ακούνε" και χωρίς να φταίνε τις περισσότερες φορές. Φυσικά κάποιο από αυτούς έχουν και καλές τεχνικές γνώσεις, αλλά κάποιοι που απλά ξέρουν τα βασικά.

    Από την μέχρι στιγμής δικιά μου εμπειρία με το 13731 θα τους έβαζα τουλάχιστον ένα 7-8 (με άριστα το 10).

  4. #1324
    Εγγραφή
    12-12-2020
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Κάνε ένα speedtest από το www.speedtest.net επιλέγοντας ATHENS >> HYPERHOSTING. Είμαστε στην Forthnet οπότε αν πιάσεις full κάτι γίνεται με το link με το εξωτερικό προς τον προορισμό που θέλεις, ενώ αν πιάσεις και εδώ χαμηλό download είτε κάτι γίνεται με τον εξοπλισμό σου ή έχει πιτάρει το DSLAM που βρίσκεσαι.
    https://hyperiontest.gr/
    Για δοκιμάστε εδώ.

  5. #1325
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Πάντως επειδή πρόσφατα έχω στο μυαλό μου τη σύγκριση customer/technical service cosmote vs nova μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η Nova είναι πολύ καλύτερη. Στον ανιψιό μου που είναι στον δεύτερο όροφο πρέπει να πέρασε τουλάχιστον 12 ώρες στην αναμονή για να του ενεργοποιήσουν fastpath. Ενώ σε δική μου περίπτωση δεν έβρισκαν ούτε καν την παραγγελία μου και αίτηση φορητότητας. Να μην ξαναθυμηθώ ότι σε δική τους καμπίνα ισχυρόζοντουσαν ότι δεν μπορούσαν να δώσουν 100 τη στιγμή που η Nova εμένα μου έδινε.

    Είναι και που θα πέσεις αλλά μιλάω για την γενική εικόνα. Το παλικάρι που μίλησα στο 13731 1st level καταλάβαινε τι του έλεγα απόλυτα αλλά αναγκαστικά και αυτοί πρέπει να κάνουν tick boxes. Στο second level μιλούσαμε καθαρά με τεχνικούς όρους και το παιδί είχε πλήρη γνώση δικτύων. Αφού μόνος του με του που του περιέγραψα το πρόβλημα έλεγξε ping με άλλους πελάτες του στην ίδια κάρτα με εμένα και κατάλαβε ότι κάτι συμβαίνει ενώ ταυτόχρονα κοίταζε utilization καμπίνας, κάρτας, backhaul link με το κέντρο και τίποτα δεν ήταν πάνω από 60%.

  6. #1326
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό..
    Δεν βλέπω κάτι άλλο ούτε και εγώ..
    Δεν κάνετε καμιά έρευνα μπας και βρεθεί και κανας συνδρομητής οτε στη περιοχή σας εκεί να δούμε τι παίζει;
    Εδώ στο φόρουμ δεν έχουμε κανέναν στους χρήστες ανά περιοχή;
    https://www.adslgr.com/features/map/


    Το Α.κ σας είναι στο Καλαμάκι; Γιατί δεν μπορώ να βρω α.κ στο χάρτη..
    Βρήκα μερικούς & πρόσφατα ενεργούς χρήστες από διάφορους παρόχους με μεγάλες γραμμές, δεν ξέρω αν είναι όλοι από καμπίνες οτε..
    Το Καλαμάκι ο οτε μόνο το έχει αναλάβει;
    Αν ναι, εγώ έκανα την έρευνα, ας αναλάβει κάποιος παθών η μη να ζητήσει να συνεισφέρουν στην όλη έρευνα με π.μ τα στατιστικά τους οι παρακάτω χρήστες.. Αν βοηθάει βέβαια..
    https://www.adslgr.com/forum/members/39296-papas68
    https://www.adslgr.com/forum/members/178110-grpol
    https://www.adslgr.com/forum/members/92169-Stathis21
    https://www.adslgr.com/forum/members/16694-Catchphrase
    Πάνε κοντά 15 ημέρες που έχω "ανεβάσει" 7-8 καμπίνες στην περιοχή μου, κι ακόμα δεν εμφανίζονται πουθενά.

    Έχει εγκαταλειφθεί το project?

    Συμπληρώνω 600 ώρες uptime σε λίγο, από τότε που έγινε η αναβάθμιση στο 288 με το τελευταίο f/w.

    Σταθερά στα 83actual, με attainable να παίζει μέχρι και τα 107 ανάλογα την ώρα και SNR 14-17.5

    Οι υπόλοιποι ομοιοπαθείς, πώς πάτε?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  7. #1327
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aligatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως επειδή πρόσφατα έχω στο μυαλό μου τη σύγκριση customer/technical service cosmote vs nova μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η Nova είναι πολύ καλύτερη. Στον ανιψιό μου που είναι στον δεύτερο όροφο πρέπει να πέρασε τουλάχιστον 12 ώρες στην αναμονή για να του ενεργοποιήσουν fastpath. Ενώ σε δική μου περίπτωση δεν έβρισκαν ούτε καν την παραγγελία μου και αίτηση φορητότητας. Να μην ξαναθυμηθώ ότι σε δική τους καμπίνα ισχυρόζοντουσαν ότι δεν μπορούσαν να δώσουν 100 τη στιγμή που η Nova εμένα μου έδινε.

    Είναι και που θα πέσεις αλλά μιλάω για την γενική εικόνα. Το παλικάρι που μίλησα στο 13731 1st level καταλάβαινε τι του έλεγα απόλυτα αλλά αναγκαστικά και αυτοί πρέπει να κάνουν tick boxes. Στο second level μιλούσαμε καθαρά με τεχνικούς όρους και το παιδί είχε πλήρη γνώση δικτύων. Αφού μόνος του με του που του περιέγραψα το πρόβλημα έλεγξε ping με άλλους πελάτες του στην ίδια κάρτα με εμένα και κατάλαβε ότι κάτι συμβαίνει ενώ ταυτόχρονα κοίταζε utilization καμπίνας, κάρτας, backhaul link με το κέντρο και τίποτα δεν ήταν πάνω από 60%.
    Απορία.. Πως γίνεται να κοίταζε (utilization καμπίνας, κάρτας, backhaul link), αφού η καμπίνα δεν είναι δική τους;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #1328
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία.. Πως γίνεται να κοίταζε (utilization καμπίνας, κάρτας, backhaul link), αφού η καμπίνα δεν είναι δική τους;
    Ίσως επειδή μπορούν να τα βλέπουν, αλλά να μην μπορούν να τα "πειράξουν"

  9. #1329
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνε κοντά 15 ημέρες που έχω "ανεβάσει" 7-8 καμπίνες στην περιοχή μου, κι ακόμα δεν εμφανίζονται πουθενά.

    Έχει εγκαταλειφθεί το project?

    Συμπληρώνω 600 ώρες uptime σε λίγο, από τότε που έγινε η αναβάθμιση στο 288 με το τελευταίο f/w.

    Σταθερά στα 83actual, με attainable να παίζει μέχρι και τα 107 ανάλογα την ώρα και SNR 14-17.5

    Οι υπόλοιποι ομοιοπαθείς, πώς πάτε?
    Αν αναφέρεσαι στο: https://www.adslgr.com/features/map/
    Δεν έχω ιδέα.. Μάλλον.. Δεν φαίνεται γενικά να είναι up to date (βλ. vivodi,hol,cyta)..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #1330
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία.. Πως γίνεται να κοίταζε (utilization καμπίνας, κάρτας, backhaul link), αφού η καμπίνα δεν είναι δική τους;
    Το ότι δεν μπορούν να κάνουν ενέργειες δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν βλέπουν info. Υποθέτω ότι τους έχουν κάνει προφίλ με πρόσβαση σε πληροφορίες και μπορούν να πειράξουν συγκεκριμένα πράγματα. Δικιά μου υπόθεση και τεχνικά φυσικά και γίνεται.

    Ένα άλλο παράδειγμα είναι ότι όταν καλείς το τεχνικό τμήμα της Nova και σηκώνεις το τηλέφωνο αυτόματα από πίσω γίνονται έλεγχοι τόσο στη πόρτα όσο και στο ρουτερ όσο εσυ περιμένεις και περνάνε σαν πληροφορία σ αυτόν που σ εξυπηρετεί. Το κάνει και η Cosmote.

  11. #1331
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    καποτε εμενα ητανε ετσι: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο1.png 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  24,3 KB 
ID: 223197 και τωρα ειναι ετσι: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  22,5 KB 
ID: 223198 οτι να ναι

  12. #1332
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Σήμερα παρατήρησα ότι ενεργοποίησαν στη γραμμή seamless rate adaptation στο down το οποίο μέχρι τώρα ήταν κλειστό.

    Δεν έχω δει κανένα πρόβλημα απλά μου έκανε εντύπωση.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails A6485701-D854-499A-94C3-E545275139F3.jpg  


  13. #1333
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Το sra νομίζω μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ από το ρουτερ.

  14. #1334
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Καλημέρα,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova21.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  57,9 KB 
ID: 223334

    Η κατάσταση μου χειροτέρεψε, ενώ το attainable έχει να δώσει ο συγχρονισμός έπεσε στα 71861 με το snr να είναι στα 20.9dB!!! Πλέον δικαιολογεί βλάβη σαν νούμερο, οπότε το άνοιξαν και αναμένω έλεγχο...
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  15. #1335
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova21.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  57,9 KB 
ID: 223334

    Η κατάσταση μου χειροτέρεψε, ενώ το attainable έχει να δώσει ο συγχρονισμός έπεσε στα 71861 με το snr να είναι στα 20.9dB!!! Πλέον δικαιολογεί βλάβη σαν νούμερο, οπότε το άνοιξαν και αναμένω έλεγχο...
    Αν μιλήσεις ξανά μαζί τους, τόνισε να σημειωθεί το κολλημένο σε υψηλές τιμές SNR, για να μην καταλήξει η βλάβη με λάθος περιγραφή.

Σελ. 89 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας