Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    18-07-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Καλημέρα

    Αφού η Wind έχει κλειδώσει την επιλογή bridge mode στα router της υπάρχει κάποιος τρόπος να αξιοποιήσω το συγκεκριμένο mikrotik ώστε να μην κάθεται στην υπάρχων γραμμή?

    Τι μπορώ να κάνω αν το συνδέσω σε μια Lan θύρα στο Technicolor?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορείς να το δουλέψεις με διπλό ΝΑΤ.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Τι υπέρ και τι κατά έχω με διπλό ΝΑΤ?
    Στην ουσία πάλι το Technicolor θα κάνει την μισή δουλειά έτσι δεν είναι?

    Η wind ακόμα επιμένει ότι διαθέτει bridge mode ενεργό... σκέφτομαι να ζητήσω σε mail επίσημη τοποθέτηση της για να προβώ σε καταγγελία και μεταφορά στον ΟΤΕ

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Snaildoom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι υπέρ και τι κατά έχω με διπλό ΝΑΤ?
    Στην ουσία πάλι το Technicolor θα κάνει την μισή δουλειά έτσι δεν είναι?

    Η wind ακόμα επιμένει ότι διαθέτει bridge mode ενεργό... σκέφτομαι να ζητήσω σε mail επίσημη τοποθέτηση της για να προβώ σε καταγγελία και μεταφορά στον ΟΤΕ
    Τα κατά του είναι το διπλό ΝΑΤ και πως θα έχεις μια πορσε και θα την σέρνεις με ζάσταβα, θα έχεις τον κλιματισμό (πχ ασύρματο, qos, web filtering) της πόρσε, αλλά τα υπόλοιπα ΝΑΤ, routing κλπ θα τα κάνει το technicolor.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Snaildoom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα

    Αφού η Wind έχει κλειδώσει την επιλογή bridge mode στα router της υπάρχει κάποιος τρόπος να αξιοποιήσω το συγκεκριμένο mikrotik ώστε να μην κάθεται στην υπάρχων γραμμή?

    Τι μπορώ να κάνω αν το συνδέσω σε μια Lan θύρα στο Technicolor?
    Καλημέρα και καλη εβδομαδα!
    δες στο θεμα που εχω κανει εδώ : https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-RB-DMZ-host
    μπορεις να παιξεις με DMZ, εχουν γραψει πολλα ατομα και εχουμε εξηγησει πολλα πραγματα.
    Στην ουσια με λιγα λογια σπρώχνεις την κινηση του ιντερνετ με όλα ανοιχτα από το main router δλδ αυτό του παροχου προς ένα δευτερο και μετα εκεινο αναλαμβανει τα παντα και το δουλευεις σαν default gateway και ετσι το αξιοποιείς.
    Υποψην αυτό προϋποθέτει ότι δεν θα χρησιμοποιείς το μηχανημα του παροχου σαν switch ή wifi access point.
    Oι πορτες μετα θα ανοιγονται πλεον μονο στο μικροτικ, αλλα θες και καλοστημενο firewall.

    Στην ουσια δεν εχεις ελεγχο ολης της κινησης του ιντερνετ αφου το ιντερνετ routing παραμενει στου παροχου και οι βασικες ρυθμισεις που θα εχει το ρουτερ παραμενουν εκει πχ qos, μπορεις να κανεις και εσυ στο δευτερο αλλα προτεραιοτητα εχει το 1ο, το ιδιο και με διαφορους ΝΑΤ κανονες.

    Ειναι η μοναδικη ομως λυση οταν ο παροχος δεν δινει bridge mode, ουτε pppoe passthrough οπως η COSMOTE, αλλα ουτε και static block ips οπως η INALAN FTTH.

    - - - Updated - - -

    Υποψην ότι το Mikrotik ip cloud δεν παιζει λεει ότι είναι πισω από ΝΑΤ, εγω εχω όμως noip και παιζει κανονικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 22-07-19 στις 06:32. Αιτία: Συμπληρωμα μοναδικης λυσης

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση αυτα που γραφει ο sdikr για το διπλο ΝΑΤ. Μιλαμε το πολυ για 200Β παραπανω. Εγω αυτη τη στιγμη παιζω με τριπλο ΝΑΤ και ping στα online games εχω ακριβως το ιδιο οπως οταν εχω μονό ΝΑΤ. Download ασφαλως και δεν αλλαξε τπτ.

    Αυτα για το σπιτι................. γιατι σε εταιρειες στηνονται εδω και χρονια με διπλο ΝΑΤ ολα.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, δεν εχω δει απολυτως ουδεμία διαφορα πουθενα, ουτε σε pings, ουτε σε downloads, εχω κανει απειρες δοκιμες απευθειας με το ρουτερ της INALAN και μεσω του 109 RB με DMZ και είναι ενας σημαντικος λογος κιολας που αποφασισα να μεινω ετσι αντι να δινω 6 ευρω τον μηνα ακομα για static block ips.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση αυτα που γραφει ο sdikr για το διπλο ΝΑΤ. Μιλαμε το πολυ για 200Β παραπανω. Εγω αυτη τη στιγμη παιζω με τριπλο ΝΑΤ και ping στα online games εχω ακριβως το ιδιο οπως οταν εχω μονό ΝΑΤ. Download ασφαλως και δεν αλλαξε τπτ.

    Αυτα για το σπιτι................. γιατι σε εταιρειες στηνονται εδω και χρονια με διπλο ΝΑΤ ολα.
    Είπα πουθενά εγώ για Ping; ταχύτητα download; δεν νομίζω
    Είπα για ΝΑΤ και για Routing, μπορείς να παίζεις και με 4πλο ΝΑΤ και με 10πλο ΝΑΤ, πάλι το όριο στα πόσα NAT sessions θα μπορείς να έχεις θα είναι αυτό που έχει το πιο αδύναμο router στην σείρα.

    Σε εταιρίες έχουμε static ips και block ips, αν ο εξοπλισμός σου πίσω απο το router του παρόχου έχει static public ip δεν έχεις διπλό ΝΑΤ

  9. #9
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η wind έχει bridge. Βασικά στα router της έχει ενεργοποιημένο το pppoe passthrough.
    Δοκιμασμένο.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Space21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η wind έχει bridge. Βασικά στα router της έχει ενεργοποιημένο το pppoe passthrough.
    Δοκιμασμένο.
    αν εχει τοτε όπως εδώ παιζει https://www.adslgr.com/forum/threads...-με-Mikrotik
    ασχετα αν εχει voip τηλεφωνια ή όχι δεν ξερω τι κανει η Wind.
    Aπλα εκει στο θεμα λεμε για το pppoe passthrough γιατι ετσι παιζουμε πολλοι με COSMOTE.
    Αν υπαρχει voip τηλεφωνια δεν παιζει αν το παμε σε bridge mode (σε COSMOTE δεν είναι κλειδωμενο).

  11. #11
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δε το ειπες εδω αλλα το ειπες αλλου. Και το ρουτινγκ τι νομιζεις οτι ειναι? καποια bytes. Αυτο ειναι ολο. Η διαφορα στο performance δεν ειναι καν θεμα για συζητηση.
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε το ειπες εδω αλλα το ειπες αλλου. Και το ρουτινγκ τι νομιζεις οτι ειναι? καποια bytes. Αυτο ειναι ολο. Η διαφορα στο performance δεν ειναι καν θεμα για συζητηση.
    Για θύμισε μου λίγο που το είπα για το οτι επηρεάζει το Ping Και download (όχι με P2p) γιατί είμαι σίγουρος πως δεν έχω πεί κάτι τέτοιο.

    Το routing και τα Nat sessions είναι λίγα Byte, αλλά θέλει επεξεργαστή και μνήμη για να τα διαχειριστεί, όποτε ναι υπάρχει και θέμα performance όταν έχεις πολλαπλά sessions

    https://www.makeuseof.com/tag/what-is-nat-table/

    Αρκετοί όταν λένε ΝΑΤ σκέφτονται το άνοιγμα πόρτας και σκέφτονται εντάξει μωρέ θα ανοίξω δυο φορές την πόρτα, το ΝΑΤ είναι πολλά παραπάνω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 23-07-19 στις 19:08.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ειδες? Το ξαναλες.............. πως ειναι δυνατον λιγα bytes να κανουν διαφορα ρε φιλος? Τι επεξεργαστη και μνημη μου λες για 100 bytes?
    Άλλα Ντάλλα....

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν σου λέει αυτό, αλλά ότι γίνεται 2 ή παραπάνω φορές η ίδια εργασία για προώθηση των πακέτων. Αυτό σημαίνει καθυστέρηση. Πόσο επηρεάζει, εξαρτάται το υλικό.
    Ο κύριος router, θα ανοίξει κάθε πακέτο που του έρχεται από τον δεύτερο, θα το ενημερώσει με τις δικές του πληροφορίες και θα τα βάλει σε μια σειρά για να φύγουν προς τα έξω. Το ίδια θα γίνει και στα εισερχόμενα πακέτα.
    Σου λέει λοιπόν ότι αυτό θέλει επεξεργαστική ισχύ αν υπάρχουν πολλά sessions, που σημαίνει ότι ακόμη και στην περίπτωση που ο δεύτερος router είναι Ferrari, αν ο πρώτος δεν έχει την κατάλληλη ισχύ θα αποτελεί βραχνά για όλη την επικοινωνία.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδες? Το ξαναλες.............. πως ειναι δυνατον λιγα bytes να κανουν διαφορα ρε φιλος? Τι επεξεργαστη και μνημη μου λες για 100 bytes?
    Είναι προφανές οτι δεν καταλαβαίνεις, σύμφωνα με το σκεπτικό σου δεν θα έπρεπε να υπάρχουν router των 20 ευρώ και των 1000+ ευρώ, άλλωστε όλα έχουν τις ίδιες επιδόσεις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας