Σελ. 165 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 145155160163164165166167170175 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.461-2.475 από 2679
  1. #2461
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    κουλο προβλημα (εκτος και δεν ειανι τοσο απλο)

    οταν μπικε vdsl κατεβαζα με 12.5 mbps torrents περιπου (καλυτερα δεν γινεται)
    ξαφνικα βλεπω με εχει κοψει στα 4,2 4,1 οτι torrent και να βαλω, αλλαζω porta ολα καλα για 2 μερες περιπου μετα παλι μπαμ 4,1 4,2 (ουτε κλικ παραπανω καμια φορα κετεβαινει και στα 3,2 ) ξανα αλλαζω porta παλια ολα καλα για 2 μερες μετα παλι τα ιδια

    εχω δωκιμασει απο αλλο pc εχω κανει factory reset το router........... ακριβος τα ιδια 2 μερες και μπαμ με capparei
    Αν δεν είναι θέμα seeders, τότε μπορεί να φταίει και ο torrent client που χρησιμοποιείς. Εγώ όταν κατέβαζα με το QBittorent δεν είχα πρόβλημα (πλέον κατεβάζω αποκλειστικά από debrid services με Jdownloader)

  2. #2462
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Το ίδιο μου κάνει και εμενα οταν το έχω και κατεβάζει από το πρωι μέχρι το βράδυ κάποια στιγμή προς το βράδυ πέφτει η ταχύτητα. Κλείνω τον υπολογιστή όλο το βράδυ και την επόμενη ημέρα όλα καλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει.

  3. #2463
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    24(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είναι θέμα seeders, τότε μπορεί να φταίει και ο torrent client που χρησιμοποιείς. Εγώ όταν κατέβαζα με το QBittorent δεν είχα πρόβλημα (πλέον κατεβάζω αποκλειστικά από debrid services με Jdownloader)
    Ναι, αλλά αυτό που κάνεις είναι " hit and run" γιατί το debrid services σταματάει το seeding μόλις το κατεβάσει. Κοινώς παίρνεις αυτό που θέλεις, φτύνωντας τους υπολοιπους! Θα ήταν λογικότερο, αφού πληρώνεις, να σκεφτείς και τα Cloud Seedboxes
    NAS: QNAP TS-653D-4G@16GB with WD6003FRYZ Backup NAS: QNAP TS459 Pro+ with WD50EFRX &Promise Smartstor NS4600 with WD30EZRX (iSCSI)
    UPS: Back-UPS RS BR1200LCDI Router: AVM Fritz!Box 7590 Switch: Netgear GSS116E

    Dell Latitude E6520 (i7-2720QM CPU @ 2.20GH, 16GB, SSD)
    Custom PC (GA-EX58-UD5, Zeon X5650, 12GB, Gigabyte GV-N98TSL-1GB nVidia, SSD, WD Velociraptor WD3000HLFS, other HDs)

  4. #2464
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είναι θέμα seeders, τότε μπορεί να φταίει και ο torrent client που χρησιμοποιείς. Εγώ όταν κατέβαζα με το QBittorent δεν είχα πρόβλημα (πλέον κατεβάζω αποκλειστικά από debrid services με Jdownloader)
    εχω δωκιμασει τα πάντα από άλλο μηχάνημα μεχρι και αλλο λογισμικό

    δοκιμαστικέ σε 4pc
    3 torrent client (στο καθε os)

    3 λειτουργικά (mac os android και win 10 )

    σε όλες της περιπτώσεις ίδια συμπεριφορά η ταχύτητα κάπου στα 4,1 4,2 παιζει οτι ώρα και να δοκιμάσω οτι torrent και να βάλω

    ολο αυτό δια μαγείας λύνεται με το που αλλάξω porta με το που αλλαξει porta για 2 μέρες περίπου ολα μέλη γάλα μετά ξανά αυτό το cap

    εχω κάνει ακομη και factory reset το router τπτ....... μόνο η αλλαγη portas λινει το θέμα για λίγο

    btw με vpn όλα δουλεύουν καλά (αλλά δεν μπορείς να κάνεις χρήση torrent με vpn μόνιμα

    + εχω απεριόριστα data στο κινιτο και από εκει με tethering ολα άψογα (αλλα ουτε αυτο ειναι λυση)

    οχι οτι 4,2 ειναι λίγα απλά μου την σπάει πως η ποιος καπαρει τα torrent

  5. #2465
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω δωκιμασει τα πάντα από άλλο μηχάνημα μεχρι και αλλο λογισμικό

    δοκιμαστικέ σε 4pc
    3 torrent client (στο καθε os)

    3 λειτουργικά (mac os android και win 10 )

    σε όλες της περιπτώσεις ίδια συμπεριφορά η ταχύτητα κάπου στα 4,1 4,2 παιζει οτι ώρα και να δοκιμάσω οτι torrent και να βάλω

    ολο αυτό δια μαγείας λύνεται με το που αλλάξω porta με το που αλλαξει porta για 2 μέρες περίπου ολα μέλη γάλα μετά ξανά αυτό το cap

    εχω κάνει ακομη και factory reset το router τπτ....... μόνο η αλλαγη portas λινει το θέμα για λίγο

    btw με vpn όλα δουλεύουν καλά (αλλά δεν μπορείς να κάνεις χρήση torrent με vpn μόνιμα

    + εχω απεριόριστα data στο κινιτο και από εκει με tethering ολα άψογα (αλλα ουτε αυτο ειναι λυση)

    οχι οτι 4,2 ειναι λίγα απλά μου την σπάει πως η ποιος καπαρει τα torrent
    Στις πόρτες που έχεις ανοίξει, έχεις και UDP και TCP;
    Αν έχεις το ένα από τα 2, δοκίμασε και με τα 2 και επίσης δοκίμασε μία 5ψήφια πόρτα πχ 46000
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  6. #2466
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις πόρτες που έχεις ανοίξει, έχεις και UDP και TCP;
    Αν έχεις το ένα από τα 2, δοκίμασε και με τα 2 και επίσης δοκίμασε μία 5ψήφια πόρτα πχ 46000
    αργισα να απαντισω γιατι εκανα δωκιμη....... τα ιδια......

    βρήκα λυση.......
    ανοίγω upnp και βάζω τυχαία πόρτα κατά την εκκίνηση του torrent client και ουαλα αντιο το πρόβλημα το μόνο που πρέπει να κάνω μια φορά την μερα να κλείνω το torrent για να αλλαξει πόρτα

    ψάχτηκα λιγο παραπανω το ίδιο θέμα εχει και ένας φίλος που έβαλε 50 αρα λογικά κατι παιζει καποια πολίτικη ορθής χρήσης δεν μπορώ αλλιώς να εξηγήσω το πρόβλημα (ακομη και άλλο router δοκίμασα όχι της Nova )

    αφου ξεγελιέται με random port at start θα βαλω και ενα automator να κλεινει μονο του το app και να ανοίγει και τέλος

  7. #2467
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ως προς το δικό μου (και όχι μόνο, εννοείται) γνωστό θέμα, να πω ότι παραμένω καρφωμένος στα 86-87,ανεξάρτητα από ώρα/μέρα, SRA on/off, restart ή οτιδήποτε, με το attainable να παίζει από 115 το χαμηλότερο μέχρι 125+, μήνες πλέον.

    Πριν λίγο έστειλα ευχές (κυριολεκτικά) για τις μέρες που ακολουθούν στο δικηγόρο που έχει αναλάβει την καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ, υπενθυμίζοντάς του ότι έχουν περάσει 6 μήνες από την τελευταία μας επικοινωνία και 9-10 από την τελευταία κλιμάκωση της καταγγελίας μου, χωρίς την παραμικρή απάντηση/δραστηριότητα από την Επιτροπή.

    Ξεκαθάρισα πως δεν περιμένω το παραμικρό πλέον (καλά, εδώ και πολύ καιρό), πάντα ευγενικά (δεν μου φταίει προσωπικά ο άνθρωπος για τα ξεφτιλίκια της εεττ).

    Έτσι, για την ιστορία.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #2468
    Εγγραφή
    12-06-2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    928
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    62000/10999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    10(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως προς το δικό μου (και όχι μόνο, εννοείται) γνωστό θέμα, να πω ότι παραμένω καρφωμένος στα 86-87,ανεξάρτητα από ώρα/μέρα, SRA on/off, restart ή οτιδήποτε, με το attainable να παίζει από 115 το χαμηλότερο μέχρι 125+, μήνες πλέον.

    Πριν λίγο έστειλα ευχές (κυριολεκτικά) για τις μέρες που ακολουθούν στο δικηγόρο που έχει αναλάβει την καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ, υπενθυμίζοντάς του ότι έχουν περάσει 6 μήνες από την τελευταία μας επικοινωνία και 9-10 από την τελευταία κλιμάκωση της καταγγελίας μου, χωρίς την παραμικρή απάντηση/δραστηριότητα από την Επιτροπή.

    Ξεκαθάρισα πως δεν περιμένω το παραμικρό πλέον (καλά, εδώ και πολύ καιρό), πάντα ευγενικά (δεν μου φταίει προσωπικά ο άνθρωπος για τα ξεφτιλίκια της εεττ).

    Έτσι, για την ιστορία.
    Λόγο του ίδιου προβλήματος δοκιμάζω εδώ και περίπου μια εβδομάδα ένα fritz 7590 ax, το οποίο έχει μηδενίσει σχεδόν αυτήν τη μεγάλη διαφορά attainable. Το 168Ν έπαιζε μεταξύ 58-64 και στις καλές του ανέβαινε μέχρι 68, με το attainable να παίζει σχεδόν πάντα στο +20-22 από το actual.
    το fritz με τη μπάρα τέρμα δεξιά χωρίς το tweak από 62 που έδειχνε το 168 κλείδωσε 82 και μόλις άνοιξε το g.inp ανέβηκε στα 96 με attainable 99. χθες ήταν στα 103 και σήμερα στα 99,6. και τις 2 μέρες το attainable στο +1. Πριν μου δώσουν το fritz είχα δοκιμάσει με ένα πάλι zte 267 αν θυμάμαι καλά από vodafone το οποίο ήταν πάνω κάτω στα ίδια με το 168. Η μεγάλη διαφορά τους είναι τα λάθη, όπου στα 2 zte μετά από λίγες ώρες ανέβαιναν σχεδόν ασταμάτητα ενώ τώρα είναι σχεδόν μηδενικά. Καμπίνα οτε από τις πρώτες στο περιστέρι κάπου στα ~300 μέτρα (230 δείχνει το fritz), g.inp & g.vector on.

    Έτσι για την ιστορία, το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από ανανέωση και αναβάθμιση από 50->100. Αφού έγινε η αναβάθμιση τα στατιστικά άλλαξαν πολύ λίγο προς τα επάνω. Δηλώθηκε βλάβη, ήρθε τεχνικός έδωσε βλάβη στον οτε μιας και ήταν έξω το πρόβλημα. Ο οτε δίνει αδυναμία επισκευής όμως από τότε ξεκόλλησε από τα 54-55. Εσωτερικά είχε αλλαχτεί καιρό η καλωδίωση από το κουτί έξω (μονοκατοικία) μέχρι την πρίζα με cat6. Ότι χάνω, υποθέτω χάνεται από 20-25 μέτρα καλωδίου τουλάχιστον 20ετίας, που έρχεται από την δίπλα πολυκατοικία σε μένα, όπου τα μισά περίπου περνάνε παράλληλά και κολλητά από το καλώδιο ρεύματος που πάει στην δίπλα πολυκατοικία. Λέω υποθέτω επειδή α) μέχρι πριν μερικούς μήνες όπου δίπλα έμεναν μόνο στον έναν όροφο με την 50 το attainable ήταν 100+ και το snr 18+ ενώ μετά έπεσε, και β) μετά την αναβάθμιση που ασχολήθηκα λίγο είδα ότι σε ώρες ας πούμε αιχμής πέφτει το snr για λίγο και μετά επανέρχεται. Για τη νοβα δεν θα σχολιάσω κάτι αφού όσο ασχολήθηκα, εκτός από την πρώτη φορά, τις επόμενες που τους καλούσα μόλις βλέπανε την αδυναμία του οτε, σταματάγανε εκεί. Ούτε στο κουτί δίπλα δεν ξέρω τι και αν είχαν μετρήσει.

  9. #2469
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Εγω απο την αλλη , μια απο τα ιδια

    Actual Rate(Up/Down) 10999/77367 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 48827/96463 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/9.3 dB

    Showtime Start 778 h 23 min 56 s
    CRC Errors(Up/Down) 1/1884

    Aυτη ειναι η καστασταση σε μια οχι καλη μερα. Στις καλες μερες , ειμαι περιπου 85k/105k. Τα crc μηδαμινα , και οσα μαζευει τα μαζευει σε συγκεκριμενες στιγμες μαζικα , οταν κανει αποτομη βυθιση το noise margin. Mια δυο φορες που δοκιμασα το fritz , δεν ειχε σημαντικη διαφορα στις ταχυτητες.

  10. #2470
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω απο την αλλη , μια απο τα ιδια

    Actual Rate(Up/Down) 10999/77367 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 48827/96463 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/9.3 dB

    Showtime Start 778 h 23 min 56 s
    CRC Errors(Up/Down) 1/1884

    Aυτη ειναι η καστασταση σε μια οχι καλη μερα. Στις καλες μερες , ειμαι περιπου 85k/105k. Τα crc μηδαμινα , και οσα μαζευει τα μαζευει σε συγκεκριμενες στιγμες μαζικα , οταν κανει αποτομη βυθιση το noise margin. Mια δυο φορες που δοκιμασα το fritz , δεν ειχε σημαντικη διαφορα στις ταχυτητες.
    Καλημέρα.
    Αν είναι vpu θα πρέπει να βάλεις διπλή πρίζα στη κεντρική πρίζα και στη 1η υποδοχή από πίσω να είναι το καλώδιο του παρόχου και στην άλλη ένα καλώδιο με όλες τις τηλ. Πρίζες . Στην 1η υποδοχή θα βάλεις splitter και στην 2η τηλ καλώδιο που θα πηγαίνει από τη phone port του splitter στη 2η υποδοχή της πριζας που θα έχεις όλη τη τηλεφωνία. Αυτό γίνεται για να χωριστεί η υψηλή συχνότητα του vdsl vectoring από τη χαμηλή συχνότητα του τηλεφώνου και να μειωθούν οι παρεμβολές ( στις άλλες πρίζες θα έχεις τηλεφωνία) .

    Αν είναι vlu αντί για splitter θα πρέπει να βάλεις ένα καλώδιο από τη 1η υποδοχή της πριζας στη dsl του cpe και στη phone1 καλώδιο προς τη 2η υποδοχή της πριζας (εκτός και εάν βάλεις μόνο ένα τηλ στη phone1) . Εγώ προσωπικά διαφωνώ με τη χρήση splitter για την επιστροφή τηλεφωνίας μέσω της κεντρικής πρίζας γιατί συνήθως δημιουργεί προβλήματα , ρίχνει πολύ τη ταχύτητα και ενδέχεται να δημιουργεί και αποσυνδέσεις.

  11. #2471
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.
    Αν είναι vpu θα πρέπει να βάλεις διπλή πρίζα στη κεντρική πρίζα και στη 1η υποδοχή από πίσω να είναι το καλώδιο του παρόχου και στην άλλη ένα καλώδιο με όλες τις τηλ. Πρίζες . Στην 1η υποδοχή θα βάλεις splitter και στην 2η τηλ καλώδιο που θα πηγαίνει από τη phone port του splitter στη 2η υποδοχή της πριζας που θα έχεις όλη τη τηλεφωνία. Αυτό γίνεται για να χωριστεί η υψηλή συχνότητα του vdsl vectoring από τη χαμηλή συχνότητα του τηλεφώνου και να μειωθούν οι παρεμβολές ( στις άλλες πρίζες θα έχεις τηλεφωνία) .

    Αν είναι vlu αντί για splitter θα πρέπει να βάλεις ένα καλώδιο από τη 1η υποδοχή της πριζας στη dsl του cpe και στη phone1 καλώδιο προς τη 2η υποδοχή της πριζας (εκτός και εάν βάλεις μόνο ένα τηλ στη phone1) . Εγώ προσωπικά διαφωνώ με τη χρήση splitter για την επιστροφή τηλεφωνίας μέσω της κεντρικής πρίζας γιατί συνήθως δημιουργεί προβλήματα , ρίχνει πολύ τη ταχύτητα και ενδέχεται να δημιουργεί και αποσυνδέσεις.
    Η τηλεφωνια ειναι voip , το μοντεμ ειναι πανω στην κεντρικη πριζα απο την οποια εχουν αποσυνδεθει τα παντα εκτος απο τα καλωδια που ερχονται απο τον κατανεμητη και η μοναδικη τηλεφωνικη συσκευη ειναι πανω στο μοντεμ. Η πιο απλη διαταξη που μπορει να υπαρξει.
    Εχω αναφερθει πολλακις στην κατασταση μου στις προηγουμενες σελιδες , δεν θελω να πλατιασω ξανα. Εχω δει την γραμμη να τερματιζει στα 110k , εχω δει την γραμμη να πεφτει μεχρι τα 60-65 , εχω δει απειρα crc errors την ωρα , εχω δει μηδανιμα crc errors (ενεργοποιηθηκε καποια στιγμη το g.inp στην καμπινα) , εχω δει ολες τις ενδιαμεσες καταστασεις.
    Αν δεν αντικαταστησω καποια στιγμη το καλωδιο που ερχεται μεσα απο τον τοιχο , απο τον κατανεμητη εως την κεντρικη πριζα , που μιλαμε για καλωδιο 10-15 μετρων , μιας και το διαμερισμα ειναι στο ισογειο , ενα τοιχο αποσταση απο τον κατανεμητη , δεν μπορω να κατηγορησω ευθεως την nova για την κατασταση , ειδικα απο την στιγμη που τεχνικος που ειχε ερθει στις αρχες ειχε μετρησει 100 στον κατανεμητη. Τωρα αν αυτο το 10-15 μετρων καλωδιο κανει τοση ζημια , χαλαλι του. Αλλα με το καλωδιο αυτο οπως ειπα εχω δει ολες τις καταστασεις να υφιστανται κατα καιρους στην γραμμη , οποτε ...

  12. #2472
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως προς το δικό μου (και όχι μόνο, εννοείται) γνωστό θέμα, να πω ότι παραμένω καρφωμένος στα 86-87,ανεξάρτητα από ώρα/μέρα, SRA on/off, restart ή οτιδήποτε, με το attainable να παίζει από 115 το χαμηλότερο μέχρι 125+, μήνες πλέον.

    Πριν λίγο έστειλα ευχές (κυριολεκτικά) για τις μέρες που ακολουθούν στο δικηγόρο που έχει αναλάβει την καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ, υπενθυμίζοντάς του ότι έχουν περάσει 6 μήνες από την τελευταία μας επικοινωνία και 9-10 από την τελευταία κλιμάκωση της καταγγελίας μου, χωρίς την παραμικρή απάντηση/δραστηριότητα από την Επιτροπή.

    Ξεκαθάρισα πως δεν περιμένω το παραμικρό πλέον (καλά, εδώ και πολύ καιρό), πάντα ευγενικά (δεν μου φταίει προσωπικά ο άνθρωπος για τα ξεφτιλίκια της εεττ).

    Έτσι, για την ιστορία.
    Πάρε ένα φριτζ άνθρωπε, η δανείσου προσωρινά από κανα φίλο αν υπάρχει να δεις αν θα πιάσει το κόλπο με το σνρ..
    Ρίξε το μετά μέχρι να τερματίσει η γραμμή και άσε τους να κάνουν ότι θέλουν....
    Τόσο βάσανο με το κολλημένο σνρ πια δεν λέει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #2473
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα φριτζ άνθρωπε, η δανείσου προσωρινά από κανα φίλο αν υπάρχει να δεις αν θα πιάσει το κόλπο με το σνρ..
    Ρίξε το μετά μέχρι να τερματίσει η γραμμή και άσε τους να κάνουν ότι θέλουν....
    Τόσο βάσανο με το κολλημένο σνρ πια δεν λέει..
    Κατα πασα πιθανοτητα η Nova τα κλειδωσει τα snr. Οταν δοκιμασα εγω με το fritz να πειραξω το snr , δεν ενοιωσε. Αλλα το θεμα με τον Πετρο δεν νομιζω οτι ειναι το snr. Το snr του ειναι μια χαρα για να μην πω πολυ καλυτερο απο μια χαρα. Το θεμα ειναι οτι η ταχυτητα που κλειδωνει το μοντεμ του , δεν συναδει με το snr και με αυτην που θα επρεπε να κλειδωνει.

    Επισης μην μπερδευομαστε με το υψηλο/χαμηλο snr. Στο H288A , οσο πιο μεγαλο ειναι το snr (noise margin το λεει) , τοσο καλυτερα. Συγκεκριμενα για το download , οτιδηποτε πανω απο 10 , ειναι πολυ καλο. Noise margin πανω απο 10 δινει attainable πανω απο 100k kbps και αναλογα τραβαει προς τα πανω και το "actual". Ο Πετρος αν θυμαμαι καλα εχει πανω απο 10 noise margin και υψηλο attainable αλλα το actual δεν ανεβαινει αναλογικα. Αρα δεν μιλαμε για προβλημα στο snr.

    Σε αλλα νεα , εγω αναγκάστηκα να κανω reboot το modem σημερα. Καποιο κολλημα ειχε φαει η τηλεφωνια (voip). Μπορουσα να καλεσω στο σταθερο , αλλα δεν μπορουσα να καλεσω απο αυτο. Ειχε 700+ ωρες uptime , ενταξει και πολυ αντεξε Με το reboot εφτιαξε η τηλεφωνια και τα νεα νουμερα της γραμμης ειναι :

    Actual Rate(Up/Down) 10999/85542 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 47547/104499 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.3/9.4 dB

    Showtime Start 8 h 33 min 1 s
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 11/40756

    Το noise margin εκει γυρω στο 9αρι παιζει στην καλυτερη των περιπτωσεων , ενω ενιοτε πεφτει και στο 8αρι. Μια απο τα ιδια δηλ...

  14. #2474
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα πασα πιθανοτητα η Nova τα κλειδωσει τα snr. Οταν δοκιμασα εγω με το fritz να πειραξω το snr , δεν ενοιωσε. Αλλα το θεμα με τον Πετρο δεν νομιζω οτι ειναι το snr. Το snr του ειναι μια χαρα για να μην πω πολυ καλυτερο απο μια χαρα. Το θεμα ειναι οτι η ταχυτητα που κλειδωνει το μοντεμ του , δεν συναδει με το snr και με αυτην που θα επρεπε να κλειδωνει.

    Επισης μην μπερδευομαστε με το υψηλο/χαμηλο snr. Στο H288A , οσο πιο μεγαλο ειναι το snr (noise margin το λεει) , τοσο καλυτερα. Συγκεκριμενα για το download , οτιδηποτε πανω απο 10 , ειναι πολυ καλο. Noise margin πανω απο 10 δινει attainable πανω απο 100k kbps και αναλογα τραβαει προς τα πανω και το "actual". Ο Πετρος αν θυμαμαι καλα εχει πανω απο 10 noise margin και υψηλο attainable αλλα το actual δεν ανεβαινει αναλογικα. Αρα δεν μιλαμε για προβλημα στο snr.

    Σε αλλα νεα , εγω αναγκάστηκα να κανω reboot το modem σημερα. Καποιο κολλημα ειχε φαει η τηλεφωνια (voip). Μπορουσα να καλεσω στο σταθερο , αλλα δεν μπορουσα να καλεσω απο αυτο. Ειχε 700+ ωρες uptime , ενταξει και πολυ αντεξε Με το reboot εφτιαξε η τηλεφωνια και τα νεα νουμερα της γραμμης ειναι :

    Actual Rate(Up/Down) 10999/85542 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 47547/104499 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.3/9.4 dB

    Showtime Start 8 h 33 min 1 s
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 11/40756

    Το noise margin εκει γυρω στο 9αρι παιζει στην καλυτερη των περιπτωσεων , ενω ενιοτε πεφτει και στο 8αρι. Μια απο τα ιδια δηλ...

    Καλημέρα. Κλειδώνουμε snr σε LLU ADSL,VPU OTE ( σε κάποιες συνδέσεις δε έχουμε πρόσβαση), VDSL LLU από ΑΚ.
    Προφανώς το θέμα της ταχύτητας σε συνδέσεις vpu ,/ vlu δε είναι το snr αλλά ο χαλκός ,παρεμβολές,προβληματικές κάρτες στη καμπίνα ή κάθετη καλωδίωση .

    Καλή Ανάσταση κι καλό Πάσχα.

  15. #2475
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς το θέμα της ταχύτητας σε συνδέσεις vpu ,/ vlu δε είναι το snr αλλά ο χαλκός ,παρεμβολές,προβληματικές κάρτες στη καμπίνα ή κάθετη καλωδίωση .
    Προφανως και το θεμα ειναι ολα αυτα που παραθετεις. Μεχρι να γινει διακοπη ρευματος

    Actual Rate(Up/Down) 10999/98393 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 49543/118967 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/10.1 dB

    Showtime Start 4 h 30 min 10 s

    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/36786

    Απαξ και γινει διακοπη ρευματος , τιποτα δεν δημιουργει προβλημα στην γραμμη πλεον... τουλαχιστον για καποιες μερες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 26-04-22 στις 12:23.

Σελ. 165 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 145155160163164165166167170175 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας