Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2008
    Περιοχή
    χανιά - Σέρρες
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,

    πρόσφατα το laptop μου έφαγε μία ωραιότατη πτώση και έκτοτε κολλάει πολύ... Καθυστερεί να ανοίξει, καθυστερεί να φορτώσει ένα πρόγραμμα, αργεί / κολλάει στην χρήση προγραμμάτων και το ίδιο και στο σερφάρισμα.

    Το laptop είναι ένα Dell inspiron 5558. Με windows 10.
    Μέχρι στιγμής:
    Έχω τρέξει τα διαγνωστικά της Dell και δεν μου βγάζει κανένα μήνυμα σφάλματος πέρα από μήνυμα σφάλματος για την μπαταρία.

    Επίσης στο post μου βγάζει μήνυμα "Alert! The AC power adapter wattage and type cannot be determined. The battery may not be charge. The system will adjust the performance to match the power available. Note: This warning can be disabled in BIOS setup." Βέβαια αυτό μου το έβγαζε από πριν, με ελαφρός καλύτερα αποτελέσματα. Πλέον αγόρασα άλλον φορτιστή, universal, αλλά συνεχίζει τα ίδια, ενώ στην πραγματικότητα το έχω ρυθμίσει να παίρνει παραπάνω ρεύμα από το κανονικό.
    Κάτι επίσης ενδιαφέρον και μάλλον σχετικό με το απο πάνω, είναι ότι ο CPU τρέχει στα 0,5 Ghz από τα 1,6Ghz που είναι κανονικά, και δεν βρήκα κάπου να το ρυθμίσω. Μάλλον από εκεί είναι και το πρόβλημα, γιατί έχει κολλήσει στο 31% cpu usage.

    Έχω ανοίξει το laptop και χωρίς την μπαταρία αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    Έχω τους ποιο πρόσφατους οδηγούς και bios.

    Έχω δοκιμάσει διαγνωστικά για τον σκληρό δίσκο, και είναι επίσης καλά.

    Το Jack για το ρευμα δεν φαίνεται να κουνιέται ή να έχει πάθει κάτι.

    Οι θερμοκρασίες (με την ταχύτητα στο 0,5Ghz όμως) είναι φυσιολογικές αυτή την στιγμή: 37-39 βαθμοί Κελσίου.


    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολλά μπορούν να έχουν "σπάσει" από την πτώση. Δοκίμασε το εξής, βγάλε την μπαταρία και χωρίς να είναι στο ρεύμα, πάτησε για μερικά δευτερόλεπτα το πλήκτρο power-on.

    Βάλε μπαταρία και ρεύμα και άνοιξε το.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ο δίσκος είναι μηχανικός, ή SSD;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalodios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    πρόσφατα το laptop μου έφαγε μία ωραιότατη πτώση και έκτοτε κολλάει πολύ... Καθυστερεί να ανοίξει, καθυστερεί να φορτώσει ένα πρόγραμμα, αργεί / κολλάει στην χρήση προγραμμάτων και το ίδιο και στο σερφάρισμα.

    Το laptop είναι ένα Dell inspiron 5558. Με windows 10.
    Μέχρι στιγμής:
    Έχω τρέξει τα διαγνωστικά της Dell και δεν μου βγάζει κανένα μήνυμα σφάλματος πέρα από μήνυμα σφάλματος για την μπαταρία.

    Επίσης στο post μου βγάζει μήνυμα "Alert! The AC power adapter wattage and type cannot be determined. The battery may not be charge. The system will adjust the performance to match the power available. Note: This warning can be disabled in BIOS setup." Βέβαια αυτό μου το έβγαζε από πριν, με ελαφρός καλύτερα αποτελέσματα. Πλέον αγόρασα άλλον φορτιστή, universal, αλλά συνεχίζει τα ίδια, ενώ στην πραγματικότητα το έχω ρυθμίσει να παίρνει παραπάνω ρεύμα από το κανονικό.
    Κάτι επίσης ενδιαφέρον και μάλλον σχετικό με το απο πάνω, είναι ότι ο CPU τρέχει στα 0,5 Ghz από τα 1,6Ghz που είναι κανονικά, και δεν βρήκα κάπου να το ρυθμίσω. Μάλλον από εκεί είναι και το πρόβλημα, γιατί έχει κολλήσει στο 31% cpu usage.

    Έχω ανοίξει το laptop και χωρίς την μπαταρία αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    Έχω τους ποιο πρόσφατους οδηγούς και bios.

    Έχω δοκιμάσει διαγνωστικά για τον σκληρό δίσκο, και είναι επίσης καλά.

    Το Jack για το ρευμα δεν φαίνεται να κουνιέται ή να έχει πάθει κάτι.

    Οι θερμοκρασίες (με την ταχύτητα στο 0,5Ghz όμως) είναι φυσιολογικές αυτή την στιγμή: 37-39 βαθμοί Κελσίου.


    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Για τον φορτιστή έχεις πέσει σ' αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να πάρεις γνήσιο, για την αργοπορία κοίταξε πρώτα τον δίσκο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    το ίδιο πρόβλημα είχα αλλαγή σε γνήσιο φορτιστή ….

  6. #6
    Εγγραφή
    17-10-2008
    Περιοχή
    χανιά - Σέρρες
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Path Level
    Interleaved
    @nnn , το έχω δοκιμάσει ήδη δυστηχώς.

    @WAntilles, έχω κλασσικό HDD αλλά τον έχω ήδη ελέγξει με εργαλείο της WD και δεν βρήκε κάτι.

    @Sweet dreams πάρα πολύ ενδιαφέρον.... πάω να το δοκιμάσω και θα σας πω νεότερα

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Είναι θεμα φορτιστή. Αν συνδεθεί μικρότερος η μη γνήσιος το μηχάνημα μπαίνει σε safe mode και ρίχνει την ταχύτητα του επεξεργαστή.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν καταλαβαίνω τη συλλογιστική. Το laptop έπεσε, όχι το τροφοδοτικό. Από το μήνυμα φαίνεται ότι δεν δουλεύει το κύκλωμα που μετρά το τροφοδοτικό. Σε τι θα βοηθήσει το νέο τροφοδοτικό;
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τη συλλογιστική. Το laptop έπεσε, όχι το τροφοδοτικό. Από το μήνυμα φαίνεται ότι δεν δουλεύει το κύκλωμα που μετρά το τροφοδοτικό. Σε τι θα βοηθήσει το νέο τροφοδοτικό;
    O ts αναφέρει
    Κάτι επίσης ενδιαφέρον και μάλλον σχετικό με το απο πάνω, είναι ότι ο CPU τρέχει στα 0,5 Ghz από τα 1,6Ghz που είναι κανονικά, και δεν βρήκα κάπου να το ρυθμίσω. Μάλλον από εκεί είναι και το πρόβλημα, γιατί έχει κολλήσει στο 31% cpu usage.
    εκεί βοηθάει το γνήσιο τροφοδοτικό, η πτώση είναι άλλο κεφάλαιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ κατάλαβα οτι του το παρουσιασε κι αυτό με την πτωση, οποτε η αλλαγή τροφοδοτικό δεν θα προσφέρει κάτι. Αν ηταν απο πιο πριν, άλλο καπέλο.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Η288Α
    Πριν χρόνια,ενα dell studio μου έβγαλε στα καλά καθούμενα το ίδιο προβλημα, χωρίς πτώση.Ευτυχως ήταν στην εγγύηση και η dell μου ειπε οτι ειχε χαλάσει η πλακέτα φόρτισης και το λαπτοπ είναι ρυθμιζόμενο να ριχνει επίτηδες τις επιδόσεις.Μου το άλλαξαν στο σέρβις και οκ.
    Μαλλον σε εσένα συμβαίνει το ιδιο και εχει χαλασει πιθανον απο την πτωση,αυτη η μικρη πλακέτα που ειναι κοντα στο βυσμα φορτισης.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-10-2008
    Περιοχή
    χανιά - Σέρρες
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,
    λοιπόν έχω νέα.

    Δοκίμασα να ρυθμίσω το θέμα Throttling, όμως δεν μπορούσα ούτε από ρυθμίσεις ούτε από bios ούτε από windows ή εφαρμογή. Οπότε έμενε να δοκιμάσω άλλο φορτιστή και...
    Αυτό ήταν!

    Αν και αγόρασα καινούργιο universal, απλά δεν τον αναγνώριζε το λαπτοπ και ας έδινε ρεύμα. Βρήκα άλλον "dell συμβατό" και όλα καλά. Επανήλθαν όλα στην φυσιολογική τους λειτουργία.

    Υ.Γ. Για τον φίλο που ρώτησε πως σχετίζεται το πέσιμο με τον φορτιστή, όταν έπεσε στράβωσε το pin του φορτιστή οπότε υποθέτω ότι δεν έκανε τόσο καλή επαφή.

    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, φοβόμουν ότι θα πλήρωνα μια περιουσία!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας