Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Έχω την εξής απορία και παρακαλώ να με συγχωρέσουν οι έμπειροι άλλα όσο αφορά το θέμα dsl είμαι αρκετά καινούριος 8) (αν και με ενδιαφέρει το θέμα κάμποσο καιρό τώρα, μόλις χθες ενεργοποίησαν την dsl σύνδεση μου και ως γνωστό αν δεν πάθεις, δεν μαθαίνεις).

    Αφού τα έστεισα όλα και μέχρι στιγμής λειτουργούν καλά ήρθε η ώρα να ρυθμίσω το ΝΑΤ (modem Zyxel 650r-33). Αν και καινούριος όρος για μένα, μετά από κάμποσο ψάξιμο ψιλοκατάλαβα ότι το ΝΑΤ, λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο συν των άλλων και ως firewall, σωστά; Οπότε ρωτώ : Πως γίνεται να λειτουργούν σχεδόν όλα τα προγράμματα ως τώρα,π.χ. Counter Strike, mirc, messenger's, χωρίς να τους έχω ανοίξει τις απαιτούμενες πόρτες από το ΝΑΤ; Το μόνο που δεν λειτουργούσε ήταν το emule, αλλά για τα άλλα ουδέν πρόβλημα. Τι δεν έχω καταλαβει καλά; Αρκεί ίσως το ότι τους έχω δώσει πρόσβαση στο νετ από το software firewall που έχω; Τις πόρτες τις έχεται συνεχώς ανοιχτές ή όσο δουλεύεται το πρόγραμμα;;

    Επίσης περιμένω να μου στείλει ο ΟΤΕ το splitter και μέχρι τότε έχω συνδέσει το modem απευθείας στην πρίζα (εννοείτε ότι το τηλέφωνο δεν λειτουργεί ). Αυτός είναι άραγε ο λόγος που η ταχύτητα δυσκολεύεται να κρατήσει σταθερή τιμή ή δεν έχει σχέση. Είμαι με demo account forthnet και ενώ έχω πιάσει 42άρια (από όσο ξέρω είναι καλά), ορισμένα downloads, π.χ. από mirc είτε έχουν χαμηλές ταχύτητες, είτε η ταχύτητα παίζει πολύ.

    Ευχαριστώ και συγχωρέστε με, αλλά όπως προείπα στο θέμα dsl και δίκτυα τώρα κάνω τα πρώτα μου βήματα .

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αφού τα έστεισα όλα και μέχρι στιγμής λειτουργούν καλά ήρθε η ώρα να ρυθμίσω το ΝΑΤ (modem Zyxel 650r-33). Αν και καινούριος όρος για μένα, μετά από κάμποσο ψάξιμο ψιλοκατάλαβα ότι το ΝΑΤ, λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο συν των άλλων και ως firewall, σωστά; Οπότε ρωτώ : Πως γίνεται να λειτουργούν σχεδόν όλα τα προγράμματα ως τώρα,π.χ. Counter Strike, mirc, messenger's, χωρίς να τους έχω ανοίξει τις απαιτούμενες πόρτες από το ΝΑΤ; Το μόνο που δεν λειτουργούσε ήταν το emule, αλλά για τα άλλα ουδέν πρόβλημα. Τι δεν έχω καταλαβει καλά; Αρκεί ίσως το ότι τους έχω δώσει πρόσβαση στο νετ από το software firewall που έχω; Τις πόρτες τις έχεται συνεχώς ανοιχτές ή όσο δουλεύεται το πρόγραμμα;;
    δουλέυουν μόνο τα κομμάτια που δεν θέλουν direct connect (πχ video/voice chat στο msn, dcc file send/receive στο mirc δεν δουλέυουν)
    Αυτα που σου δουλέυουν είναι απλά γιατί δεν χρειάζονται να δεχτούν σύνδεση με απο κάποιον άλλον υπολογιστή.
    Μάλλον δεν τα λέω και πολύ σωστά, ποιό απλά υπάρχουν προγράμματα που απλά δουλέυουν πίσω απο router/firewall και μερικά που δεν δουλέυουν, άλλα έχουν κάποιες λειτουργίες που δουλέυουν πίσω απο nat/firewall και κάποιες που δεν δουλέυουν

    Φυσικά ελπίζω οτι δεν έχεις βάλει στο zyxel το ip στην πρώτη σειρά που έχει το nat setup με αυτό του λές να ανοίξει όλες τις πόρτες

  3. #3
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Το ΝΑΤ προσφέρει κάποια προστασία, αλλά firewall δεν είναι.

    Τα περισσότερα προγράμματα χρησιμοποιούν την πόρτα 80 (web), την οποία φυσικά δεν χρειάζεται να ανοίξεις.

    Το γεγονός ότι το έχεις συνδεμένο κατ' ευθείαν στην πρίζα δεν παίζει κανένα ρόλο με την ταχύτητα (απειροελάχιστα ίσως να είναι καλύτερη).

    Η ταχύτητα στα downloads από mirc/p2p εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σκέψου ότι αν ο άλλος μπορεί να δώσει μόνο 4k, τόσα θα μπορείς να πάρεις!

  4. #4
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    δουλέυουν μόνο τα κομμάτια που δεν θέλουν direct connect (πχ video/voice chat στο msn, dcc file send/receive στο mirc δεν δουλέυουν)
    Το περίεργο είναι ότι και αυτά δουλεύουν !! Γι'αυτό και μπήκα στον κόπο να κάνω post .

    Φυσικά ελπίζω οτι δεν έχεις βάλει στο zyxel το ip στην πρώτη σειρά που έχει το nat setup με αυτό του λές να ανοίξει όλες τις πόρτες
    Όχι όχι, η πρώτη σειρά "All ports" είναι απείραχτη. Ας είναι καλά τα how to's του site!

    Το ΝΑΤ προσφέρει κάποια προστασία, αλλά firewall δεν είναι
    Οπότε ανοίγεις μόνο ότι δεν σου δουλεύει και από εκεί και μετά στηρίζεσαι στο software firewall;

    Τις πόρτες τις έχετε πάντα ανοιχτές ή μόνο όσο δουλεύεται το πρόγραμμα. Αν και μου φαίνεται μπελάς να τις αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο, το ότι παραμένουν ανοιχτές δεν μπορεί να αποτελέσει κίνδυνο;

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το περίεργο είναι ότι και αυτά δουλεύουν !! Γι'αυτό και μπήκα στον κόπο να κάνω post .
    upnp ενεργό μήπως;

    στα σίγουρα δουλέυει με το msn

    (η σύνδεση σου είναι pppoa?)

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Οπότε ανοίγεις μόνο ότι δεν σου δουλεύει και από εκεί και μετά στηρίζεσαι στο software firewall;
    Περίπου έτσι, εκτός βέβαια αν έχεις και hardware firewall!
    Τις πόρτες τις έχετε πάντα ανοιχτές ή μόνο όσο δουλεύεται το πρόγραμμα.
    Ανοιχτές συνέχεια, ποιός να σηκωθεί να τις κλείσει;

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ανοιχτές συνέχεια, ποιός να σηκωθεί να τις κλείσει;
    LOL!!! καλό!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    upnp ενεργό μήπως;
    Όχι και μόλις τώρα το ξανατσέκαρα.

    (η σύνδεση σου είναι pppoa?)
    Ναι και sorry που ξέχασα να το αναφέρω πριν, αλλά παίζει ρόλο;

    εκτός βέβαια αν έχεις και hardware firewall!
    Στην επόμενη αναβάθμιση !

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    try this https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2


    το msn θα σου δουλέψει γιατί το zyxel έχει και msn protocol inspector (που σημαίνει ανόιγεί πόρτες για αυτό)

    το pppoa το κάνει ο router?

  10. #10
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    το pppoa το κάνει ο router?

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnGR
    το pppoa το κάνει ο router?
    έχεις δίκαιο Johngr

    ήθελα να πώ το δουλέυει routed/pppoa ή bridged/pppoa

  12. #12
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, όχι δεν πρέπει να το κάνει ο router καθώς είμαι Θεσ/νίκη, οπότε το πρωτόκολλο είναι δηλωμένο.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-11-2004
    Περιοχή
    Athina,labrinh
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Altec Telecoms
    εδω ειμαι παλι να σασ κουφανω τι ειναι ΝΑΤ ,που το βρσκουμε και πως ρο ρυθμιζουμε?

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    εδω ειμαι παλι να σασ κουφανω τι ειναι ΝΑΤ
    network address translation, με λίγα λογια σύνηθως το Modem/router πέρνει το πραγματικό Ip, αφού υπάρχουν εφαρμογές που θέλουν direct connect δηλαδή ip to ip, πρέπει εσύ να πείς στο router που θα δρομολογεί αυτές τις αιτήσεις.

    πχ του λές οτι ότι έρχεται στην πόρτα 3000 στείλε το στο εσωτερικό Ip 192.168.1.5 (αυτό γίνεται διάφανα σύνηθως για την εφαρμογή) αν δεν του το πείς αυτό η εφαρμογή απο την άλλη άκρη θα προσπαθήσει να συνδεθεί στην πόρτα 3000 του router και μιας και ο router δεν το καταλαβαίνει αυτό θα πάρει πόρτα.

    μπορείς ακόμα να έχεις αρκετά pc πίσω απο το router, (192.168.1.7,192.168.1.8) μπορείς για το καθένα να ορίσεις διαφορετικές πόρτες που θα ακούνε.

  15. #15
    Το avatar του μέλους JamesBond
    JamesBond Guest
    Χωρίς να είμαι σίγουρος sdkir αυτό που περιγράφεις είναι
    το PAT (port address translation) ή το NAPT (network address
    and Port translation).
    Βέβαια από όσο βλέπω όλοι το θεωρούν το ίδιο πράγμα και να
    ρωτήσω και εγώ κάτι.
    Γίνεται αντι για ΝΑΤ να ορίσω static routes μεταξύ των LAN
    ip addresses (ethernet interface) και της WAN IP global IP address
    ώστε να αποφύγω το ΝΑΤ και το ανοίγματα των πορτών????
    ΄
    James

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για Azureus και ΝΑΤ/Firewall
    Από mitsos7 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-07, 18:08
  2. Ερώτηση σχετικά με το ΝΑΤ
    Από mach στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-05, 17:09
  3. [Smc] SMC 7204 ΝΑΤ (για Dc++)
    Από mavelgr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-05, 22:44
  4. Help! ρυθμίσεις ΝΑΤ για VNC + ρυθμίσεις PRTG
    Από Kthulhu στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-04, 12:08
  5. Ρυθμίσεις ΝΑΤ στο Jetspeed 500 για VPN με IPSec
    Από hamlet_is_away στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-04, 14:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας