Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    14-07-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω ένα Speedport Entry 2i, με VDSL γραμμή, στην οποία έχω Static IP.
    Έχω ένα VM στο τοπικό δίκτυο με IP 192.168.1.10 και θέλω με port forward να βγάλω στο Internet την 80 πόρτα για αυτό το VM(Συγκεκριμένα τρέχω μία εγκατάσταση Koha).
    Όποια πόρτα και να ανοίξω λειτουργεί κανονικά, και έχω πρόσβαση, εκτός από την 80.
    Τι εννοώ...
    Το Koha έχει ένα back end και ένα front end interface. Το back end δουλεύει στην 8080 πόρτα, και το front end στην 80. Όταν ανοίγω την 8080, έχω κανονικά πρόσβαση στο back end. Όταν όμως ανοίξω την 80 δε μου επιστρέφει τίποτα.
    Αυτό που υποθέτω ότι φταίει είναι ότι την 80 την χρησιμοποιεί το Speedport και γι αυτό δε μπορώ να δω το VM μου.
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω την πόρτα του Speedport σε κάποια άλλη από την default? Μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια, και να χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση που δε γνωρίζω.

    Βοηθήστε με παρακαλώ

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε αρχικά να μπεις στο ps.otenet.gr με το user/pass της γραμμής σου, για να δεις αν είναι ενεργοποιημένος ο Βαθμός Προστασίας και να τον απενεργοποιήσεις (πρέπει να λέει ΟΧΙ).
    Το Entry 2i δεν δεσμεύει την 80.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-07-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε αρχικά να μπεις στο ps.otenet.gr με το user/pass της γραμμής σου, για να δεις αν είναι ενεργοποιημένος ο Βαθμός Προστασίας και να τον απενεργοποιήσεις (πρέπει να λέει ΟΧΙ).
    Το Entry 2i δεν δεσμεύει την 80.
    OK, θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εχω ενα speedport entry 2i εδω και μερικους μηνες και υπαρχει ενα θεμα με το wifi.

    Πολυ συχνα το tablet που εχω (Samsung Note 10.1 2014 edition) δεν συνδεεται με το wifi (βλεπει το δικτυο μου αλλα αλλες φορες λεει not in range και αλλες απλα saved) και πρεπει να του κανω επανεκινηση το tablet η το router. Ολες οι υπολοιπες συσκευες που εχω στο σπιτι συνδεεονται χωρις προβλημα, παντα. Με το προηγουμενο router δεν ειχα κανενα θεμα με το tablet.

    Υποθετω οτι το tablet εχει παραξενια αλλα μηπως μπορω να κανω κατι?

    YΓ. Εχω και ενα wi-fi repeater της tp link συνδεδεμενο στο router.

    Sorry που γραφω εδω αλλα ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα. Αν θελει καποιος mod ας το μεταφερει σε καινουργιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 19-07-19 στις 21:12.
    No Justice - No Peace

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αρχικά θα βάλεις λίγο το repeater (1-2 μέρες π.χ.) και θα δοκιμάσεις το τάμπλετ, να δούμε αν συνεχίζει

  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά θα βάλεις λίγο το repeater (1-2 μέρες π.χ.) και θα δοκιμάσεις το τάμπλετ, να δούμε αν συνεχίζει
    Το ιδιο κανει.
    No Justice - No Peace

  7. #7
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για αρχή θα αλλάξεις λοιπόν το κανάλι μέσα από το ρούτερ σού, βάλε 1, 6 ή 11, και το παρακολουθείς ξανά.
    Αν πάλι έχεις θέμα, παίξε και με τις ρυθμίσεις που έχει από κάτω (Channel Width, SGI)

  8. #8
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχή θα αλλάξεις λοιπόν το κανάλι μέσα από το ρούτερ σού, βάλε 1, 6 ή 11, και το παρακολουθείς ξανά.
    Αν πάλι έχεις θέμα, παίξε και με τις ρυθμίσεις που έχει από κάτω (Channel Width, SGI)
    Mε ειχε πεθανει σημερα και τωρα που το εβαλα στο 6 παιζει. Ηταν στο auto. Για να δουμε τις επομενες μερες.

    Παιζει να με εσωσες...
    No Justice - No Peace

  9. #9
    Εγγραφή
    14-07-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα speedport entry 2i εδω και μερικους μηνες και υπαρχει ενα θεμα με το wifi.

    Πολυ συχνα το tablet που εχω (Samsung Note 10.1 2014 edition) δεν συνδεεται με το wifi (βλεπει το δικτυο μου αλλα αλλες φορες λεει not in range και αλλες απλα saved) και πρεπει να του κανω επανεκινηση το tablet η το router. Ολες οι υπολοιπες συσκευες που εχω στο σπιτι συνδεεονται χωρις προβλημα, παντα. Με το προηγουμενο router δεν ειχα κανενα θεμα με το tablet.

    Υποθετω οτι το tablet εχει παραξενια αλλα μηπως μπορω να κανω κατι?

    YΓ. Εχω και ενα wi-fi repeater της tp link συνδεδεμενο στο router.

    Sorry που γραφω εδω αλλα ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα. Αν θελει καποιος mod ας το μεταφερει σε καινουργιο.
    Το θέμα έχει τίτλο "COSMOTE Speedport Entry 2i port forward 80 port". Αυτό που αναφέρεις δε θα έπρεπε να είναι σε άλλο θέμα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε αρχικά να μπεις στο ps.otenet.gr με το user/pass της γραμμής σου, για να δεις αν είναι ενεργοποιημένος ο Βαθμός Προστασίας και να τον απενεργοποιήσεις (πρέπει να λέει ΟΧΙ).
    Το Entry 2i δεν δεσμεύει την 80.

    Καλησπέρα.

    Έκανα σήμερα την αλλαγή από το ps.otenet.gr και έβαλα όχι, στο βαθμό προστασίας.
    Και πάλι όμως δε δουλεύει το port forward.
    Αν αλλάξω την πόρτα του Apache Server, π.χ. 8081, και κάνω port forward για αυτήν, τότε έχω κανονικά πρόσβαση.

    Χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση?

    Ευχαριστώ!


    Στην εικόνα φαίνονται τα δύο port forward που έχω κάνει στο Speedport. Με την 80 δεν δουλεύει, με την 8081 δουλεύει.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedport_Entry_2i-port_forward.jpg 
Εμφανίσεις:  130 
Μέγεθος:  49,1 KB 
ID: 205393

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορείς να το κάνεις, καθώς η 80 είναι η θύρα που ακούει το speedport για το δικό του Interface και δεν σου δίνει δυνατότητα αλλαγής πόρτες.
    Δοκίμασε μια και απο το internet/security/local service να του επιτρέψεις την http αλλά μάλλον τότε θα σου ανοίξει το μενού του router

  11. #11
    Εγγραφή
    14-07-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε αρχικά να μπεις στο ps.otenet.gr με το user/pass της γραμμής σου, για να δεις αν είναι ενεργοποιημένος ο Βαθμός Προστασίας και να τον απενεργοποιήσεις (πρέπει να λέει ΟΧΙ).
    Το Entry 2i δεν δεσμεύει την 80.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να το κάνεις, καθώς η 80 είναι η θύρα που ακούει το speedport για το δικό του Interface και δεν σου δίνει δυνατότητα αλλαγής πόρτες.
    Δοκίμασε μια και απο το internet/security/local service να του επιτρέψεις την http αλλά μάλλον τότε θα σου ανοίξει το μενού του router
    Τελικά μπορώ ή δε μπορώ να ανοίξω την 80 πόρτα για δική μου χρήση, και όχι για το web του Speedport?

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akafortes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μπορώ ή δε μπορώ να ανοίξω την 80 πόρτα για δική μου χρήση, και όχι για το web του Speedport?
    Είμαι σχεδόν σίγουρος πως όχι δεν μπορείς, αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αυτό που είπα λίγο πιο πίσω

  13. #13
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akafortes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μπορώ ή δε μπορώ να ανοίξω την 80 πόρτα για δική μου χρήση, και όχι για το web του Speedport?
    Συμφωνώ με τον sdikr, δεν μπορείς να ανοίξεις την 80 γιατί την χρησιμοποιεί το Speedport. Σε αντίστοιχη περίπτωση κι εγώ άνοιξα άλλη θύρα.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  14. #14
    Εγγραφή
    14-07-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Λοιπόν, μία τελευταία απάντηση, σε περίπτωση που το ψάξει αργότερα και κάποιος άλλος.

    Για να ανοίξεις την 80 πόρτα, για port forwarding, πρέπει να επικοινωνήσεις με το support του OTE και να τους πεις την τοπική IP που θέλεις και την πόρτα που θέλεις και το ανοίγουν αυτοί.

    Αυτό έκανα κι εγώ. Πήρα στον ΟΤΕ, είπα στην τεχνικό ότι θέλω να κάνω port forward την 80 πόρτα και την τοπική IP που ήθελα και μου την άνοιξε αυτή και δούλεψε αμέσως.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akafortes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, μία τελευταία απάντηση, σε περίπτωση που το ψάξει αργότερα και κάποιος άλλος.

    Για να ανοίξεις την 80 πόρτα, για port forwarding, πρέπει να επικοινωνήσεις με το support του OTE και να τους πεις την τοπική IP που θέλεις και την πόρτα που θέλεις και το ανοίγουν αυτοί.

    Αυτό έκανα κι εγώ. Πήρα στον ΟΤΕ, είπα στην τεχνικό ότι θέλω να κάνω port forward την 80 πόρτα και την τοπική IP που ήθελα και μου την άνοιξε αυτή και δούλεψε αμέσως.
    Ενδιαφέρον αυτό, το router συνεχίζεις και το βλέπεις κανονικά;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας