Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 56
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos-tasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε μιλας και συνεχισε οπως εισαι
    εγω δεν θα τον ενημερωνα
    σε μια δυσκολη στιγμη ή δικη σου βλαβη... να δεις ποσο σωτηριος θα ειναι ο γειτονας
    κλειδωσε το δικο σου για να μην μπει σε shared folders σου
    και απο εκει και περα ασε τα αλλα wi-fi ελευθερα
    ειναι μια πηγη νερου που καλο ειναι να την αφησουμε να υπαρχει προς οφελος μας
    κι εγω καποτε ειχα μπει στου γειτονα
    μπορουσα να του κανω disconnect, lock router, αλλαγη password
    θα κερδιζα κατι?
    μπααααααα

    ενω αν παραμεινει ως εχει... μηπως εχω καβαντζα σε ωρα ανάγκης?

    (παραδέχομαι... 2-3 βραδια εκανα seed κατι torrents... ουτε που το καταλαβε... ειχα βαλει netlimiter αααχαχαχαχαχαχαχαααχα)

    γειτονα, οποιος και να εισαι, σε ευχαριστω

    δωστε free wi-fi στην γειτονια, σε καθε γειτονια
    Ερώτηση το δικο σου ασύρματο το έχεις ανοιχτό;

  2. #32
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι ανάγκη να βάλετε netlimiter. Ρυθμίστε απλώς στα Client σας χρήση π.χ. 10% του δικτύου.
    ΜΗΝ του πειράξετε τίποτα στον σκληρό. Θα σας καταλάβει. Συνήθως θα καταλάβετε ποιος είναι από τα Name στον Fileserver του, που έχει ανοιχτό. Τον δικό σας τον σβήσατε ; ε ; ΜΗΝ αλλάζετε κωδικούς, MAC και λοιπά, το πιθανότερο να τα πάρει και επειδή έχει άγνοια να κάνει το πιο απλό, να πατήσει το κουμπάκι με το restart και καληνύχτα. ΜΗΝ του τρώτε Bandwidth αν κατεβάζει torrents, θα το καταλάβει.

    Πιστεύω σε λογική χρήση με την έννοια της πισινής. ΑΝ πραγματικά θέλει να σας βγάλει ας βάλει ένα WPA.

    Τώρα για όσους παρακάμπτουν το WEP, καλά είναι να ξέρουν ότι είναι παράνομοι. Βέβαια εγκυκλοπαιδικά, και χωρίς να πειράξεις το δίκτυο μπορείς να δοκιμάσεις να δεις πως είναι. τίποτα παραπάνω.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #33
    Εγγραφή
    12-09-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.041
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9388/861
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zte
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 33,9(dB)
    εγω που χρησιμοποιω μονο mac adresses (γιατι τελικα δεν συνεργαζονται ολα τα Pcιά με τα κλειδια) λέτε να εχω προβλημα;

    my lost prince!

  4. #34
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από princess Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω που χρησιμοποιω μονο mac adresses (γιατι τελικα δεν συνεργαζονται ολα τα Pcιά με τα κλειδια) λέτε να εχω προβλημα;
    Άκου τι θα κάνεις. Θα βάλεις WEP σκέτο, αν το υποστηρίζουν και θα ψάξεις να δεις αν υπάρχει κάποιος μέσα. Αν ναι, τότε μάλλον κάνει MAC spoofing, δηλαδή έχει κλέψει τον MAC Κωδικό σου και τον χρησιμοποιεί για να αναγνωρίζεται στο router ως "εσύ". Θα χρειαστεί να αλλάξεις την MAC στον φορητό σου... ή το Pc που συνδέεται.

    Αν δεν υποστηρίζει ούτε WEP....πολύ περίεργο... απλώς βγάλε το SSID για να μην σε βλέπει. Δεν μπορείς κάτι άλλο. Άντε και IP filtering αν το υποστηρίζει το router...
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #35
    Το avatar του μέλους Skaf
    Skaf Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από princess Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω που χρησιμοποιω μονο mac adresses (γιατι τελικα δεν συνεργαζονται ολα τα Pcιά με τα κλειδια) λέτε να εχω προβλημα;
    Ίσως. Εφόσον χρησιμοποιείς αποκλειστικά φίλτρο MAC, οτιδήποτε στέλνεις και λαμβάνεις μέσω του δικτύου σου μπορεί να το δει και κάποιος τρίτος με ενα sniffer, διότι τα δεδομένα δεν είναι κωδικοποιημένα. Καλύτερα να βρείς κάποια κωδικοποίηση με την οποία συνεργάζονται ολα τα μηχανήματα, έστω και αν είναι κάποια WEP. Δεν επαρκεί, όπως αναφέρει κάποια υπογραφή εδω μέσα, αλλά είναι καλό συμπλήρωμα για το φίλτρο MAC.

  6. #36
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως. Εφόσον χρησιμοποιείς αποκλειστικά φίλτρο MAC, οτιδήποτε στέλνεις και λαμβάνεις μέσω του δικτύου σου μπορεί να το δει και κάποιος τρίτος με ενα sniffer, διότι τα δεδομένα δεν είναι κωδικοποιημένα. Καλύτερα να βρείς κάποια κωδικοποίηση με την οποία συνεργάζονται ολα τα μηχανήματα, έστω και αν είναι κάποια WEP. Δεν επαρκεί, όπως αναφέρει κάποια υπογραφή εδω μέσα, αλλά είναι καλό συμπλήρωμα για το φίλτρο MAC.
    Ασφαλώς. Ειδικά αν αλλάζεις συχνά την MAC.
    Βέβαια με το WPA είσαι ξέγνοιαστος, αλλά με WEP+MAC+SSID off = 98% αποθαρρύνονται.

    Για την φίλη που ρώτησε, γιατί δεν υποστηρίζουν WEP τα PC?
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #37
    Εγγραφή
    12-09-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.041
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9388/861
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zte
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 33,9(dB)
    Δεν την αλλαζω ποτε.. και βασικα δεν καταφερα ποτε να τα ρυθμισω σωστα ωστε να μπαινουν ολα στο δικτυο χωρις προβλημα (ειναι δυο με xp, ενα με ubuntu κι ενα με vista αν παιζει καποιο ρολο, με ενσωματωμενες καρτες τα λαπτοπ, εσωτερικη το ενα, και καλωδιο ethernet αυτο με τα vista...)

    my lost prince!

  8. #38
    Το avatar του μέλους Skaf
    Skaf Guest
    Η MAC πως μπορεί να αλλάξει; Είχα την εντύπωση μέχρι τώρα ότι ήταν ρυθμισμένη στο υλικό με τρόπο που να μην μπορεί να αλλάξει...

    EDIT: λύθηκε...Αλλάζει και παρααλλάζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skaf : 05-07-07 στις 00:53.

  9. #39
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από princess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν την αλλαζω ποτε.. και βασικα δεν καταφερα ποτε να τα ρυθμισω σωστα ωστε να μπαινουν ολα στο δικτυο χωρις προβλημα (ειναι δυο με xp, ενα με ubuntu κι ενα με vista αν παιζει καποιο ρολο, με ενσωματωμενες καρτες τα λαπτοπ, εσωτερικη το ενα, και καλωδιο ethernet αυτο με τα vista...)
    Μμμμ το Feisty έχεις ; Μου είχε κάνει αρκετά κουλά ο Network manager Και ήθελα δουλειά με το χέρι, το δε WPA άλλη ιστορία πονεμένη. Αλλά νομίζω το WEP το ψιλοκαταφέρνει.

    Τα XP είναι πολύ απλό το WEP, απλά βάζεις ένα 5 ψήφιο κωδικό στο router και είσαι οκ. Μήπως ο router στα κλειδιά, σε δυσκολεύει ; κάποιοι έχουν άθλιο interface για αρχάριους. Τα XP θα το ζητήσουν στο τέλος απλά.

    Αυτό με το Ethernet δεν έχει κανένα πρόβλημα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #40
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η MAC πως μπορεί να αλλάξει; Είχα την εντύπωση μέχρι τώρα ότι ήταν ρυθμισμένη στο υλικό με τρόπο που να μην μπορεί να αλλάξει...

    EDIT: λύθηκε...Αλλάζει και παρααλλάζει.
    Στα Linux στο πι και φι, με μια εντολή. Στα win αν δεν στο αλλάζει ο driver, κάποιο πρόγραμμα το επιτρέπει, αν και αλλάζει και από την registry.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #41
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΙ MODS ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ[ΕΦΟΣΩΝ ΚΡΙΝΟΥΝ ΣΩΣΤΟ] ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΡΟΤΡΕΠΟΥΝ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ ΞΕΝΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ΥΓ: Τέτοιου είδους μηνύματα δεν συνάδουν με την πολιτική και την νοοτροπία αυτού του φόρουμ. Αν θέλετε υπάρχουν διάφορα άλλα φόρουμ για να αναφέρετε και να αναπτύξετε τις θέσεις/απόψεις σας...

  12. #42
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kapnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΙ MODS ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ[ΕΦΟΣΩΝ ΚΡΙΝΟΥΝ ΣΩΣΤΟ] ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΡΟΤΡΕΠΟΥΝ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ ΞΕΝΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ΥΓ: Τέτοιου είδους μηνύματα δεν συνάδουν με την πολιτική και την νοοτροπία αυτού του φόρουμ. Αν θέλετε υπάρχουν διάφορα άλλα φόρουμ για να αναφέρετε και να αναπτύξετε τις θέσεις/απόψεις σας...
    Κάποιοι μαθαίνουν να προστατεύονται. Πλανάσαι αν με τόσα tips, tricks, Και κάθε είδους παραβίαση έστω και σε λογισμικό σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα.

    Στο κάτω - κάτω, μιλάμε για ανοιχτά δίκτυα. ΔΕΝ είμαι παράνομος, αν δεν έχει ασφάλεια.
    Για οτιδήποτε άλλο εγκυκλοπαιδικά και ΑΝ θέλεις.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #43
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ανάγκη να βάλετε netlimiter. Ρυθμίστε απλώς στα Client σας χρήση π.χ. 10% του δικτύου.
    ΜΗΝ του πειράξετε τίποτα στον σκληρό. Θα σας καταλάβει. Συνήθως θα καταλάβετε ποιος είναι από τα Name στον Fileserver του, που έχει ανοιχτό. Τον δικό σας τον σβήσατε ; ε ; ΜΗΝ αλλάζετε κωδικούς, MAC και λοιπά, το πιθανότερο να τα πάρει και επειδή έχει άγνοια να κάνει το πιο απλό, να πατήσει το κουμπάκι με το restart και καληνύχτα. ΜΗΝ του τρώτε Bandwidth αν κατεβάζει torrents, θα το καταλάβει.

    Πιστεύω σε λογική χρήση με την έννοια της πισινής. ΑΝ πραγματικά θέλει να σας βγάλει ας βάλει ένα WPA.

    Τώρα για όσους παρακάμπτουν το WEP, καλά είναι να ξέρουν ότι είναι παράνομοι. Βέβαια εγκυκλοπαιδικά, και χωρίς να πειράξεις το δίκτυο μπορείς να δοκιμάσεις να δεις πως είναι. τίποτα παραπάνω.
    Δες εδώ... ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ πως παρακάμπτεις το WEP, και μάλιστα αναφέρω ότι είναι παράνομο.
    Απλά μάλλον έχετε wifi και σας πιάσαν οι λυγμοί... μήπως ο γείτονας πιο δίπλα....
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #44
    Εγγραφή
    10-04-2005
    Περιοχή
    Άγιο Δημήτριο, Κοψαχείλα
    Μηνύματα
    1.408
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4400/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση το δικο σου ασύρματο το έχεις ανοιχτό;
    oχι γιατι κανω μια διπλωματικη

    και εχω το 2ο pc/laptop για αντιγραφο backup

    δε θα θελα για οποιονδηποτε λογο ο γειτονας να εχει την διπλωματικη μου

    βαζω και φωτο στο shared μου και στοιχεια... δε θα θελα να ταξιδεψουν

    δεν νομιζω να ειπα ξεκλειδωστε τα ολοι

    ειπα μονο πως δεν τον συμφερει να του κανει ζηια, delete /disconnect

    ειναι μια πηγη που τον συμφερει να την αφησει να τρεχει

  15. #45
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Να υποθεσω πως αν σπουδαζεις γιατρος θα δεχεσαι και φακελακια καθως θα ειναι :

    " ειναι μια πηγη που τον συμφερει να την αφησει να τρεχει " .

    Ευγε !!

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-08, 09:30
  2. Frtz X και αναλογική εισοδος
    Από pdentist στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-07, 13:12
  3. EYAΘ: Είσοδος στις τηλεπικοινωνίες
    Από aklpts στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-06, 10:12
  4. Ξένο e-shop με καλες τιμές που στέλνει Ελλάδα?
    Από R-evil-S στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-05, 15:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας