Σελ. 22 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 2678
  1. #316
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό σου είναι θέμα συγχρονισμού και όχι θέμα bandwidth παρόχου.

    Αλλά ναι και ο συχρονισμος δεν είναι εγγυημένος
    Υπάρχει κάποια λύση για αυτό , η το αφήνω όπως είναι ελπίζοντας να γίνει όπως ήταν ?

  2. #317
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazos_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποια λύση για αυτό , η το αφήνω όπως είναι ελπίζοντας να γίνει όπως ήταν ?
    Δεν υπάρχει κάτι για αυτό, το vectoring δεν εξαφανίζει το crosstalk απλά το διαχειρίζεται καλύτερα, μπορείς να παραμείνεις σε αυτή την ταχύτητα ή να ζητήσεις υποβάθμιση στην αμέσως μικρότερη

  3. #318
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό πάντως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το πως με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό (router και ενσύρματη σύνδεση με PC από την gigabit θύρα) με 14άρι ADSL να κατέβαζα με 1,5-1,6mbps,(μέχρι Τετάρτη πρωί) ενώ τώρα με 50άρι VDSL το μέγιστο που έχω δει να είναι 1,3-1,4...

    Έκτος και αν τελικά μολονότι είμαι στη Nova, η διασύνδεση στο εξωτερικό γίνεται από Wind οπότε την κάτσαμε την βάρκα... Τεσπά ας περιμένω λίγο ακόμα να δω τι θα κάνουνε από το τεχνικό τμήμα

    Υ. Γ. Στα speed test, για 1-2 δευτερόλεπτα ο δείκτης φτάνει πάνω από τα 30mpbs, αλλά μετά πέφτει γύρω στα 10mbps

  4. #319
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πάντως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το πως με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό (router και ενσύρματη σύνδεση με PC από την gigabit θύρα) με 14άρι ADSL να κατέβαζα με 1,5-1,6mbps,(μέχρι Τετάρτη πρωί) ενώ τώρα με 50άρι VDSL το μέγιστο που έχω δει να είναι 1,3-1,4...

    Έκτος και αν τελικά μολονότι είμαι στη Nova, η διασύνδεση στο εξωτερικό γίνεται από Wind οπότε την κάτσαμε την βάρκα... Τεσπά ας περιμένω λίγο ακόμα να δω τι θα κάνουνε από το τεχνικό τμήμα

    Υ. Γ. Στα speed test, για 1-2 δευτερόλεπτα ο δείκτης φτάνει πάνω από τα 30mpbs, αλλά μετά πέφτει γύρω στα 10mbps
    Εχεις την σύνδεση υπολογιστή - router, σύνδεση router-dslam, dslam-bbras, bbras-πάροχος, πάροχος-Internet, σε όλα αυτά μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα με το Bandwidth.
    Το bbras-πάροχος μπορεί να περιλαμβάνει παραπάνω κομμάτια.

    Σε όλα αυτά μπορεί να υπάρχει κάποιο μπούκωμα, εσύ είσαι οκ μέχρι το router-dslam

  5. #320
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις την σύνδεση υπολογιστή - router, σύνδεση router-dslam, dslam-bbras, bbras-πάροχος, πάροχος-Internet, σε όλα αυτά μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα με το Bandwidth.
    Το bbras-πάροχος μπορεί να περιλαμβάνει παραπάνω κομμάτια.

    Σε όλα αυτά μπορεί να υπάρχει κάποιο μπούκωμα, εσύ είσαι οκ μέχρι το router-dslam
    Άρα με λίγα λόγια, εγώ είμαι "καθαρός" από την πλευρά μου... Την "ευθύνη" για την επίλυση την έχει ο πάροχος.

  6. #321
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βλάβη είναι και ως συνήθως παρουσιάζεται όταν δεν το περιμένουμε. Δεν είχες θέμα σε ADSL από το DSLAM του αστικού κέντρου. Τώρα μεταφέρθηκες στο DSLAM της καμπίνας και παρουσιάσθηκε. Οτιδήποτε μπορεί αν φταίει (π.χ. μία κάρτα). Θα γίνει έλεγχος-διερεύνηση και θα επιλυθεί.

  7. #322
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλάβη είναι και ως συνήθως παρουσιάζεται όταν δεν το περιμένουμε. Δεν είχες θέμα σε ADSL από το DSLAM του αστικού κέντρου. Τώρα μεταφέρθηκες στο DSLAM της καμπίνας και παρουσιάσθηκε. Οτιδήποτε μπορεί αν φταίει (π.χ. μία κάρτα). Θα γίνει έλεγχος-διερεύνηση και θα επιλυθεί.
    Πάντως το καλό είναι ότι το παραδέχονται και οι ίδιοι ότι κάτι δεν πάει καλά, και δεν μου έλεγαν τα γνωστά (φταίει η εσωτερική καλωδίωση κτλ κτλ)... Και εγώ θέλω να πιστεύω ότι επειδή η καμπίνα είναι καινούργια μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα (μικρό ή μεγάλο) και ελπίζω σε σύντομο χρονικό διάστημα να επιλυθεί...

  8. #323
    Εγγραφή
    09-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα είμαι καινουργιος στο φόρουμ κ έχω μια ερώτηση έκανα κ εγώ αναβάθμιση από 50 σε 100 αλλά έχω το εξής πρόβλημα πιάνω 35-49 down και 9 up μίλησα με τεχνικό οποίος έστειλε τεχνικό να δει την γραμμή κ είπε ότι χρειάζομαι αλλαγή στη κάθετη γραμμή επειδή έχει μαυρίσει ο χαλκός του καλωδίου.
    Η ερώτηση μου είναι είναι όντως αυτό το πρόβλημα δλδ αν αλλάξω καλωδίωσης θα πιάσω το 88+ γτ τόσο βλέπουν από το κουτί του ΟΤΕ το οποίο είναι στην γωνία της πολυκατοικίας έως τον διανομέα. Ή τσάμπα θα μπω στην διαδικασία της αλλαγής γραμμής;
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 26FC3DFF-C7A3-4F26-BA0D-AA9B51888A4F.jpg  


  9. #324
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mamba2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα είμαι καινουργιος στο φόρουμ κ έχω μια ερώτηση έκανα κ εγώ αναβάθμιση από 50 σε 100 αλλά έχω το εξής πρόβλημα πιάνω 35-49 down και 9 up μίλησα με τεχνικό οποίος έστειλε τεχνικό να δει την γραμμή κ είπε ότι χρειάζομαι αλλαγή στη κάθετη γραμμή επειδή έχει μαυρίσει ο χαλκός του καλωδίου.
    Η ερώτηση μου είναι είναι όντως αυτό το πρόβλημα δλδ αν αλλάξω καλωδίωσης θα πιάσω το 88+ γτ τόσο βλέπουν από το κουτί του ΟΤΕ το οποίο είναι στην γωνία της πολυκατοικίας έως τον διανομέα. Ή τσάμπα θα μπω στην διαδικασία της αλλαγής γραμμής;
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
    Για να μπορέσουν να σου απαντήσουν τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα, θα πρέπει να ποστάρεις τα στατιστικά της γραμμής, γιατί αυτά τα speed test δεν είναι αξιόπιστα, και υπάρχουν απλά για να παίρνεις μια εικόνα. Τα στατιστικά, είναι αυτής της μορφής

    Κώδικας:
    Link Status Up 
    Modulation Type VDSL2_Vectoring 
    Actual Rate(Up/Down) 5495/54999 kbps 
    Attainable Rate(Up/Down) 58609/137344 kbps 
    Noise Margin(Up/Down) 37.3/32.2 dB 
    Line Attenuation(Up/Down) 5.1/2.9 dB 
    Output Power(Up/Down) -11/11.6 dBm 
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
    Interleave Depth(Up/Down) 1/4 
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms 
    INP(Up/Down) 4/4 symbols 
    Profile 17a 
    Showtime Start 5 h 10 min 10 s 
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
    CRC Errors(Up/Down) 0/0 
    FEC Errors(Up/Down) 0/18
    και βρίσκονται μέσα από τις ρυθμίσεις του ρούτερ. Πχ. Αν έχεις το ΖΤΕ θα πας εκεί που λέει Internet. Για να μπεις στις ρυθμίσεις του ρούτερ θα χτυπήσεις την ip που γράφεται στο εγχειρίδιο οδηγιών (συνήθως είναι ή 192.168.1.1) βάζοντας τους κωδικούς που αναγράφονται στο πίσω μέρος του.

  10. #325
    Εγγραφή
    09-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παραθετω κ την εικόνα από το ρουτερ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1B85E0D9-9A4A-4379-B6BE-2D580BF3FC3B.jpg  


  11. #326
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mamba2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραθετω κ την εικόνα από το ρουτερ.
    Mε βάση τα στατιστικά, η μέγιστη που μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου, είναι τα 73Mbps, αλλά με βάση τον συγχρονισμό και το line attenuation είσαι περίπου 217 καλωδιακά μέτρα από την καμπίνα οπότε με μια καθαρή γραμμή μπορείς να πιάνεις και κάτι παραπάνω. Πάντως σίγουρα χρειάζεται κάποιος έλεγχος γιατί ο συγχρονισμός σου είναι πολύ πιο κάτω από αυτό που θα έπρεπε να ήταν. Αυτό που με προβληματίζει είναι το Interleave depth που δεν έχω ξαναδεί τόσο υψηλό νούμερο.

    Αλλά όπως είπα και πιο πριν, αυτά τα λέω "εμπειρικά". Οπότε περίμενε και μια 2η γνώμη από τα παιδιά που γνωρίζουν περισσότερα

  12. #327
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mamba2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραθετω κ την εικόνα από το ρουτερ.
    Θα πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να μετρήσει πόσο πιάνει στο κατανεμητή της πολυκατοικίας - μπορείς κι εσύ να κάνεις τη δοκιμή διαθέτοντας router, τηλεφωνικό καλώδιο με σπλιττερ και mini ups εάν δεν διαθέτει πρίζα κοντά στο κατανεμητή.


    Επίσης πρέπει να καταργήσεις τα φίλτρα απο τις τηλεφωνικές συσκευές και το dsl σήμα να διαχωρίζεται από το τηλεφωνικό στη κεντρική πρίζα με splitter γιατί παρόμοιο θέμα είχα κι εγώ έπιανα 50/10 και τελικά ήταν αυτό. Περισσότερα δες εδώ: https://www.adslgr.com/forum/threads...-10?highlight=

    Μόλις ακολούθησα της οδηγίες του jkoubos λύθηκε το θέμα και πιάνω 100/10 αλλά και αυτό να κάνεις μπορεί να φταίει και το splitter ή η πρίζα ακόμα (αν δεν είναι καινούργια).

    Τον ευχαριστώ πολύ το φίλο jkoubos για τη πολύτιμη βοήθεια του.

    Καλό βράδυ

  13. #328
    Εγγραφή
    09-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να μετρήσει πόσο πιάνει στο κατανεμητή της πολυκατοικίας - μπορείς κι εσύ να κάνεις τη δοκιμή διαθέτοντας router, τηλεφωνικό καλώδιο με σπλιττερ και mini ups εάν δεν διαθέτει πρίζα κοντά στο κατανεμητή.


    Επίσης πρέπει να καταργήσεις τα φίλτρα απο τις τηλεφωνικές συσκευές και το dsl σήμα να διαχωρίζεται από το τηλεφωνικό στη κεντρική πρίζα με splitter γιατί παρόμοιο θέμα είχα κι εγώ έπιανα 50/10 και τελικά ήταν αυτό. Περισσότερα δες εδώ: https://www.adslgr.com/forum/threads...-10?highlight=

    Μόλις ακολούθησα της οδηγίες του jkoubos λύθηκε το θέμα και πιάνω 100/10 αλλά και αυτό να κάνεις μπορεί να φταίει και το splitter ή η πρίζα ακόμα (αν δεν είναι καινούργια).

    Τον ευχαριστώ πολύ το φίλο jkoubos για τη πολύτιμη βοήθεια του.

    Καλό βράδυ
    Επίσης ξέχασα να γράψω όταν κλείνω το ρουτερ κ το ξανά ανάβω το dsl φωτακι σταθεροποιείται μετά από ΠΟΛΥ ώρα πλέον από τότε που έκανα την αναβάθμιση.

  14. #329
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mamba2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ξέχασα να γράψω όταν κλείνω το ρουτερ κ το ξανά ανάβω το dsl φωτακι σταθεροποιείται μετά από ΠΟΛΥ ώρα πλέον από τότε που έκανα την αναβάθμιση.
    Αυτό δεν νομίζω να έχει σχέση, γιατί και σε μένα αργεί να ανάβει το λαμπάκι του dsl, αλλά όταν ανάψει ο συγχρονισμός τερματίζει...

  15. #330
    Εγγραφή
    09-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν νομίζω να έχει σχέση, γιατί και σε μένα αργεί να ανάβει το λαμπάκι του dsl, αλλά όταν ανάψει ο συγχρονισμός τερματίζει...
    Όποτε δλδ ας ελπίσουμε με την καινούργια γραμμή να κάνουμε δουλειά. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι πως γίνεται να ανεβαίνει η ταχύτητα του up κ όχι του down.

Σελ. 22 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας