Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Speedport
    Καλησπέρα συμφορουμιτες. Σας παρακαλώ για τις συμβουλές σας. Η γιαγιά μου ηλικίας 85 χρόνων πήγε σε κατάστημα Γερμανός να πληρώσει το 2μηνιαιο λογαριασμό σταθερής ο οποίος είναι παλαιού τύπου... Από δεκαετία 90 χωρίς πάγιο και χρόνο ομιλίας... Την έπιασε στη παρλα υπάλληλος και ενεργοποιηθηκε συμβόλαιο, Cosmote με 33,90 το μήνα, 50 Vdsl(για την 85χρονη!!!). Όταν ρώτησα τη γιαγιά μου τι και πως... Δεν είχε στα χέρια της ούτε αντίγραφο συμβολαίου να διαβάσω τους όρους, ούτε έντυπο υπαναχωρησης. Μίλησα 13888 και μου είπαν να μεταβώ στο κατάστημα για να κάνω αίτημα υπαναχωρησης και ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τηλεφωνικά, επειδή έγινε η συναλλαγη στο κατάστημα. Το 14ημερο εφόσον μου το ανέφεραν στο τηλέφωνο θεωρείται σαν δεδομένο ή θα με παίξουν μπαλάκι από το κατάστημα στο τηλέφωνο κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που έγινε σε κατάστημα, δεν υπάρχει 14ημέρο, αυτό είναι για αγορές εξ αποστάσεως.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άσχετο, αλλά αφού λες ότι δεν υπάρχει συμβόλαιο, πως ξέρεις ότι ενεργοποιήθηκε νέο πακέτο; Για να ρωτάς για το 14ήμερο φαντάζομαι ότι δεν έχουν περάσει 14 μέρες, οπότε δεν έχει έρθει κάποιος άλλος λογαριασμός στα χέρια σας. Η γιαγιά θυμόταν ακριβώς ότι της είπαν για 50άρι VDSL και 33.90 τον μήνα; Δεν απαντάω στην ερώτησή σου, αλλά θα ήθελα να ξέρω για πληροφοριακούς/εγκυκλοπαιδικούς λόγους, μιας και έχω και εγώ μεγάλους γονείς που μερικές φορές δεν καταλαβαίνουν.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-02-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Speedport
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Παιδιά πήρα τηλέφωνο στο 13888 και μου είπαν τις λεπτομέρειες του συμβολαίου, καθώς η γιαγιά δεν θυμόταν να μου τα πει όλα. Και από το13888 μου είπαν να μεταβώ στο κατάστημα και να κάνω υπαναχωρηση. Τι να πω... Αν δεν ισχύει το 14ημερο το παίζουν άσχετοι για να μας κάνουν μπαλάκι από το κατάστημα στο τηλέφωνο κτλ??? Επίσης η γιαγιά μου ανέφερε ότι δεν έβαλε πουθενά την υπογραφή της κιόλας, διότι ο αριθμός τηλεφώνου είναι στο όνομα του παππού. Άρα έχουμε σαν δεδομένα... Ενεργοποίηση συμβολαίου χωρίς υπογραφή κατόχου, και χωρίς χορήγηση αντίγραφου του για να γνωρίζεις τους όρους κτλ....

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezioioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Και από το13888 μου είπαν να μεταβώ στο κατάστημα και να κάνω υπαναχωρηση.
    Από την στιγμή που έγινε σε κατάστημα δεν ισχύει το δικαίωμα της υπαναχώρησης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezioioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πω... Αν δεν ισχύει το 14ημερο το παίζουν άσχετοι για να μας κάνουν μπαλάκι από το κατάστημα στο τηλέφωνο κτλ???
    Είτε πάνω στο φόρτο εργασίας (τρελλή αναμονή στο κέντρο) ο/η agent δεν κατάλαβε καλά και σε ενημέρωσε λάθος είτε θέλουν να σε ξεφορτωθούν και να σε κάνουν μπαλάκι στο κατάστημα ώστε να τερματίσουν την κλήση και το interaction. Σαν υπάλληλος (που έχω δει και βλέπω πάρα πολλά) θεωρώ και τα δύο εξίσου πιθανά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezioioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης η γιαγιά μου ανέφερε ότι δεν έβαλε πουθενά την υπογραφή της κιόλας, διότι ο αριθμός τηλεφώνου είναι στο όνομα του παππού.
    Σε αυτό σκίστους, με την προυπόθεση όμως πως πράγματι δεν έχει υπογράψει κάπου η γιαγιά σου (κάτι που μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο) διότι ενδέχεται να μπλέξει.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Speedport
    Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας
    Ένα update για το όλο θέμα. Πηγα στο κατάστημα, ζήτησα κατευθείαν τον υπεύθυνο, του εξέφρασα τα παράπονα μου για όλες τις παρατυπίες και μόνο με την ταυτότητα του παππού μου, οπου την έβγαλε φωτοτυπία, υπαναχωρησαμε και επιστρέψαμε στο παλιό πρόγραμμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezioioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας
    Ένα update για το όλο θέμα. Πηγα στο κατάστημα, ζήτησα κατευθείαν τον υπεύθυνο, του εξέφρασα τα παράπονα μου για όλες τις παρατυπίες και μόνο με την ταυτότητα του παππού μου, οπου την έβγαλε φωτοτυπία, υπαναχωρησαμε και επιστρέψαμε στο παλιό πρόγραμμα.
    Είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα σου έρθει ποινή κατάργησης (penalty) οπότε έχε το κατα νου ότι δεν είναι λήξαν το θέμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα σου έρθει ποινή κατάργησης (penalty) οπότε έχε το κατα νου ότι δεν είναι λήξαν το θέμα.
    +1 αυτο το φοβαμαι και εγω.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πιστεύω ότι δεν θα έχει κάποιο θέμα στο μέλλον. Κατάλαβαν το λάθος τους και το πήραν πίσω.
    Κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και με τον πατέρα μου σε κατάστημα Vodafone, τέτοια εποχή πέρυσι. Πήγε να ανανεώσει το καρτοκινητό και βρέθηκε με καρτοσυμβόλαιο κλειστό για 2 χρόνια. Τελικά καταφέραμε να το ακυρώσουμε, αν και είχε υπογράψει.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι δεν θα έχει κάποιο θέμα στο μέλλον. Κατάλαβαν το λάθος τους και το πήραν πίσω.
    Κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και με τον πατέρα μου σε κατάστημα Vodafone, τέτοια εποχή πέρυσι. Πήγε να ανανεώσει το καρτοκινητό και βρέθηκε με καρτοσυμβόλαιο κλειστό για 2 χρόνια. Τελικά καταφέραμε να το ακυρώσουμε, αν και είχε υπογράψει.
    Κάποιο θέμα δεν θα έχει εφόσον του είπαν ότι καταργήσανε την αίτηση ή ότι την βάλανε σε αναμονή προς κατάργηση (και αυτό πιθανό). Θεωρώ εξαιρετικά πιθανό όμως ότι η χρέωση του penalty θα γίνει κανονικά στο siebel και μετά θα χρειαστεί να γίνει αποχρέωση. Θα το μάθει όταν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός, εφόσον εκδίδεται τουλάχιστον σε 2 εβδομάδες από σήμερα, αλλιώς στον μεθεπόμενο.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-02-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Speedport
    Παιδιά και πέναλτι να βάλουν, στα ύπουλα γτ δεν μου έδωσαν κάτι τέτοιο να καταλάβω, δεν πρόκειται να πληρωθεί ούτε κατά διάνοια.... Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ υπογραφή της γιαγιάς ή του παππού, ας τρέχουν αν θέλουν στα δικαστήρια.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Wind - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE ZXV10W300
    Παρόμοιο γεγονός συνέβη στη μητέρα μου (79 χρονών)...
    Είχε ένα απλό καρτοκινητό (όχι smartphone) και με 10 ευρώ έκανε τη δουλειά της προς όλα τα δίκτυα. Μία μέρα την πήρε τηλέφωνο ένα κοριτσάκι και το λυπήθηκε και έκανε συμβόλαιο με 13 ευρώ το μήνα και της έδωσαν 30 λεπτά προς όλους 1500 προς cosmote και 500 ΜΒ ιντερνετ!. Μόλις άρχισαν να έρχονται οι λογαριασμοί μας ενημέρωσε τι είχε κάνει και θέλησε να διακόψει. Πήγε 5 φορές στο κεντρικό της Πάτρας να κάνει διακοπή, έκανε 3 αιτήματα διακοπής!! γιατί δεν έβλεπαν τα προηγούμενα αιτήματα (και οι λογαριασμοί έτρεχαν εν τω μεταξύ) και τελικά πλήρωσε 90+ ευρώ για την διακοπή.
    Δεν ντρέπονται να τηλεφωνούν σε υπερήλικες για να πάρουν συμβόλαια!!!

    Αποτέλεσμα όλων αυτών: ο cosmote έχασε από όλη την οικογένεια 4 συμβόλαια σταθερής (το ένα ίσως και από πριν το 1970), ένα συμβόλαιο cosmote tv, 2 καρτοκινητά και επίκειται και άλλο ένα σταθερής....Και τα έχασε όχι τόσο γιατί την παρέσυραν να κάνει συμβόλαιο όσο γιατί χρειάστηκε να πάει 5 φορές για να λυθεί το συμβόλαιο και να κάνει 3 αιτήματα διακοπής!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας