Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    18-07-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Καλησπέρα

    Αποφάσισα λοιπόν να βάλω το εν λόγο router σε bridge mode και να κάνω την δρομολόγηση με τον δικό μου εξοπλισμό...από εκεί και μετά ξεκινάει η ταλαιπωρία μου, μέχρι στιγμής και μετά από δεκάδες τηλεφωνήματα στο 13700 δεν υπάρχει τρόπος να συνδεθεί το router σε bridge mode...η επιλογή fixed ip mode απλά δεν κάνει τίποτα.Η wind υποστηρίζει ότι αυτός είναι ο τρόπος να γίνει bridge (και στο router που θα κάνει την κλήση σε PPPoe να μην υπάρχουν ενεργά Vlan) εμένα πάλι με ζώνουν τα φίδια ότι ο συνδυασμός Technicolor TG789vacV2 με VoIP σε bridge απλά δεν είναι εφικτός...

    Είμαι εγκλωβισμένος στον εν λόγο modem/router?

    - - - Updated - - -

    Update...

    Μόλις ενημερώθηκα ότι η wind ΔΕΝ παρέχει την δυνατότητα bridge mode στον εξοπλισμό της και δεν υπάρχει τρόπος να μπει σε λειτουργία bridge κανένα router με VoIP...

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στον ΟΤΕ μπορείς να δουλέψεις με router voip Και pppoe passthrough ή να συνδεθεί ο εξοπλισμός του ΟΤΕ πίσω απο το δικό σου router και να συνεχίσει το voip.
    Απλά οι πιο πολλοί πάροχοι με voip δεν παρέχουν αυτή την δυνατότητα.

    Μια λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι με χρήση Block ip's ώστε να δοθεί πραγματική Ip και στο δικό σου router, φυσικά έχει κόστος

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Το χειρότερο όλων είναι το ότι βάζουν τους υπαλλήλους του τηλεφωνικού κέντρου να καθοδηγούν λάθος τόσο κόσμο λέγοντας ψέματα ότι το Technicolor λειτουργεί σαν bridge με την εντολή fixed ip address,τεχνικός υπεύθυνος βάρδιας μου είπε ότι σε χιλιάδες συνδρομητές λειτουργεί έτσι...ευτυχώς καταγράφηκε η κλήση...

    Σε ερώτηση μου για τους κωδικούς VoIP η απάντηση είναι ότι δεν δίνονται μήπως από λάθος χρήση προκύψει πρόβλημα στον πάροχο που συνυπάρχει στην καμπίνα...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας