Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Angry
    Καταρχάς καλησπέρα στην παρέα... Διαβάζω εδώ και καιρό το forum σας σαν μέλος, αλλά ήρθε η ώρα να γραφτώ και εγώ για να σας πω την ιστορία μου.

    Ενδιαφέρομαι να βάλω VDSL στη γραμμή, και έχω μιλήσει αρκετές φορές με την εξυπηρέτηση πελατών (την ποιά; ) της Nova και μου λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου. Την Παρασκευή που πέρασα από το τοπικό κατάστημα της περιοχής μου, η ευγενέστατη υπάλληλος έκανε αρκετούς έλεγχους και μου είπε ότι μπορώ να βάλω και θα προχωρούσα την αίτηση, αλλά δεν είχα την ταυτότητα μαζί μου. Μιλώντας πριν από λίγο και με το 13831, αλλά και με το 13731, μου είπαν ότι δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν υπάρχει και έλεγαν ότι έκανε λάθος η υπάλληλος!

    Δηλαδή ήμουν τυχερός που είχα ξεχάσει την ταυτότητα μου, αλλιώς τώρα θα "ψαχνόμουν"...

    Μπράβο στην Nova για την "εξαιρετική" ενημέρωση και πληροφόρηση που παρέχει στους πελάτες της... Επείδη με κούρασαν, τη Δευτέρα θα παω να κάνω αίτηση στη Vodafone (που έχει και τις καμπίνες) να τελειώνει η υπόθεση μαζί τους. Το πέναλτυ είναι πολύ μικρό σε σχέση με αυτά που θα πλήρωνα αν παρέμενα πελάτης τους. Φυσικά θα ρωτήσω και δικηγόρο αν μπορώ να κινηθώ και νομικά εναντίων τους για αυτήν την παραπληροφόρη με ενδεχόμενο δόλο.

    Οπότε όσοι θέλετε να βάλετε VDSL μεγάλη προσοχή μην την πατήσετε!

    Καλη συνέχεια και θα λέμε ποιο συχνά στο εξής!

  2. #2
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostasp1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς καλησπέρα στην παρέα... Διαβάζω εδώ και καιρό το forum σας σαν μέλος, αλλά ήρθε η ώρα να γραφτώ και εγώ για να σας πω την ιστορία μου.

    Ενδιαφέρομαι να βάλω VDSL στη γραμμή, και έχω μιλήσει αρκετές φορές με την εξυπηρέτηση πελατών (την ποιά; ) της Nova και μου λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου. Την Παρασκευή που πέρασα από το τοπικό κατάστημα της περιοχής μου, η ευγενέστατη υπάλληλος έκανε αρκετούς έλεγχους και μου είπε ότι μπορώ να βάλω και θα προχωρούσα την αίτηση, αλλά δεν είχα την ταυτότητα μαζί μου. Μιλώντας πριν από λίγο και με το 13831, αλλά και με το 13731, μου είπαν ότι δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν υπάρχει και έλεγαν ότι έκανε λάθος η υπάλληλος!

    Δηλαδή ήμουν τυχερός που είχα ξεχάσει την ταυτότητα μου, αλλιώς τώρα θα "ψαχνόμουν"...

    Μπράβο στην Nova για την "εξαιρετική" ενημέρωση και πληροφόρηση που παρέχει στους πελάτες της... Επείδη με κούρασαν, τη Δευτέρα θα παω να κάνω αίτηση στη Vodafone (που έχει και τις καμπίνες) να τελειώνει η υπόθεση μαζί τους. Το πέναλτυ είναι πολύ μικρό σε σχέση με αυτά που θα πλήρωνα αν παρέμενα πελάτης τους. Φυσικά θα ρωτήσω και δικηγόρο αν μπορώ να κινηθώ και νομικά εναντίων τους για αυτήν την παραπληροφόρη με ενδεχόμενο δόλο.

    Οπότε όσοι θέλετε να βάλετε VDSL μεγάλη προσοχή μην την πατήσετε!

    Καλη συνέχεια και θα λέμε ποιο συχνά στο εξής!
    Με ποιον τρόπο ακριβώς η υπάλληλος του καταστήματος έκανε έλεγχο διαθεσιμότητας; Σε ποιο Αστικό Κέντρο ανήκεις;
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διάβασε εδώ το πρώτο post, τα σκούρα γράμματα...

    https://www.adslgr.com/forum/threads...έως-100Mbps

  4. #4
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, αλλά τι θα πει "ειδική διαχείριση"; Δεν έπρεπε και το 13831 να το γνωρίζει αυτό και να πει να μιλήσω με κάποιο κατάστημα για περισσότερες πληροφορίες;Αυτό για μένα δείχνει αναξιοπιστία. Και έστω ας υποθέσουμε ότι κάνω την αίτηση και τελικά με συνδέσουν σε αστικό κέντρο και όχι σε καμπίνα (Το έκανε αυτό η Wind σε κάποιον γνωστό μου, μόνο και μόνο για να τον πάρει πελάτη). Τι γίνεται μετά; Και θα πληρώνω και παραπάνω και δεν θα έχω και μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα αφού είμαι κοντά στα 1500 μέτρα από το Α/Κ.

    Θα πάω αύριο στη Vodafone (μιας που έχω και κινητό εκεί) να δω αν μπορώ να κάνω και κάποιο συνδυαστικό πακέτο.

    Καλή συνέχεια.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Μπες στον wizard της Nova για να κανεις ελεγχο με το σταθερο σου και δες αν δινει 50αρι, αν δινει ξανακοιτατο

  6. #6
    Καλησπέρα.

    Έβαλα nova vdsl 50αρα και μου έστειλαν ZTE ZXHN H267N.

    Δυστυχώς δεν έκανε upload όταν ήμουν σε wifi. Μου είπαν από τεχνικό τμήμα να μου δώσουν το TECHNICOLOR 788. Δυστυχώς όμως στο κατάστημα που πήγα δεν είχαν (και γενικά δεν υπήρχε αυτό σε απόθεμα) και μου ΞΑΝΑέδωσαν το ZTE ZXHN H267N. Φυσικά πάλι είχε πρόβλημα.... Μου είπαν πως θα μου στείλουν το ZTE 168N και το παρέλαβα σήμερα αλλά.... μου έστειλαν ΞΑΝΑ το ZTE ZXHN H267N.... 3 φορές το ίδιο ρούτερ!!!! Φυσικά τους πήρα και... η απάντηση που είχα ήταν πως... δεν είχαν ούτε το 168Ν σε απόθεμα γιαυτό μου έστειλαν πάλι το 267.... Και η θεϊκή προτροπή τους ήταν... να πάω να αγοράσω εγώ μόνος ένα ρούτερ άλλη μάρκα... !!! χαχαχα,.,,,, Φυσικά τα... ακούσανε και έχω ήδη έτοιμη την επιστολή προς ΕΕΤΤ....

    Το θέμα είναι αν έχει παρουσιαστεί και σε κάποιον άλλον το πρόβλημα αυτό και πως το λύθηκε?

    Όπως και ναχει.... οι τύποι είναι τραγικοί... 1 μήνα και με έχουν κάνει μπαλάκι...

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostasp1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, αλλά τι θα πει "ειδική διαχείριση"; Δεν έπρεπε και το 13831 να το γνωρίζει αυτό και να πει να μιλήσω με κάποιο κατάστημα για περισσότερες πληροφορίες;Αυτό για μένα δείχνει αναξιοπιστία. Και έστω ας υποθέσουμε ότι κάνω την αίτηση και τελικά με συνδέσουν σε αστικό κέντρο και όχι σε καμπίνα (Το έκανε αυτό η Wind σε κάποιον γνωστό μου, μόνο και μόνο για να τον πάρει πελάτη). Τι γίνεται μετά; Και θα πληρώνω και παραπάνω και δεν θα έχω και μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα αφού είμαι κοντά στα 1500 μέτρα από το Α/Κ.

    Θα πάω αύριο στη Vodafone (μιας που έχω και κινητό εκεί) να δω αν μπορώ να κάνω και κάποιο συνδυαστικό πακέτο.

    Καλή συνέχεια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavlosice Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Έβαλα nova vdsl 50αρα και μου έστειλαν ZTE ZXHN H267N.

    Δυστυχώς δεν έκανε upload όταν ήμουν σε wifi. Μου είπαν από τεχνικό τμήμα να μου δώσουν το TECHNICOLOR 788. Δυστυχώς όμως στο κατάστημα που πήγα δεν είχαν (και γενικά δεν υπήρχε αυτό σε απόθεμα) και μου ΞΑΝΑέδωσαν το ZTE ZXHN H267N. Φυσικά πάλι είχε πρόβλημα.... Μου είπαν πως θα μου στείλουν το ZTE 168N και το παρέλαβα σήμερα αλλά.... μου έστειλαν ΞΑΝΑ το ZTE ZXHN H267N.... 3 φορές το ίδιο ρούτερ!!!! Φυσικά τους πήρα και... η απάντηση που είχα ήταν πως... δεν είχαν ούτε το 168Ν σε απόθεμα γιαυτό μου έστειλαν πάλι το 267.... Και η θεϊκή προτροπή τους ήταν... να πάω να αγοράσω εγώ μόνος ένα ρούτερ άλλη μάρκα... !!! χαχαχα,.,,,, Φυσικά τα... ακούσανε και έχω ήδη έτοιμη την επιστολή προς ΕΕΤΤ....

    Το θέμα είναι αν έχει παρουσιαστεί και σε κάποιον άλλον το πρόβλημα αυτό και πως το λύθηκε?

    Όπως και ναχει.... οι τύποι είναι τραγικοί... 1 μήνα και με έχουν κάνει μπαλάκι...
    Kαι εγώ αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα, αλλά αφορά την ταχύτητα κατεβάσματος (ταχύτητες adsl και όχι vdsl). Έχει δηλωθεί η βλάβη. Μπορεί να μην φταίει η nova καθαυτού, αλλά αν δεν δω αποτελέσματα σε εύλογο χρονικό διάστημα, θα φάνε καταγγελία και από μένα...

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά φίλε μου, αρχίζω και πιστεύω ότι έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτά που λες!!!

    Speedtest πριν από λίγο

    https://www.speedtest.net/result/8519576469

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι συγχρονισμό έχουν τα router σας; Πέρα απ' τα speedtest,εγώ πάντως χθές πήρα το 267N και πιάνω την ίδια ταχύτητα με το 168N,στο wifi όμως πιάνει 57/10mbps.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι συγχρονισμό έχουν τα router σας; Πέρα απ' τα speedtest,εγώ πάντως χθές πήρα το 267N και πιάνω την ίδια ταχύτητα με το 168N,στο wifi όμως πιάνει 57/10mbps.
    Το δικό μου γράφει 5498/54999, αλλά ακόμα τέτοια ταχύτητα δεν έχω δει ούτε στα καλύτερα όνειρα μου
    Και εγώ το 267Ν έχω, αλλά με το adsl δεν είχα πρόβλημα. Με 14άρι κατέβαζα σταθερά με 1,5-1,6.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  110,3 KB 
ID: 206051

    Στο ασύρματο υπάρχουν απώλειες. Τι να πω και εγώ που έχω "απώλειες" και στο ενσύρματο;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας