Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    02-08-2013
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    πολυ καλη ιδεα καλυτερη λυση μοντεμ κοντα στην πριζα μαζι με το τηλεφωνο πανω και μεγαλο ethernet καλωδιο(αν καταλαβα καλα).Υπαρχει καποιο σε καλυτερη μαρκα γιατi βλεπω turbo-x

  2. #17
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ τα χρησιμοποιώ.. καλούτσικα μου φαίνονται..

    Είναι και cat 6 αυτό..
    * https://en.wikipedia.org/wiki/Twisted_pair

    Στο Skroutz θα βρεις διάφορα..
    https://www.skroutz.gr/c/694/kalodia...779/Cat-6.html
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  3. #18
    Εγγραφή
    29-09-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Συμφώνησα να ανανεώσω με αναβάθμιση σε 50άρα κυρίως επειδή γύρω από το σπίτι μου στη Καλλιθέα έχει περικυκλωθεί από καινούριες καμπίνες της Wind (ίσως δεν είναι σωστό σαν κριτήριο . Υπέγραψα πριν μια βδομάδα στο κούριερ το συμβόλαιο.

    Μου έστειλαν σήμερα το ρούτερ αλλά μου είχαν πει ότι πρέπει να περιμένω μέχρι να με ειδοποιήσουν για να το τοποθετήσω στη θέση του υπάρχοντος της adsl.

    Γνωρίζουμε πόσο καιρό παίρνει αυτό; Γενικά απαιτείται κάποια άλλη ενδιάμεση ενέργεια;

    Αν δε κάνω λάθος δε περνάει τεχνικός κλπ ε ;

  4. #19
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ο τεχνικός θα πάει στην καμπίνα. Δεν έρχεται σπίτι σου. Όταν ενεργοποιηθεί η σύνδεση σε vdsl βάζεις τον νέο εξοπλισμό και λειτουργεί κανονικά. Θα το καταλάβεις ότι ενεργοποιήθηκε γιατί το router σου δεν θα συγχρονίζει ή θα συγχρονίζει σε διαφορετική ταχύτητα (πολυ πιο χαμηλά ή πιο ψηλά από το κανονικό)

  5. #20
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεχνικός θα πάει στην καμπίνα. Δεν έρχεται σπίτι σου. Όταν ενεργοποιηθεί η σύνδεση σε vdsl βάζεις τον νέο εξοπλισμό και λειτουργεί κανονικά. Θα το καταλάβεις ότι ενεργοποιήθηκε γιατί το router σου δεν θα συγχρονίζει ή θα συγχρονίζει σε διαφορετική ταχύτητα (πολυ πιο χαμηλά ή πιο ψηλά από το κανονικό)
    Περναει τεχνικος, κανει μετρηση μεσα στο σπιτι, υπογραφεις την σωστη λειτουργια. Αν δεν εισαι ικανοποιημενος μην υπογραψεις ποτε.
    Κανει περιπου 15 εργασιμες.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #21
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Σε vdsl; Δεν έχω ακούσει ποτέ να έρχεται τεχνικός (εκτός από ΟΤΕ για εγκατάσταση).

  7. #22
    Εγγραφή
    29-09-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεχνικός θα πάει στην καμπίνα. Δεν έρχεται σπίτι σου. Όταν ενεργοποιηθεί η σύνδεση σε vdsl βάζεις τον νέο εξοπλισμό και λειτουργεί κανονικά. Θα το καταλάβεις ότι ενεργοποιήθηκε γιατί το router σου δεν θα συγχρονίζει ή θα συγχρονίζει σε διαφορετική ταχύτητα (πολυ πιο χαμηλά ή πιο ψηλά από το κανονικό)
    Λογικά δε θα με ενημερώσουν όπως μου είχαν πει (με sms) για να ξέρω πότε να αλλάξω το ρούτερ;

    Η αλήθεια είναι ότι μου κάνει κάτι περίεργα τις τελευταίες μέρες η παρούσα σύνδεση μου με αποσυνδέσεις κλπ αλλά θεωρώ πως δεν έχει απαραίτητα συσχέτιση.

    Στο τηλέφωνο επέμειναν αρκετά στο να μην κάνω αλλαγή ρούτερ πριν με ειδοποιήσουν ( ότι παίζει να δημιουργήσω μπέρδεμα και στην υπάρχουσα σύνδεση). Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MikeJ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφώνησα να ανανεώσω με αναβάθμιση σε 50άρα κυρίως επειδή γύρω από το σπίτι μου στη Καλλιθέα έχει περικυκλωθεί από καινούριες καμπίνες της Wind (ίσως δεν είναι σωστό σαν κριτήριο . Υπέγραψα πριν μια βδομάδα στο κούριερ το συμβόλαιο.

    Μου έστειλαν σήμερα το ρούτερ αλλά μου είχαν πει ότι πρέπει να περιμένω μέχρι να με ειδοποιήσουν για να το τοποθετήσω στη θέση του υπάρχοντος της adsl.

    Γνωρίζουμε πόσο καιρό παίρνει αυτό; Γενικά απαιτείται κάποια άλλη ενδιάμεση ενέργεια;

    Αν δε κάνω λάθος δε περνάει τεχνικός κλπ ε ;
    2 τεχνικοι έρχονται τίς wind όπου βάζει τίν κάρτα στίν καμπίνα άν χρειαστεί είτε σε συνδέει με κάποια υπάρχουσα,μετα με ελεύθερο χάλκινο ζεύγος όπου πάει στιν adsl καμπίνα του ΟΤΕ δίνει το ΟΚ για να πάει τεχνικός του ΟΤΕ να σε γυρήσει από ΑΚ σε καμπίνα τίς wind, ελέγχει άν τό χάλκινο ζεύγος είναι οκ αυτό πού έρχεται από τίν adsl καμπίνα του ΟΤΕ μέχρι τις wind μετά κάνει μετρίσεις καμπίνα adsl ΟΤΕ και box OTE...

  9. #24
    Εγγραφή
    29-09-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 τεχνικοι έρχονται τίς wind όπου βάζει τίν κάρτα στίν καμπίνα άν χρειαστεί είτε σε συνδέει με κάποια υπάρχουσα,μετα με ελεύθερο χάλκινο ζεύγος όπου πάει στιν adsl καμπίνα του ΟΤΕ δίνει το ΟΚ για να πάει τεχνικός του ΟΤΕ να σε γυρήσει από ΑΚ σε καμπίνα τίς wind, ελέγχει άν τό χάλκινο ζεύγος είναι οκ αυτό πού έρχεται από τίν adsl καμπίνα του ΟΤΕ μέχρι τις wind μετά κάνει μετρίσεις καμπίνα adsl ΟΤΕ και box OTE...
    Οπότε εξαρτόμαστε κι εδώ από τις ορέξεις του ΟΤΕ κι εδώ, γι αυτό έχουμε καθυστερήσεις.

    Τουλάχιστον δε χρειάζεται πρόσβαση στη πολυκατοικία κλπ γιατί σε μένα είναι κλειδωμένος ο πίνακας και πρέπει να είναι διαθέσιμος ο διαχειριστής για να ξεκλειδώσει.

  10. #25
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MikeJ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά δε θα με ενημερώσουν όπως μου είχαν πει (με sms) για να ξέρω πότε να αλλάξω το ρούτερ;
    όχι πάντα, εγώ το είχα καταλάβει γιατί το παλιό router σερνόταν αλλά η υπηρεσία ακόμα ήταν ADSL. Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση, μου δώσανε κωδικούς και συγχρονισε το νέο, αλλά στο σύστημα ακόμα φαινόταν ότι η αίτηση δεν είχε ολοκληρωθεί. Πέρασε καμιά εβδομάδα τουλάχιστον μέχρι να φανεί στο my account και εννοείται ο λογαριασμός που πλήρωσα ήταν για ADSL ενώ ειχε ενεργοποιηθεί το vdsl.

  11. #26
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε vdsl; Δεν έχω ακούσει ποτέ να έρχεται τεχνικός (εκτός από ΟΤΕ για εγκατάσταση).
    Τουλαχιστον σε εμενα ηρθε τεχνικος της wind και μετρησε μεσα στο σπιτι. Κανονικα πρεπει να ερχεται για να ποιστοποιει την σωστη λειτουργια.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  12. #27
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε vdsl; Δεν έχω ακούσει ποτέ να έρχεται τεχνικός (εκτός από ΟΤΕ για εγκατάσταση).
    Ουτε σε μενα ειχε ερθει,
    αλλαξα ρουτερ και ολα κομπλε
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  13. #28
    Εγγραφή
    29-09-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τελικά μου έστειλαν sms έκανα την αλλαγή του ρούτερ μόνος μου και έχω ίντερνετ και τηλέφωνο.

    Το θέμα είναι ότι η ταχύτητα μετα βίας φτάνει τα 29 σε download (σε 50άρα υποτίθεται). Το upload είναι σχετικά κομπλέ στα 4,5.

    Δεν είναι πολύ χαμηλό το download;

    Μπορώ να πειράξω κάτι εγώ πριν τους καλέσω;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας