Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ
    Γεια σας. Θελω να αναφέρω ένα σοβαρό πρόβλημα που εχω με την nova. Αφού με ζάλισαν στο τηλέφωνο για διάφορες προσφορές τελικά με έπεισαν να γίνω συνδρομητής. Όποτε μου έστειλαν μέσω courier να υπογράψω τα σχετικά χαρτιά. Όλα αυτά τον Μάιο του 2019. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν περάσει 2 μήνες και ακόμα να γινει ενεργοποίηση. Τους έπαιρνα τηλέφωνο κατά διαστήματα και μου έλεγαν ότι όλα προχωρούν κανονικά. Σήμερα εξοργισμένος απο την αναμονή πήρα ξανά και ζήτησα να διακόψω το συμβόλαιο αλλά η τηλεφωνήτρια μου είπε πως δεν γίνεται να διακοπεί το συμβόλαιο γιατί πέρασαν 14 μέρες απο την υπογραφή του. Ναι αλλά τις λέω ότι ακόμα πληρώνω Vodafone και ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή. Αυτή το βιολί της βέβαια. Τα νεύρα μου γίνανε τσατάλια μπορείτε να μου πείτε τι μπορω να κάνω σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Καταγγελία στην εεττ .Τι εννοείς πληρώνεις Vodafone ;Έχεις συμβόλαιο και εκεί ;
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crist35 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας. Θελω να αναφέρω ένα σοβαρό πρόβλημα που εχω με την nova. Αφού με ζάλισαν στο τηλέφωνο για διάφορες προσφορές τελικά με έπεισαν να γίνω συνδρομητής. Όποτε μου έστειλαν μέσω courier να υπογράψω τα σχετικά χαρτιά. Όλα αυτά τον Μάιο του 2019. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν περάσει 2 μήνες και ακόμα να γινει ενεργοποίηση. Τους έπαιρνα τηλέφωνο κατά διαστήματα και μου έλεγαν ότι όλα προχωρούν κανονικά. Σήμερα εξοργισμένος απο την αναμονή πήρα ξανά και ζήτησα να διακόψω το συμβόλαιο αλλά η τηλεφωνήτρια μου είπε πως δεν γίνεται να διακοπεί το συμβόλαιο γιατί πέρασαν 14 μέρες απο την υπογραφή του. Ναι αλλά τις λέω ότι ακόμα πληρώνω Vodafone και ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή. Αυτή το βιολί της βέβαια. Τα νεύρα μου γίνανε τσατάλια μπορείτε να μου πείτε τι μπορω να κάνω σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία.
    Αν δεν κάνω λάθος, μετά από 2 μήνες, αν η αίτηση δεν ολοκληρωθεί με ευθύνη του παρόχου, τότε ακυρώνεται αυτόματα. Πάντως όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, και εγώ στη θέση σου θα έκανα μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταγγελία στην εεττ .Τι εννοείς πληρώνεις Vodafone ;Έχεις συμβόλαιο και εκεί ;
    Εννοεί, ότι έχει ακόμα Vodafone, χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά στη Nova. Οπότε αν υπολογίσουμε ότι πέρασε και δύο μήνες, μάλλον έχει ακυρωθεί η αίτηση και η Nova μάλλον έχει βάλει την αίτηση στο "αρχείο"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 20-07-19 στις 18:13.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας