Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Λοιπόν για κάποιο ανεξήγητο λόγο από την μεριά του ΟΤΕ υπάρχει δυσκολία στο να κάνουν την συγκεκριμένη αλλαγή.
    Ενώ έχω ζητήσει από τον πελάτη να επικοινωνήσει μαζί τους και του έχω γράψει ακριβώς τι πρέπει να ζητήσει, επιδεικτικά δεν το κάνουν.
    Ενώ στα netmod απλά με ένα τηλέφωνο στο κάνανε τώρα υπάρχει πλήρη ασυνεννοησία.
    Σε πελάτη που είχε έρθει ο τεχνικός στο χώρο και φάνηκε συνεργάσιμος του ζήτησα να τσεκάρει αν είναι μόνιμα up το layer2 μου απάντησε ότι είναι μονίμως up το layer1;! ο.0
    Του εξηγώ ότι δεν με ενδιαφέρει το layer1 αλλά το 2 και μου λέει ότι πρέπει να το δώσει σαν ερώτημα στα κεντρικά.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο επιστήμη μία επιλογή στο oxygen που ξέρω ότι υπάρχει από προηγούμενες εκδόσεις απλά δεν φαίνεται στον admin λογαριασμό.

    Και έρχομαι στο ερώτημα, τι στο διάολο να τους στείλω για να καταλάβουν και να το αλλάξουν;
    Έχει κάποιος εμπειρία με παρόμοιες καταστάσεις; Μήπως δεν γίνεται γιατί έχουν κλειδώσει το router ακόμα και από την πλευρά του IMS;

  2. #2
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για κάποιο ανεξήγητο λόγο από την μεριά του ΟΤΕ υπάρχει δυσκολία στο να κάνουν την συγκεκριμένη αλλαγή.
    Ενώ έχω ζητήσει από τον πελάτη να επικοινωνήσει μαζί τους και του έχω γράψει ακριβώς τι πρέπει να ζητήσει, επιδεικτικά δεν το κάνουν.
    Ενώ στα netmod απλά με ένα τηλέφωνο στο κάνανε τώρα υπάρχει πλήρη ασυνεννοησία.
    Σε πελάτη που είχε έρθει ο τεχνικός στο χώρο και φάνηκε συνεργάσιμος του ζήτησα να τσεκάρει αν είναι μόνιμα up το layer2 μου απάντησε ότι είναι μονίμως up το layer1;! ο.0
    Του εξηγώ ότι δεν με ενδιαφέρει το layer1 αλλά το 2 και μου λέει ότι πρέπει να το δώσει σαν ερώτημα στα κεντρικά.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο επιστήμη μία επιλογή στο oxygen που ξέρω ότι υπάρχει από προηγούμενες εκδόσεις απλά δεν φαίνεται στον admin λογαριασμό.

    Και έρχομαι στο ερώτημα, τι στο διάολο να τους στείλω για να καταλάβουν και να το αλλάξουν;
    Έχει κάποιος εμπειρία με παρόμοιες καταστάσεις; Μήπως δεν γίνεται γιατί έχουν κλειδώσει το router ακόμα και από την πλευρά του IMS;
    Δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι θέμα του IMS, καθώς στον IMS είναι μόνο το SIP κομμάτι. To Layer 2 που αναφέρεις είναι στο ISDN πρωτόκολλο που παράγει το Oxygen. Πιστέυω ότι είναι θέμα δυνατότητας του router και όχι απλά ενεργοποίησης του με ένα checkbox.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το παλιό το έκανε

    https://setuprouter.com/router/genne...anual-1027.pdf

    σελίδα 115 επιλογές Hold L1 και Hold L2.

    Επίσης το ξέρω ότι δεν είναι θέμα του IMS, ο τεχνικός του OTE μου τα είπε αυτά.
    Με αυτό που μου είπε πιστεύω πως έχουν κλειδωμένη την συγκεκριμένη επιλογή για το first level support και πρέπει να πάει πιο πάνω που μπορεί να έχουν πρόσβαση σε root λογαριασμό πάνω στο oxygen.
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ESCALATE.
    Πως στα κομμάτια να τους κάνω λιανά μπας και καταλάβουν ή αν κάποιος το χει καταφέρει ποιο είναι το εσωτερικό lingo που καταλαβαίνουν στον ΟΤΕ για να το κάνει το first level support.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ποιό μοντέλο και τι firmware έχετε ?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας