Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν κάνω λάθος, τοσο το στικακι όσο και η API που συνδέεται είναι της Midea (στην Alibaba Cloud) και το πουλάει στους άλλους κατασκευαστές. Κατά πόσο θα έπρεπε να έχουν disclaimers ότι δε φέρουν ευθύνη κτλ αφού συνεργάζονται, είναι άλλη ιστορία.

    Εγώ έχω Inventor, εχω κάνει pair με την ίδια διαδικασία, χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Inventor που ουσιαστικά ειναι rebranded η εφαρμογή της Midea. Ακόμα και αν κατεβάσω την εφαρμογή της Midea, συνδέομαι κανονικά με το user/pass της Inventor και λειτουργεί άψογα.

    Όπως ειπώθηκε όμως το πρόβλημα εδώ δεν είναι της εφαρμογής αφού δε μπαίνει σε AP Mode το κλιματιστικό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bananas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη στιγμή που κάνεις όλα τα βήματα σωστά και έχει αλλαχθεί το usb stick και παρ όλα αυτά δεν εμφανίζεται το AP, το επόμενο βήμα είναι να έρθει τεχνικός να αλλάξει την πλακέτα του μηχανήματος ή να δεί μήπως το καλώδιο απο την θύρα usb μέχρι την φύσα της εσωτερικής πλακέτας σε κάποιο σημείο δεν έχει κουμπώσει σωστά απο το εργοστάσιο . Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το λιβανίζουν το θέμα . Η δεν έχουν ιδέα να κάνουν troubleshooting ή προσπαθούν να αποφύγουν το κόστος της δεύτερης επίσκεψης τεχνικού.
    @Themis78: πιεσε τους για αυτό που λέει ο Bananas εδώ.

    Μη τους πεις ότι σε συμβουλεύουν ένας μπανάνας, ένας κούκος, ένας εσντικρ (προφέρεται έτσι?) και ένας ψυχακιας διότι θα σου στείλουν τίποτα τύπους με λευκά ρούχα και ζουρλομανδύα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 28-07-19 στις 06:51.

  2. #17
    Παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με Inventor supreme air condition. Τελικά βρήκατε άκρη και λύθηκε; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια λύση που ανακάλυψα στην πορεία, είναι με μια άλλη συσκευή smart hub. Αφορά το Broadlink RM4 mini στα 15€ που δουλεύει άριστα και ταυτόχρονα μπορεί να χειριστεί και άλλες συσκευές που έχουν IR τηλεκοντρόλ.
    https://www.skroutz.gr/s/21599453/Br...%81%CE%BF.html

  4. #19
    Εγγραφή
    06-03-2022
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα αγόρασα το inventor cr2 corona 24bty .και προσπαθώ από χθες να ενεργοποιήσω κι εγώ να κάνω την σύνδεση αλλά τίποτα... Όπως είπαν και πιο πάνω τα παιδιά μετά από μερικά πατήματα στο κουμπί led αυτό δεν ανταποκρίνεται...Σε πρώτη επικοινωνία που είχα με την αντιπροσωπεία μου είπαν να βάλω/βγάλω το φλασάκι πράγμα που έκανα όλο το απόγευμα χωρίς αποτέλεσμα....

  5. #20
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nekromanths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα αγόρασα το inventor cr2 corona 24bty .και προσπαθώ από χθες να ενεργοποιήσω κι εγώ να κάνω την σύνδεση αλλά τίποτα... Όπως είπαν και πιο πάνω τα παιδιά μετά από μερικά πατήματα στο κουμπί led αυτό δεν ανταποκρίνεται...Σε πρώτη επικοινωνία που είχα με την αντιπροσωπεία μου είπαν να βάλω/βγάλω το φλασάκι πράγμα που έκανα όλο το απόγευμα χωρίς αποτέλεσμα....
    Γεια χαρα σε ολους, εστω μετα απο καιρο θα ηταν πολυ βοηθητικο αν οποιος αντιμετωπιζε θεμα να μας πει αν βρεθηκε λυση... εγω κατοχος ενος Pitsos Ioli αν θυμαμαι καλα ειδα οτι υπαρχει η υποδοχη για το stick αλλα ταυτοχρονα ψαχνοντας βρηκα πως η υλοποιηση πρεπει να ειναι σχετικα απλη με ενα ευρεως γνωστο wifi module (ESP8266) το οποιο οπως σωστα ανεφεραν πιο πανω χρησιμοποιει το ιδιο πρωτοκολλο για μια ευρεια γκαμα κλιματιστικων... Απλα πιθανως υπαρχουν δυο εκδοχες αναλογα που θελουμε να συνδεθει... Η μια ειναι η δικη του εφαρμογη οποτε πρεπει να τρεχει το αντιστοιχο firmware και η αλλη με αλλο firmware να υποστηριζεται απο το Home Assistant. Αναμενω να μου ερθει το module για να πειραματιστω οποτε και αν πετυχει νομιζω θα καλυπτει τα περισσοτερα AC της αγορας... θα επανελθω με νεωτερα αλλα καλο θα ηταν να μας αναφερει καποιος που ειχε θεμα τι εκανε τελικα...

    Ευχαριστω!

  6. #21
    Εγγραφή
    23-03-2024
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gigabit / 100 Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unauthorized Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με Inventor supreme air condition. Τελικά βρήκατε άκρη και λύθηκε; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
    Κι εγώ με το Inventor Supreme SV το ίδιο θέμα έχω. Βρήκες καμία άκρη?

  7. #22
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Λίγο παλιό το thread αλλά αν καταλαβαίνω καλά, έχετε inventor supreme και θέλετε να το βάλετε/ελέγχετε απο το home assistant?

    Εγώ πήρα το wifi module EU-OSK105 για το κλιματιστικό Inventor Supreme SVI32 δουλεύει μια χαρά.

    Θυμίζω αυτό έρχεται με το EU-ODZ104 module το οποίο είναι αδύνατον να συνεργαστεί με οποιοδήποτε integration του home assistant υπάρχει για Inventor/midea AC. Ούτε με τα Tuya/Tuya local intergrations δουλεύει.

    Με το EU-OSK105 δουλεύει άψογα με το Midea AC Lan integration απο το HACS.

  8. #23
    Εγγραφή
    23-03-2024
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gigabit / 100 Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 5530
    Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για την απάντηση. Με το Inventor Control θέλω να το συνδέσω (όπου το είχα συνδεδεμένο πρίν αλλά μια μέρα απλά το είδα αποσυνδεδεμένο) αλλά δεν μπαίνει σε AP Mode με τίποτα. Πατάω το LED 7 φορές, σταματάει να ανταποκρίνεται όπως κανονικά αλλά δεν εμφανίζεται η ένδειξη AP ούτε Ανοίγει το access point να συνδεθώ.

    Το άνοιξα κιόλας και έβγαζα έβαζα το Module αλλά τίποτα.
    Δεν ξέρω αν φταίει το Module ή μητρική... Τώρα που θα του κάνω καθαρισμό το καλοκαίρι θα ζητήσω να αλλάξουν και το Module να δούμε.

  9. #24
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Γεια και χαρά, όσον αφορά το δικό μου δούλεψε με το module που ανέφερα παραπάνω και μέσω home assistant επιλέγοντας το πρωτοκολλο για midea. Ωστόσο βρέθηκε στα χέρια μου ένα stick από midea κλιματιστικό και βάζοντας το επάνω δούλεψε κανονικά και με τη δική του εφαρμογή... Στην πρώτη περίπτωση δεν χρειαζόταν το σεταρισμα με τα πατήματα από το τηλεκοντρόλ. Νομίζω λοιπόν ότι είναι θέμα σε τι 'γλωσσα' ακούει το κλιματιστικό καθώς πρόκειται για απλή σειριακή επικοινωνία με το USB module

  10. #25
    Εγγραφή
    23-03-2024
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gigabit / 100 Mbit
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vengeful James Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για την απάντηση. Με το Inventor Control θέλω να το συνδέσω (όπου το είχα συνδεδεμένο πρίν αλλά μια μέρα απλά το είδα αποσυνδεδεμένο) αλλά δεν μπαίνει σε AP Mode με τίποτα. Πατάω το LED 7 φορές, σταματάει να ανταποκρίνεται όπως κανονικά αλλά δεν εμφανίζεται η ένδειξη AP ούτε Ανοίγει το access point να συνδεθώ.

    Το άνοιξα κιόλας και έβγαζα έβαζα το Module αλλά τίποτα.
    Δεν ξέρω αν φταίει το Module ή μητρική... Τώρα που θα του κάνω καθαρισμό το καλοκαίρι θα ζητήσω να αλλάξουν και το Module να δούμε.
    Τελικά τους πήρα τηλέφωνο, μου έστειλαν δωρεάν στικάκι και δούλεψε.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας