Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά, θέλω να πάρω μια γεννήτρια. Τη θέλω compact διαστάσεων σε μορφή βαλίτσας, inverter, αθόρυβη και ανάλογα να μου βγάζει 5-6 ώρες λειτουργίας. Αυτό ξέρω ότι εξαρτάται από διάφορα πράγματα, γιαυτό και σας παραθέτω τα εξής: το μέγιστο φορτίο μου θα είναι από 350 ως 500 το πολύ πολύ watt κατανάλωση μετρημένη με ένα μετρητή κατανάλωσης σε full load των μηχανημάτων. Άσχετος από γεννήτριες, κάνοντας μια αναζήτηση έχω καταλήξει ίσως σε αυτήν. Επειδή όμως δεν έχω βρει reviews κλπ. γνωρίζει κανείς τη μάρκα αν είναι καλές ή όχι? Και ίσως να μου προτείνετε εσείς κάποια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Honda?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Honda?
    Λίγο πιο συγκεκριμένος? Σίγουρα είναι καλύτερη η Honda σαν μάρκα αλλά μιλάμε για τριπλάσια χρήματα...

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a5m5g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο πιο συγκεκριμένος? Σίγουρα είναι καλύτερη η Honda σαν μάρκα αλλά μιλάμε για τριπλάσια χρήματα...
    Δεν ξέρω τρέχοντα μοντέλα για να προτείνω κάτι συγκεκριμένο,
    οπότε κοιτάς τι σε εξυπηρετεί από την γκάμα τους και αναλόγως αποφασίζεις.
    Απλώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις μικρές honda (και yamaha επίσης) από φίλους/γνωστούς που τις δουλεύουν σε χωράφια/εργοτάξια.
    Αν είναι αναλογικά τόσο καλύτερες όσο είναι ακριβότερες δεν ξέρω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a5m5g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, θέλω να πάρω μια γεννήτρια. Τη θέλω compact διαστάσεων σε μορφή βαλίτσας, inverter, αθόρυβη και ανάλογα να μου βγάζει 5-6 ώρες λειτουργίας. Αυτό ξέρω ότι εξαρτάται από διάφορα πράγματα, γιαυτό και σας παραθέτω τα εξής: το μέγιστο φορτίο μου θα είναι από 350 ως 500 το πολύ πολύ watt κατανάλωση μετρημένη με ένα μετρητή κατανάλωσης σε full load των μηχανημάτων. Άσχετος από γεννήτριες, κάνοντας μια αναζήτηση έχω καταλήξει ίσως σε αυτήν. Επειδή όμως δεν έχω βρει reviews κλπ. γνωρίζει κανείς τη μάρκα αν είναι καλές ή όχι? Και ίσως να μου προτείνετε εσείς κάποια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Εγώ έχω μια Ηonda βαλιτσάκι για να τροφοδοτεί μικρό αγροτικό σπίτι 5-6 φορές τον χρόνο. Η ΔΕΗ τότε που ρώτησα ήθελε 12-15000 ευρώ για να πάει ρεύμα εκεί ,οπότε με ~1.000 ευρώ (πριν 10 χρόνια) δόθηκε η λύση, χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο (ακούγεται πολύ λίγο ,καμία σχέση με άλλες) ,δίνει 1000W και αν οι ανάγκες μεγαλώσουν μπορεί να προστεθεί άλλη μια σε σειρά και να διπλασιαστεί η ισχύς. Η διάρκεια λειτουργίας εξαρτάται από τι σηκώνει, οι 5-6 ώρες βγαίνουν άνετα με 1 γέμισμα με 2-3λίτρα βενζίνης (8 ώρες το max)
    Μέχρι σήμερα λειτουργεί άψογα και θέλει λίγη συντήρηση (λάδια/φίλτρα/μπουζί)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας