Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εγω δε καταλαβαινω ρε φιλε? Που τρεχετε και λετε στα παιδακια ΟΧΙ στο διπλο ΝΑΤ γιατι δε παιζει σωστα επειδη δε γνωριζετε πως δουλευει το acknow? Ok................

    Αν εσυ δε καταλαβαινεις οτι τα 100 bytes παραπανω δε ειναι τπτ.............. οκ και σε αυτο.


    Για ολους εσας που ρωτατε αν παιζει ρολο το διπλο ΝΑΤ στο performance η απαντηση ειναι ΟΧΙ εκτος και αν φερνετε το ρουτερ σας στο 100% cpu.

    Aν ομως ρωτουσατε........... εχω καλυτερη ασφαλεια με διπλο ΝΑΤ. Η απαντηση ειναι ναι .......... αρα ειναι και καλυτερα να παιζετε με διπλο νατ.

    Πραγματικα δε ξερω αν το γνωριζετε αλλα οι εταιρειες στηνοντε με διπλα νατ τωρα πια.

    Αυτα απο μενα και σταματω την αναλωση μου σε απαντησεις σε αυτο το θεμα.
    Άλλα Ντάλλα....

  2. #17
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται διπλό NAT, χαλαρά και όμορφα))) Αρκεί να στηθεί σωστά.

    Για το IP, το double nat είναι ένα δεκανίκι, για ένα δρομολογητή είναι ένα φορτίο, για έναν διαχειριστή είναι ένα χάος, για τους πελάτες στα@@@@@ Κανείς σωστό καλό routing και τέλος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος romankonis : 24-07-19 στις 11:54.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δε καταλαβαινω ρε φιλε? Που τρεχετε και λετε στα παιδακια ΟΧΙ στο διπλο ΝΑΤ γιατι δε παιζει σωστα επειδη δε γνωριζετε πως δουλευει το acknow? Ok................

    Αν εσυ δε καταλαβαινεις οτι τα 100 bytes παραπανω δε ειναι τπτ.............. οκ και σε αυτο.


    Για ολους εσας που ρωτατε αν παιζει ρολο το διπλο ΝΑΤ στο performance η απαντηση ειναι ΟΧΙ εκτος και αν φερνετε το ρουτερ σας στο 100% cpu.

    Aν ομως ρωτουσατε........... εχω καλυτερη ασφαλεια με διπλο ΝΑΤ. Η απαντηση ειναι ναι .......... αρα ειναι και καλυτερα να παιζετε με διπλο νατ.

    Πραγματικα δε ξερω αν το γνωριζετε αλλα οι εταιρειες στηνοντε με διπλα νατ τωρα πια.

    Αυτα απο μενα και σταματω την αναλωση μου σε απαντησεις σε αυτο το θεμα.
    Το NAT δεν είναι firewall, ακόμα μια λάθος εντύπωση που έχουμε απο παλιά που γυρίσαμε απο το dial up με την Public ip σε always on με NAT
    Δεν είναι 100byte μόνο αυτά τα 100byte είναι ανα session, αλλά οκ εκεί βάζουμε παραπάνω μνήμη στο router, το θέμα είναι στον επεξεργαστή.

    Το να βάλεις λοιπόν ενα καλό router που να είναι πίσω απο άλλο χειρότερο router, θα έχεις τις επιδόσεις που έχει το χειρότερο router, απλά πράγματα.


    Ξαναλές για τις εταιρίες και το διπλό ΝΑΤ, κάτι που δεν ίσχύει

  4. #19
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Για να το παω εκει που τη πηγες εσυ τη κουβεντα..... ναι οκ ετσι ειναι. εχω zte στο σπιτι και παιζω με 5. Βαζω cisco απο πισω....... παιζω παλι με 5. με 5 ημουν..... με 5 ειμαι δεν αλλαξε κατι.

    Για πες μου ομως.... ξερεις πολλους με cisco πρωτο (παιζεις με 10..... λεμε) και να βαζουν δευτερο ενα zte για να παιζουν με 5?

    Γιατι μονο σε αυτο το επιπεδο μπορει να γινει η συγκριση διοτι ολα τα chipsets τωρα πια ειναι φθηνα και καλα με καλους επεξεργαστες και μνημες που σε επιπεδο home/small office επαρκουν. Ακομη και broadcom που ειναι φθηνα και μεγαλης παραγωγης. Αυτο που δεν ειναι καλο στα ρουτερακια των providers ειναι στα firmware και στα drivers και οχι το hardware. Εκει πασχουν οι περισσοτεροι.

    Μη νομιζεις δλδ οτι αν βαλεις κανα draytek πισω απο tplink θα παθεις κατι. Ψυχολογικο ειναι πιο πολυ απο τη στιγμη που το tplink δε θα πιασει ποτε το 100% σε μνημη και cpu. Και η κινηση με τη ταχυτητα του ηλεκτρισμου θα διανυσει κανα μετρο παραπανω. Αυτη ειναι η διαφορα αποδοσης που συζηταμε στην ουσια. Καπως ετσι ειναι αλλα τελικα αν βαλεις το draytek πρωτο και το tplink δευτερο οντως θα παιζει καλυτερα αλλα κυριως απο το καλυτερο firm που γραφουν στη draytek. Ενω στα αλλα ξερεις....... θα κολλησει ο dhcp, το wifi, κ.λ.π. καθαρα απο software και driver παρα απο hardware.

    Αλλα και παλι πολλες φορες παιζεις το ιδιο καλα.

    Θα σου πω στα γρηγορα ενα χθεσινο παραδειγμα. Μεχρι πριν λιγο καιρο στο σπιτι επαιζα στη μια γραμμη με ενα zte>bridge μπροστα απο mirkotik. μετα ηταν ετσι αλλα το zte επαιζε και σα ρουτερ σε αλλο subnet. δλδ μικροτικ πισω απο ρουτερ zte................εεεε καμια διαφορα δεν ειδα σε οτιδηποτε. ολα επαιζαν τελεια οπως και πριν. Αυτη τη στιγμη αυτα τα 2 τα εχω μπροστα απο ενα cisco 877. Και παλι καμια διαφορα σε οτιδηποτε. Ακομη και σε συγκεκριμενο online game με 70ms επαιζα πριν, με 70 παιζω και τωρα.

    Αν ισχυαν τα μισα απο αυτα που λεμε τωρα να εισαι σιγουρος οτι θα εβλεπα 71ms μιας και οποιαδηποτε καθυστερηση θα την δεις αμεσως σε ping times. Κανω ping οποιοδηποτε μηχανημα απο την δευτερη γραμμη που ειναι και αυτη σε αλλο subnet που εκει εχω booster μπροστα > mikrotik που παιρνει ασυρματα απο το booster και πεφτει και αυτο σε θυρα αλλου mikrotik που τελικα και αυτο πεφτει στο cisco και εχω απαντηση καμια φορα............. το ξαναλεω καμια φορα και μονο λογω της ασυρματης συνδεσης.......... 2ms. Οσο μπορω να εχω απο το να συνδεθω ασυρματα με το τηλεφωνο μου ας πουμε κατευθειαν πανω στο booster. Περνωντας απο 2 μικροτικ και ενα cisco, εχω ακριβως τα ιδια ομως. Γιατι? Γιατι το ηλεκτρικο ρευμα διεσχισε ενα μετρο ακομη. Αυτο το downgrade συζηταμε απο την αρχη, το ενα μετρο με τη ταχυτητα του ρευματος.

    Τωρα για να παρω λιγο και τη μερια σου...... αν το zte ή το booster δε μου δουλευανε καλα, θα ισχυε η δικη σου εκδοχη, χωρις να το εξειδικευσουμε στο ΝΑΤ (που παει αυτο περασε).

    Πρακτικα λοιπον, αν δε τερματισει καποιο απο τα 2 ζασταβα που εχω σε μνημη-cpu και δε με ταλαιπωρησει καποιο κολλημα απο soft ή driver, η ταχυτητα μου ferrari ηταν και ferrari παραμενει μιας και τα zastava και αυτα με τη ταχυτητα του ηλεκτρικου ρευματος μεταφερουν τα data. Δεν ισχυει αυτο το παραδειγμα λοιπον.

    Και μιας και ειπες οτι δεν ισχυει αυτο με το διπλο νατ για τις εταιρειες......... οκ. Ειναι το σκεπτικο του καθενος μας το πως θα δουλευει. Το να χτιζεις ομως απο την αρχη διαφορετικα subnets σου δινουν απιστευτα γρηγορες και ευκολες λυσεις αυριο που θα τις χρειαζεσαι και θα πρεπει να στηνεις vlans, routers, κ.λ.π. Το πως δουλευει ο καθενας ειναι δικαιωμα του. Αν για σενα δεν ισχυει, για μενα τωρα πια ειναι προδιαγραφη στη μελετη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 24-07-19 στις 14:01.
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #20
    Εγγραφή
    18-07-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Ευχάριστα τα νέα η wind μου πέρασε remote νέο firmware όπου μπορώ πλέον να κάνω bridge το ερώτημα μου είναι όμως να κλείσω το dhcp και το Nat από το Technicolor ? Στο σημείο που ορίζω dns στο mikrotik μου έχει αυτούς της wind σαν dynamic πιστεύω πως κάτι δεν κάνω σωστά με τις IP ίντερνετ έχω κανονικά μόνο που αν πέσει για τον οποιονδήποτε λόγο ο pppoe client του mikrotik δεν κάνει κλήση αυτόματα

    Ένα άλλο που θα ήθελα να πω πως ενώ στο Technicolor αναβοσβηνει το κόκκινο λαμπάκι με την ένδειξη @ εγώ έχω internet και VoIP κανονικα...

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πρακτικα λοιπον, αν δε τερματισει καποιο απο τα 2 ζασταβα που εχω σε μνημη-cpu και δε με ταλαιπωρησει καποιο κολλημα απο soft ή driver, η ταχυτητα μου ferrari ηταν και ferrari παραμενει μιας και τα zastava και αυτα με τη ταχυτητα του ηλεκτρικου ρευματος μεταφερουν τα data. Δεν ισχυει αυτο το παραδειγμα λοιπον.
    Δεν θέλω να φανταστώ τι θα έγραφες αν δεν ήθελες να το συνεχίσεις!!
    Αν οχι αυτό και δεν γίνει εκείνο και δεν γίνει το άλλο τότε όλα θα είναι το ίδιο και δεν θα δεις καμία διαφορά. Ναι συμφωνώ μαζί σου, είναι το ίδιο όπως το σκεπτικό αν η γιαγιά είχε ρόδες θα ήταν κάρο.

    ΥΓ: είναι λίγο ύπουλο να κάνεις επεξεργασία και να βάζεις πράγματα μετά ξέροντας πως μάλλον δεν θα το δει κάποιος ώστε να απαντήσει

  7. #22
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δε χρειαζεται να συμφωνουμε φιλε. Και δεν υπαρχει καμια πονηρια στο edit και το αφηνω και ασχολιαστο.
    Άλλα Ντάλλα....

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας