Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Kastoria
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά έχει κανείς καμία ιδέα πως μπορώ να απενεργοποιήσω το firewall μιας και δεν έχει μέσα επιλογή το ρουτερ?


    Ευχαριστώ...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-08-2019
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus
    Καλημέρα. Έψαχνα κι εγώ απάντηση στο ίδιο θέμα, γιατί ερχόμενος στην cosmote κάνοντας αλλαγή παρόχου ξαφνικά δεν μπορούσα να πλοηγηθώ σωστά, βιντάκια πάγωναν, κατεβάσματα δεν γινόντουσαν, κλπ. Τελικά βρήκα τις επίσημες οδηγίες για ενεργοποίηση της "αυξημένης προστασίας", όπως την λένε, απλά εγώ έκανα απενεργοποίηση και όλα καλά. Θα πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση στον router μετά την αλλαγή και αποθήκευση της νέας ρύθμισης. Για τον σύνδεσμο της cosmote πάτα εδώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Otenet
    H απενεργοποίηση της αυξημένης προστασίας έχει να κάνει με το account του χρήστη.
    Η απενεργοποίηση του firewall στο speedport plus είναι διαφορετικό θέμα και ουτε και εγώ έχω βρει λύση ακόμη σε αυτό (αν υπάρχει βέβαια..)

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για ποιο λόγο θέλεις να απενεργοποιήσεις το Firewall του router;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εχετε δει οτι ειναι ενα χρονο πριν το ποστ ??
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι,
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι,
    Και ο @Wimax που ρωτησε πως να κλεισει το firewall εχει να μπει στο φορουμ απο 03-10-19 19:19 οποτε θεωρω οτι τα εκλεισε ολα , του κανανε επιθεση ... και του "καψανε " τον υπολογιστη.

    λιγο οφτοπικ ...




    τι γνωμη εχεις για αυτο ??
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Τελικά βρεθηκε λύση;;

  9. #9
    Καλησπέρα, δεν ξέρω αν το πρόβλημα παραμένει για τους ανωτέρω χρήστες, φαντάζομαι πως το διόρθωσαν. Θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει να με ειδοποιήσει σχετικά. Από ότι κατάλαβα το Speedport που δίνει δωρεάν η COSMOTE έχει αυξημένα επίπεδα ασφαλείας στο firewall και ως εκτούτου έχω πρόβλημα το οποίο είναι σοβαρό δεδομένου ότι δουλεύω από το σπίτι. Γνώσεις για να ρυθμίσω εξαιρέσεις στις θύρες που απαιτούνται για να συνδεθώ στους server της εταιρείας δεν έχω, προσπάθησα να θέσω τη συσκευή που χρησιμοποιώ στη DMZ zone, δεν τα κατάφερα. Ψάχνω να απενεργοποιήσω εντελώς το firewall του ρούτερ και δεν βλέπω πουθενά τέτοια επιλογή. Παρακαλώ όποιον γνωρίζει επί του θέματος να βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolaos_Ziogas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, δεν ξέρω αν το πρόβλημα παραμένει για τους ανωτέρω χρήστες, φαντάζομαι πως το διόρθωσαν. Θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει να με ειδοποιήσει σχετικά. Από ότι κατάλαβα το Speedport που δίνει δωρεάν η COSMOTE έχει αυξημένα επίπεδα ασφαλείας στο firewall και ως εκτούτου έχω πρόβλημα το οποίο είναι σοβαρό δεδομένου ότι δουλεύω από το σπίτι. Γνώσεις για να ρυθμίσω εξαιρέσεις στις θύρες που απαιτούνται για να συνδεθώ στους server της εταιρείας δεν έχω, προσπάθησα να θέσω τη συσκευή που χρησιμοποιώ στη DMZ zone, δεν τα κατάφερα. Ψάχνω να απενεργοποιήσω εντελώς το firewall του ρούτερ και δεν βλέπω πουθενά τέτοια επιλογή. Παρακαλώ όποιον γνωρίζει επί του θέματος να βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Σε τι ακριβως σου δημιουργει προβλημα ?
    Η εξερχομενη κινηση δεν εχει καποιο προβλημα.

    Σε ΕΙΣερχομενη πορτες τι προβλημα εχεις ? Μονο αν "τρεχεις" υπηρεσιες χρειαζεται να ανοιξεις πορτες.
    The gr81 .

  11. #11
    Καλησπέρα και πάλι. @griniaris, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το πάλεψα χθες, διάβασα αρκετά, κατάλαβα τα βασικά περί δικτύων και τελικά το κατάφερα. Όχι ότι η λύση ήρθε ως ανταμοιβή της προσπάθειας, αλλά όταν η προσπάθειά σου στέφεται με επιτυχία, απολαμβάνεις και τη γνώση που απέκτησες στο μεσοδιάστημα . Όπως και να έχει ήταν μια αφορμή να πάρω μια μικρή γεύση περί δικτύων. Ως προς την ερώτησή σου, δεν γνωρίζω ποιες ακριβώς υπηρεσίες μου δημιουργούσαν πρόβλημα...
    Στο θέμα μας όμως, { Θέμα: Speedport Plus disable firewall } περιλυπής σας ενεημερώνω ότι στο συγκεκριμένο ρούτερ το οποίο δίνει δωρεάν η COSMOTE δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή ολικής απενεργοποίησης του Firewall. Υπάρχει μόνο η δυνατότητα IP Filtering με τις επιλογές να έχουν επίδραση τόσο στο οικιακό δίκτυο όσο και στο διαδίκτου (έσω και έξω ή αλλιώς LAN και WAN). Και ενώ μια από τις πρώτες μου προσπάθειες ήταν απλά να ενεργοποιήσω αυτή τη μια και μοναδική δυνατότητα επέβασης για να ορίσω κάποιες εξαιρέσεις, διαπίστωσα ότι:
    1. Δεν είχα ιδέα ποιες τιμές θα πρέπει να εξαιρέσω από το IP filtering προκειμένου να εργαστώ απροβλημάτιστα.\
    2. Δεν είχα δυνατότητα, αφού επιλέξω τις όποιες τιμές, να δώσω την εντολή "Permit" προκειμένοι οι συγκεκριμένες IP και θύρες να λειτουργήσουν απροβλημάτιστα. Αντί αυτού, η επιλογή "Discard", δηλαδή "απόρριψη" ήταν η μόνο αποδεκτή τιμή.

    Στο πρώτο προβληματισμό, άφησα τις τιμές ως είχαν από προεπιλογή (Start & End IP: 0.0.0.0) που σημαίνει όλες οι δυνατές IP χωρίς εξαιρέσεις, και ως προς τις θύρες (Start Source port: 1 - End Source port: 65535) που σημαίνει το σύνολο των διαθέσιμων θυρών.

    Στο δεύτερο ζήτημα, που εκ πρώτης όψεως έμοιαζε σαν να ζητάω από το ρούτερ κάτι παράλογο, αφού στο τελευταίο πεδίο ("Mode") μόνο την επιλογή "Discard" αποδεχότανε και όχι την 2η από την σχετική drop down list "Permit" την οποία εμφάνιζε κανονικά στη λίστα, αποφάσισα να του κάνω το χατίρι.
    Διαπίστωσα ότι η εντολή που έδωσα για την οποία μάλιστα μου ζήτησε υποχρεωτικά να την ονοματίσω ("name" απαραίτητο πεδίο για να την αποθηκεύσει) επιδέχεται (μετά την αποθήκευσή της) τροποποίηση (Modify).
    Όπως ήδη φαντάζεστε, μέσω της τροποίησης της εντολής μου έδωσε τη δυνατότητα να αλλάξω την υφή της εντολής ("Mode") και από απορριπτική ("Discard") να την ορίσω σε καταφατική ("Permit").

    IP_Filtering.png
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IP_Filtering.png 
Εμφανίσεις:  168 
Μέγεθος:  548,8 KB 
ID: 221826

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.Step_1.jpg 
Εμφανίσεις:  473 
Μέγεθος:  831,0 KB 
ID: 221822

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.Step_2.jpg 
Εμφανίσεις:  423 
Μέγεθος:  945,3 KB 
ID: 221823

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  after_saving_MODIFY.jpg 
Εμφανίσεις:  244 
Μέγεθος:  571,2 KB 
ID: 221824

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.step_3.jpg 
Εμφανίσεις:  286 
Μέγεθος:  777,3 KB 
ID: 221825
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolaos_Ziogas : 05-12-20 στις 20:27. Αιτία: επισύναψη screenshots

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolaos_Ziogas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πάλεψα χθες, διάβασα αρκετά, κατάλαβα τα βασικά περί δικτύων και τελικά το κατάφερα. Όχι ότι η λύση ήρθε ως ανταμοιβή της προσπάθειας, αλλά όταν η προσπάθειά σου στέφεται με επιτυχία, απολαμβάνεις και τη γνώση που απέκτησες στο μεσοδιάστημα . Όπως και να έχει ήταν μια αφορμή να πάρω μια μικρή γεύση περί δικτύων. Ως προς την ερώτησή σου, δεν γνωρίζω ποιες ακριβώς υπηρεσίες μου δημιουργούσαν πρόβλημα...
    Καταρχην αν ξεπερασες το προβλημα σου ... χαιρομαι.

    Αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα τι προβλημα αντιμετωπιζες .

    Οι υπηρεσιες ( που θελουμε να βγαλουμε προς τα εξω ) ειναι καποιος σερβερ .
    Ειτε ειναι web , ειτε FTP , ειτε VOIP , ειτε οτιδηποτε αλλο.
    Εκει θα πρεπει να ανοιξουμε πορτες για να μπορουν οι "απεξω" απο το δικτυο μας , να "δουνε" αυτην την υπηρεσια.

    Αυτο σε καμμια περιπτωση ΔΕΝ γινεται με απ-ενεργοποιημενο το firewall. ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις.

    Εγραψες οτι δουλευεις απο το σπιτι.
    Αλλα σε τι ειχες προβλημα ????? Τι δεν δουλευε ????
    Αυτο δεν εχω καταλαβει ακομα.
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    08-12-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα και θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω. Σήμερα ήρθε ο τεχνικός της cosmote και μου συνέδεσε το Speedport router, το οποίο δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχει (μάλλον στο firewall), αλλά δε μπορώ να συνδεθώ από καμία συσκευή και από κανέναν browser σε sites οπως το facebook, instagram, whatsapp. Ενώ από το κινητο τα apps δουλευουν κανονικα, ουτε απο το κινητο αν μπω σε browser μπορω να μπω στα sites αυτα. Επίσης δε μπορω να στειλω multimedia μεσω wifi. Να προσθεσω πως οταν συνδεομαι απο τα δεδομενα του κινητου, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μπαινω στο IP Filtering του Speedport, αλλα δεν ξερω τι να αλλαξω. Μπορει κανεις να βοηθησει; Ειναι πολυ περιεργο, γιατι μονο τα συγκεκριμενα sites δε λειτουργουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το σίγουρο είναι ότι δεν φταίει το Firewall του ρούτερ για τέτοιες δυσλειτουργίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    08-12-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ok, σως ειναι καλυτερα να ανοιξω νεο thread

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας