Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    14-07-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον αυτό, το router συνεχίζεις και το βλέπεις κανονικά;
    Ναι, χωρίς πρόβλημα.
    Προφανώς κάνουν και κάτι έξτρα από τη μεριά τους αυτοί, γιατί μπήκα στο router και είδα ότι έχουν προσθέσει ένα κλασσικό port forward, από τις ρυθμίσεις του router (κάτι που είχα δοκιμάσει και εγώ αλλά χωρίς να δουλέψει).

  2. #17
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επαναφέρω αυτό το παμπάλαιο topic για να σας γράψω κάτι που με προβλημάτισε...

    Όλο το θέμα ξεκίνησε από την ανάγκη που προέκυψε να κάνω μια σελίδα του XAMPP web accessible... Για να γίνει αυτό, όπως αναφέρει και ο OP, πρέπει να ενεργοποιήσεις το port forwarding από μια εξωτερική πόρτα στην 80 (εκτός αν ρυθμίσεις το XAMPP να απαντάει στην 8080 πχ.) του υπολογιστή...

    Αρχικά δε δούλεψε με τίποτα για κάνα τρίωρο που το πάλευα... Βρήκα και αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω για τη διεύθυνση ps.otenet.gr (όπου απενεργοποιούμε το firewall), το απενεργοποίησα λοιπόν, αλλά η αλήθεια είναι πως στο interface του router συνέχιζε να μου γράφει Firewall active...

    Πήρα λοιπόν στο 13888, όπου το παλικάρι που με εξυπηρέτησε δεν ήταν και ιδιαίτερα γνώστης.... Τέλος πάντων, κάναμε 2-3 reset all settings, και 5-6 restart, και αφού απηύδησε κι αυτός, με έβαλε στην αναμονή για να το δηλώσει ως βλάβη... Όσο ήμουν στην αναμονή λοιπόν έκανα μια ακόμα προσπάθεια restart (το router) και ξανά το port fortwarding rule απ’την αρχή, και ως εκ θαύματος δούλεψε...

    Α ναι, σε αυτό το σημείο να αναφέρω πως σε όλη τη διάρκεια των προσπαθειών μου, είχα σαν σύμβουλο και ένα προγραμματάκι, ονόματι Advanced Port Scanner, το οποίο τσεκάρει τις συσκευές του τοπικού δικτύου για τις πόρτες που έχουν ανοιχτές... Για το router λοιπόν δεν ανέφερε καμιά πόρτα ανοιχτή.

    Και ξαφνικά, όταν άρχισε να δουλεύει το port forwarding στο XAMPP, το προγραμματάκι εντόπισε ότι στο router άνοιξε η 80 πόρτα... Με αποτέλεσμα αν βάλω την IP μου στον browser χωρίς port (χωρίς port, εννοείται η 80) απαντάει το router και βγάζει το interface του όπου περιμένει user/pass... Αν βάλω την IP μου και :<την πόρτα που άνοιξα> απαντάει το XAMPP...

    Αυτό λοιπόν που με προβληματίζει δεν είναι ότι δούλεψε το XAMPP, αλλά ότι ταυτόχρονα άρχισε το router να απαντάει κι αυτό, που μέχρι τώρα δεν απαντούσε με τη σελίδα του interface του... Άρα αν κάποιος ξέρει/μάθει την IP μου, θα είναι ένα βήμα πιο κοντά στο να αρχίσουν να του μπαίνουν ιδέες ψαχουλέματος... Τέλος να πω πως εντωμεταξύ ξανα-ενεργοποίησα το firewall από το ps.otenet.gr (έτσι κι αλλιώς ποτέ δε μου το έδειξε απενεργοποιημένο στο router), αλλά δεν έφυγε αυτή η άθλια δυνατότητα για remote access...

    Εσείς πώς τα εξηγείτε όλα αυτά??

  3. #18
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.894
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Απλώς το router δεν υποστηρίζει NAT Loopback οπότε από το εσωτερικό σου δίκτυο δεν μπορείς να μπαίνεις με την WAN IP. Αν δοκιμάσεις από άλλο δίκτυο (π.χ. με data στο κινητό σου) την ίδια IP θα δεις ότι φαίνεται κανονικά ο web server του XAMPP και δεν εμφανίζεται το interface του router οπότε κανείς δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτό.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PrinceOfAbyss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξαφνικά, όταν άρχισε να δουλεύει το port forwarding στο XAMPP, το προγραμματάκι εντόπισε ότι στο router άνοιξε η 80 πόρτα... Με αποτέλεσμα αν βάλω την IP μου στον browser χωρίς port (χωρίς port, εννοείται η 80) απαντάει το router και βγάζει το interface του όπου περιμένει user/pass... Αν βάλω την IP μου και :<την πόρτα που άνοιξα> απαντάει το XAMPP...
    Αν την αίτηση την κάνεις απο υπολογιστή πίσω απο το speedport Λογικό είναι να ανοίξει το μενού του router, δοκίμασε το απο άλλον υπολογιστή σε άλλο δίκτυο ή πχ απο το κινητό με δεδομένα κινητής

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας