Σελ. 105 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.561-1.575 από 2679
  1. #1561
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.youtube.com/watch?v=mEb63zTIKNc
    Εντάξει κρατάει ακόμα.. Πάντως έκοψε λίγο ταχύτητα βλέπω..
    Υ.γ: Μην ασχολείσαι τόσο πολύ..
    Μην φανταστείς, 3' την ημέρα.

    Οσο να μπω στο ρουτερ, να πάρω sshot, να την αποθηκεύσω (ίσως να λέω και πολλά).

    Κρατάω αρχείο, να έχω στοιχεία για την επόμενη.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #1562
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Εγω προκλητικα δεν κλεινω το ρουτερ, ουτε κανω reboot για να κρατησω την γραμμη ψηλα και κραταω στατιστικα και βιντεο με τις ταχυτητες, για να τους στειλω μετα τα στοιχεια για να αποδειξω οτι οτι λενε περι του τοσο φτανει η γραμμη σας κλπ δεν ισχυει και πως ουτε προβλημα στην καλωδιωση υπαρχει.

  3. #1563
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τα πράγματα είναι σχετικά απλά.. Όσο το noise margin έχει ψωμί (παραπάνω) μέχρι το γνωστό 9, όλα τα άλλα είναι ιστορίες..
    Οι γραμμές έπρεπε να τερματίζουν..
    Αν δεν σήκωναν θα είχατε τις τωρινές ταχύτητες με margin 9.. Εκεί ναι, τόσο θα πήγαινε η όποια γραμμή..
    Βέβαια έχουμε δει και γραμμές να τερματίζουν με ψηλότερα margin, αλλά σε αυτό παίζουν ρόλο διάφορα πράγματα.. Τα γνωστά, μη τα γράφω πάλι.. Ξέρετε..
    Στη περίπτωση σας όμως δεν τίθεται τέτοιο θέμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #1564
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προκλητικα δεν κλεινω το ρουτερ, ουτε κανω reboot για να κρατησω την γραμμη ψηλα και κραταω στατιστικα και βιντεο με τις ταχυτητες, για να τους στειλω μετα τα στοιχεια για να αποδειξω οτι οτι λενε περι του τοσο φτανει η γραμμη σας κλπ δεν ισχυει και πως ουτε προβλημα στην καλωδιωση υπαρχει.
    Ακριβώς αυτό.

    Αύριο πιάνω 10 μέρες με τα χαμηλά NR και το 95ρι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πράγματα είναι σχετικά απλά.. Όσο το noise margin έχει ψωμί (παραπάνω) μέχρι το γνωστό 9, όλα τα άλλα είναι ιστορίες..
    Οι γραμμές έπρεπε να τερματίζουν..
    Αν δεν σήκωναν θα είχατε τις τωρινές ταχύτητες με margin 9.. Εκεί ναι, τόσο θα πήγαινε η όποια γραμμή..
    Βέβαια έχουμε δει και γραμμές να τερματίζουν με ψηλότερα margin, αλλά σε αυτό παίζουν ρόλο διάφορα πράγματα.. Τα γνωστά, μη τα γράφω πάλι.. Ξέρετε..
    Στη περίπτωση σας όμως δεν τίθεται τέτοιο θέμα..
    Τρόπο να τους το κάνουμε tattoo πάνω στον εγκέφαλο, έχουμε?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #1565
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα είχα απιστευτο tearing σε games και frame drop κι έκανα on off το router κι μου έδωσε τα πααρακάτω stats....




    Σε σχέση με αυτά που είχα....kv Wind
    https://www.adslgr.com/forum/threads...a_Internet_100
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ADSLgr.com Community Forum - Mozilla Firefox 13_3_2021 1_51_33 μμ.png  


  6. #1566
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Καλημερα. Η φωτο ειναι με την ταχυτητα μου σημερα και μετα την διακοπη ρευματος πριν 15 μερες στο παλαιο φαληρο οπου ξαφνικα πηρα την σωστη ταχυτητα που κατα την νοβα δεν φτανει η γραμμη μου αλλα ειναι φυσιολογικο το 85mbps. Μολις κλεισω το ρουτερ θα χαθει. Εχω κρατησει φωτο και ημερομηνιες και μολις πεσει, θα προβω σε καταγγελιες οπου πιανει μελανι. Φτανει πια…
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails B97028C7-477D-40BA-9CF7-CFBC41FF727D.jpeg  


  7. #1567
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα. Η φωτο ειναι με την ταχυτητα μου σημερα και μετα την διακοπη ρευματος πριν 15 μερες στο παλαιο φαληρο οπου ξαφνικα πηρα την σωστη ταχυτητα που κατα την νοβα δεν φτανει η γραμμη μου αλλα ειναι φυσιολογικο το 85mbps. Μολις κλεισω το ρουτερ θα χαθει. Εχω κρατησει φωτο και ημερομηνιες και μολις πεσει, θα προβω σε καταγγελιες οπου πιανει μελανι. Φτανει πια…
    Καλημέρα. Αν έχεις φίλτρα δες την εσωτερική εγκατάσταση

  8. #1568
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Αν έχεις φίλτρα δες την εσωτερική εγκατάσταση
    Ξεκίνα από 25-30 σελίδες πίσω και δες το ιστορικό του συγκεκριμένου χρήστη, το δικό μου (ακριβώς ίδιο θέμα, με ακριβώς ίδια συμπεριφορά) και άλλων που αναφέρουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

    Δεν γίνεται να έχουμε όλοι θέμα με τα φίλτρα και την εσ. εγκατάσταση που ξεκίνησε μια ωραία Τρίτη του Οκτώβρη, στις 5.30 το πρωί και που "διορθώνεται" όταν πέφτει το ρεύμα στη γειτονιά μας και επανεκκινεί και η καμπίνα του ΟΤΕ (γιατί μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις συμβαίνει) στην οποία είμαστε συνδεδεμένοι.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #1569
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Μολις εγινε διακοπη ρευματος στο παλαιο φαληρο που μενω. Λεω αντιο στα 103mbps που ειχα κλειδωσει. Αναμενω να δω τι θα πιασω μολις επιστρεψει το ρευμα.

    - - - Updated - - -

    Ολα πριμα παιδια. Μαγικη νοβα

    80 ταχυτητα ξαφνικα μετα την διακοπη. Ξερω η καλωδιωση φταιει. Ερχονται καταγγελιες
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 33BDE13D-AFE9-486D-8777-C1BB763844D6.jpeg  


  10. #1570
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις εγινε διακοπη ρευματος στο παλαιο φαληρο που μενω. Λεω αντιο στα 103mbps που ειχα κλειδωσει. Αναμενω να δω τι θα πιασω μολις επιστρεψει το ρευμα.

    - - - Updated - - -

    Ολα πριμα παιδια. Μαγικη νοβα

    80 ταχυτητα ξαφνικα μετα την διακοπη. Ξερω η καλωδιωση φταιει. Ερχονται καταγγελιες
    Ναι, μου έστειλε η γυναίκα μου.

    Περιμένω να δω κι εγώ...αν έχω τα ίδια είτε βάλανε ups στα κέντρα τους, είτε διόρθωσαν την "αβλεψία".

    Ωραίο ήταν το 97ρι τόσες μέρες.

    Λες να χάλασαν τα φίλτρα σε εμένα?

    - - - Updated - - -

    Yup, καλώς μας ήλθαν τα 85 (με ΝΜ σταθερά >13, όταν μετά την προηγούμενη διακοπή δεν το είχε ξεπεράσει ποτέ).

    Ίσως να μου την έκανε η γυναίκα, βέβαια...αργούσε να συγχρονίσει το ρούτερ (μάλλον δεν είχε πάρει μπροστά η καμπίνα ακόμα) και του έκανε επανεκκίνηση κι εκείνη, οπότε ίσως χάθηκε η ευκαιρία της "παράκαμψης" εκείνη τη στιγμή.

    Εννοείται πως μπορεί ξαφνικά να χάλασε η εσωτερική καλωδίωση, να μπήκαν κι άλλες συσκευές στο κύκλωμα κλπ.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  11. #1571
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις εγινε διακοπη ρευματος στο παλαιο φαληρο που μενω. Λεω αντιο στα 103mbps που ειχα κλειδωσει. Αναμενω να δω τι θα πιασω μολις επιστρεψει το ρευμα.

    - - - Updated - - -

    Ολα πριμα παιδια. Μαγικη νοβα

    80 ταχυτητα ξαφνικα μετα την διακοπη. Ξερω η καλωδιωση φταιει. Ερχονται καταγγελιες
    Το περίεργο εδώ είναι ότι το ΝΜ σου είναι πλέον κοντά στο 11.. Που σημαίνει ότι η αντοχή της γραμμής για παραπάνω ταχύτητα έπεσε..
    Αν ήταν ψηλότερα το ΝΜ θα ίσχυε αυτό που συζητάμε εδώ.. Θυμάμαι ότι το ΝΜ σου ήταν ψηλότερα, νομίζω..
    Από την άλλη υπάρχει και το τόσο υψηλό attainable..
    Τα error και το attenuation δείχνουν μια καλή γραμμή πάντως που θεωρητικά μπορεί παραπάνω.. Αν και το uptime είναι μικρό για να πούμε για τα error..
    Μάλλον κάτι τρέχει..
    Για κάνε πάλι restart να δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #1572
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Με το συμπάθιο κιόλας αλλά με τόσες συχνές διακοπές ρεύματος που διαβάζω εδώ, έχετε σοβαρότερα προβλήματα
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  13. #1573
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Αρα λοιπόν αυτά που έλεγα εγώ οτι μπαίνει ρύθμιση για τις γραμμές της NOVA να πέφτουν επίτηδες οι ταχύτητες επειδή δεν έχουν καλή χωρητικότητα στην NOVA είτε γιατί ο ΟΤΕ μποικοτάρει είναι αλήθεια? Μαρέσει που με βγάζατε και τρελό

  14. #1574
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και εξακολουθεί να είναι τρελή η θεωρία σου.
    Η ταχύτητα συγχρονισμού δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το να μην έχει χωρητικότητα όπως λες το δίκτυο.
    Η θεωρία σου θα ίσχυε, αν η ταχύτητα συγχρονισμού είναι μεγάλη, αλλά δεν συμβαδίζει η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο.

  15. #1575
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εξακολουθεί να είναι τρελή η θεωρία σου.
    Η ταχύτητα συγχρονισμού δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το να μην έχει χωρητικότητα όπως λες το δίκτυο.
    Η θεωρία σου θα ίσχυε, αν η ταχύτητα συγχρονισμού είναι μεγάλη, αλλά δεν συμβαδίζει η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο.
    To οποίο συμβαίνει σε άλλα μέλη, όπως έχουμε δει σε άλλα νήματα (κι εδώ και παραδίπλα), αλλά όχι σε εμένα πχ (από την ταχύτητα συγχρονισμού πιάνω σε dl το 90-95%, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας).

    Αντίθετα, ξεκάθαρα πια, τρώω κόψιμο από την καμπίνα (με ποιον τρόπο φυσικά δεν ξέρω, δεν έχω τις γνώσεις) του ΟΤΕ (όπως και αρκετά, επίσης, μέλη ανεξάρτητα του παρόχου μας...φτάνει να είμαστε σε ΟΤΕ καμπίνα) με αδικαιολόγητα υψηλό ΝΜ.

    Το θέμα, τελικά, είναι αν αυτό γίνεται εν γνώση των παρόχων και της ΕΕΤΤ ή όχι.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 105 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας