Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Exclamation
    Καλησπέρα σας,
    ήρθα να πω και εγώ την εμπειρία μου με τα νέα προγράμματα της COSMOTE για το 50 Fiber (VDSL). Όπως ίσως καταλαβαίνετε από τον τίτλο, δεν ήταν και πολύ επιτυχής.. :-)

    Είχα λοιπόν ένα σταθερό με ADSL COSMOTE, στα 24 Mb/s, και φυσικά έπιανε μέχρι 12 Mb/s ονομαστικά (ταχύτητα κλειδώματος router). Κοιτούσα συχνά πυκνά τον έλεγχο διαθεσιμότητας, ειδικά με τα τελευταία έργα της Vodafone στην περιοχή, για VDSL Vectoring. Πριν μιάμιση εβδομάδα λοιπόν, με κάλεσε το 13888, και μου ανακοίνωσε με χαρά πως το VDSL είναι πλέον διαθέσιμο στην περιοχή μου και στην σύνδεσή μου, και οτι μπορώ να αναβαθμίσω επιτέλους, στο VDSL 50. Δεν μου ανέφεραν καν το VDSL 30, το οποίο βλέπω πως δεν πρέπει να είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο. Με ένα επιπλέον ποσό τον μήνα, μπορούσα να αναβαθμίσω επιτέλους κι εγώ το δίκτυο μου στην εποχή του VDSL και των υπερυψηλών ταχυτήτων του δικτύου COSMOTE. Δεν θα μπορούσα να πω όχι λοιπόν, ειδικά με την εγγύηση πραγματικής ταχύτητας που παρέχουν, και το έκανα. Με ενημέρωσαν πως σύντομα θα ακολουθήσει SMS με την επιβεβαίωση.

    Μια εβδομάδα μετά, δεν είχα λάβει τίποτα, και οι προσπάθειες επικοινωνίας μου με την COSMOTE ήταν άκαρπες. Μια το chat στην ιστοσελίδα τους που ποτέ δεν πρέπει να έχει δουλέψει, μια ο χαμός με το GDPR και το οτι δεν απαντάνε στο Twitter, η επικοινωνία ήταν ανέφικτη το καλύτερο. Με τα πολλά όμως, ήρθε το πολυπόθητο SMS! Με παρέπεμψε σε μια ιστοσελίδα με 2 PDF έγγραφα. Ένα το συμβόλαιό μου, και ένα το έγγραφο υπαναχώρησης. Δεν είχε καθόλου οδηγίες μέσα το link, δεν είχα ιδέα τι έπρεπε να κάνω με αυτά, οπότε απλά τα αποθήκευσα για σιγουριά, και δοκίμασα να δω για άλλη μια φορά από το My COSMOTE αν η σύνδεσή μου εμφανιζόταν ως 50 και όχι ως 24 πλέον. Όχι, ακόμη το παλιό πρόγραμμα. Μια επανεκκίνηση στο Speedport επιβεβαίωσε το ADSL2+, αντί για το VDSL2.

    Σε αυτό το στάδιο ήμουν σε μια κατάσταση που έλαβα κάποια συμβόλαια, που είχαν ένα κενό για υπογραφή, αλλά καμία οδηγία. Οπότε δεν γνώριζα αν θα έπρεπε να τα υπογράψω και να τα στείλω κάπου, ή να περιμένω από την COSMOTE, ή γενικά ποιά είναι τα επόμενα βήματα. Προσπάθησα λοιπόν να επικοινωνήσω με την COSMOTE, και αφού δεν έβγαλα πάλι άκρη, με όλα τα Internetικά τουλάχιστον κανάλια, όπως chat, Twitter, κτλπ κτλπ, αποφάσισα να περιμένω, μιας και είχα και άλλες δουλειές άλλωστε.

    Κάποια στιγμή πριν λίγη ώρα, έλαβα ένα alert, πως η σύνδεση ADSL είναι down. Πως έχει διακοπεί λοιπόν. Όχι φυσικά από την COSMOTE, αυτή ακόμη δεν μου μιλούσε. Λέω επιτέλους, είναι η αυτόματη επανεκκίνηση, και η αναβάθμιση του πακέτου. Επιτέλους θα μπω κι εγώ στον κόσμο υπερυψηλών ταχυτήτων! Μετά από λίγα λεπτά, με χαρά βλέπω πως το alert έχει εξαφανιστεί, και πως η συνδεσιμότητα αποκαταστάθηκε. Λέω τέλεια, και πάνω να το επιβεβαιώσω στις ρυθμίσεις του Speedport.

    Κάνω αμέσως login, πηγαίνω στην κατάλληλη καρτέλα, και επιτέλους βλέπω τα νέα νούμερα. Τα οικτρά και πενιχρά 12 Mb/s επιτέλους έφυγαν.. Πλέον με χαρά σας ανακοινώνω φίλοι μου, πως μπορώ να σερφάρω με 11 ολόκληρα Mb/s. Πλέον έχω κι εγώ VDSL 50!

    Επιβεβαιώνω με όλες τις άλλες ρυθμίσεις που βλέπω πως η γραμμή έχει αλλάξει σε VDSL2, προφίλ 17a, και όλα τα σχετικά. Και παρ' όλα αυτά, η ταχύτητα εν τέλη μειώθηκε, κατά 1 Mb/s. Η τιμή όμως αυξήθηκε, κατά αρκετά ευρώ.

    Καλώ λοιπόν το πλέον αγαπητό 13888, μετά από 15' επιτέλους μπορώ να επικοινωνήσω με κάποιον άνθρωπο. Του δίνω τα απαραίτητα στοιχεία, και μου λέει πως δεν μπορεί να δει την τωρινή μου ταχύτητα. Όντως μετά την αναβάθμιση δεν είναι διαθέσιμη και στο My COSMOTE. Παρ' όλα αυτά, καταφέρνει εν τέλη να την δει, και αυτός, στα 11 Mb/s. Τότε με ενημερώνει πως εμπορικά δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση, και συνεπώς δεν μπορεί να κάνει κάτι. Μου ζητάει παρ' όλα αυτά ένα λεπτό. Του το δίνω, και σύντομα επιστρέφει στο τηλέφωνο και με ενημερώνει πως εν τέλη έχει πραγματοποιηθεί εμπορικά η αναβάθμιση. Συνεπώς θα το δηλώσει ως τεχνική βλάβη, και εφ' όσων μπορεί να λυθεί απομακρυσμένα, θα λάβω ένα SMS, εάν όχι, θα πρέπει να έρθουν κάποιοι τεχνικοί στον χώρο μου.

    Τότε τον ρωτάω εάν έχει κάποια εκτίμηση για την ταχύτητα συγχρονισμού μετά από μια επιτυχή επισκευή. Με ενημερώνει πως ο μέσος όρος της περιοχής μου είναι τα ασύλληπτα 17 Mb/s. Και πως το βρίσκει απίθανο να συγχρονίσω με οτιδήποτε πάνω από 20 μάλλον.

    Αναφέρω τότε την εγγύηση πραγματικής ταχύτητας, και μου προτείνει να ζητήσω πιστοποιητικό τεχνικής ανικανότητας / ανεφικτότητας από τους τεχνικούς, για να μπορέσω να επιστρέψω πάλι πίσω στην ADSL γραμμή μου, και να αφήσω αυτά τα Ευρυζωνικότητα και Fiber Speed κατά μέρος.

    Τώρα είμαι στο στάδιο στο οποίο αναμένω την βοήθεια από τους τεχνικούς, εντός 3 εργάσιμων ημερών, για να μου πουν κατά πόσο υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει, αλλά για να πω την αλήθεια δεν έχω και πολλές ελπίδες.

    Αυτά από εμένα, και ελπίζω το παραπάνω post να σας βοηθήσει κάπου.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε το παρακάτω για να έχουμε πλήρη εικόνα
    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Είναι πολύ πιθανό να μη σε έχουν συνδέσει ακόμα στην καμπίνα και να παίρνεις ακόμα από Α/Κ.

  4. #4
    Κώδικας:
    Actual Rate(Up/Down)       1165/11403 kbps
    Attainable Rate(Up/Down)   1165/11354 kbps
    Noise Margin(Up/Down)      9.3/9.2 dB
    Line Attenuation(Up/Down)  14.4/29.1 dB
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/43
    Βλέπω πως ανέβηκε λίγο το Downstream, και πως πλέον από Interleaved και στα 2 directions είναι Fast στο up. Άρα έχουν γίνει κάποιες αλλαγές.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο τηλεφωνικό κέντρο λένε πολλές φορές και ασυναρτησίες, περίμενε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Επειδή το ξέρω, συνεχίζω και έχω μια πολύ μικρή ελπίδα μέσα μου, αλλά κρίνοντας από το γεγονός πως "η περιοχή μου" είναι 4 σπίτια, εκ των οποίων το ένα δεν έχει Internet πρόσβαση, και το άλλο δεν έχει ΟΤΕ, και το οτι δεν είδα σε ακτίνα 500 μέτρων έργα για VDSL, μάλλον δεν θα γίνει κάτι. Σε κάθε περίπτωση, αναμένουμε. Η υπαναχώρηση είναι αν δεν κάνω λάθος για 14 ημέρες, ενώ η τεχνική αδυναμία για όλη την διάρκεια του συμβολαίου, σωστά;

  7. #7
    Έχουμε απάντηση. Με κάλεσε ο τεχνικός και μου είπε "Καλά, πως σας το πούλησαν αυτό; Γιατί σας το πούλησαν δεν μπορώ να καταλάβω.. Στην περιοχή σας δεν έχει τίποτα απολύτως. Το έχει αναλάβει η Vodafone, και μας έχουν πει από το νέο έτος και μετά, αν και μας είχαν πει από αυτό το καλοκαίρι και μετά."

    Παράλληλα, ήρθε ο νέος λογαριασμός ο οποίος περιέχει το προσαυξημένο πάγιο. Οπότε θα πρέπει τώρα να καλέσω και να ζητήσω επαναφορά στο παλιό, δωρεάν, και αφαίρεση του ποσού αυτού του επιπλέον από τον λογαριασμό αυτό.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδια οντως πολλες φορες την παταμε και εμεις οι ιδιοι. Ποτε μην κλεινετε συμβολαιο απο τηλεφωνα που σας παιρνουν οι αλλοι. Ειτε καλεστε εσεις στο επισημο τηλεφωνο του καθε παροχου, ειτε πηγαινετε απο το καταστημα. Επισης πριν κλεισεις το συμβολαιο επρεπε να δεις εαν οντως υπαρχει καμπινα κοντα σου και να ρωτησεις στο τηλεφωνο πριν το συμβολαια ποια ταχυτητα θα εχεις στο περιπου. Εμενα με ειπε οτι θα πιανω 45-50 και γνωριζω οτι υπαρχουν 3 καφαο περιμετρικα μου σε αποστασεις 150-300 μετρα. Η καθε εισπρακτικη μεσω τηλεφωνου σου λεει οτι θελει για να πουλησει συμβολαια και να βγαλουν και οι τηλεφωνητες το χαρτζιλικι τους. Τωρα εσυ βεβαια λες οτι σε καλεσε το 13888 που ειναι το επισημο του ΟΤΕ, οποτε δεν ξερω τι ακριβως παιχτηκε.. Η κληση δεν εχει ηχογραφηθει; Μπορεις να κινηθεις νομικα; Αλλο το εως 24mbps στην ADSL και αλλο το VDSL που ειναι πραγματικη ταχυτητα πλεον. Σωστα;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και στο VDSL ισχύει το "έως". Απαράβατος νόμος της φυσικής. Απλά όταν αναφερόμαστε σε συνδέσεις από υπαίθρια καμπίνα, συνήθως η απόσταση που έχουμε από αυτήν είναι σχετικά μικρή, αλλά σε αραιοκατοικημένες περιοχές δεν είναι σίγουρο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας